Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Σε ποιο παιχνιδι προσπαθεις να γραψεις ;;;

 

Το raptr αναγνωριζει το παιχνιδι , φτιαχνει 1 φακελο με το ονομα του και τα σωζει ολα μεσα.Επισης αν δεν το αναγνωρισει παλι κανει εγγραφη αλλα ονομαζει αλλιως τον φακελο πχ unknown game η κατι τετοιο.

 

Εμενα για μερικες μερες (2-3) σε παιχνιδι που δεν αναγνωριζε δεν εκανε εγγραφη (διοτι μαλλον δεν εβλεπε καν οτι τρεχει παιχνιδι) , αφου εκανα δοκιμες , δεν εβγαλα ακρη και ξαφνικα μετα εκανα δοκιμη κ δουλεψε μονο του.

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση AMD Radeon Software Crimson edition 16.2 beta. Παραθέτω τα release notes...

Quote

Radeon Software Crimson Edition 16.2 Highlights

    • AMD has partnered with Stardock in association with Oxide to bring gamers Ashes of the Singularity – Benchmark 2.0 the first benchmark to release with DirectX® 12 benchmarking capabilities such as Asynchronous Compute, multi-GPU and multi-threaded command buffer Re-ordering. Radeon Software Crimson Edition 16.2 is optimized to support this exciting new release. 
    • The SteamVR Performance Test: we are pleased to report that our Radeon R9 390, Nano, and Fury series GPUs are all able to achieve 'VR Recommended' status, the highest achievable level of experience possible. In addition to that, our affinity multi-GPU feature is already showing significant performance uplift over a single GPU on Radeon cards in the aforementioned benchmark
    • Performance and quality improvements for
      • Rise of the Tomb Raider™
      • Ashes of the Singularity – Benchmark 2
    • Crossfire Profiles available for
      • The Division
      • XCOM 2

Resolved Issues

    • A black screen/TDR error may be encountered when booting a  system with Intel + AMD graphics and an HDMI monitor connected
    • Choppy gameplay may be experienced when both AMD Freesync™ and AMD Crossfire™ are both enabled
    • Display corruption may be observed after keeping system idle for some time
    • Fallout 4 - Flickering may be experienced at various game locations with the v1.3 game update and with AMD Crossfire™ enabled
    • Fallout 4 - Foliage/water may ripple/stutter when game is launched in High/Ultra settings mode
    • Fallout 4 - Screen tearing in systems with both AMD Freesync™ and AMD Crossfire™ enabled if game is left idle for a short period of time
    • Fallout 4 - Thumbnails may flicker or disappear while scrolling the Perk levels page
    • Far Cry 4 - Stuttering may be observed when launching the game with AMD Freesync™ and AMD Crossfire™ enabled
    • FRTC options are displayed on some unsupported laptop configurations with Intel CPU's and AMD GPU's
    • Radeon Settings may sometimes fails to launch with a "Context Creation Error" message
    • Rise of the Tomb Raider™ - Corruption can be observed at some locations during gameplay
    • Rise of the Tomb Raider™ - Flickering may be experienced at various game locations when the game is left idle in AMD Crossfire™  mode under Windows 7
    • Rise of the Tomb Raider™ - Game may intermittently crash or hang when launched with very high settings and AA is set to SMAA at 4K resolution
    • Rise of the Tomb Raider™ - Lara Croft's hair may flicker in some locations if the Esc key is pressed
    • Rise of Tomb Raider™ - A TDR error may be observed with some AMD Radeon 300 Series products after launching the "Geothermal Valley" mission
    • The AMD Overdrive™  memory clock slider does not show original clock values if memory speeds are overclocked
    • World of Warcraft runs extremely slowly in quad crossfire at high resolutions

Known Issues

    • A few game titles may fail to launch or crash if the Gaming Evolved overlay is enabled. A temporary workaround is to disable the AMD Gaming Evolved "In Game Overlay"
    • Star Wars™: Battlefront - Corrupted ground textures may be observed in the Survival of Hoth mission
    • Cannot enable AMD Crossfire with some dual GPU AMD Radeon HD 59xx and HD 79xx series products
    • Fallout 4 - In game stutter may be experienced if the game is launched with AMD Crossfire enabled
    • XCOM 2 - Flickering textures may be experienced at various game locations
    • Rise of the Tomb Raider™ - The game may randomly crash on launch if Tessellation is enabled
    • Core clocks may not maintain sustained clock speeds resulting in choppy performance and or screen corruption

Link for 64bit OSs ONLY! ;)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ο driver δεν ειναι ενα απλο hotfix.

 

Αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το ,,

Core clocks may not maintain sustained clock speeds resulting in choppy performance and or screen corruption.

 

Οσοι ειχατε προβληματα (αν ειχατε) πριν, πως το βλεπετε τωρα ?

