Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Γιαννη πολυ σωστη η παρατηρηση. Επρεπε να γραψω οτι τελος για μενα οι πολυπυρηνες υλοποιησεις και απο τα δυο στρατοπεδα, γιατι δεν ξερω αν θυμασαι την ιδια χρονικη περιοδο ειχα σε 2ο μηχανακι 2 χ 295GTX με το ιδιο αποτελεσμα ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

phenom x6 1055 2,8. οκ θα το βαλω default,παντος με βλεπω και για δευτερη 5870 γιατι δεν βλεπω να γινεται δουλεια τουλαχιστον στο bf3

Μπορεις να τρεξεις καποιο προγραμμα ταυτοχρονα και να κανεις monitor GPU LOAD και CPU LOAD?

Link to comment
Share on other sites

ετρεχα το bf3 για κανα 20λεπτο και ειχα << συνημμενα >> ειναι φυσιολογικα ?

Eχεις πολυ πολυ χαμηλα GPU Loads.

Πριν κανεις αλλαγη driver

Κανε μια δοκιμη με το εξης setup

Ολα High

Deferred OFF

Post AA Low/Medium αναλογα τι θες

Ambient OFF

AF 16X

Και σε κονσολα γραψε και ~ worldrender.dxdeferredcspathenable 0

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Eχεις πολυ πολυ χαμηλα GPU Loads.

Πριν κανεις αλλαγη driver

Κανε μια δοκιμη με το εξης setup

Ολα High

Deferred OFF

Post AA Low/Medium αναλογα τι θες

Ambient OFF

AF 16X

Και σε κονσολα γραψε και ~ worldrender.dxdeferredcspathenable 0

το εκανα μεχρι 63 επιασε το load,θα κανω καμια δοκιμη με 2-3 διαφορετικους driver, κ βλεπουμε.

ευχαριστω αδερφε

Link to comment
Share on other sites

το εκανα μεχρι 63 επιασε το load,θα κανω καμια δοκιμη με 2-3 διαφορετικους driver, κ βλεπουμε.

ευχαριστω αδερφε

Βασικα πρεπει πρωτα να δεις ΓΙΑΤΙ δεν load-αρει η καρτα και πως μπορεις να το βελτιωσεις αυτο.

Πχ χθες μιλαγαμε στο VOIP με τον Sofix και εκεινος ετρωγε bottleneck απο το CPU (100% cpu load)

Σε εσενα δεν βλεπω τετοια συμπεριφορα, απλα πρεπει ννα βρουμε τι φταιει.

Περνα ενα atiman uninstaller και καθαρισε το συστημα σου τελειως και μετα περνα τον τελευταιο official driver.

-γενικα καλος ειναι οσο δοκιμασα :) -

Μην ξεχνας στις δοκιμες σου να περνας και αυτη την εντολη (και βγαλε και κανα screen) με την εντολη render.perfoverlayvisible 1

να εχουμε και εικονα απο αυτο

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

..... συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα με το bfbc2...

Atiman πότε θα φτιαχτεί; Και έπαιζα μερικές φορές bfbc2 για να θυμάμαι τα παλιά...

:)

Πιθανον (δεν θυμαμαι), το εχω ξαναπει, οτι και απο προσωπικη εμπειρια το παιγνιδι αυτο δεν επαιξε ποτε σωστα σε 64bit Windows.

Ισως απογοητευσω, αλλα δεν .... το βλεπω ευκολα, θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει πρωτα να δεις ΓΙΑΤΙ δεν load-αρει η καρτα και πως μπορεις να το βελτιωσεις αυτο.

Πχ χθες μιλαγαμε στο VOIP με τον Sofix και εκεινος ετρωγε bottleneck απο το CPU (100% cpu load)

Σε εσενα δεν βλεπω τετοια συμπεριφορα, απλα πρεπει ννα βρουμε τι φταιει.

Περνα ενα atiman uninstaller και καθαρισε το συστημα σου τελειως και μετα περνα τον τελευταιο official driver.

