Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τωρα...προσευχη...:wassat:

Κανεις ενα search στο C:\ με κριτηριο ΑΤΙ, κατανεμεις το αποτελεσμα κατα ημερομηνια δημιουργειας αρχειων , σβηνεις ΟΠΟΙΟ αρχειο υπαρχει με ημερομηνια 2008 οπου και να βρισκεται , κανεις επανεκινηση.

Υστερα run\regedit και find καθε καταχωρηση με "ονομα" Ati , Catalyst , 3870 , 3850 ,(διαφορετικα ψαξιματα) και delete, επανεκινηση.

Θα πρεπει να "δει" και τις 2 καρτες σαν αγνωστες Vga. Install drivers, επανεκινηση , ελενχος στο device manager για το τι εχει βρει , αν καποια ειναι με ερωτηματικο η θαυμαστικο δεξι κλικ πανω της και χειροκινητη εγκατασταση ( from disk ) απο το directory κι οχι απ τα windows, επανεκινηση και ελπιδα.

Link to comment
Share on other sites

You welcome φιλε Borg,, αν θελεις πριν περασεις drivers κοιτα εδω μηπως εχω προλαβει ν ανεβασω τους 64bit.

Ελπιζω να γνωριζεις οτι το CrossFire Bridge παει ετσι ωστε να διαβαζουμε τα γραμματα "ορθα" οπως κοιταμε τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, έχει σημασία και το πως μπαίνει το CrossFire Brigde?????Αυτο δεν το ήξερα, έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις???

Ελπίζω να μην γίνεται κάποια ζημιά αν το βάλεις ανάποδα.Εγώ πάντος απο φωτογραφίες που έχω δεί το έχω βάλει έτσι.Σωστός ή λάθος??

post-5470-1416073471,0204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τις καρτες.

Στην σειρα 2900 που υπηρχαν δυο brigdes, στο καθενα απο αυτα στο "τελος" των γραμματων και μεσα στον μαυρο κονεκτορα υπηρχαν δυο τυπωμενες termination resistors 100ohm οι οποιες επρεπε να βρισκονται προς την "κυρια" καρτα.

Μαλιστα υπηρχαν δυο μαρκες, η molex και η wieson που εφτιαχναν brigdes με την wieson ( που εχεις κι εσυ στη φωτο ) να τις "βαζει" παντα αναποδα.

Στις νεες με ενα brigde δεν παιζει και τοσο ρολο , γιατι η αντισταση ειναι πανω στην καρτα , αλλα ετσι συνεχιζουμε να το συνιστουμε.

Μην πανικοβαλεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμες τελειωσαν επιτυχως νωριτερα απο το αναμενομενο , οποτε,,,

Catalyst_8.5_Vista64_Beta1_addons http://www.sendspace.com/file/bqunb3

Master Directory http://www.sendspace.com/file/j97enq ( απο το προηγουμενο post )

Για να λειτουργησει αντιγραφουμε στο unzip Master Directory οπως παρακατω,,

Bin64 ( dir ) ...........Master Directory\

LH64_INF ( dir ) ...........Master Directory\Packages\Drivers\Display\

VC8RTx64 ( dir )..............Master Directory\Packages\Apps\

Περιμενω εντυπωσεις απ οσους τους δοκιμασουν.

Link to comment
Share on other sites

Στις νεες με ενα brigde δεν παιζει και τοσο ρολο , γιατι η αντισταση ειναι πανω στην καρτα , αλλα ετσι συνεχιζουμε να το συνιστουμε.

Ειναι η ιδέα μου ή οι 3870 που έχω έχουν 2 bridges;

Link to comment
Share on other sites

Μαστα.

Thanks.

Η πλάκα είναι ότι πάντα το σκεφτόμουν αν παίζει ρόλο αλλά ποτέ δεν έκατσα να το ψάξω.

Τελικά πάντως δεν μας είπες, τι παίζει αν τα βάλουμε ''ανάποδα'';

Link to comment
Share on other sites

Μαστα.

Thanks.

Η πλάκα είναι ότι πάντα το σκεφτόμουν αν παίζει ρόλο αλλά ποτέ δεν έκατσα να το ψάξω.

Τελικά πάντως δεν μας είπες, τι παίζει αν τα βάλουμε ''ανάποδα'';

Incorrect termination data bus.

Θα μπορουσες να βαλεις μονο το ενα ( αυτο προς τα λαμακια στηριξης ) εφ οσον το αλλο θα πηγαινε σειριακα σε μια ενδεχομενη τριτη καρτα. Σε δυο ομοιες βαζεις και τα δυο.

post-9179-1416073471,1836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμες τελειωσαν επιτυχως νωριτερα απο το αναμενομενο , οποτε,,,

Catalyst_8.5_Vista64_Beta1_addons http://www.sendspace.com/file/bqunb3

Master Directory http://www.sendspace.com/file/j97enq ( απο το προηγουμενο post )

Για να λειτουργησει αντιγραφουμε στο unzip Master Directory οπως παρακατω,,

Bin64 ( dir ) ...........Master Directory\

LH64_INF ( dir ) ...........Master Directory\Packages\Drivers\Display\

VC8RTx64 ( dir )..............Master Directory\Packages\Apps\

Περιμενω εντυπωσεις απ οσους τους δοκιμασουν.

τα κατεβαζω τωρα

με τα master directory που θα τα βρω αυτα ? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Incorrect termination data bus.

Θα μπορουσες να βαλεις μονο το ενα ( αυτο προς τα λαμακια στηριξης ) εφ οσον το αλλο θα πηγαινε σειριακα σε μια ενδεχομενη τριτη καρτα. Σε δυο ομοιες βαζεις και τα δυο.

Thanks.

Αρα σε 2 κάρτες (έχει σημασία αν είναι ίδιες; ) αρκεί μόνο το 1 ή θέλει και τα 2 (γιατί έτσι που το γράφεις καταλαβαίνω μία το ένα και μία το άλλο) ;

Επειδή όμως ακόμα δεν μας είπες τις επιπτώσεις μίας ''λάθος'' σύνδεσης και επειδή το όλο θέμα είναι λίγο ''φλου'', έχεις πρόχειρο κάποιο link (πχ από εκεί που πήρες ίσως την φωτο) για να διαβάσουμε, από περιέργεια, συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες) ;

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Επειδή όμως ακόμα δεν μας είπες τις επιπτώσεις μίας ''λάθος'' σύνδεσης και επειδή το όλο θέμα είναι λίγο ''φλου'', έχεις πρόχειρο κάποιο link (πχ από εκεί που πήρες ίσως την φωτο) για να διαβάσουμε, από περιέργεια, συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες) ;

:OT:Μην βγαινουμε εκτος θεματος , δεν ειναι σωστο νομιζω, μπορεις να μου στειλεις ενα ΠΜ να τα πουμε.

Παρομοια φωτογραφια υπαρχει και στο manual της καρτας που κρατας στα χερια σου.

Τελος μ αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.