Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

κατσε ρε συ μεσα στα options του παιχνιδου στα γραφικα εχει πανω αριστερα την επιλογη που λεει dx11 εκει μπορεις να το αλλαξεις σε mantle.Eσυ πρεπει να το ενεργοποιησεις αλλιως απο μονο του ειναι dx11

όχι βρε το ξέρω αυτό αλλά με mantle έχω πολλά spikes (drops) ....

Πάω να δοκιμάσω και μετά να έρθω να εξηγήσω τι εννοώ !

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω χρόνο ανέβασα ένα βιντεάκι (έχει χάλια ποιότητα αλλά δείχνω αυτό που θέλω να σας πω ) το draw graph κοιτάμε , κάθε φορά που ξεπερνάει το κίτρινο sτον χάρτη (spike) έχω drop ....

κίτρινο cpu - πράσινο gpu

πηγαίνετε στο 30 sec και μετά θα δείτε τι ενώ , γενικά στα 50 παρατηρήστε σαν να το χτυπάει ο εγκέλαδος ένα πράμα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MZttd8ONsqI]bf4 mantle test for tha lab very low quality ,,, - YouTube[/ame]

επίσης αυτό που παρατήρησα με τα settings που έχω στο dx η vram πάει εώς 1900mb και με mantle 2900mb ......

να φέρω το Pc στα κεντρικά της amd να το εξετάσουμε ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τους νέους οδηγούς που δυστυχώς απ'οτι διαβάζω ακόμα δεν υποστηρίζουν σωστά το mantle στις κάρτες με gcn 1.0, έχουμε και κάτι νέο...... AMD Clean Uninstall Utility http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD-Clean-Uninstall-Utility.aspx

Atiman δώσε κάποια πληροφορία αν μπορείς τόσο για το mantle όσο και για το Uninstall utility, ευχαριστώ :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και οχι..

Δηλαδη,

Το mantle βρισκεται ακομα σε ενα σταδιο βελτιωσης.

Απο την αλλη, θα πρεπει οι developers να κατσουν πανω σ αυτο και να προσαρμοσουν τις εφαρμογες τους καταλληλα.

Καταλαβαινεις οτι ο κυκλος ειναι ατερμωνας αυτην την στιγμη. Σταδιακα θα εχουμε τα αποτελεσματα που επιθυμουμε και στις δυο πλευρες.

Το AMD Clean Uninstall Utility, δεν ειναι τιποτα αλλο απο το κλασικο ΑΤΙ setup των catalyst. Δουλευει ακριβως με τον ιδιο τροπο και απεγκαθιστα καθε τι που εγκατεστησε ο ΑΤΙ Install manager, ακομα και οτιδηποτε εχει σχεση με AMD mobo.

Η μονη διαφορα του ειναι στην αυτονομια της χρησης. Δηλαδη μπορει να χρησιμοποιηθει ακομα και σε συστηματα που η εγκατασταση δεν εγινε μεσω του catalyst setup, αλλα με αλλους τροπους (πχ windows update).

Σε καθε περιπτωση το αποτελεσμα της απεγκαταστασης ειναι ακριβως το ιδιο, τυπικα φτωχο.

Link to comment
Share on other sites

Μην πολυσκοτίζεστε με το mantle.

Ανακοινώθηκε επισήμως από την Microsoft το DX12.

Θα έρχεται ενσωματωμένο στα Windows 9 και θα εγκαθίσταται και στα Win 8/8.1.

Για τα Win 7 παίζεται.

Θα υποστηρίζεται από το υπάρχον hardware, δεν χρειάζονται καινούργιες κάρτες.

Από Intel απαιτείται Haswell και νεότερο, από AMD HD 7000 (πάνε οι HD 5000/6000) ενώ από Nvidia υποστηρίζονται κάρτες από Fermi και πάνω, δηλαδή ακόμα και κάρτες του 2010!

Θα κυκλοφορήσει φέτος το DX12 για τους developers και του χρόνου τα πρώτα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

DX12 και κουραφέξαλα...εγώ είμαι με το mantle και τον ΑΤΙΜΑΝ μέχρι η ms να σοβαρευτεί, γιατί όσο καιρό έπαιζε μόνη ήταν καλά.. τώρα που βγήκε το mantle όμως τώρα βρήκαν να πουν ότι ετοιμάζουμε το 12...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.