-γενικα καλος ειναι οσο δοκιμασα :) -

Μην ξεχνας στις δοκιμες σου να περνας και αυτη την εντολη (και βγαλε και κανα screen) με την εντολη render.perfoverlayvisible 1

να εχουμε και εικονα απο αυτο

εκανα unistall με του atiman

περασα τους drivers catalyst 12.1 vers.8.93-111205a-132104C-ATI

με τα settings:

Ολα High

Deferred OFF

Post AA Low/Medium αναλογα τι θες

Ambient OFF

AF 16X

το gpu load συνεχιζει να ειναι κοντα στο 55% :nothing:

edit κοιταξα το load της gpu στο crysis 2 με τα settings στο hardcore 1920χ1080, το load ηταν 85~90 με τους ιδιους drivers, περιτο να πω οτι το παιχνιδι τρεχει ποιο smooth απο ποτε με τουτους

τωρα τι παιζεται με το bf3 δν ξερω.

post-15750-1416075774,3485_thumb.jpg

post-15750-1416075774,3876_thumb.jpg

post-15750-1416075774,4271_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από kyuubiii
Link to comment
Share on other sites

εκανα unistall με του atiman

περασα τους drivers catalyst 12.1 vers.8.93-111205a-132104C-ATI

Οι εκδοσεις 8.93 , 8.94 και 8.95 που υπαρχουν σε γνωστο site δεν αποτελουν γνησιο και πληρες AMD driver, δεν διαθετουν ATI Install Manager και ετσι δεν μπορουν να απεγκατασταθουν απο τον uninstaller μου πληρως, αλλα και με κανεναν αλλο γνωστο τροπο.

Θελει πολυ και προσεκτικη δουλεια η πληρης αφαιρεση τους.

Ηδη ετοιμαζω την νεα εκδοση του uninstaller, αποκλειστικα για τετοιους drivers, υπομονη μερικες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον (δεν θυμαμαι), το εχω ξαναπει, οτι και απο προσωπικη εμπειρια το παιγνιδι αυτο δεν επαιξε ποτε σωστα σε 64bit Windows.

Ισως απογοητευσω, αλλα δεν .... το βλεπω ευκολα, θα δουμε.

Γιατί το λες αυτό; Με το trifire που είχα πριν(5970-5870) έπαιζε τέλεια στα win7 64bit ultimate και πολύ γρήγορα. Δεν είχε ποτέ τέτοιο μαύρο ενοχλητικό flickering...

Μήπως απλά δεν έχετε ρυθμίσει κάτι σωστά για το συγκεκριμένο παιχνίδι σε crossfire 7970;

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις 8.93 , 8.94 και 8.95 που υπαρχουν σε γνωστο site δεν αποτελουν γνησιο και πληρες AMD driver, δεν διαθετουν ATI Install Manager και ετσι δεν μπορουν να απεγκατασταθουν απο τον uninstaller μου πληρως, αλλα και με κανεναν αλλο γνωστο τροπο.

Θελει πολυ και προσεκτικη δουλεια η πληρης αφαιρεση τους.

Ηδη ετοιμαζω την νεα εκδοση του uninstaller, αποκλειστικα για τετοιους drivers, υπομονη μερικες μερες.

-edit-

Αυτος που περασες εσυ ειναι γνησιος, το αναφερω ομως για να μην υπαρχει καποια "παρεξηγηση" με τις εκδοσεις.

Γιατί το λες αυτό; Με το trifire που είχα πριν(5970-5870) έπαιζε τέλεια στα win7 64bit ultimate και πολύ γρήγορα. Δεν είχε ποτέ τέτοιο μαύρο ενοχλητικό flickering...

Μήπως απλά δεν έχετε ρυθμίσει κάτι σωστά για το συγκεκριμένο παιχνίδι σε crossfire 7970;

