Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

Εχω ένα πρόβλημα και σκέφτομαι μήπως είναι από drivers. Όταν παίζω bc2 μετα απο λίγη ώρα (και αφού έχω αρχίζει να τους ξεκοιλιάζω και πορώνομαι :p) κολλάει το σύμπαν! Όλα, εικόνα και ήχος κολλημένα και το pc επανέρχεται μονο απο το reset button.:wall: Υπάρχει περιπτωση να είναι drivers?(είμαι με 11.5b σε HD4890)

Απενεργοποίησε το afterburner, αν το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το afterburner, αν το χρησιμοποιείς.

Δεν το χρησιμοποιώ... Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι driver δηλαδή? Να αρχίσω να ελέγχω τα υπόλοιπα εν είναι έτσι..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Εχω ένα πρόβλημα και σκέφτομαι μήπως είναι από drivers. Όταν παίζω bc2 μετα απο λίγη ώρα (και αφού έχω αρχίζει να τους ξεκοιλιάζω και πορώνομαι :p) κολλάει το σύμπαν! Όλα, εικόνα και ήχος κολλημένα και το pc επανέρχεται μονο απο το reset button.:wall: Υπάρχει περιπτωση να είναι drivers?(είμαι με 11.5b σε HD4890)

Και μένα μου το έχει κάνει κάνα - δυο φορές τελευταία και σε άσχετες φάσεις - π.χ όταν παίζω ένα παιχνίδι μισή ώρα ή και λιγότερo. Δυο - φορές που το έκανε, κοίταξα τα ρολόγια της ATI από το CCC και ήταν όντως κολλημένα στην 3D use ενώ το σύστημα είχε μπει πια σε idle κατάσταση, οπότε λογικά είναι θέμα driver.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Εχω ένα πρόβλημα και σκέφτομαι μήπως είναι από drivers. Όταν παίζω bc2 μετα απο λίγη ώρα (και αφού έχω αρχίζει να τους ξεκοιλιάζω και πορώνομαι :p) κολλάει το σύμπαν! Όλα, εικόνα και ήχος κολλημένα και το pc επανέρχεται μονο απο το reset button.:wall: Υπάρχει περιπτωση να είναι drivers?(είμαι με 11.5b σε HD4890)

overclock έχεις κάνει?

Για τσέκαρε τάσεις κυρίως cpu v.

Link to comment
Share on other sites

"Δυστηχως" δεν ειναι θεμα οδηγων.

Ελενξτε τους πορους του συστηματος, την επαρκεια της μνημης, την σταθεροτητα του υπερχρονισμου, τις θερμοκρασιες (οχι μονο της GPU) κ.λ.π.

Το συστημα δεν ειναι μονο μια καρτα γραφικων και ενας driver.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

overclock έχεις κάνει?

Για τσέκαρε τάσεις κυρίως cpu v.

Το κάνει σε στοκ αυτο...

"Δυστηχως" δεν ειναι θεμα οδηγων.

Ελενξτε τους πορους του συστηματος, την επαρκεια της μνημης, την σταθεροτητα του υπερχρονισμου, τις θερμοκρασιες (οχι μονο της GPU).

Το συστημα δεν ειναι μονο μια καρτα γραφικων και ενας driver.

Atiman τωρα που το λες, θυμάμαι μεγάλο ram usage όταν το κάνει αυτό. Το θέμα είναι πως δεν το έκανε παλια, ζητημα να το είχε κάνει μια φορα, ενώ τωρα δεν μπορω να παιξω πάνω απο μισάωρο..

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι μεν λίγο τσιμπημένες αλλά δεν είναι δα και τίποτα το φοβερό, καλοκαίρι είναι. Τι windows έχεις, μήπως είναι 64-bit έκδοση; Δοκίμασε να κάνεις τα τελευταία updates - μυρίζομαι memory leak. Μήπως αυτά ξεκίνησαν από κάποιο update των Windows; Δοκίμασε και μία το memtest (memtest.org) για να σιγουρευτούμε ότι οι μνήμες είναι οκ. Επίσης πέρασε πάλι από την αρχή Microsoft Visual C++ 2005 και 2008, κάνοντας βέβαια πρώτα uninstall. ΥΓ. Θα πρότεινα κάποιος admin να "σπάσει" το θέμα σε νέο, ξεχωριστό thread γιατί μάλλον γεμίζουμε χωρίς λόγο το thread για τους ATI drivers.

Έγινε επεξεργασία από crawling_chaos
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι μεν λίγο τσιμπημένες αλλά δεν είναι δα και τίποτα το φοβερό, καλοκαίρι είναι. Τι windows έχεις, μήπως είναι 64-bit έκδοση; Δοκίμασε να κάνεις τα τελευταία updates - μυρίζομαι memory leak. Μήπως αυτά ξεκίνησαν από κάποιο update των Windows; Δοκίμασε και μία το memtest (memtest.org) για να σιγουρευτούμε ότι οι μνήμες είναι οκ. Επίσης πέρασε πάλι από την αρχή Microsoft Visual C++ 2005 και 2008, κάνοντας βέβαια πρώτα uninstall. ΥΓ. Θα πρότεινα κάποιος admin να "σπάσει" το θέμα σε νέο, ξεχωριστό thread γιατί μάλλον γεμίζουμε χωρίς λόγο το thread για τους ATI drivers.

Λάρισα είναι εδώ, έχει τρέλες ζεστες ήδη...:p

Επειδή αυριο είμαι έτσι κι αλλιώς για φορματ, αν το πρόβλημα παραμείνει θα ανοιίξω ένα άλλο thread..:T:

Σε 64bit έκδοση είμαι, και πάλι 64 θα βάλω λογω αναβάθμισης ραμ σε 6gb(δεν την περασα ακόμα)

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.