Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Λοιπόν,πέρασα τους 8.841 και όπως μπήκαν,βγήκαν!

Όσο για το uninstaller v 5.0...τι να πω!Δε ξέρω.

Στην αρχή μου φάνηκε καλό και ίσως και να είναι αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μετά από όλη τη διαδικασία και ενώ το ξανατρέχω και μου βγάζει ότι δεν υπάρχει τπτ άλλο για διαγραφή,τρέχω το driver sweeper και αυτό μου βρίσκει 8-10 ATI & AMD αρχεία!

Μπορουμε να τα εχουμε ωστε να ξερουμε απο την μια ποια ειναι και απο την αλλη το αν πρεπει αυτα να αφαιρουνται...? Θα ηθελα μια λιστα για το τυπικο της αναφορας (μιας και γνωριζω ποια ειναι)...

Να σημειωσω οτι προγραμματα σαν ΠΧ το driver sweeper, διαβαζουν μονον καταχωρησεις και τις αναφερουν ολες, ασχετα το που αυτες βρισκονται...και αυτη ειναι και ισως η βασικοτερη διαφορα μεταξυ του δικου μου με αυτα...

Στην εκδοση 5.0.0 στην επιλογη Next Generation εχει γινει ειδικη μελετη για το τι πρεπει να φευγει και το τι πρεπει να μενει, ωστε η επομενη εγκατασταση να ειναι η βελτιστη δυνατη, κατι που θεωρησα οτι ειναι το καλυτερο..

Ταυτοχρονα εαν θελουμε την πληρη διαγραφη καθε αρχειου, εξακολουθει να διατηρει και τις προηγουμενες επιλογες.

Θα πρεπει να γνωριζουμε τι ειναι αυτο που διαγραφουμε....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του καινούργιου unistaller τί διαφορές έχει με τον προηγούμενο 4.1.0;

Τον εγκατέστησα αφού πέρασα τους 8.841.0.0 με χρήση του προηγούμενου (4.1.0) unistaller και είδα μετά ότι βγήκε και τον εγκατέστησα...

Πρέπει να προσέξουμε κάτι στη χρήση του; Έχει κάποιες διαφορές από τον προηγούμενο; Ρωτάω επειδή όταν βγουν οι επόμενοι μην γίνει καμιά πατάτα...

Κάνουμε unistall all ati software από το programs and features του control panel και μετά επανεκίνηση και τον τρέχουμε; Επιλέγουμε το extreme;

Το next generation τί κάνει; Μήπως μπορείς να κάνεις μια περιγραφή της σωστής χρήσης του;

Link to comment
Share on other sites

atiman δυστυχώς δεν κράτησα εικόνα από αυτά που βρήκα και τώρα όπως καταλαβαίνεις μου είναι λίγο "δύσκολο" να ποστάρω μιας και θα πρέπει να ξαναβγάλω αυτούς,να βάλω τους άλλους,μετά να ξανα βγάλω τους άλλους και να ξανα βάλω αυτούς!!!

Πάντως αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα ήταν στην registry που έμεναν!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του καινούργιου unistaller τί διαφορές έχει με τον προηγούμενο 4.1.0;

Τον εγκατέστησα αφού πέρασα τους 8.841.0.0 με χρήση του προηγούμενου (4.1.0) unistaller και είδα μετά ότι βγήκε και τον εγκατέστησα...

Πρέπει να προσέξουμε κάτι στη χρήση του; Έχει κάποιες διαφορές από τον προηγούμενο; Ρωτάω επειδή όταν βγουν οι επόμενοι μην γίνει καμιά πατάτα...

Κάνουμε unistall all ati software από το programs and features του control panel και μετά επανεκίνηση και τον τρέχουμε; Επιλέγουμε το extreme;

Το next generation τί κάνει; Μήπως μπορείς να κάνεις μια περιγραφή της σωστής χρήσης του;

Υπαρχει εκτενης αναφορα στο αντιστοιχο νημα σχετικα με το uninstall software.

atiman δυστυχώς δεν κράτησα εικόνα από αυτά που βρήκα και τώρα όπως καταλαβαίνεις μου είναι λίγο "δύσκολο" να ποστάρω μιας και θα πρέπει να ξαναβγάλω αυτούς,να βάλω τους άλλους,μετά να ξανα βγάλω τους άλλους και να ξανα βάλω αυτούς!!!