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, atiman said:

Ο driver δεν ειναι ενα απλο hotfix.

 

Αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το ,,

Core clocks may not maintain sustained clock speeds resulting in choppy performance and or screen corruption.

 

Οσοι ειχατε προβληματα (αν ειχατε) πριν, πως το βλεπετε τωρα ?

Αν πρόσεξες ακριβώς το ίδιο χρώμα έχω βάλει στο πόστ μ παραπάνω! Πρός το παρόν δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα clocks γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω αυτο με το χρωμα, αλλα οκ.

 

Ας λεμε λοιπον και τι καρτα(ες) εχει ο καθενας οταν απαντα.

 

Τεσσερις διαφορετικοι παραγοντες παιζουν ρολο για το φαινομενο - και ετσι ελπιζω να συγκεντρωσω καποιες ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, atiman said:

Δεν καταλαβαινω αυτο με το χρωμα, αλλα οκ.

 

Ας λεμε λοιπον και τι καρτα(ες) εχει ο καθενας οταν απαντα.

 

Τεσσερις διαφορετικοι παραγοντες παιζουν ρολο για το φαινομενο - και ετσι ελπιζω να συγκεντρωσω καποιες ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Το τόνισα (έδωσα έμφαση) και γώ με κόκκινο χρώμα στο αρχικό πόστ (όπως κάνω πάντα για όλους τους drivers στα επίμαχα σημεία), για τους 16.2 μαζί με ορισμένα άλλα σημεία που εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικά ώς βελτιώσεις που έγιναν ή ώς "known issues" απλό... Απο κεί και πέρα δεν έχω προσωπικά κάποιο πρόβλημα με 270Χ & 390. Όπως επίσης και ο @PANOSMAMBAX με τις 3Χ280Χ του! Εξάλου το αναφέρει στο παραπάνω πόστ!

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο θεωρειται feedback, συγνωμη δεν ειναι αρκετο.

Σημαντικα προβληματα λυνονται οταν υπαρχουν σοβαρες και αρκετες - διαφορετικες αναφορες γι αυτα.

 

Ελπιζω σε περισσοτερες απαντησεις που θα ειναι πραγματι χρησιμες.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, atiman said:

Εαν αυτο θεωρειται feedback, συγνωμη δεν ειναι αρκετο.

Σημαντικα προβληματα λυνονται οταν υπαρχουν σοβαρες και αρκετες - διαφορετικες αναφορες γι αυτα.

 

Ελπιζω σε περισσοτερες απαντησεις που θα ειναι πραγματι χρησιμες.

 

στο guru3d και οχι μονο, θα βρεις απειρες αναφορες σχετικα με το downclocking.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valantismp said:

στο guru3d και οχι μονο, θα βρεις απειρες αναφορες σχετικα με το downclocking.

 

Θεωρεις οτι την πληροφορηση που χρειαζομαι δεν εχω οδους για να την εχω ?

 

Το ζητουμενο δεν ειναι λοιπον αυτο.

Η εδω κοινοτητα εχει την διαθεση να αναφερει θεματα που αντιμετωπιζει ? - δικο της θα ειναι το οφελος, εμενα δεν με απασχολει !

 

Απ οτι φαινεται ομως, ολα εδω πανε ρολοι και κανεις δεν εχει κανενα προβλημα, η δεν εχει την διαθεση να το αναφερει.

Ετσι ειναι φανερο οτι οποια παραπονα ακουστουν στο μελλον απο αυτα τα ατομα, θα πρεπει να μην ληφθουν υποψιν.

 

Καλη διασκεδαση με τους 16.2

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, atiman said:

Εαν αυτο θεωρειται feedback, συγνωμη δεν ειναι αρκετο.

Σημαντικα προβληματα λυνονται οταν υπαρχουν σοβαρες και αρκετες - διαφορετικες αναφορες γι αυτα.

 

Ελπιζω σε περισσοτερες απαντησεις που θα ειναι πραγματι χρησιμες.

 

Εξηγησέ μου τι ακριβώς ζητάς...

Όσο για τον 16.2 σε μένα και σε άλλα παιδιά που ξέρω παίζει απροβλημάτιστα τώρα εσύ αν ξέρεις κάτι παραπάνω πέστω να τελειώνουμε!

Εάν εγώ είχα πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή/παιχνίδι θα το είχα αναφέρει ήδη όπως κάνω ΠΑΝΤΑ!!! Το γνωρίζουν αρκετοί εδω μέσα οτι κάνω testing και δοκιμάζω την σταθερότητα και αποδοτικότητα των νέων οδηγών ανα διαστήματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

On ‎2‎/‎25‎/‎2016 at 22:05, το μέλος atiman έγραψε:

Ο driver δεν ειναι ενα απλο hotfix.

.....

Οσοι ειχατε προβληματα (αν ειχατε) πριν, πως το βλεπετε τωρα ?

