Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ο,τι εψαξα στο internet για το θεμα, με οδηγησε σε σοβαρες περιπτωσεις artifacting του BF4 και καμια δεν ηταν σαν την δικη μου. Θα ηταν ευκολο με τους τελευταιους οδηγους να ριξετε μια ματια και να μου πειτε αν οταν πετατε στην zavod 311 εχετε το ιδιο προβλημα?

Οι τελευταιοι drivers δεν μπορουν να διορθωσουν αυτο το προβλημα, το θεμα ειναι προς διερευνηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταιοι drivers δεν μπορουν να διορθωσουν αυτο το προβλημα, το θεμα ειναι προς διερευνηση.

Ευχαριστω για την απαντηση... κατεβασα τα clocks σε 900-1200 κ παλι τα ιδια... Μαλλον δεν φταινε οι καρτες...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια !!!

Τι δεν παει καλα ?

:

Μετα το hotfix που μου στειλανε, το windows properties δειχνει το σωστο dedicated video memory 6144, αλλα στο DxDiag δειχνει ακομα 3838 MB.

Απενεργοποιησα το xfire κ δειχνει 745 mb, αν κ με ΜΙΑ καρτα χρησιμοποιουσε 2270 MB στο COD GHOSTS.

Τα νουμερα ειναι all over the place ... το OCCT επιασε τα ~2100 mb στο gpu test, ενω το gpu-z δειχνει απλα να διαβαζει ξερα το bios της καρτας.

Δεν υπαρχει πουθενα καποιο utility να μου δειξει ακριβως τη VRAM της καρτας?! Σκεψου να ειχα μια καρτα κ λογω των φαινομενικων 745mb να μην με αφηνε να κανω καν εγκατασταση σε παιχνιδι.... Αχ :)

Thanks για το support!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

13.12

Desktop

FEATURE HIGHLIGHTS OF AMD CATALYST™ 13.12

​Support for the following new products:

AMD Radeon™ R9 290, 280, and 270 Series

AMD Radeon™ R7 260, 250, and 240 Series

​Improved AMD CrossFire™​ scaling for the following game titles:

Call of Duty�: Ghosts (multiplayer component)

Splinter Cell Blacklist

Saints Row 4

Metro Last Light

​New AMD Enduro™ Technology profiles for the following game titles:

​XCOM: Enemy Unknown

Need for Speed Rivals

Total War™​: Rome 2

Battlefield 4

Saints Row 4

Splinter Cell Blacklist

FIFA 14

​Support For AMD CrossFire frame pacing

Frame pacing ensures that frames rendered across multiple GPUs in an AMD CrossFire configuration will be displayed at an even and regular pace

Frame pacing is enabled through the AMD Catalyst Control Center, or on a per application basis

Frame pacing is supported on DirectX� 10 and DirectX 11 applications using resolutions up to (and including) 2560x1600 on a single display

RESOLVED ISSUES

​​​May resolve intermittent black screens or display loss observed on some AMD Radeon™ R9 290X and AMD Radeon R9 290 graphics cards

Resolves intermittent crashes seen in legacy DirectX� 9 applications

AMD Radeon™ R9 290 Series - Power Tune update to reduce variance of fan speed / RPM

PCI-E bus speed is no longer set to x1 on the secondary GPU when running in an AMD CrossFire configuration

Resolves incorrect HDMI Audio Driver information being listed in the AMD Catalyst Control Center

Resolves AMD Steady Video option being grayed out in the AMD Catalyst Control Center

Resolves intermittent flickering seen on some AMD Radeon R9 270X graphics cards

Resolves graphics corruption issues found in Starcraft�​

Resolves image corruption seen in Autodesk Investor 2014

Resolves flickering water corruption found in World of Warcraft�​

Resolves intermittent black screen when resuming from a S3/S4 sleep-state if the display is unplugged during the sleep-state on systems supporting AMD Enduro™ Technology

Resolves intermittent crashes experienced with Battlefield 4 on Windows 8 based systems

Resolves the display turning green when using Windows Media Player to view HD .avi format video in an extended desktop configuration

Resolves Metro applications experiencing frame drops during playback of interlaced video content

Resolves video playback corruption of .wmv format files in Windows Media Player

Έγινε επεξεργασία από overclocked
.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τρέξω το catalyst mobility...

