Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εγώ προς το παρόν παιχνίδια δεν έχω παίξει, αλλά σε bench τουλάχιστον οι drivers είναι απαράδεκτοι!

1. Κρασάρω στο 3dmark11 μετά από oc χωρίς όμως να ανεβάσω ρεύμα.Λέω οκ θα τσιμπήσω λίγο ρεύμα.Ξεκινάει πάλι το bench και στο πρώτο τεστ ξεκίνησε με 10 fps κ έπεσε μέχρι τα 5 :confused:.Wtf, riva tnt2 έχω;Στο δεύτερο κόλλησε!Ήταν πολύ βαρύ για την κάρτα μου :hehe:.Αναγκάστικα να κάνω clean install drivers.

2. Μερικές φορές και μετά από κάποιο ζόρισμα της κάρτας πχ. Bench, η ταχύτητα μνήμης πέφτει στα 150 αλλά ο πυρήνας καρφωμένος 1000 κ στο sensor του gpu-z φαίνεται σαν κάτι να τρέχει η κάρτα.Στρώνει με reset.

3. Όταν κρασάρει ή έχω artifacts, κολλάει το σύμπαν.Αν γράψω αναλυτικά τι κάνει, θα βαρεθείτε να διαβάζετε.

ΕΛΕΟΣ, δεν λέω beta είναι (που δεν έχω ξαναδεί τέτοιοο χάλι σε beta) αλλά μπορούσαν να την ονομάσουν 14.bf ή bf4 edition ή wom (watch our mantle).Αυτό το πράγμα δεν έπρεπε να το φοράνε τα pc για 24h χρήση!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε το BF4 στην application list στο gaming section του catalyst.

Επισης βαλε τα προκαθορισμενα BF4 setting που βρισκονται στο αναπτυσομενο μενου στο κατω μερος της οθονης εαν εχεις CrossFire.

Αυτο πρεπει να βοηθησει !

Nope, ούτε αυτό δούλεψε. Και δεν έχει καμία σημασία τι κάνω, ή τι ρυθμίσεις θα βάλω. Με όλα low και όλα high, έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. (cx δεν έχω, μια 7970 σε νερό έχω). Μέσα στο παιχνίδι είμαι, τρέχω, είτε είμαι στο map και περιμένω deploy, έχω framedrops στα 40 και ενδεχομένως στιγμιαία ακόμα πιό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου, αν δεν το έχεις κάνει: αποσύνδεσε τελείως την 22άρα απο την κάρτα γραφικών, άσε την 24άρα στο πρώτο dvi και ξαναπαίρνα τους drivers. Επίσης τετοια συμπεριφορά έχει και σε windowed mode ?

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου, αν δεν το έχεις κάνει: αποσύνδεσε τελείως την 22άρα απο την κάρτα γραφικών, άσε την 24άρα στο πρώτο dvi και ξαναπαίρνα τους drivers.

To έκανα και αυτό στην προσπάθεια να δει ως 1η την 24άρα. Δε δούλεψε. Οπότε μετά βάζω ξανά την 22άρα, την κάνει 1η και 2η την 24άρα.

Επίσης τετοια συμπεριφορά έχει και σε windowed mode ?

Ναι. Όπου και να είμαι, ότι και να κάνω, ακόμα και στο deploy screen.

Link to comment
Share on other sites

στο κάνει και σε άλλα games ή μόνο στο bf? Το bf το ξανακατέβασες ολόκληρο απο origin ή πείρες μαζί τον φάκελο μετά απο το format και στα 7άρια? Στο valley ή στο heaven έχει την ίδια συμπεριφορά η κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

στο κάνει και σε άλλα games ή μόνο στο bf? Το bf το ξανακατέβασες ολόκληρο απο origin ή πείρες μαζί τον φάκελο μετά απο το format και στα 7άρια? Στο valley ή στο heaven έχει την ίδια συμπεριφορά η κάρτα?

Το είχα κάνει copy και το μετέφερα πάλι στο δίσκο.

Αφού είχα πρόβλημα, το έσβησα και το εγκατέστησα από την αρχή (origin download)

Δεν έχω εγκατεστημένα άλλα, αλλά στο Furmark η GPU ανεβαίνει κανονικά 100%.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς βάλε κάποιο άλλο game ή κάποιο απο τα unigine, το furmark ok αλλά δες και σε πραγματικές συνθήκες παιχνιδιού αν κάνει κανονικό usage η κάρτα. Μόνο στο battlefield παίζει να έχεις το θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς βάλε κάποιο άλλο game ή κάποιο απο τα unigine, το furmark ok αλλά δες και σε πραγματικές συνθήκες παιχνιδιού αν κάνει κανονικό usage η κάρτα. Μόνο στο battlefield παίζει να έχεις το θέμα

Και με το CoD-Ghosts το ίδιο κάνει, μάλιστα η GPU έφτανε ακόμα χαμηλότερα, στο 18%

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στα fps που βλέπεις είναι 20 frames σε σχέση με win 8.1 ? βλέπω έχεις το gpu-z 0.6.6 δοκίμασε το τελευταίο 0.7.6 ή το Afterburner μήπως δεν διαβάζει σωστά την κάρτα.

