Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχω τους 12.6 beta - κατεβασμένους απο το site της AMD.

Με 2x 7970 - απο τοτε που τους περασα, μου βγάζουν συνέχεια τα Windows το μην: driver stop responding and recovered - Εννοειτε με το αντιστοιχο πάγωμα των 5-6 δευτερολ.

Υπάρχουν κάποια άλλοι 12,6 για Cf?:flag:

Κατι τέτοιο εχω ακουσει.... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω τους 12.6 beta - κατεβασμένους απο το site της AMD.

Με 2x 7970 - απο τοτε που τους περασα, μου βγάζουν συνέχεια τα Windows το μην: driver stop responding and recovered - Εννοειτε με το αντιστοιχο πάγωμα των 5-6 δευτερολ.

Υπάρχουν κάποια άλλοι 12,6 για Cf?:flag:

Κατι τέτοιο εχω ακουσει.... :sorry:

Το "απο τοτε που τους περασα" δειχνει οτι προηγουμενα ειχες καποιον αλλο driver που δεν σου το εκανε...

Ποιον ειχες? - ξαναβαλτον και δοκιμασε.

Ο συγκεκριμενος (12.6 beta) μπορει να μην ειναι ο καλυτερος σε επιδοσεις αλλα τετοια φαινομενα που περιγραφεις δεν τα δικαιολογει.

Link to comment
Share on other sites

Το "απο τοτε που τους περασα" δειχνει οτι προηγουμενα ειχες καποιον αλλο driver που δεν σου το εκανε...

Ποιον ειχες? - ξαναβαλτον και δοκιμασε.

Ο συγκεκριμενος (12.6 beta) μπορει να μην ειναι ο καλυτερος σε επιδοσεις αλλα τετοια φαινομενα που περιγραφεις δεν τα δικαιολογει.

12.4 ειχα, κ ηταν οκ!

Θα τους ξαναβαλω.

Και αλλό ενα που κανει με τους βετα, ειναι οτι για μερικα λεπτα μου χαλαει και ο κερσορας του mouse για λιγό, γίνρται μια γραμμη, απο βελακι.:...:

Link to comment
Share on other sites

Έμενα πάντως οι 8.981/982 δεν μου κάθονται καλά..

όλα κάτι Driver Stoped working καμιά φορά στα Games και όταν έχω 2 1080p Flash player streaming..

Μετά κάτι περιέργα artifacts σε BF3

αυτά μέχρι στιγμής..

BTW στο Battlefield 3 ήμουν με ρολόγια κάρτας 501 λόγου το ότι είχα ένα Flash player streaming ανοιχτό

αλλά με τους 871 και όλους τους προηγούμενους δεν είχα προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

AMD has released a new beta version of their Catalyst drivers for their graphics cards. According to the release notes, Catalyst 12.7 Beta offers up to 25% performance boost in Skyrim, up to 6% in Crysis 2 and up to 6.5% in Batman: Arkham City. In addition, these new drivers offer Anti-Aliasing support for Blizzard’s hack n slash action RPG game, Diablo III.

In addition, the company released the first CAP for 12.7 that comes with Multi Sample Anti-Aliasing and Super Sample Anti-Aliasing support for Diablo III in multi-GPU mode, as well as improved CrossFire profiles for Call of Duty: Modern Warfare 3, Myths and Heroes 3, XCOM: Enemy Unknown , and Tom Clancy Ghost Recon Future Soldier.

Those interested can download these new beta drivers from here and the 12.7 CAP1 from here.

And here is the release notes of Catalyst 12.7 Beta:

Performance highlights of AMD Catalyst 12.7 Beta

-Up to 25% Skyrim

-Up to 6% in Crysis 2

-Up to 20% in Total War: Shogun 2

-Up to 3.3% in Battlefield 3

-Up to 6.9% In 3DMark™ 11

-Up to 4.8% in Aliens vs. Predator

-Up to 6.5% in Batman: Arkham City

-Up to 8% in Crysis Warhead

-Up to 7.2% in F1 2010

-Up to 8% in Just Cause 2

-Up to 12% in Wolfenstein MP

Feature highlights of AMD Catalyst 12.7 Beta

Diablo 3: Anti-Aliasing support:

Users can now enable Multi-Sample Anti-Aliasing and Super Sample Anti-Aliasing for Diablo 3 through the AMD Catalyst Control Center.

Resolved Issues for the Windows 7, Windows Vista and Windows XP Operating System

Elder Scrolls: Skyrim- screen flickering when in AMD CrossFire mode

Note: This issue was first observed with version 1.6 of Skyrim.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 λαπτοπ με την 6530.

είχα και στα δύο τους 11.12 και όλα δούλευαν ρολόι.

