Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Λιγο πριν τα Χριστουγεννα ανακαλυφθηκε απο το team ενας τροπος να boostarei τις επιδοσεις αισθητα σχεδον σε ολα τα παιχνιδια.

Πολυ σωστα, ενας τροπος.

Αυτο δυστυχως ισχυε μονο για single cards ενω σε crossfire setups καποιοι ειχαν ακομα κ μικρη μειωση στα frames.

Αναλογα την εφαρμογη, ναι εχει συμβει. Στην πληθωρα τους ομως οι αυξησεις των επιδοσεων ακολουθουν και σε Crossfire. Αρα το μονο, αν μου επιτρεπεις, δεν ειναι αληθες.

Δοθηκε τοτε η υποσχεση απο την amd πως το επομενο βημα ειναι τα crossfire setups... δεν βλεπω φως ομως. Ολοι εχουν πεσει με τα μουτρα στη σειρα 8000 αφηνοντας ανοιχτο το θεμα των crossfire 7000 series drivers.

Δοθηκε μια 'υποσχεση' απο εμενα οτι γινονται προσπαθειες να νικηθουν τα προβληματα (η τα φρενα αν θελεις) που δημιουργουν οι εφαρμογες, ωστε η βελτιωση σε crossfire να βρισκεται σε μεγαλυτερο ποσοστο. Αυτο ειναι μια υποσχεση προσπαθειας και οχι μια υποσχεση υλοποιησης αδιαφορη αλλων προβληματων. Εγινε και τετοιοι οδηγοι υπαρχουν (το εχω αναφερει, οπως εχω αναφερει και το οτι δημιουργουν αλλου ειδους παρενεργειες που θεωρουνται πιο σημαντικες απο τα οφελη των επιδοσεων).

Λυπαμαι που δεν γινεται να αναλυσω το γιατι ειναι δυσκολο να ελενξεις με ασφαλεια κατι που εχεις πουσαρει παρατολμα και δοκιμαστικα.

Το οτι δουλευεται η σειρα 8000, δεν σημαινει οτι η 7000 δεν θα επωφεληθει. Μην ξεχναμε οτι το υπαρκτο μοντελο παραγωγης ειναι η 7000.

Γνωριζω πως σε αρκετα παιχνιδια δεν γινεται 100%scale των crossfire επιδοσεων κ υπαρχουν καποιες απωλειες... ομως ας επωφεληθουμε κ εμεις εστω του boostarismatos που δωσανε οι 12.11 beta drivers σε single cards, αν οχι επι 2, εστω επι 1.5 (τωρα δεν εχουμε ουτε το 1x, αλλα ιδιες επιδοσεις με αυτες που ειχαμε παλια)

ελπιζω να ειμαι κατανοητος...

Πιστευω οτι το καλυψα πιο πανω αυτο.

Θα ηθελα ομως πραγματικα να μαθω σε ποιες εφαρμογες δεν εχουμε ουτε καν το 1χ ?

Και μιλω για εφαρμογες που υποστηριζουν crossfire, δηλαδη για εφαρμογες που εχουν λυσει το προβλημα τους πανω σ αυτη την μεθοδο.

Το μονο σιγουρο που για μενα πρεπει να γινει καταννοητο ειναι οτι δεν οφειλονται τα παντα στους drivers και δεν μπορουν να λυθουν ολα απο τους drivers.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχω γινει κουραστικος κ πραγματικα δεν το θελω... ας εξηγησω ομως τι εννοω με το 1x

Εστω οτι καποιος με single card επιανε στο BF3 50 frames κ με crossfire 90 frames.

Με τους νεους οδηγους επιασε σε single card 60+ frames (20%+) ενω τα crossfire νουμερα μεινανε τα ιδια 90. Τα νεα νουμερα σε crossfire θα επρεπε να ειναι 10-18 frames plus κατι που στην πραξη δεν γινεται.

Το 1x που προανεφερα ειναι να ειχαμε τουλαχιστον το κερδος σε frames που ειχε το single card configuration.

