Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εγω εσβησα ολους τους φακελους με τις γλωσσες που βρισκονται μεσα στο C:\Program Files\AMD\CNext\CNext\Localisation και αφησα μονο τα αγγλικα μεσα..

Ναι αλλά αρχικά πρέπει να βρούμε το process Radeon settings:Host application (στον task manager) και να το τερματίσουμε. Μετά πηγαίνουμε στον φάκελο Program Files/AMD/Cnext/Cnext/Localisation και κάνουμε αυτό που λές..! Μετά μόλις ανοίξουμε ξανά το Radeon settings θα είναι όλο το menu στα αγγλικά. Βέβαια ελπίζω να απλοποιηθεί αυτό το πράγμα και σε νεότερες εκδόσεις του driver να δίνεται η επιλογή αλλαγής γλώσσας κανονικά μέσα απο το UI.

 

1) τι να το κανω το flip queue size optimization  αμα δεν υπαρχει μια επιλογη στο global για να το βαζω παντου "1" ?

 

2) τι παιζει ακριβως  με το video tab ? δεν βλεπω dynamic contrast  ουτε de-noise ουτε vector interlacing ουτε τιποτα, επισης δεν βλεπω αν αυτα που κανω toggle εφαρμοζονται μετα σε internet video ή μονο στον windows media player, αν καποιος βγαζει ακρη με τα preset να μου το πει και εμενα ....

 

3) οποτε κλεινω το pc βγαζει cnext.exe error :/

1) Έχω την εντύπωση οτι είναι pre-enabled αυτό το feature μέσα απο το driver για κάποια παιχνίδια όπως πχ. fallout 4 etc.. δεν είμαι 100% σίγουρος βέβαια. Πάντως switchάκι on/off δεν βλέπω να υπάρχει!

 

2) Σε αυτά συμφωνώ και γώ. Δοκίμασα όμως αλλαγές και στα βίντεο στο Youtube aka web based video playback κανονικά η ποιότητα βελτιώνεται ;)

 

3) Δεν μου παρουσιάζεται το εν λόγω πρόβλημα :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αρχικά πρέπει να βρούμε το process Radeon settings:Host application (στον task manager) και να το τερματίσουμε. Μετά πηγαίνουμε στον φάκελο Program Files/AMD/Cnext/Cnext/Localisation και κάνουμε αυτό που λές..! Μετά μόλις ανοίξουμε ξανά το Radeon settings θα είναι όλο το menu στα αγγλικά. Βέβαια ελπίζω να απλοποιηθεί αυτό το πράγμα και σε νεότερες εκδόσεις του driver να δίνεται η επιλογή αλλαγής γλώσσας κανονικά μέσα απο το UI.:p

Ναι αλλα ετσι θα χτυπησει στην απεγκατασταση. Το πιο σωστο ειναι να σβησεις τα folder πριν την εγκατασταση.

Για να κλεισεις το cnext μπορεις να δωσεις taskkill /IM cnext.exe /F

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ετσι θα χτυπησει στην απεγκατασταση. Το πιο σωστο ειναι να σβησεις τα folder πριν την εγκατασταση.

Σωστά... για αυτό έχω κρατήσει στον κάδο ανακύκλωσης τα αρχεία που σβήστηκαν! ;)

Spoiler :
Είμαι λίγο μπακάλης το ξέρω :hehe:
Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

γελάω...άλλαξαν το intefrace λένε..και πέρα από το μενου,τα εξτρας είναι ίδιο με το παλιό.. τί σου κάνει το μάρκετινκ να ούμε :lol:

 

για να ξεμπερδευτώ..