Η σειρα 7000 φορτωνει πολλες καινουργιες παραμετρους στην registry, δεν ξερουμε ακομα ποιες απο αυτες μπορει να επηρεαζουν καποιες παλιοτερες εφαρμογες.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα ακόμα μία HD4850 για crossfire, ο λόγος είναι το skyrim και το crysis 2. Για κακή μου τύχη είχα διαβάσει κατά καιρούς στο θέμα εδώ για το τρελό flickering στο crysis 2 και το βάλε βγάλε drivers cap κ.τ.λ. Αφού έκανα τις προσευχές μου φόρτωσα το παιχνίδι να δω τι γίνεται. κι όμως δεν την γλίτωσα:shout:!!! οπότε άρχισα να διαβάζω δεξιά και αριστερά για λύση. Μετά από 4 ώρες αφού δοκίμασα διαφορετικά cap ( οδηγούς δεν άλλαξα ακόμα catalyst 12.1 ) μετονομασία του αρχείου, έκανα μία απόπειρα με το compatibility δοκίμασα με XP, Vista τίποτα. ώσπου έφτασε η ώρα για το disable desktop composition όπου και δούλεψε μια χαρά ούτε flickering ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ετρεχα το bf3 για κανα 20λεπτο και ειχα << συνημμενα >> ειναι φυσιολογικα ?

Πολυ πιθανον να τρωει η gpu bottleneck.

εγω με ι5 2500κ μαμα και 7970 με ρολογια 1200-1600 ειχα gpu load μεχροι 80%... με το που κλοκαρω το cpu στα 4.00 ... δια μαγειας 99% gpu load!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να τρωει η gpu bottleneck.

εγω με ι5 2500κ μαμα και 7970 με ρολογια 1200-1600 ειχα gpu load μεχροι 80%... με το που κλοκαρω το cpu στα 4.00 ... δια μαγειας 99% gpu load!

Διαβασε

http://www.thelab.gr/1063185738-post1080.html

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις 8.93 , 8.94 και 8.95 που υπαρχουν σε γνωστο site δεν αποτελουν γνησιο και πληρες AMD driver, δεν διαθετουν ATI Install Manager και ετσι δεν μπορουν να απεγκατασταθουν απο τον uninstaller μου πληρως, αλλα και με κανεναν αλλο γνωστο τροπο.

Θελει πολυ και προσεκτικη δουλεια η πληρης αφαιρεση τους.

Ηδη ετοιμαζω την νεα εκδοση του uninstaller, αποκλειστικα για τετοιους drivers, υπομονη μερικες μερες.

atiman περιμένουμε τον νέο uninstaller. έχω εγκατεστημένο αυτόν Catalyst Version 8.932.6-120102-130322E σε φρεσκοστημένο πισι

:shout::shout:

με τον παραπάνω driver ,νερό το witcher 2 (39-60fps, vsync on) 6870 enabled σεχδόν όλα τα settings

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει update το .net 4.0 Framework αλλά ακόμα βγάζει αυτό στο Event και με 11.12 και με 12.1:

Activation context generation failed for "C:\Program Files\ATI\CIM\Bin64\SetACL64.exe". Dependent Assembly Microsoft.VC80.MFC,processorArchitecture="amd64",publicKeyToken="1fc8b3b9a1e18e3b",type="win32",version="8.0.50608.0" could not be found. Please use sxstrace.exe for detailed diagnosis.

Το αρχείο SetACL64 έχει version 3.0.0.2 και ημερομηνία: 5/12

Link to comment
Share on other sites

Ο driver φταιει για το tearring στα 60hz

Ο driver φταιει που οσοι ειναι με core 2 QQ / phail-nom εχουν gpu load της πλακας

Ο gruntgr ειναι fanboy των γιωταδων και επειδη εχει παραισθησεις νομιζει οτι εχει τωρα τα διλασια fps ( και ΠΟΛΥ καλυτερο min fps ) απο πριν σε duke nukem forever - TF2 - l4d2 - arma 2 - BF3 , μια χαρα ητανε με τον q6700 απλα φταιγανε τα settings που εβαζε ο ασχετος.

To hyperthreading δινει καλυτερα αποτελεσματα στο bf3 ενω στα υπολοιπα games της αγορας οχι.

Ο nehalem αποδιδει ακλοκαριστος ενω ο sandy θελει κλοκαρισμα.

Ok τωρα καταλαβα γιατι υπαρχουν περισσοτερα ποστ σε αυτο το thread απτο αντιστοιχο για τους forceware, ε ρε τι εχει γινει οταν αλλαξουνε στρατοπεδο οι "φωστηρες" σε 1-2 μηνες, ηδη ποναει το κουτελο μου απτα απανωτα facepalm :wall:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.