 

πριν 23 ώρες, το μέλος atiman έγραψε:

Τεσσερις διαφορετικοι παραγοντες παιζουν ρολο για το φαινομενο - και ετσι ελπιζω να συγκεντρωσω καποιες ενδιαφερουσες πληροφοριες.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Εξηγησέ μου τι ακριβώς ζητάς...

Όσο για τον 16.2 σε μένα και σε άλλα παιδιά που ξέρω παίζει απροβλημάτιστα τώρα εσύ αν ξέρεις κάτι παραπάνω πέστω να τελειώνουμε! *

Εάν εγώ είχα πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή/παιχνίδι θα το είχα αναφέρει ήδη όπως κάνω ΠΑΝΤΑ!!! Το γνωρίζουν αρκετοί εδω μέσα οτι κάνω testing και δοκιμάζω την σταθερότητα και αποδοτικότητα των νέων οδηγών ανα διαστήματα!

 

Δεν ζητω, ρωτω !

Ημουν αρκετα σαφης, ρωτησα αν καποιοι ειχαν προβληματα πριν, να αναφερουν την διαφορετικη συμπεριφορα τωρα.

Αυτη η διαφορετικοτητα δεν συνιστα προβλημα σε εφαρμογη/παιγνιδι, ειναι διαφορα, οποτε ρωτησα πως την βλεπετε.

Αν δεν την βλεπετε, τοτε μην απαντατε.

Επειδη μονον οι δυο απο τους τεσσερις παραγοντες που συνθετουν το φαινομενο εχουν αντιμετωπιστει πληρως, οι πληροφοριες κοινου που θα λαμβανα και απο την εδω κοινοτητα, θα ηταν πολυτιμες .

 

Οι δοκιμες σταθεροτητας και αποδοτικοτητας ειναι αδιαφορες , δεν υπαρχει και ουτε θα υπαξει ποτε προβλημα σταθεροτητας.

 

* Δεν θελω ομως να σας κουραζω !

 

edit

 

Οι 3χ280 δεν μου κανουν.

Εσυ αναφερεις και 390, μια οι δυο ? - η μια δεν μου κανει.

Αρα οι απαντησεις εδω και εδω πραγματι δεν αρκουν και γι αυτο ζητησα να μαθω και τι καρτες εχει ο καθενας που πιθανον θα απαντουσε. 

 

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, atiman said:

Δεν ζητω, ρωτω !

Ημουν αρκετα σαφης, ρωτησα αν καποιοι ειχαν προβληματα πριν, να αναφερουν την διαφορετικη συμπεριφορα τωρα.

Αυτη η διαφορετικοτητα δεν συνιστα προβλημα σε εφαρμογη/παιγνιδι, ειναι διαφορα, οποτε ρωτησα πως την βλεπετε.

Αν δεν την βλεπετε, τοτε μην απαντατε.

Επειδη μονον οι δυο απο τους τεσσερις παραγοντες που συνθετουν το φαινομενο εχουν αντιμετωπιστει πληρως, οι πληροφοριες κοινου που θα λαμβανα και απο την εδω κοινοτητα, θα ηταν πολυτιμες .

 

Οι δοκιμες σταθεροτητας και αποδοτικοτητας ειναι αδιαφορες , δεν υπαρχει και ουτε θα υπαξει ποτε προβλημα σταθεροτητας.

 

* Δεν θελω ομως να σας κουραζω !

 

edit

 

Οι 3χ280 δεν μου κανουν.

Εσυ αναφερεις και 390, μια οι δυο ? - η μια δεν μου κανει.

Αρα οι απαντησεις εδω και εδω πραγματι δεν αρκουν και γι αυτο ζητησα να μαθω και τι καρτες εχει ο καθενας που πιθανον θα απαντουσε. 

 

Σου δίνω το ελεύθερο να με κουράσεις. 1Χ270Χ & 1Χ390 & 3Χ280Χ αυτά απο AMD... και θέλω να μου πείς και τους 4 παράγοντες ονομαστικά τουλάχιστον.

Ααα και κάτι που ΔΕΝ το δέχομαι για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο.. άμα ΔΕΝ είναι σταθεροί οι drivers και καφέ να σου ψήνουν ΠΕΤΑ τους ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ!!!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Σου δίνω το ελεύθερο να με κουράσεις. 1Χ270Χ & 1Χ390 & 3Χ280Χ αυτά απο AMD... και θέλω να μου πείς και τους 4 παράγοντες ονομαστικά τουλάχιστον.

Ααα και κάτι που ΔΕΝ το δέχομαι για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο.. άμα ΔΕΝ είναι σταθεροί οι drivers και καφέ να σου ψήνουν ΠΕΤΑ τους ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ!!!

 

Επειδη ο χρονος μου ειναι πολυ λιγος θα σου απαντησω 'κοφτα'.