15.11 είναι η έκδοση του προγράμματος(crimson) και 15.30 ο driver;
 

 

Radeon Software Version
15.11

 

Driver Packaging Version
15.30.1025-151117a-296567C

 

σωστά;Τελικά ποιος driver είναι;

----

1)Επίσης ελπίζω να δώσουν την δυνατότητα να αλλάξουμε γλώσσα,δε καταλαβαίνω και πολλά στα ελληνικά :p

2)Απεγκατάσταση έκανα με το driver sweeper,για τα κατάλοιπα..μετά το unistall από τα προγράμματα τρέχω το driver sweeper,όπως το κάνω πάντα..και δοκίμασα και τον crimson,όλα πήγαν καλά και εκεί.

3)Άντε οι admins πότε θα αλλάξουν τον τίτλο του θέματος; :lol:  ή να φτιάξουμε και μεις νέο θέμα,να ξεμπερδέψουμε με το παλιό; :p

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αρχικά πρέπει να βρούμε το process Radeon settings:Host application (στον task manager) και να το τερματίσουμε. Μετά πηγαίνουμε στον φάκελο Program Files/AMD/Cnext/Cnext/Localisation και κάνουμε αυτό που λές..!

Ναι σωστα..αν και δεν τερματισα το process εγω(κακως μαλλον) , κατευθειαν εσβησα τους φακελους.. :p  :p

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

επιγραματικα αναφερω με 280χ

οταν κανω  καθολικο overclok μεσα απο τον driver τοτε κολλαει τα μινμουμ ρολογια στο 500 και της μνημης τερμα

αν δεν πειραξω την μνημη αλλα μονο τον πυρηνα τοτε ολα ενταξει, με τα ρολογια

αν παρολα αυτα αφησω το overclock την ωρα  που το κλεινο θα μου βγαλει λαθος  c net exe error memory not read και στο επομενο ξεκινημα τα ρολογια θα επιστρεψουν στα stock νουμερα

στο" μπαγκφιελντ " με overclock στο παιχνιδι δεν εβγαλε το λαθος αλλα κρασαρε.

 

 

καμια ιδεα

 

 

 

edit memory xooooxxxxxxxooox not read

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα..αν και δεν τερματισα το process εγω(κακως μαλλον) , κατευθειαν εσβησα τους φακελους.. :p  :p

εγώ δημιουργησα έναν φάκελο στο localization και τα μετέφερεα όλα τα άλλα μέσα χωρίς να τερματίσω κανένα Process...στο επόμενο restart είχα αγγλικό μενού

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ προς το παρόν θα το βγάλω τον crimson

στο fallout4 μου δημιούργησε buggy radar (έχει αναφερθεί γενικά το θέμα)

 

πίσω στον 15.11.1 beta

 

υπαρχει και fix. δεν εχω καποιο λινκ αυτη την στιγμη αλλα αμα το ψαξεις σιγουρα κατι θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και fix. δεν εχω καποιο λινκ αυτη την στιγμη αλλα αμα το ψαξεις σιγουρα κατι θα βρεις

 

ήδη έριξα μία ώρα ακόμη με 15.11.1 beta

εξάλλου δεν χάθηκε ο κόσμος βάζω και την επόμενη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

έχοντας πειράξει τα profile κλπ

όταν κλήσω το pc παίρνω error

 

cnext.exe - Application error

 

The instruction at 0x00007FFE5300F5EF referenced memory at 0x0000000000000000 .

The memory could not be read .

 

Click on OK to terminate the program

 

 

 

 

 

https://community.amd.com/thread/191754

Link to comment
Share on other sites

@atiman

 

Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη στο μελλον να ''ενσωματωθει'' το raptr στον crimson?

 

σαν το GFE ενα πραγμα (ολα σε 1 νοικοκυρεμενα  :p)

 

ενα ναι η ενα οχι μου κανει  :p

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

@atiman

 

Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη στο μελλον να ''ενσωματωθει'' το raptr στον crimson?

 

σαν το GFE ενα πραγμα (ολα σε 1 νοικοκυρεμενα  :p)

 

ενα ναι η ενα οχι μου κανει  :p

 

Μα το raptr ειναι μεσα στο package.

Τι ακριβως ζητας? - δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.