Πάντως αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα ήταν στην registry που έμεναν!

Την επομενη φορα που θα το χρησιμοποιησεις, κρατησε αυτες τις διαδρομες καπου, υστερα πηγαινε χειροκινητα μεσα στην registry σε αυτες και θα διαπιστωσεις οτι τιποτα σχετικο δεν θα βρεις εκει. Ειναι μια περιεργη συμπεριφορα του driver sweeper η οποια δυστηχως και αγνωστο γιατι, υπαρχει.

Για μια ακομη φορα (αν και σε λαθος νημα) θα πω οτι καμια καταχωρηση στην registry που να αναφερεται σε στοιχεια των οδηγων δεν παραμενει εφοσον εισαι administrator.

Ο uninstaller 5.0.0 εγινε για να απαλλαξει τους χρηστες απο την ξεχωριστη απεγκατασταση μεσω control panel, ωστε να μην μπερδευεται ποια επιλογη πρεπει να ακολουθησει.

Επιπλεον μας διασφαλιζει οτι το συστημα θα μεινει απολυτως καθαρο σε καθε σημειο του, χωρις τα παρατραγουδα που αλλα προγραμματα (εκτος atiman uninstallers) δημιουργουν (δεν ανοιγει ο CCC κ.λ.π).

Ειναι μια δουλεια πολυ διαφορετικη απο τις προηγουμενες και παρα πολυ βαθεια μελετημενη για την εξυπηρετηση των χρηστων της...

Η απλοτητα η η πολυπλοκοτητα της ειναι κατι που παντα προβληματιζει αναλογα τους χρηστες και το βαθος των γνωσεως τους, ετσι προσπαθω παντα να κρατω σε μια ισοροπια αυτα τα δυο...φοβαμαι ομως οτι στην επομενη εκδοση θα χρειαστει να την διαβαθμισω....

Θα τα πουμε μετα το ΠΑΣΧΑ...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!! σε ολους...

PS.

Οσοι απο εσας συνηθιζουν να δουλευουν το driver sweeper ας ριξουν μια ματια σε αυτο ...

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω την κουβέντα στο θέμα των Catalyst drivers γιατί ο uninstaller του Atiman έχει δικό του thread.

Για τους Catalyst λοιπόν να ενημερώσω ότι από τους 11.3 και μετά δεν υπάρχει λόγος εγκατάστασης του πρώην ATI Stream και νυν AMD APP.

Δηλαδή για όποιον θέλει/ χρειάζεται να έχει στο σύστημα του το OpenCL και μάλιστα στην τελευταία έκδοση, οι Catalyst 11.3 και οι νεότεροι drivers το έχουν ενσωματωμένο όπως ακριβώς έχουν και το OpenGL και το Direct3D κτλ

Έγινε δηλαδή αυτό που είχα προβλέψει πριν από έξι μήνες αλλά ο Atiman το είχε αρνηθεί τότε:

http://www.thelab.gr/1062880224-post4796.html

Άρα το AMD APP ή το ATI Stream όπως ονομάζονταν μέχρι την έκδοση v2.3, από τους 11.3 και μετά το εγκαθιστούν μόνο οι developers που έχουν σκοπό να προγραμματίσουν εφαρμογές σε OpenCL.

Για όλους τους υπόλοιπους ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο δεν τίθεται θέμα βελτίωσης ή αλλαγής απλά θέμα χρόνου να γίνει το αυτονόητο για μένα. Να μπει το OpenCL μέσα στον driver. Αυτό ήταν το θέμα διαφωνίας μου με τον Atiman.

Εξάλλου σε αυτό το εξάμηνο το μόνο που είχαμε ήταν να πάμε από το OpenCL 1.0 στο OpenCL 1.1, οπότε η ATI νωρίς μπήκε στο παιχνίδι της ενσωμάτωσης.

Τελοσπάντων, το προηγούμενο σχόλιο δεν το έγραψα για να πω ότι η ATI αργεί ή ότι ο Atiman δεν το προέβλεψε σωστά, ούτε για να το παίξω έξυπνος.

Το έγραψα για να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος και περνάει άχρηστο software στο σύστημα του χωρίς λόγο γιατί είδα ότι ο Atiman για τον τελευταίο εξαιρετικό driver 8.841 έχει στα σχόλια του ότι είναι συμβατός με το τελευταίο ATI Stream v2.4 και μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να θεωρήσει ότι πρέπει να περάσει και αυτό.

