Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

αν το ξανακάνει θα βγάλω και θα στείλω, τώρα έπαιξα 2 ωρες με 12.5 ατιμαν + cap Και δεν είχα πρόβλημα.

φαντάσου σαν να βγαίνουν τεράστια κορδόνια από το σώμα των παιχτών και να φτάνουν στον ουρανό της πίστας.

Πολλές φορές και από τα μάτια τους, πλήρως δρακουλιάρικο!!!!:hehe:

Το εχω παρατηρησει και εγω με την 7970 αλλά μονο οταν το παρακάνω με το oc :laughing:
Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα τους 12.6 beta (από 12.4 official)...με το μάτι μου το τυφλό παρατηρώ βελτίωση στα γραφικά προς το παρών...δεν ξέρω αλλά είναι πιο καθαρές οι γωνίες, καλύτερα χρώματα...

έτσι νομίζω τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας αυτές τις μέρες έφτιαξα ένα pc μιας και το παλιό μου κάηκε αγόρασα την Sapphire HD7970 και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στα παιχνίδια με έπιασε όμως σήμερα λίγο να την πειράξω από τους ati catalyst βλέπω ότι έχει διαφορα να πειράξω αλλα επειδή δεν ξέρω μην κάνω και καμια βλακεία και την κάψω εσείς που γνωρίζετε απότι βλέπω τι μου προτείνεται να πειράξω τι να ανεβάσω από τις δοκιμες που κάνετε??

ένταξη δεν θέλω να την φτάσω και στο τέρμα δηλαδή όσο αντέχει αλλα λιγάκι παραπάνω ώστε να δω διαφορα σε βαριά παιχνίδια

ευχαριστώ

Το μηχάνημα που έφτιαξα έχει

Motherboard :Gigabyte Z68AP-D3

CPU: Intel Core i7 2600k 3.5GHZ

VGA: Sapphire ATI RADEON HD 7970 3GB DDR5

RAM: Corsair DDR3 8GB στα 1600

HDD: 500GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά! μια ερωτησή θέλω να κάνω, εχω την 7970 και θέλω να δω ποιους drivers εχει πάνω..παω gatalyst control center πληροφορίες λογισμικό Έκδοση προγράμματος οδήγησης 2Δ μου λέει: 8.01.1215.. αρα εχω 12.5 και πρεπει να βάλω τους 12.6 beta?? αυτο ειναι η κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας αυτές τις μέρες έφτιαξα ένα pc μιας και το παλιό μου κάηκε αγόρασα την Sapphire HD7970 και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στα παιχνίδια με έπιασε όμως σήμερα λίγο να την πειράξω από τους ati catalyst βλέπω ότι έχει διαφορα να πειράξω αλλα επειδή δεν ξέρω μην κάνω και καμια βλακεία και την κάψω εσείς που γνωρίζετε απότι βλέπω τι μου προτείνεται να πειράξω τι να ανεβάσω από τις δοκιμες που κάνετε??

ένταξη δεν θέλω να την φτάσω και στο τέρμα δηλαδή όσο αντέχει αλλα λιγάκι παραπάνω ώστε να δω διαφορα σε βαριά παιχνίδια

ευχαριστώ

Το μηχάνημα που έφτιαξα έχει

Motherboard :Gigabyte Z68AP-D3

CPU: Intel Core i7 2600k 3.5GHZ

VGA: Sapphire ATI RADEON HD 7970 3GB DDR5

RAM: Corsair DDR3 8GB στα 1600

HDD: 500GB SATA3

Τι εννοείς με το "να δω διαφορά"? Με τέρμα settings παίζεις και τώρα. Τούμπανο ειναι η καρτα σου, μην την πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρησει και εγω με την 7970 αλλά μονο οταν το παρακάνω με το oc :laughing:

χμμμ είσαι σίγουρος ότι φταίει το overclock;;;

σε ρωτάω γιατί εγώ όταν βγει το πρόβλημα δοκίμασα να κάνω απευθείας underclock την κάρτα 800/1200 και το πρόβλημα δεν φεύγει...

Μάλιστα όταν αλλάζω πίστα το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί ή να εξαφανιστεί, δείχνει δηλαδή ότι έχει να κάνει με το loading των textures, Ειναι θέμα driver δεν είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τους 8.981 είχα μια σειρούλα που είναι 80MB ένα Flash 1080p Streaming και έπαιζα και Battlefield και βγαίνανε κάτι artifacts..

