Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Διαβάζω στο ιντερνετ ότι πολλοί είχαν πρόβλημα με μπλε οθόνες μετά από upgrade 11.2+.

Αν είχαν κάνει uninstall και από control panel και από device manager (ή έστω ΑΤΙΜΑΝ uninstaller) και μετά κάνοντας reboot να μπει ο microsoft driver τότε ο 11.2+

μπαίνει χωρίς προβλήματα. Σίγουρα έχω κάνει updates από 11.1+,

αλλά δε θυμάμαι αν έκανα uninstall τον 11.4 και ξανά install για τις μπλε οθόνες του.

Μάλλον το έκανα άρα θεωρώ τον 11.4 προβληματικό.

Το σίγουρο είναι ότι ο 11.1 που έχω τώρα είναι 'clean' install

@ATIMAN επειδή σπάνια έχω συναντήσει πρόβλημα με upgrade οδηγών σε άπειρα setups, μπορώ να καταλάβω ότι μια ανάγκη δημιουργίας του uninstaller

είναι η μη σωστή upgrade διαδικασία και ειδικά από κάποια έκδοση και μετά. Σε nvidia για παράδειγμα ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε συζητησει αρκετες φορες την αναγκαιοτητα ενος ιδιαιτερου και σε βαθος τροπου απεγκαταστασης.

Ενας (μικρος) λογος ειναι και αυτος που αναφερεις..

Τα "πεδια" στα οποια ο driver της ATI αναπτυσεται ειναι πολυ περισσοτερα απο της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

ειχες παρομοια προβληματα και στα XP ? Φιλος με 4850χ2 εχει ακριβως τις ιδιες ασθενειες,οι οποιες εξαφανιζονται οταν βαζουμε XP.Βεβαια μας το κανει με οτι catalyst βαλαμε καθως και σε ολα τα παιχνιδια.Φυσικα και σε εμας με τον οδηγο της ms δεν υπαρχει προβλημα.

Τα XP τα έχω εγκαταλήψει από καιρό.

Αλλά ναι , στα 7 έχω αυτό το πρόβλημα είτε με 32(htpc) ή 64(main rig) σε clean install :wall:

Βαρίεμαι επίσης να κάνω install drivers και profiles για δοκιμή, θα πάω σε nvidia σύντομα μιας και με τις HD σειρές της Ati αγανάκτησα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πείραμα έγινε 11.4 blue screen με firefox άνοιγμα.

Πίσω στον 11.1

Σε όλες τις περιπτώσεις manual install των 2 driver (display/hdmi)

του uninstaller και του Center.

Δεν βάζω ούτε Stream ούτε Accelerator ούτε Trans-coding.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. για μια 6870 msi hawk, κατέβασα τους 11.4 (την φουλ suite open cl) αλλά δεν έχω προχωρήσει στην εγκατάσταση.

να περάσω αυτούς ή μου προτείνετε άλλους drivers?

atiman oi 11.4 cap 2 τι διαφορά έχουν ?

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχει σχεση με τους εν λογω οδηγους....

ξερει κανεις πως θα ορισω μεσω profile ή οτιδηποτε αλλο..σε ποιο mode θα δουλευει συγκεκριμενη εφαρμογη?

Βασικα θελω οταν τρεχω ενα προγραμμα να τρεχει σε συγκεκριμενα ρολογια...

Συγκεκριμενη κατασταση για την ακριβεια state1 ,clock info 2 ..ή απλα σαν uvd που εχει συγκεκριμενα ρολογια σε ολα τα mode(low/medium/high.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το flickering μου συμβαίνει μόνο όταν τρέχω απ' ευθείας το εκτελέσιμο Crysis2.exe (με το τωρινό setup η μετονομασία δεν βοηθάει)... Όταν τρέχω το Launcher, είναι όλα λίγο σκοτεινά και τα FPS χάλια, χωρίς όμως το σπαστικό τρεμόπαιγμα.

:OT:

φιλαρακι το avatar βρισκεται κατω απο copyright 2005 :p

:OT:

από την προσωπική συλλογή μου το πήρα, στην τύχη το έβαλα... ηταν πολύ πιθανό να το είχε κι άλλος :)

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Βρε παιδιά τα τελευταία χρόνια "παίζω" μόνο με ATI (X700 laptop-4850oc-6950@6970) και πάντα βάζω τους καινούργιους επίσημους οδηγούς, χωρίς επεγκατάσταση χωρίς safe mode χωρίς τίποτα, μια ζωή από πάνω από τους παλιούς και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (BSOD-crashαρίσματα κτλ) μήπως να αρχίσω να ανησυχώ ή απλά είμαι τυχερούλης; :tomato:

:OT:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.