Έχεις περάσει τα πάντα απο drivers και win updates, microsoft frameworks κτλπ ?

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στα fps που βλέπεις είναι 20 frames σε σχέση με win 8.1 ? βλέπω έχεις το gpu-z 0.6.6 δοκίμασε το τελευταίο 0.7.6 ή το Afterburner μήπως δεν διαβάζει σωστά την κάρτα.

Έχεις περάσει τα πάντα απο drivers και win updates, microsoft frameworks κτλπ ?

Δεν είναι το θέμα μου τα 20 frames. Στα 8.1 είχα 80, αλλά είχα framecap στα 60.

Εδώ ότι και να κάνω, είτε είμαι με high, είτε με ultra, είτε με low, είτε παίζω, είτε είμαι στο deploy screen, πέφτουν στα 40 και ίσως χαμηλότερα. Δεν έχει να κάνει με επιδόσεις, έχει να κάνει με δυσλειτουργία. Κάτι δεν έχει κάτσει σωστά. Έβαλα και το 0.7.6 και δείχνει τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα μου τα 20 frames. Στα 8.1 είχα 80, αλλά είχα framecap στα 60.

Εδώ ότι και να κάνω, είτε είμαι με high, είτε με ultra, είτε με low, είτε παίζω, είτε είμαι στο deploy screen, πέφτουν στα 40 και ίσως χαμηλότερα. Δεν έχει να κάνει με επιδόσεις, έχει να κάνει με δυσλειτουργία. Κάτι δεν έχει κάτσει σωστά. Έβαλα και το 0.7.6 και δείχνει τα ίδια.

δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το ULPS απο την registry να δεις αν αλλάξει κάτι. Αυτό το κάνουν σε crossfire περισσότερο όταν "κοιμάται" η μια απο τις δύο κάρτες σε μερικά games, δεν ξέρω αν σε single έχει νόημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το forum της AMD, όπου έχω ανοίξει θέμα, είναι ότι'να'ναι...

Ο άλλος μου λέει ότι μπορεί να κάνει bottleneck η cpu :boxed:

Χωρίς να σχολιάσω τι cpu έχω, φαίνεται δεν είναι αρκετή ούτε για να δείχνει το χάρτη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το forum της AMD, όπου έχω ανοίξει θέμα, είναι ότι'να'ναι...

Ο άλλος μου λέει ότι μπορεί να κάνει bottleneck η cpu :boxed:

Χωρίς να σχολιάσω τι cpu έχω, φαίνεται δεν είναι αρκετή ούτε για να δείχνει το χάρτη...

τελικά τι λες να κάνεις? Το περίεργο είναι ότι στα 8.1 ήσουν κομπλέ, με τα 7 περίεργο που έχεις πρόβλημα. Μήπως να δοκίμαζες ακόμα ένα clean install των 7 τώρα που έχεις και φρέσκια εγκατάσταση και να δοκιμάσεις απευθείας το bf4 χωρίς να περάσεις τα υπόλοιπα προγράμματα σου, μήπως κάπου κάπως κάτι δημιουργεί κάνα conflict? Λίγο δύσκολο πάντως να είναι hardware το πρόβλημα, δεν έκανες και τίποτα windows άλλαξες.

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι λες να κάνεις? Το περίεργο είναι ότι στα 8.1 ήσουν κομπλέ, με τα 7 περίεργο που έχεις πρόβλημα. Μήπως να δοκίμαζες ακόμα ένα clean install των 7 τώρα που έχεις και φρέσκια εγκατάσταση και να δοκιμάσεις απευθείας το bf4 χωρίς να περάσεις τα υπόλοιπα προγράμματα σου, μήπως κάπου κάπως κάτι δημιουργεί κάνα conflict? Λίγο δύσκολο πάντως να είναι hardware το πρόβλημα, δεν έκανες και τίποτα windows άλλαξες.

Δεν έχω σχεδόν τίποτε άλλο περασμένο. Τα της δουλειάς είναι σε VMs όλα. Τα πολύ βασικά, WinRar, iTunes, Office, browsers.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Όταν θα παίζεις.. Το δεύτερο μονιτορ θα το κανεις Disable μέσα από τον Driver.. Τρεξε μια ακόμα atiman unistaller και αφού κανεις αυτό βάλε και μια το Driver Sweeper να δεις αμα βγάλει τίποτα και μετα ένα καθαρω Install όποιον Driver θες..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Όταν θα παίζεις.. Το δεύτερο μονιτορ θα το κανεις Disable μέσα από τον Driver.. Τρεξε μια ακόμα atiman unistaller και αφού κανεις αυτό βάλε και μια το Driver Sweeper να δεις αμα βγάλει τίποτα και μετα ένα καθαρω Install όποιον Driver θες..

Στη φρέσκια εγκατάσταση που έκανα εχθές, δεν είχα συνδέσει καν το 2ο.

Χώρια που στα 8.1, όχι μόνο το είχα, αλλά άνοιγα και το map σε δεύτερο παράθυρο και το έβλεπα ενώ έπαιζα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.