Κ στο ocn περιμεναν/νουν με αγωνια εναν οδηγο που θα εκμεταλευεται πληρως τις δυνατοτητες των εξωτικων cross-tri-quadfire που εχουν κ σιγουρα εχω παρασυρθει απο τις προσδοκιες των εκει χρηστων.

Οταν βγει κατι νεο, ειδικα αν αφορα crossfire setups, please let us know.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αδικω, οπως και δεν αδικω κανεναν που περιμενει ολοενα μεγαλυτερες επιδοσεις απο το συστημα του.

Θα πρεπει ομως να καταννοηθει οτι οι λογοι που οδηγησαν το team να αυξησει την αποδοση των καρτων με τους 12.11 μπορει και να μην ηταν τα fps με το πραγματικο αριθμητικο τους μεγεθος._

Οι single cards απλα οφελουνται αμεσα απο αυτη την μεθοδο. - Εδω, θα πρεπει να ρωτησω αν γινομαι εγω καταννοητος ?

Το Crossfire ειναι μια φιλοσοφια πολυπλοκη, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μολις υπαρχουν νεωτερα που θα μπορουν να ειναι ασφαλη, θα 'μαθευτει'.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αδικω, οπως και δεν αδικω κανεναν που περιμενει ολοενα μεγαλυτερες επιδοσεις απο το συστημα του.

Θα πρεπει ομως να καταννοηθει οτι οι λογοι που οδηγησαν το team να αυξησει την αποδοση των καρτων με τους 12.11 μπορει και να μην ηταν τα fps με το πραγματικο αριθμητικο τους μεγεθος._

Οι single cards απλα οφελουνται αμεσα απο αυτη την μεθοδο. - Εδω, θα πρεπει να ρωτησω αν γινομαι εγω καταννοητος ?

Το Crossfire ειναι μια φιλοσοφια πολυπλοκη, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μολις υπαρχουν νεωτερα που θα μπορουν να ειναι ασφαλη, θα 'μαθευτει'.

Κατανοητος,... Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει τι κάνει η amd η στον τομέα των Driver για τον ηχο ?? έχω ήχο από το μονιτορ με σύνδεση dvi-hdmi μετα συνδέω την τηλεόραση hdmi-hdmi , και μου εξαφαζεται ο ήχος από το μονιτορ !! στο ccc λέει, το μόνιτορ δεν υποστηρίζει ήχο !! και πως υποστηρίζει Dual Audio Stream ??

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Θα πρεπει ομως να καταννοηθει οτι οι λογοι που οδηγησαν το team να αυξησει την αποδοση των καρτων με τους 12.11 μπορει και να μην ηταν τα fps με το πραγματικο αριθμητικο τους μεγεθος.

Μας λες οτι κατι κανατε στις 12.11 και μεταξυ των αλλων ηταν και το συν 5 -10% των fps;

Η να περιμενουμε και ακομα κατι αλλο σε αυξηση επιδοσεων αυριο;

Link to comment
Share on other sites

Σε windows 8 αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με flickering?Ειχα το ιδιο θεμα με τους 12.2 και 12.3 και με τους 12.6 το ελυσα...

Τωρα δοκιμασα στην αρχη με 12.10.

Τους εβγαλα με atiman's unistaller και δοκιμασα μολις και τους 12.11 beta

αλλα μια απο τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σπασίματα στην οθόνη που μου έκανε ο 12.11 δεν υπάρχουν, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Κατά τα άλλα τα νούμερα είναι ελάχιστα πεσμένα σε σχέση με τον 12.11. Μικροδιαφορές αλλά πεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τους δοκίμασες τους 13.1; Για crossfire τί λένε; Αξίζει να τους περάσω;

Το απογευμα θα τους βαλω... ας ειναι πιο smooth κ ας εχει λιγοτερα fps!

Εφτιαξα ενα user.cfg file για bf3 κ νομιζα πως ειμουν σε αλλο pc... μεγαλο θεμα το smoothness!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.