Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Χρόνια Πολλά!

Σας επισυνάπτω τα τελευταία Benchmark Results των Catalyst Drivers. Όπως θα παρατηρήσετε, οι διαφορές σε FPS τους τελευταίους μήνες, είναι ελάχιστες σε αντίθεση ίσως με την ποιότητα της εικόνας που συνεχώς βελτιώνεται. Καθώς λοιπόν τα FPS παραμένουν ουσιαστικά σταθερά, αυτό θα είναι και το τελευταίο Benchmark των Catalyst που στέλνω και είναι βασισμένο στη σειρά 5970.

Enjoy!

5970f.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμμ...υπάρχει τρόπος να κάνω update τους drivers χωρίς να γίνεται αχταρμάς στα εικονίδια στο desktop και να τρώω μισή ώρα να τα βάλω σε μια σειρά;

Εγώ παιδιά κάνω κανονικά την εγκατάσταση,δεν πειράζω την θέση τους και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλάζω την ανάλυση στην κανονική και τα εικονίδια έρχονται στην κανονική τους θέση. Δοκιμάστε αν γίνεται και σε εσάς! Έχω ενεργοποιημένο το auto arange...

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι 8.792.5 μου κανουν ενα τρεμοπαιγμα μερικες φορες στην οθονη, οταν κανει load screen στο starcraft 2 ή στα windows π.χ.. Δεν ειχα ξαναδει να γινεται αυτο, σαν να συγχρονιζει με την οθονη

Link to comment
Share on other sites

atiman θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση off topic βεβαια . οι σειρα 58ΧΧ εχει προβληματα συμβατοτητας με τπ Pcie 1.0 1.0a 1.1? γιατι στο συστημα υπογραφης μου (p35 chipset)δεν bootaρει ενω σε αλλα με πιο συγχρονα chipsets ανοιγει κανονικα υπαρχει καποιο fix?

σορρυ για το off topic αλλα ξερω οτι εδω μεsα θα σε βρω γρηγορα.

χρονια πολλα κιολας :)

Link to comment
Share on other sites

atiman θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση off topic βεβαια . οι σειρα 58ΧΧ εχει προβληματα συμβατοτητας με τπ Pcie 1.0 1.0a 1.1? γιατι στο συστημα υπογραφης μου (p35 chipset)δεν bootaρει ενω σε αλλα με πιο συγχρονα chipsets ανοιγει κανονικα υπαρχει καποιο fix?

σορρυ για το off topic αλλα ξερω οτι εδω μεsα θα σε βρω γρηγορα.

χρονια πολλα κιολας :)

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια ασυμβατοτητα..Ειχα 5850 σε P35 και δουλευε απροβληματιστα..

Καπου αλλου ειναι το προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα χω αποκλεισει ολα οποιαδηποτε αλλη καρτα εχω λειτουργει εκτος απο αυτη και στο google που εψαξα λιγο αναφερονται προβληματα , Bugs στην σειρα 5000

Τι να σου πω εμενα παντως δουλευε απροβληματιστα! Δεν αντιμετωπισα το παραμικρο θεμα και στη 5850 αλλα και στην 5970 ενος φιλου μου, που ειχα για ενα διαστημα! Βεβαια μιλαω για P35 chipset, αλλα οχι ιδια μητρικη με την δικη σου!

Το θεμα να εχει η καρτα προβλημα το εχεις αποκλεισει? Την δοκιμασες σε αλλο Pc να δεις αν δουλευει κανονικα?

Αν ξερει και κανεις αλλος αμ υπαρχει ασυμβατοτητα ας πει! Εμενα παραξενο μου φαινεται!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Φίλε TheoV ενα bios update στη μητρική μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης να σου πως ότι είχα τη μητρική σου και δούλευα για πολυ καιρό απροβλημάτιστα με pci-e 2.0 κάρτα. Οχι της σειράς 58ΧΧ βέβαια.

Απ' ότι θυμάμαι στο bios έχει μια επιλογή pci-e compliancy mode.

Δοκίμασε να παίξεις με τις διαθέσιμες επιλογές αν δεν το έχεις ηδη κάνει. Δεν έχεις πολλές ελπίδες, αλλά δεν έχεις και κάτι να χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TheoV ενα bios update στη μητρική μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης να σου πως ότι είχα τη μητρική σου και δούλευα για πολυ καιρό απροβλημάτιστα με pci-e 2.0 κάρτα. Οχι της σειράς 58ΧΧ βέβαια.

Απ' ότι θυμάμαι στο bios έχει μια επιλογή pci-e compliancy mode.

Δοκίμασε να παίξεις με τις διαθέσιμες επιλογές αν δεν το έχεις ηδη κάνει. Δεν έχεις πολλές ελπίδες, αλλά δεν έχεις και κάτι να χάσεις.

bios update δεν εκανα γιατι δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση αλλα δοκιμασα ολα τα Bios για ip35pro kai τζιφος

δοκιμασα και αυτο το φιλε και σε pcie 1,0 και 1,0 compliancy mode

απλα ειμαι γκαντεμοσκυλο

Έγινε επεξεργασία από TheoV
Link to comment
Share on other sites

και ομως βρισκω παρομοιες περιπτωσεις στο νετ .Το μηχανημα μου δεν εχει απολυτως τιποτα εχει δοκιμαστει επανω στην μητρικη 4870 , 4870χ2 ,4890 ,8800γτ kai ολα δουλευεουν ρολοι μονο με τηνν 5850 μενει σε stand by δεν ξερω ατιμαν τι να πω δεν μου παει κατι αλλο στο μυαλο θα ψαξω να βρω μια αλλη 5850 να δοκιμασω το χω εξαντλησει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

TheoV Δοκίμασε και αυτο, απο κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα " I just fixed my issue. It turned out that when I was overclocking, I had left almost all settings to Auto except my CPU voltage, Ram voltage, Ram timings and FSB. I tried overclocking with giving voltage to NB, SB, Disabled CPU Spread Spectrum and voila, everything works!

I haven't had such a stable overclock in years, I',m now running at a core voltage of 1.30 from the BIOS and have the E8400@4.0 GHZ (445x9), everything works like a charm so far, no more rebooting or cold boot isses with the 5850. "

Κανε και μερικές αλλαγές της καρτας μεταξύ των 2 pcie

Δεν ξερω τι να πω φίλε...

Link to comment
Share on other sites

@TheoV

Στο ρωτησα και παραπανω αλλα δεν απαντησες...

Την καρτα την δοκιμασες σε αλλο μηχανημα, ωστε να σιγουρευτεις οτι δεν σου προκαλει αυτη το προβλημα?

Αν οχι, πιθανο να ειναι η καρτα χαλασμενη...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@TheoV,,

Η ερωτηση σου ηταν αν η 5800 ειναι συμβατη με Pcie 1.0, 1.0a, 1.1.

Η απαντηση ειναι ναι.

Αναφερεις οτι η 4870Χ2 η οποια ειναι Pcie 2.0 παιζει στο συστημα σου, οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην παιζει και η 5800 οσον αφορα το bus interface της.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.