Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εχουμε τιποτα μετρησεις?

Μετρησεις εχουμε, που γινανε 2 και 3 φορες για να ειναι αξιοπιστες... αλλα δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι ευπροσδεκτες στο thread μετα απο την αναφορα του Nephilim.

Anyway, Nephilim κανω Post τις μετρησεις που εκανα και αν υπαρχει εστω και το παραμικρο προβλημα σε παρακαλω σβησε τοσο αυτο οσο και το επομενο post μου, with no hard feelings!:beer:

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρωτη ματια... οι 8.783.5 εχουν δυνατοτητα να προσφερουν την ποιοτητα εικονας και τα extra settings των 8.783.1 με τα FPS των 8.783!

Extra settings are:

1. Morphological filtering (fully "open"/available - no need for registry editing) for HD5000 - HD6000

2. 3 settings of Catalyst AI Texture Filtering (Performance, Quality, High Quality)

3. Surface format optimization

4. ATI CrossfireX power settings (when disabled enables full power usage of the crossfire card - source atiman)

Επισης, δεν χρειαζονται εξτρα Crossfire Application Profiles, καθως ο τροπος με τον οποιο καθε τιτλος πρεπει να λειτουργησει για την βελτιστη αποδοση του εχει γραφτει απο την αρχη "μεσα" στο οδηγο (source atiman)

Enjoy...

5970-01.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχουμε, που γινανε 2 και 3 φορες για να ειναι αξιοπιστες... αλλα δεν ξερω αν και κατα ποσο ειναι ευπροσδεκτες στο thread μετα απο την αναφορα του Nephilim.

Anyway, Nephilim κανω Post τις μετρησεις που εκανα και αν υπαρχει εστω και το παραμικρο προβλημα σε παρακαλω σβησε τοσο αυτο οσο και το επομενο post μου, with no hard feelings!:beer:

Τα ποστ σου και οι μετρησεις σου ειναι καλοδεχουμενες στο θεμα.

Δεν σηκωνει αμφιβολια αυτο.:T:

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές που βλέπω από τα παλαιότερα drivers μέχρι και σήμερα, νομίζω ότι είναι ανούσιες οι διαφορές

είναι τόσο μικρές που αυτές οι διαφορές θα μπορούν να επηρεάζονται και απο διάφορους πόρους στα windows

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεοι drivers δεν σημαινει παντα περισσοτερα fps. Μετα απο καποιο σημειο δεν μπορεις να το πας παραπανω γιατι απλα δεν παει.

Νεοι drivers ομως σιγουρα σημαινει καλυτερη αποδοση και ροη, καλυτερη απεικονηση, νεες δυνατοτητες κ.λ.π.

Υπο αλλες συνθηκες δεν θα ειχε νοημα η εξελιξη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νεοι drivers δεν σημαινει παντα περισσοτερα fps. Μετα απο καποιο σημειο δεν μπορεις να το πας παραπανω γιατι απλα δεν παει.

Νεοι drivers ομως σιγουρα σημαινει καλυτερη αποδοση και ροη, καλυτερη απεικονηση, νεες δυνατοτητες κ.λ.π.

Υπο αλλες συνθηκες δεν θα ειχε νοημα η εξελιξη...

συμφωνώ σε αυτό που λες

αλλά η απάντηση μου ήταν καθαρά προς τα νούμερα του πίνακα :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μιας και έχω να κανω update από τους 10.6. Στο site είδα οτι υπάρχουν 2 αρχεια, το AMD Catalyst™ Accelerated Parallel Processing (APP) Technology Edition και το Catalyst Software Suite (64 bit) English Only. Ποιο απο τα 2 βάζω? Και τα 2? με κάποια σειρά ?

thx

Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.10c έχει δει κανεις διαφορά στον χρωματισμό της εικόνας γενικά, που σε ζαλίζει; (π.χ στις ιστοσελίδες, στο desktop).

