Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ποιος παίζει dx9? Υπάρχει και κάτι άλλο? Όλα τα παιχνίδια dx9 είναι. Αφού ακόμα εξακολουθώ να απορώ προς τι όλος ο ντόρος με το dx11 τη στιγμή που δεν υπάρχουν παιχνίδια να παίξουμε. Μόνο το battlefield 3 είναι dx11 που το παίζουν μόνο φανατικοί με το multiplayer. Θυμάμαι και το κακόμοιρο το dx10 που πήγε άπατο. Δε βγήκε τίποτα της προκοπής πέρα του πρώτου crysis. Το πρόβλημα είναι δυστυχώς οι κονσόλες. Όλα βγαίνουν με πρώτη πλατφόρμα ανάπτυξης το xbox 360 και μετά γίνονται port στο pc με ελάχιστες περιπτώσεις να παίρνουν κάποια στοιχεία dx11 σε βασική μηχανή όμως dx9 (arkham city και battlefield 3 είναι δύο που μου έρχονται στο μυαλό). Δεν υπάρχει τίποτα κατασκευασμένο εξαρχής σε dx11. Μόνο benchmarks τύπου unigine και 3D Mark 11. Και το Metro 2033 ίσως, που κανείς όμως δεν έπαιξε, μόνο σαν benchmark χρησιμοποιήθηκε και αυτό. Ίσως γιατί δύο γενιές καρτών γραφικών μετά μπορεί να είναι playable με dx11 στοιχεία. Ακόμα και το crysis 2, το πιο πολυδιαφημισμένο παιχνίδι dx11, βγήκε με dx9 μόνο και χρειάστηκαν μήνες για να βγει patch. Απαράδεκτα πράγματα τη στιγμή μάλιστα που η δύναμη των καρτών γραφικών έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις ανάγκες. Κλασική περίπτωση του πόσο πιο μπροστά είναι το hardware από το software. Το ίδιο και ακόμα χειρότερα συμβαίνει στους επεξεργαστές.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Γιατρε ολα dx11 ειναι....τουλαχιαστον εγω δεν εχω dx9 παιχνιδι εδω και καιρο(εκτος και αν θυμαμαι λαθος...εχει συμβει και αυτο :p)....εκτος αυτου και το bf3 να υπηρχε μονο, αυτο θα ηταν αρκετο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τελευταία παιχνίδια που έχω παίξει είναι τα mass effect 2, 3, The Witcher 2 (απίστευτο πραγματικά παιχνίδι, άξιον απορίας που είναι dx9 και έχει τόσο μα τόσο απίστευτα γραφικά), Prototype 2, Afterfall Insanity, Dishonored, λίγο Skyrim, όλα ανεξαιρέτως dx9. Ακόμα και αυτά που είναι dx11 έχουν απλά κάποια στοιχεία dx11 όπως π.χ το tesselation. H μηχανή τους είναι πάλι dx9. Αν διαβάσει κάποιος αναλυτικά τις νέες δυνατότητες που προσφέρει το dx11 θα πάθει πλάκα και ταυτοχρόνως θα συνειδητοποιήσει ότι τίποτα από αυτά δε χρησιμοποιείται στα σύγχρονα παιχνίδια. Μόνο tesselation και dof. Ε αυτό δεν είναι dx11...

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

lol κοιταξα να δω τι παιχνιδια εχω και ξεχασα οτι εχω μονο το bf3 εγκατεστημενο(καμμενος γαρ) οποτε για την ωρα παω πασο :)