 

1) Δεν καταλαβαινω τι δεν καταλαβαινεις.

2) Τι αν εχεις ολες τις καρτες που αναφερεις στο ιδιο PC (που δεν τις εχεις), δεν μου κανεις - απλα. Μην το κουραζεις ... δεν...

3) Εχεις 2χ3ΧΧ η 2χFury τουλαχιστον στο ιδιο PC ? - τοτε μπορεις να μετεχεις στο απαντητικο κοινο.

4) Δεν υπαρχει περιπτωση (εδω και χρονια) να μην ειναι σταθερος driver , οποτε ακυρη η δοκιμη σταθεροτητας και τα κεφαλαια.

5) Δεν εχω συναντησει ποτε περιπτωση καποιος να ρωταει συγκεκριμενα πραγματα ωστε να μαζευτουν πληροφοριες που θα βοηθησουν ακομη και τον ιδιο που θα απαντησει στο αμεσο μελλον και να δεχεται κριτικη επειδη ρωταει. Εκτος αν ειναι τοσο πολυ μυστικο. Οσο γερναω μαθαινω ομως - οκ.

6) Θελεις να σου πω ? - Δεν ρωτησες αν πρεπει να σου πω ομως....

 

Πολυ μεγαλη βλακεια μου που ρωτησα παιδια... sorry, δυσκολη η επικοινωνια.

 

Καλη συνεχεια.

 

edit

 

Και κατι ακομα,

Οποιος ειχε εγκαταστησει Vulkan beta, ας τρεξει το Vulkan Remover που εφτιαξα, χωρις αυτο κανενας driver δεν θα δουλεψει σωστα DirectX.

Ξερω οτι δεν το εχετε αναγκη ως γνωστες, αλλα αφαιρει 174 καταχωρησεις του Vulkan, μπορει να σας φανει χρησιμο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

@atiman

Κοίτα... Δεν με ενδιαφέρει τι τρέλα κουβαλάς και τι σκαλώματα τρώς! Απο δώ και πέρα επειδή δεν "νιώθεις" καλύτερα να μην ξανά ποστάρεις πόστ σε quote μου με αυτό το ύφος!

Δεν ήξερα να σου φέρω 4 fury για να πειραματιστείς εσύ... LOLOL! Απο κεί και πέρα λέγε οτι θές αλλά άλλαξε συμπεριφορά άρδην! Και επίσης προβληματίσου για ορισμένα πράγματα... καλός ο uninstaller (σχετικό είναι αυτό), σου αλλά δεν σε βλέπω... να κάνεις τπτ με την συμπεριφορά που έχεις. Και κοινό που το λές εσύ οτι ζητάς να σε βοηθήσει... δεν πρόκειται... του Αγίου ΠΟΤΕ ένα πράγμα!!! Και κάτι τελευταίο για να το κλείσουμε το θεματάκι εδώ... μπορεί να γνωρίζεις πράγματα που δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος αυτό δεν σε καθιστά ούτε έξυπνο αλλά ούτε και μάγκα της δεκάρας. Κάπου στην γωνία υπάρχει κάποιος/κάποια που ξέρει πολλά περισσότερα απο σένα ..ΑΝΤΙΟ!

 

Συνεχίζουμε επί του θέματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι πιστευεις οτι 'ψαχνω' κοινο για να βοηθησει εμενα.....

.......

Μόλις τώρα, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

@atiman

Κοίτα... Δεν με ενδιαφέρει τι τρέλα κουβαλάς και τι σκαλώματα τρώς! Απο δώ και πέρα επειδή δεν "νιώθεις" καλύτερα να μην ξανά ποστάρεις πόστ σε quote μου με αυτό το ύφος!

Δεν ήξερα να σου φέρω 4 fury για να πειραματιστείς εσύ... LOLOL! Απο κεί και πέρα λέγε οτι θές αλλά άλλαξε συμπεριφορά άρδην! Και επίσης προβληματίσου για ορισμένα πράγματα... καλός ο uninstaller (σχετικό είναι αυτό), σου αλλά δεν σε βλέπω... να κάνεις τπτ με την συμπεριφορά που έχεις. Και κοινό που το λές εσύ οτι ζητάς να σε βοηθήσει... δεν πρόκειται... του Αγίου ΠΟΤΕ ένα πράγμα!!! Και κάτι τελευταίο για να το κλείσουμε το θεματάκι εδώ... μπορεί να γνωρίζεις πράγματα που δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος αυτό δεν σε καθιστά ούτε έξυπνο αλλά ούτε και μάγκα της δεκάρας. Κάπου στην γωνία υπάρχει κάποιος/κάποια που ξέρει πολλά περισσότερα απο σένα ..ΑΝΤΙΟ!

 

Συνεχίζουμε επί του θέματος.

 

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.