Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

http://videocardz.com/57776/amd-launches-radeon-software-crimson-driver

 

Beta Driver.

 

http://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-software-crimson-edition-download.html

 

edit 2: 

 

Βγηκε και ο official στο site της AMD.

Έγινε επεξεργασία από valantismp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

official.

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+10+-+64

edit.

Ισως το link δεν εμφανιζεται σωστα.

Προσοχη: Ο official δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που κυκλοφορησε ως beta.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρώτα σχόλια και μια ερώτηση...

Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω πολλά πράγματα αλλά αυτό που είναι παραπάνω απο εμφανές είναι η περαιτέρω βελτίωση του frame pacing! Πραγματικά δεν ξέρω τι έχει κάνει η AMD αλλά με Single GPU που δοκίμασα μερικά DX9-DX11 games πραγματικά έχω να πώ οτι έχω εντυπωσιαστεί απο το αποτέλεσμα με τους Crimson. Η ροή των παιχνιδιών έχει βελτιωθεί αισθητά!

To UI είναι καλό γενικά και γρήγορο (βέβαια ακόμα θέλει δουλίτσα), η εγκατάσταση του οδηγού πανεύκολη και η εκκίνηση του Radeon Software αστραπιαία. Πρός το παρόν έχω μία απορία... @atiman ξέρεις πώς μπορώ να αλλάξω γλώσσα μέσα στο UI του Radeon Software?? Δεν την παλεύω με τα ελληνικά :p

 

Update1

Δοκίμασα το FRTC σε DX9 παιχνίδια. Λειτουργεί όντως αλλά υπάρχει ένα bug στην επιλογή του FRTC per game! Εάν το ορίσω "καθολικά" λειτουργεί κανονικά διαφορετικά όχι! Επίσης το σύγκρινα με την λειτουργία frame rate limitation του γνωστού σε όλους RTSS V6.4 και μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι έχει καλύτερη αίσθηση (ποιό smooth ροή) όταν έχω ορίσει frame rate limitation απο εκείνο παρά απο το AMD FRTC function μέσα απο τον Crimson driver.

 

Περισσότερα για το τι και πώς αργότερα...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης το GPUz αναγράφει 15.8

 

nwg.png

 

 

edit ρολόγια της κάρτας φανάκια κλπ που πήγαν :D ?

 

edit το βρήκα (για όποιον το ψάχνει πάει στην καρτέλα με τα games κάθε game παίρνει δικό του προφίλ κλπ κλπ !)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν έχω μία απορία... @atiman ξέρεις πώς μπορώ να αλλάξω γλώσσα μέσα στο UI του Radeon Software?? Δεν την παλεύω με τα ελληνικά :p

 

 

Δεν μπορεις προς το παρον, το software διαβαζει το region και εμφανιζει την αναλογη γλωσσα.

 

Προσοχη:

Διαβασα κατι για το DDU. Μην απεγκαταστησει κανεις τον crimson driver με το ddu, παει για format. - Το Radeon software δημιουργει 'αορατα' πεδια που δεν μπορουν να βρεθουν για να σβηστουν, εκτος αν γνωριζεις τον αλγοριθμο δημιουργιας τους.

Θα εξηγησω αναλυτικα το γιατι μολις ανεβασω τον uninstaller μου στην αναλογη σελιδα.

 

Προς το παρων, sorry, πιεζομαι ασφυκτικα απο χρονο..... Crimson day !

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις προς το παρον, το software διαβαζει το region και εμφανιζει την αναλογη γλωσσα.

 

Προσοχη:

Διαβασα κατι για το DDU. Μην απεγκαταστησει κανεις τον crimson driver με το ddu, παει για format. - Το Radeon software δημιουργει 'αορατα' πεδια που δεν μπορουν να βρεθουν για να σβηστουν, εκτος αν γνωριζεις τον αλγοριθμο δημιουργιας τους.

Θα εξηγησω αναλυτικα το γιατι μολις ανεβασω τον uninstaller μου στην αναλογη σελιδα.

 

Προς το παρων, sorry, πιεζομαι ασφυκτικα απο χρονο..... Crimson day !

Το φαντάστηκα οτι θα λειτουργεί έτσι... anyway..! Ελπίζω σε νεότερες εκδόσεις να δωθεί αυτή η επιλογή! 

Το DDU πρός το παρόν δεν υποστηρίζει το Radeon software Crimson.. για αυτό και ανέφερα παραπάνω οτι αναμένεται νέα έκδοση. Πρός το παρόν απεγκατάσταση του εν λόγω driver μονάχα απο το Control panel (παραδοσιακά δλδ).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι οσοι beta testers και να χρησιμοποιηθουν για το ddu, δεν θα μπορεσει να βγει εκδοση για το crimson.

Θα εξηγησω 'μασκαρισμενα' τον λογο.

 

Λιγη υπομονη.

 

edit.

 

Ο uninstaller ειναι ηδη στην 'θεση' του.

 

P.S

Ορθα εμφανιζει το GPU-Z τον driver σαν 15.8 , δεν ειναι bug....... ειναι ο 15.8 !

 

P.S2

Παραδοσιακα μεσα απο το control panel μπορεις να τον βγαλεις..... αλλα δεν μπορεις να βαλεις παλαιοτερη εκδοση driver και να δουλεψει 100%.

 

Αυτα τα γραφω, οπως αυτα που εγραψα και στο νημα του uninstaller, γιατι προσωπικα δεν θα μπορω να αποδεχτω οποιαδηποτε 'κατηγορια' για τον driver και αιτια να ειναι εξωτερικα εργαλεια που δεν εχουν καμια γνωση με την λειτουργια των drivers.

Οπως και να λεγονται αυτα, βαζω και το δικο μου μεσα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω το crismson , πρεπει πρωτα να βγαλω το catalysty με τον unistaller η και να το πατησω δεν εγινε τιποτα?

 

Πρώτα βγάλε τον παλιό και μετά κάνε restart και βάλε τον Crimson.

 

βγηκε εκδοση DDU για τον crimson driver.  :)

 

Ηδη δοκιμάζεται... Link

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το gaming evolve ευτυχος που εχει την επιλογη να το ξετικαρεις .... για καποιο λογο με το catalyst μου εμπαινε αυτοβουλος .

Εχει δει κανεις αμα υπαρχει καμια ρυθμιση για να βλεπεις fps? (μπας και κρατησω μονο το crimson και βγαλω το AB)

Link to comment
Share on other sites

Παει το crossfire με της 5850 ηταν που ήταν χωρίς οδηγούς αστα να πάνε παμε για καρτα και δεν πεζη μια[emoji12] [emoji12] [emoji12] [emoji12]

Έγινε επεξεργασία από kostasa1
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων εχω ξενερωσει 

 

1) τι να το κανω το flip queue size optimization  αμα δεν υπαρχει μια επιλογη στο global για να το βαζω παντου "1" ?

 

2) τι παιζει ακριβως  με το video tab ? δεν βλεπω dynamic contrast  ουτε de-noise ουτε vector interlacing ουτε τιποτα, επισης δεν βλεπω αν αυτα που κανω toggle εφαρμοζονται μετα σε internet video ή μονο στον windows media player, αν καποιος βγαζει ακρη με τα preset να μου το πει και εμενα ....

 

3) οποτε κλεινω το pc βγαζει cnext.exe error :/ 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.