Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Σου χρειαζεται στα Windows 7 ?

Εχω 120hz monitor και παζω μονιμα με vsync off, αμα το framerate στο παιχνιδι ειναι συχνα κατω απο 120fps τοτε ναι χρειαζεται να εχω το flip queue size στο "1", αμα το παιχνιδι ειναι στα 125fps fixed ( πχ TF2 με fps_max 125 ) τοτε καλο ειναι να το εχω στο "0"

Btw μου χρειαζεται και δυνατοτητα για framerate cap απτους drivers ωστε να εχω 125fps fixed στο L4D που δεν εχει εντολη fps_max, ζηταω πολλα ε ? :p

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μονο ενας...και πρεπει να ειναι αυτος που δουλευει τωρα.

Τσεκαρισε το, συγκρινοντας την εκδοση του αρχειου με την εκδοση του CCC.

αυτή τη στιγμή δεν έχω ccc γιατί εκανα uninstall με την επιλογή Q.

to uninstaller επιβεβαιώνει

Catalyst Release Uersion : "8.773-100907a-105418C-Fujitsu"

Catalyst Driver Uersion : "12.6"

και το gpu z

atiumdag 8.773.0.0 (Catalyst 12.6) / Win7 64

στο αρχείο λέει

C:\Windows\inf\oem2.inf HKLM,"Software\ATI Technologies\CBT",ReleaseVersion,,"8.773-100907a-105418C-Fujitsu"

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αρα ειναι αυτος που δουλευει.

Πηγαινε στην registry και κοιτα σ αυτην την διαδρομη

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ποσες καταχωρησεις της ταξης του 0000 0001 κ.λ.π εχει.

Πες μου επισης, ο uninstaller επιβεβαιωνει μονο ενα hardware ID ?

P.S

θα ειμαι εκτος για καμια ωρα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Οκ, αρα ειναι αυτος που δουλευει.

Πηγαινε στην registry και κοιτα σ αυτην την διαδρομη

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ποσες καταχωρησεις της ταξης του 0000 0001 κ.λ.π εχει.

Πες μου επισης, ο uninstaller επιβεβαιωνει μονο ενα hardware ID ?

P.S

θα ειμαι εκτος για καμια ωρα.

ιδού τα screenshot

51093d1341057216-the-ati-catalyst-driver-thread-radeon-2.png

51092d1341057198-the-ati-catalyst-driver-thread-radeon.png

post-10639-1416076382,227_thumb.png

post-10639-1416076382,6748_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Δεν μου ειπες ομως αν εχει πανω απο μια καταχωρηση η διευθυνση που σου εδωσα.

Σ αυτο το πεδιο θα βρεις καταχωρησεις με την μορφη folder. Kαθε folder θα εχει εναν αριθμο απο 0000 και πανω.

Κοιταξε το screenshot του uninstaller πιο πανω που λεει \0000

Ποσα τετοια εχει? - λογικα μονο το 0000 πρεπει να εχεις.

Δεν υπαρχει κανεις λογος να εχεις θεμα με τον uninstaller, εκτος αν ο driver που επανερχεται στο συστημα δεν ειναι της Microsoft αλλα της Intel.

Ας το δουμε αυτο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Δεν μου ειπες ομως αν εχει πανω απο μια καταχωρηση η διευθυνση που σου εδωσα.

Δεν υπαρχει κανεις λογος να εχεις θεμα με τον uninstaller, εκτος αν ο driver που επανερχεται στο συστημα δεν ειναι της Microsoft αλλα της Intel.

Ας το δουμε αυτο.

μονο 0000 βλέπω

attachment.php?attachmentid=51099&stc=1&d=1341060526

ΥΓ από τη μανα του είχε p6100 cpu (δεν έχει onboard νομίζω) και εγώ το αναβάθμισα με 370m, και στα 2 μηχανήματα!

post-10639-1416076383,9972_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Παμε καλα.

Θα σε κουρασω τωρα.

Απεγκατεστησε τους drivers μεσω του (Q).

Μετα το restart δωσε σε ενα cmd παραθυρο.

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}" /f "ProviderName" /s >>"%Systemdrive%\prname.log"

και δωσε μας το αποτελεσμα του prname.log αρχειου απο τον c:

Link to comment
Share on other sites

Παμε καλα.

Θα σε κουρασω τωρα.

Απεγκατεστησε τους drivers μεσω του (Q).

Μετα το restart δωσε σε ενα cmd παραθυρο.

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}" /f "ProviderName" /s >>"%Systemdrive%\prname.log"

και δωσε μας το αποτελεσμα του prname.log αρχειου απο τον c:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

ProviderName REG_SZ ATI Technologies Inc.

End of search: 1 match(es) found.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος.

Δεν φορτωνει τον Microsoft driver.

Σβησε απο τον c: το αρχειο info_oem.log και ξαναδωσε την εντολη για το oem inf που σου εγραψα σε προηγουμενο post.

Δειξε μας τι εχει το νεο info_oem.log. (κανονικα δεν θα πρεπει να δημιουργηθει καν το αρχειο η να ειναι αδειο).

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος.

Δεν φορτωνει τον Microsoft driver.

Σβησε απο τον c: το αρχειο info_oem.log και ξαναδωσε την εντολη για το oem inf που σου εγραψα σε προηγουμενο post.

Δειξε μας τι εχει το νεο info_oem.log. (κανονικα δεν θα πρεπει να δημιουργηθει καν το αρχειο η να ειναι αδειο).

το δημιουργεί και έχει το εξής: C:\Windows\inf\oem2.inf HKLM,"Software\ATI Technologies\CBT",ReleaseVersion,,"8.773-100907a-105418C-Fujitsu"

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, αυτος ο Fujitsu δεν "νοιωθει".

Παμε C:\Windows\inf και σβησε το oem2.inf και το oem2.pnf .

Μετα πας device manager > display adapters > δεξι κλικ > update driver > φορτωνεις χειροκινητα τον standard vga adapter.

Οταν το κανεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, αυτος ο Fujitsu δεν "νοιωθει".

Παμε C:\Windows\inf και σβησε το oem2.inf και το oem2.pnf .

Μετα πας device manager > display adapters > δεξι κλικ > update driver > φορτωνεις χειροκινητα τον standard vga adapter.

Οταν το κανεις πες μου.

εγινε! να κάνω reset;

Link to comment
Share on other sites

ναι restart

Μετα σβησε το prname.log και ξαναδωσε ..

REG QUERY "HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}" /f "ProviderName" /s >>"%Systemdrive%\prname.log"

Πρεπει να σου εμφανισει ProviderName Microsoft

αποστολή εξετελέσθη

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

ProviderName REG_SZ Microsoft

End of search: 1 match(es) found.

τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας πειραζει.

Παμε λοιπον να πεταξουμε τελειως εκεινον τον Fujitsu

Απο ενα cmd παραθυρο δωσε τις εντολες - μια μια και δινεις την επομενη αφου απαντησει η προηγουμενη.

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO takeown /F %A /R

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO cacls %A /T /E /G Everyone:F

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO rmdir /S /Q %A

Οταν τελειωσεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας πειραζει.

Παμε λοιπον να πεταξουμε τελειως εκεινον τον Fujitsu

Απο ενα cmd παραθυρο δωσε τις εντολες - μια μια και δινεις την επομενη αφου απαντησει η προηγουμενη.

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO takeown /F %A /R

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO cacls %A /T /E /G Everyone:F

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s /AD %SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository\C7*') DO rmdir /S /Q %A

Οταν τελειωσεις πες μου.

ολες απάντησαν file not found

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.