Μετά από το πέρασμα των 12.4 στο ένα οι συχνότητες είναι κολλημένες στο 300/300 και δεν ξεκολάνε με τίποτα.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ: default driver Από fusitsu, 12.3,12.4,12.6, 12.7

και afterburner.

Οταν τρέχω το atiman uninstaller τότε το pc στο reboot βαραει BSOD!!!!

οπότε μόνο κανονικό uninstall....

καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Laptop?

Αν ειναι τεχνολογιας switchable graphics, τοτε ο uninstaller μπορει να μην λειτουργει σωστα, δεν εχει προβλεφτει γι αυτο.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ομως το quick mode (Q).

Το ιδιο συμβαινει και με τους drivers.

P.S

Εβγαλε η fusitsu 12.6 - 12.7 για φορητο ?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Laptop?

Αν ειναι τεχνολογιας switchable graphics, τοτε ο uninstaller μπορει να μην λειτουργει σωστα, δεν εχει προβλεφτει γι αυτο.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ομως το quick mode (Q).

Το ιδιο συμβαινει και με τους drivers.

P.S

Εβγαλε η fusitsu 12.6 - 12.7 για φορητο ?

καλησπέρα, είναι το Fusitsu AH530dh6 και δε έχει switchable.

O driver που δούλευε ήταν ο default και ο 11.12.

δοκίμασα τον default από fusitsu (είναι 2010 νομίζω Αλλά δεν ξέρω ποιος)

και τα υπόλοιπα που ανέφερα από ΑΜD.

Το q στο uninstaller το δοκίμασα, δεν είχα bsod αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

εντωμεταξύ ακόμα και όταν κάνω κανονικό Uninstall και reboot συνεχίζει να βλέπει στο gpu-z τον παλιό driver και μπορεί να τρέξει 3d εφαρμογές! παντα κολλημένο στα 300/300...

τι προτείνεις;

ΕDIT

διάβασα για κάποιον που με 5730 είχε το ίδιο πρόβλημα. λοιπόν έβαλε το GPU Clock tool πάτησε reset to defaults και έφτιαξε. σε εμένα το toοl 0.98 λέει ότι δεν βρίσκει κατάληλο hardware και δεν τρέχει...

EDIT 2

το uninstaller λέει

Catalyst Release version 8773- kΑτι νουμερα- fujitsu

από κάτω catalyst version 12.6

EDIT 3

παίζοντας με τα 2d/3d state toy afterburner Και ενώ του κάνω force 600/950 κάποιες φορές κολάει στο 450/800 και μένει σταθερό μέχρι το reboot όπου πάλι 300/300

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Εισαι η ιδια περιπτωση με του φιλου μας που ειχα μπει να του το φτιαξω.

Εχεις υπολοιματα απο παλιοτερους οδηγους, και κυριως απο τα inf τους.

Πρωτα απ ολα, ανοιξε ενα cmd παραθυρο και γραψε (copy paste) αυτο - (μικρυνα την γραμματοσειρα για να ειναι σε μια γραμμη)

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s %SystemRoot%\inf\oem*.*') DO FOR /F "tokens=*" %B IN ('findstr /I "Technologies\CBT" "%A"') DO echo %A %B >>"%Systemdrive%\info_oem.log"

Στο αρχειο του λειτουργικου δισκου (c:\) info_oem.log θα σου εμφανισει ολα τα amd catalyst oem inf files και τις εκδοσεις των catalyst που αυτα περιεχουν. Ποσταρισε τα εδω.

Μετα θα σου πω τι θα κανεις.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Εισαι η ιδια περιπτωση με του φιλου μας που ειχα μπει να του το φτιαξω.

Εχεις υπολοιματα απο παλιοτερους οδηγους, και κυριως απο τα inf τους.

Πρωτα απ ολα, ανοιξε ενα cmd παραθυρο και γραψε (copy paste) αυτο - (μικρυνα την γραμματοσειρα για να ειναι σε μια γραμμη)

FOR /F "tokens=*" %A IN ('dir /b /s %SystemRoot%\inf\oem*.*') DO FOR /F "tokens=*" %B IN ('findstr /I "Technologies\CBT" "%A"') DO echo %A %B >>"%Systemdrive%\info_oem.log"

Στο αρχειο του λειτουργικου δισκου (c:\) info_oem.log θα σου εμφανισει ολα τα amd catalyst oem inf files και τις εκδοσεις των catalyst που αυτα περιεχουν. Ποσταρισε τα εδω.

Μετα θα σου πω τι θα κανεις.

αυτό βρήκα μέσα στο αρχείο:

C:\Windows\inf\oem2.inf HKLM,"Software\ATI Technologies\CBT",ReleaseVersion,,"8.773-100907a-105418C-Fujitsu"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.