CCC > Desktops & Displays > τριγωνακι κατω αριστερα > configure > color .... κατω μπαρα Temperature.. ρυθμιζεις στο 6500 > apply > ok...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα την 6870 και εβαλα τους official 10.10 AMD Catalyst™ Accelerated Parallel Processing (APP) Technology Edition που στην περιγραφη λεει οτι υπαρχουν μεσα και open cl driver. Παρολα αυτα στο gpu-z γιατι δεν ειναι τσεκαρισμενο το open cl? To MLAA γιατι δεν μπορω να το βρω μεσα στο CCC?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια με powercolor5770 k me drivers se win7 64bit ακομα εχω τεραστιο θεμα.

Περιμενα μεχρι κ τον 10.10c αλλα δεν είδα καμμιά βελτίωση..

Κολλάει το σύστημα κάθε πέντε λεπτά.. τρελλό σπάσιμο νεύρων, κ ετσι μολιs κανονισα με το e-shop να σταλεί για RΜΑ.

Ποια να ζητήσω στην θέση της ?

Link to comment
Share on other sites

Mια nvidia :dance3: χαχα

Εννοειται με τα τελευταια νουμερα (επιδοσεις/τιμη) μια 6870.

Συγνωμη, επειδη εχω χασει επισοδεια προφανως, μπορει καποιος να λινκαρει να δω τι εστι mlaa & που το βρισκουμε;

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα την 6870 και εβαλα τους official 10.10 AMD Catalyst™ Accelerated Parallel Processing (APP) Technology Edition που στην περιγραφη λεει οτι υπαρχουν μεσα και open cl driver. Παρολα αυτα στο gpu-z γιατι δεν ειναι τσεκαρισμενο το open cl? To MLAA γιατι δεν μπορω να το βρω μεσα στο CCC?

Για support του MLAA στην 6ΧΧΧ περνάς αυτούς:

GPU-86: AMD Catalyst

εγω παντως παιδια με powercolor5770 k me drivers se win7 64bit ακομα εχω τεραστιο θεμα.

Περιμενα μεχρι κ τον 10.10c αλλα δεν είδα καμμιά βελτίωση..

Κολλάει το σύστημα κάθε πέντε λεπτά.. τρελλό σπάσιμο νεύρων, κ ετσι μολιs κανονισα με το e-shop να σταλεί για RΜΑ.

Ποια να ζητήσω στην θέση της ?

Τι θέμα ακριβώς έχεις;

Αν σου δώσουν πιστωτικό ή αποφασίσουν να σου δώσουν κάτι καλύτερο πάνε για HD6850/HD6870/GTX460.

Link to comment
Share on other sites

Mια nvidia :dance3: χαχα

Εννοειται με τα τελευταια νουμερα (επιδοσεις/τιμη) μια 6870.

Συγνωμη, επειδη εχω χασει επισοδεια προφανως, μπορει καποιος να λινκαρει να δω τι εστι mlaa & που το βρισκουμε;

Ευχαριστω.

[TIPS] What is the Morphological Anti-Aliasing (MLAA)? - 3D Tech News, Pixel Hacking, Data Visualization and 3D Programming - Geeks3D.com

Απλά για το τι είναι..

δεν το παραθέτω για τον τρόπο ενεργοποίησης που λέει.. εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δοκιμάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mια nvidia :dance3: χαχα

ε αυτη τοτε ε > GTX460.

αντιστοιχη σε τιμη (επειδη την ειχα παρει απο το stockhouse) einai η 6830..

το προβλημα ηταν, μπλε οθονες, κολλημα συστηματος, κολλημα σε 2D περιβαλλον, γενικως ολα τα καλα..

Αυτα με οποιον driver και αν δοκιμασα, με ολες τις εκδοσεις του catalyst apo 9,5 και μετα, οποτε μαλλον ειναι ελλατωματικη η καρτα ετσι κ αλλιως ???:slap:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.