Ανοίγω το tool που εντοπίζει τον driver τον κατεβάζει αλλά το αρχείο που κατεβάζει δεν ανοίγει και είναι χωρίς εικονίδιο σαν να μην είναι ολοκληρωμένο....

Η κάρτα ειναι η 7670Μ σε λαπτοπ.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Περασα τους 13.12 αλλά στο catalyst στις πληροφορίες μου βγάζει 13.11 ακόμα ...μήπως επειδή δεν έκανα σωστό καθαρισμό των drivers ?

To Atiman Uninstaller v.7.0.2 δεν μου δουλευε σωστά έλεγε οτι λείπει κάτι ενω ηταν εγκατεστημενο πριν λίγες μερες...ασε που έγινε μπέρδεμα και με το Bullguard antivirus ...

Καμία άποψη

κανένα δρασtiko driver cleaner

Link to comment
Share on other sites

Περασα τους 13.12 αλλά στο catalyst στις πληροφορίες μου βγάζει 13.11 ακόμα ...μήπως επειδή δεν έκανα σωστό καθαρισμό των drivers ?

To Atiman Uninstaller v.7.0.2 δεν μου δουλευε σωστά έλεγε οτι λείπει κάτι ενω ηταν εγκατεστημενο πριν λίγες μερες...ασε που έγινε μπέρδεμα και με το Bullguard antivirus ...

Καμία άποψη

Ο 13.12 δεν αναφερει στο info panel Catalyst version.

Οποτε αν η απεγκατασταση ειχε γινει σωστα δεν θα επρεπε να σου γραφει τιποτα (κενο)..

Τωρα, εισαι πολυ ασαφης με τις πληροφοριες "λειπει κατι που πριν υπηρχε" (για να το ελεγε κατι θα ξερει - και παντα μιλαει για αρχεια συστηματος η καταχωρησεις μητρωου), οποτε δεν μπορω ουτε να βγαλω ακρη ουτε να βοηθησω με τον uninstaller.

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τρέξω το catalyst mobility...

Ανοίγω το tool που εντοπίζει τον driver τον κατεβάζει αλλά το αρχείο που κατεβάζει δεν ανοίγει και είναι χωρίς εικονίδιο σαν να μην είναι ολοκληρωμένο....

Η κάρτα ειναι η 7670Μ σε λαπτοπ.

Αν δεν βρει το hardware ID της καρτας σου δεν θα τρεξει...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ο 13.12 δεν αναφερει στο info panel Catalyst version.

Οποτε αν η απεγκατασταση ειχε γινει σωστα δεν θα επρεπε να σου γραφει τιποτα (κενο)..

Τωρα, εισαι πολυ ασαφης με τις πληροφοριες "λειπει κατι που πριν υπηρχε" (για να το ελεγε κατι θα ξερει - και παντα μιλαει για αρχεια συστηματος η καταχωρησεις μητρωου), οποτε δεν μπορω ουτε να βγαλω ακρη ουτε να βοηθησω με τον uninstaller.

Αν δεν βρει το hardware ID της καρτας σου δεν θα τρεξει...

ετσι δλδ δεν ειναι σωστο και εχω μεινει με τους 13.11 beta??

χρησιμοποιω το ati unistall utility

post-25842-1416077985,2525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο AMD uninstaller χαιδευει, δεν κανει τιποτα.

Εχεις τα βασικα αρχεια του 13.12 με την υπολοιπομενη 'σαβουρα' του 13.11.

P.S.

Μια βδομαδα περιπου μας εμεινε μεχρι τον uninstaller 8.3.5 (ελπιζω να μου μεινει ο καταλληλος χρονος)

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ο AMD uninstaller χαιδευει, δεν κανει τιποτα.

Εχεις τα βασικα αρχεια του 13.12 με την υπολοιπομενη 'σαβουρα' του 13.11.

P.S.

Μια βδομαδα περιπου μας εμεινε μεχρι τον uninstaller 8.3.5 (ελπιζω να μου μεινει ο καταλληλος χρονος)

καταλαβα..προτινεις δλδ να χρησιμοποιησω τον atiman unistaller 7 ? ειναι οκ με win 8.1 ?

edit : τωρα ειδη οτι εχει πληρη υποστιρηξη.. σε ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.