Και παλι τα προβληματα που ειδα στα βιντεακια απο πανω δεν θυμαμαι να τα εχω αντιμετωπισει με καμια 7970...για 7950 δεν ξερω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Μια απορια..Οταν ενεργοποιω τον catalyst απο το msconfig να τρεχει σε καθε εκκινηση του υπολογιστη εχω τουλαχιστον 50% framedrop στα παιχνιδια..Για παραδειγμα μπηκα Assassins 3 και με ενεργοποιημενο ειχα στο λιμανι 18-20..Οταν το εβγαλα και εκανα reboot ειχα 45-55....Αυτο συμβαινει σε καθε παιχνιδι..Ειμαι με 7870 και 12.11 αλλα το εκανε και με αλλους drivers...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Μια απορια..Οταν ενεργοποιω τον catalyst απο το msconfig να τρεχει σε καθε εκκινηση του υπολογιστη εχω τουλαχιστον 50% framedrop στα παιχνιδια..Για παραδειγμα μπηκα Assassins 3 και με ενεργοποιημενο ειχα στο λιμανι 18-20..Οταν το εβγαλα και εκανα reboot ειχα 45-55....Αυτο συμβαινει σε καθε παιχνιδι..Ειμαι με 7870 και 12.11 αλλα το εκανε και με αλλους drivers...

Μηπως εχεις αλλαξει τις ρυθμισεις στις 3D επιλογες? και τα εχεις βαλει ολα στο μαξ? πανε στη καρτελα με τις επιλογες 3D(παιχνιδια η οπως το λει , δυστηχως δεν εχω pc που να δουλευει αυτη τη στιγμη με AMD καρτα γραφικων για να δω πως το λει) και πατα το Προεπιλογες default η οτι εχει και ξανα κοιτα το

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολες τις επιλογες τις εχω στο max...Αυτο σημαινει οτι μπερδευεται ο catalyst με τις ρυθμισεις του παιχνιδιου;

Ναι βαλτα στις προεπιλογες και παιζε με τις ρυθμισεις που εχουν τα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Στο forum ειναι μονο 64bit και ειναι τελειως αλλος driver.

Το καλυτερο ειναι σχετικο, εξαρταται ευθεως απο τις αναγκες και τα τυχον προβληματα που χρειαζονται λυση.

Τους καινούργιους που ανακοίνωσες για καλύτερες επιδόσεις στο cf πότε να τους περιμένουμε;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε ολα dx11 ειναι....τουλαχιαστον εγω δεν εχω dx9 παιχνιδι εδω και καιρο(εκτος και αν θυμαμαι λαθος...εχει συμβει και αυτο :p)....εκτος αυτου και το bf3 να υπηρχε μονο, αυτο θα ηταν αρκετο :hehe:

Εμ! Απ΄τη μια δε παίζεις Dx9 παιχνίδια, απ΄τη άλλη λες καμία κάρτα δεν σου παρουσίασε το πρόβλημα. Εντωμεταξύ, το πρόβλημα παρουσιάζεται στα Dx9 παιχνίδια, και σε συγκεκριμένα σημεία, με συγκεκριμένους τρόπους αναπαράγεται και γενικώς κάποιος μπορεί να μην το προσέξει εύκολα.

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως οι κάρτες είναι πιθανό να είναι ελαττωματικές. Αν εσένα δε σε χαλάει, εγώ ας πούμε δεν αποδέχομαι τέτοια κατάσταση. 410 ευρώ έσκασα, μια μικρή περιουσία για ελαττωματικό προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να παιξει τελεια DX9, αλλα μετα δεν θα εχουμε την ιδια αποδοση σε τρεχουσες εφαρμογες.

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Και άλλου άκουσα κάτι παρόμοιο, το θέμα είναι πως αυτό επιβεβαιώνει πως πρόκειται για ελαττωματική κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Και άλλου άκουσα κάτι παρόμοιο, το θέμα είναι πως αυτό επιβεβαιώνει πως πρόκειται για ελαττωματική κάρτα...

Σου λει οτι αν εστειασουν σε DX9 θα χασουμε αποδωσεις στα DX11 παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Και άλλου άκουσα κάτι παρόμοιο, το θέμα είναι πως αυτό επιβεβαιώνει πως πρόκειται για ελαττωματική κάρτα...