Οι drivers μας καλύπτουν σε όλα, ακόμα και στο OpenCL. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση του AMD APP.Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα διαφωνιας η προβλεψης, κανεις δεν ειναι "μαγος" με την εξελιξη και το πως αυτη εχει την αναγκη να προχωρησει. Η AMD εχει αλλαξει τελειως γραμμη απο τις αρχες του χρονου..

Ο κεντρικος driver ενσωματωνε απο παλια βασικοτατες λειτουργιες του OpenCL.

Στην πορεια της εξελιξης (ακριβως για την περιπτωση της αναγκαιοτητας η οχι του ATI stream) ενσωματωθηκαν ολες οι αναγκαιες λειτουργιες που χρειαζεται ο μεσος gamer, αλλα οχι ολες.

Το ATI stream ειναι μια ανεξαρτητη εφαρμογη που μας παρεχει το πληθος των λειτουργιων του OpenCL και πλεον μπαινει ως option σε καθε driver στην μορφη του ως APP.

Καθε οικογενεια υποστηριζεται απο μια συγκεκριμενη ομαδα οδηγων.

Η τελευταια 2.4 υποστηριζεται (οχι υποστηριζει) απο τους 8.841 και πλεον, το σχολιο μου αναφερεται ακριβως σε αυτο.

Το αν χρειαζεται η οχι η εγκατασταση του ATI stream ειναι καθαρα θεμα του τι απαιτει ο καθε ενας των χρηστων απο το OpenCL.

Δεν μπορουμε να πουμε ως κανονα οτι δεν χρειαζεται διοτι μας καλυπτει πληρως ο driver, μπορουμε να πουμε οτι μας παρεχει παραπανω πραγματα τα οποια πιθανον να ειναι αχρηστα στον μεσο χρηστη.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πες μου μια εφαρμογή που μετά την εγκατάσταση του 11.3 ή 11.4 απαιτεί επιπρόσθετα και το Ati Stream για να τρέξει.

Μία εφαρμογή μου φτάνει.

Επαναλάβω αν κάποιος δεν έχει σκοπό να φτιάξει ο ίδιος εφαρμογές σε OpenCL, ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ το Ati Stream.

Αν δεν τα ξαναπούμε σήμερα Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ του 10.4 Early Preview και του 10.3;

Για τη σειρά 58ΧΧ υπάρχει κάποιος προτεινόμενος οδηγός ή να ακολουθώ τις εξελίξεις περνώντας νεότερους drivers όταν αυτοί βγαίνουν;

Καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπει να διαβασουμε πολυ προσεκτικα απο ακρη ως ακρη αυτην την σελιδα?

AMD Accelerated Parallel Processing (APP) SDK | AMD Developer Central

For OpenCL™ GPU support, please download and install the indicated tested driver below for your graphics card before proceeding. See also System Requirements and Driver Compatibilty for additional information.

The Catalyst 11.3 Driver Suite is additionally supported by AMD APP SDK 2.4

Ισα ισα μια ματια εριξα και ειδα αυτα. Αν δεν καταλαβα λαθος ο atiman εχει δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνετε.

Στην σελίδα που υπέδειξες γράφει:

The AMD APP Software Development Kit (SDK) is a complete development platform created by AMD to allow you to quickly and easily develop applications accelerated by AMD APP technology. The SDK allows you to develop your applications in a high-level language, OpenCL™ (Open Computing Language).

Τι άλλο να σου πει για να καταλάβεις ότι είναι για developers ?

Και στο τέλος γράφει:

Commencing with Catalyst 11.3, the AMD Accelerated Parallel Processing (APP) OpenCL runtime is included in the GPU drivers. More frequent updates to the run-time may be obtained by updating the drivers.

Τι άλλο να σου πει για να καταλάβεις ότι σου χρειάζονται μόνο οι drivers ?

Έκανα μια έρωτηση στον Atiman και δεν έχει απαντήσει ακόμα και ούτε πρόκειται να απαντήσει.

Μπορείς να υποδείξεις μία, έστω μία εφαρμογή που μετά την εγκατάσταση του 11.3 ή 11.4 να μην τρέχει και να απαιτεί ολόκληρο το AMD APP/ ATI Stream για να τρέξει ?