Temps είχε 65

ρολόγια παίζανε στα 501

αλλά επειδή γενικά παίζω έτσι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα

δεν ξέρω γιατί το έκανα αυτό τώρα..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ είσαι σίγουρος ότι φταίει το overclock;;;

σε ρωτάω γιατί εγώ όταν βγει το πρόβλημα δοκίμασα να κάνω απευθείας underclock την κάρτα 800/1200 και το πρόβλημα δεν φεύγει...

Μάλιστα όταν αλλάζω πίστα το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί ή να εξαφανιστεί, δείχνει δηλαδή ότι έχει να κάνει με το loading των textures, Ειναι θέμα driver δεν είναι;;;

Σε μενα τουλαχιστον δεν το κανει αν δεν το παρακανω με τα ρολογια.....
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο !!!

Γενικα ρωτω γιατι δεν ειδα πουθενα αναφορες - μετρησεις - θεματα...

δεν έχω περάσει τον τελευταίο, απουσιάζω από την έδρα μου για δουλειές και επιστρέφω σε 2-3 βδομάδες.

Με τον πρό-τελευταίο το ζήτημα βελτιώθηκε, ενώ με τον επίσημο 12.6 ήταν χειρότερο από ποτέ.

Οταν επιστρέψω θα δοκιμάσω με ότι νεώτερο υπάρχει και θα ενημερώσω.

Το πρόβλημα όταν εμφανίζεται, αφορά μαυρα κορδόνια που ξεκινούν από τα σώματα των παιχτών και οδηγούν στον ουρανο, ψηλά και λεπτά. Μερικές φορές με πιο παλιούς driver γινονταν πολύ φαρδιά σε σημείο που να μην μπορείς να παίξεις. Σε σπάνιες περιπτώσεις εμφανίζονται και στις πόρτες, σαν καλώδια που ενώνουν την δεξιά με τη ν αριστερή πλευρά της κάσας. Ενημερωτικά κατα κανόνα 2-3 συγκεκριμένοι από τους 64 παίκτες μου εμφανίζουν το πρόβλημα και άλλοι όχι!!!

Lazydog είσαι βέβαιος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

Το ερώτημα είναι μπορεί να πάει κάτι στραβά λόγω Overclock Και μετά ακόμα και αν κάνεις underclock η κάρτα να συνεχίζει μέχρι να φάει reset;;; Π.χ. να φωρτώσει λάθος κάποια textures;;;

Επίσης είμαι 99% σίγουρος ότι μου έχει εμφανιστεί και φορές που παίζω με στοκ ρολόγια εξ αρχής.

Επίσης Atiman πιστεύεις ότι θα μπορέσουμε να φλασάρουμε τις reference κάρτες μας με bios 7970 Ghz Edition;;;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρος δεν ειμαι ουτε για τον πισινο μου :hehe:

Περα απο την πλακα, ναι για το ιδιο πραγμα μιλαμε....:)

σε τι ρολόγια και με πόσα βολτ σου εμφάνιζε το πρόβλημα; τώρα που δεν σου εμφανίζεται σε τι settings είναι η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

σε τι ρολόγια και με πόσα βολτ σου εμφάνιζε το πρόβλημα; τώρα που δεν σου εμφανίζεται σε τι settings είναι η κάρτα;
Περιπου στα 1300/1800....αλλά μου το παρουσιασε και καποιες φορες σε χαμηλοτερα ~1200/1700. Τωρα την εχω στα 1050/1450 και δεν εχω αντιμετωπισει κατι. Αλλά και στα ~1200/1700 δεν μου εχει κανει τσαλιμακια....για 1300/1800 εχει πολυ ζεστη αυτες τις μερες για να δοκιμασω....

edit: 1.243v ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα στην 6950 που εχω με τους 8.981.9 λιγες φορες στα 900/1400 εχω κατι ελαφρα artifacts σε μορφη οριζοντιων γραμμων ακομα και σε σερφαρισμα στο ιντερνετ και μολις ριχνω λιγο τα ρολογια σε 800/1250 η 880/1375 συνερχεται.Μετα ξαναβαζω τα ρολογια που ειχα και ειμαι κομπλε...Με οποιοδηποτε driver από 12.1 που εχω δοκιμασει τον τελευταιο καιρο δεν ειχα τετοιο θεμα..

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιπου στα 1300/1800....αλλά μου το παρουσιασε και καποιες φορες σε χαμηλοτερα ~1200/1700. Τωρα την εχω στα 1050/1450 και δεν εχω αντιμετωπισει κατι. Αλλά και στα ~1200/1700 δεν μου εχει κανει τσαλιμακια....για 1300/1800 εχει πολυ ζεστη αυτες τις μερες για να δοκιμασω....

edit: 1.243v ρευμα

Αληθεια, με τι ψυξη και τι θερμοκρασιες εχεις εκει πανω ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.