Ειμαι ασχετος στο θεμα δημιουργιας drivers, αλλα αυτα τα χρονια εχω δει πως κατι φτιαχνει κατι χαλαει στους οδηγους, πανω που παω να πω οτι φταινε οι καρτες! Μακαρι να βγαζανε οδηγους focused στο dx9. Αν δεν κανω λαθως το Radeon Pro σου εδινε δικαιωμα πρωτου ξεκινησεις καποιο παιχνιδι να επιλεξεις ποιον οδηγο ηθελες να φορτωσει κ ειχες optimum performance για καθε game!

Μεχρι να καταληξει καποιος στις καρτες, πρωτα πρεπει να δει το λειτουργικο, μετα τους drivers, μετα το bios κ μετα μονο μπορει σιγουρα να πει οτι φταιει το hardware!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Και άλλου άκουσα κάτι παρόμοιο, το θέμα είναι πως αυτό επιβεβαιώνει πως πρόκειται για ελαττωματική κάρτα...

Πως επιβεβαιωνει κατι τετοιο? Δηλαδη, ο τροπος που αναφερω θα "φτιαξει" το ελλατωματικο προιον?

Το ποσο ευκολο ειναι να πουν καποιοι το τι ακριβως φταιει σε καθε προβλημα, πραγματικα με εκπλησει....

Τα "ειδικα" φορα, τις περισσοτερες φορες δημιουργουν καταστασεις εκει που δεν υπαρχουν.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μακροσκελείς καταστάσεις δεν δημιουργούνται ποτέ χωρίς λόγο. Το πρόβλημα υπάρχει απ΄τη στιγμή που οι κάρτες έγιναν διαθέσιμες. Επίσης "τις περισσότερες φορές" δε με απασχολεί καθόλου το τι γίνεται. Εμένα με απασχολεί αυτή τη συγκεκριμένη φορά για την οποία μιλάμε. Προσωπικά έχω δοκιμάσει δυο κάρτες, όχι μια, καθώς δεν είμαι και ο μόνος. Τα άτομα είναι πολλά, για να μην πω όλοι. Τώρα αν κάποιοι δε θέλουν να το δουν, πρόβλημά τους. Η AMD πάει για κλείσιμο και δεν θα περίμενα ούτε στο παραμικρό να ανακαλέσει το προϊόν. Ας το διορθώσει, εφόσον κατάσταση δεν υπάρχει, κι έπειτα τα "ξανά-λέτε". Εγώ ενημέρωσα το κατάστημα για αλλαγή σε 670. Δε θα κάτσω να σκάσω.

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μακροσκελείς καταστάσεις δεν δημιουργούνται ποτέ χωρίς λόγο. Το πρόβλημα υπάρχει απ΄τη στιγμή που οι κάρτες έγιναν διαθέσιμες. Επίσης "τις περισσότερες φορές" δε με απασχολεί καθόλου το τι γίνεται. Εμένα με απασχολεί αυτή τη συγκεκριμένη φορά για την οποία μιλάμε. Προσωπικά έχω δοκιμάσει δυο κάρτες, όχι μια, καθώς δεν είμαι και ο μόνος. Τα άτομα είναι πολλά, για να μην πω όλοι. Τώρα αν κάποιοι δε θέλουν να το δουν, πρόβλημά τους. Η AMD πάει για κλείσιμο και δεν θα περίμενα ούτε στο παραμικρό να ανακαλέσει το προϊόν. Ας το διορθώσει, εφόσον κατάσταση δεν υπάρχει, κι έπειτα τα "ξανά-λέτε". Εγώ ενημέρωσα το κατάστημα για αλλαγή σε 670. Δε θα κάτσω να σκάσω.

Μπορεις να μας πεις ακριβως το προβλημα σου σε DX9 τιτλους και συγκικριμενα παιχνιδα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.