Μία εφαρμογή θέλω, ένα παράδειγμα και μόνο θα με πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα της AMD γραφει,,

AMD APP technology is a set of advanced hardware and software technologies that enable AMD graphics processing cores (GPU), working in concert with the system’s x86 cores (CPU), to accelerate many applications beyond just graphics. This enables better balanced platforms capable of running demanding computing tasks faster than ever, and sets software developers on the path to optimize for AMD Accelerated Processing Units (APUs).

What’s New in AMD APP SDK V2.4

Improved OpenCL runtime performance:

Zero copy transfer of data between CPU and GPU for APUs (Windows only)

Improved PCIe transfer speed

Improved kernel launch times

Support for CPU/x86 images (Enables the support for image formats, as described in the Khronos OpenCL Specification, to be run on the x86 CPU)

Binary image format improvements

DXVA buffer sharing

Support for OpenCL™ application summary

Support for profiling with AMD Radeon™ HD6900 series GPUs (requires AMD APP SDK v2.4 and AMD Catalyst 11.2 or newer)

Αυτα ΔΕΝ περιλαμβανονται στο OpenCL runtime που συνοδευει τον καθε driver...

Αναζητωντας μια εφαρμογη ετσι οπως την ζητας εχεις "ξεφυγει" απο το βασικο νοημα του ATI stream..

----

Η θεση μου ειναι μια και βρισκεται εδω,,

Δεν μπορουμε να πουμε ως κανονα οτι δεν χρειαζεται διοτι μας καλυπτει πληρως ο driver, μπορουμε να πουμε οτι μας παρεχει παραπανω πραγματα τα οποια πιθανον να ειναι αχρηστα στον μεσο χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί ο ποιητής με το profiling ?

Το profiling του Stream εννοεί ?

Μα αυτό είναι μόνο για developers.

Δεν αλλάζει κάτι στο σκεπτικό μου. Το ATI Stream είναι μόνο για DEVELOPERS. Τελεία και παύλα.

Τι άλλο να πω ?

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες τι δεν είναι.

Πες μου τι είναι για να πω εγώ και όποιος άλλος θέλει την άποψη του, αν αφορά Developers ή χρήστες.

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο(έτσι γενικά και αόριστα profiling) και μόνο για τους κατόχους HD 6900 series.

Άχρηστο για όλους τους υπόλοιπους ακόμα και με το δικό σου σκεπτικό.

Από την στιγμή που μπήκε το OpenCL ICD στους drivers, οι χρήστες απαλάχθησαν από την extra εγκατάσταση του ATI Stream.

Λογικό και σωστό από πλευράς AMD, να μην επιβαρύνει τους χρήστες με άχρηστα για αυτούς προγράμματα που απευθύνονται σε developers.

Το γράφω άλλη μια φορά.

Όποιος εγκαταστήσει τον 11.3 ή 11.4 ή νεότερο driver, παίρνει πακέτο και το OpenCL και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσει το ATI Stream.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις μονος σου να δεις τις παρεχομενες βελτιωσεις ιδιαιτερα στα σημεια που τονισα και ιδιαιτεροτερα στα,,

Improved PCIe transfer speed

Binary image format improvements

DXVA buffer sharing

-------

"uses the OpenCL™ ICD (Installable Client Driver) as part of the software stack"

Το γράφω άλλη μια φορά.

Όποιος εγκαταστήσει τον 11.3 ή 11.4 ή νεότερο driver, παίρνει πακέτο και το OpenCL και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσει το ATI Stream.

Αναλαμβανεις την "ευθυνη" για το 100% των χρηστων?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε ?

Αυτά που γράφεις τα έχω δοκιμάσει και λειτουργούν (το PCIe bandwidth τσέκαρα) ΧΩΡΙΣ ΤΟ AMD APP.

Όλες αυτές οι βελτιώσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ DRIVER, συγκεκριμένα μέσα στο OpenCL

Δεν καταλαβαίνεις ότι οι βελτιώσεις αυτές δεν είναι του AMD APP, αλλά του OpenCL το οποίο βρίσκεται μέσα στον Driver ?

Τα υπόλοιπα είναι για τους Developers.

Εσύ θέλω να μου βρεις εφαρμογή OpenCL ή όποιος άλλος ασχολείται με το αντικείμενο η οποία να απαιτεί AMD APP για να τρέξει, παρόλο που έχεις εγκαταστήσει 11.3 ή 11.4

Το profiling είναι για developers.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.