Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Οι 8.771 beta1 είναι πολύ καλοί οδηγοί σε γενικές γραμμές, αν εξαιρέσουμε το overscan που δε διατηρείται μετά από επανεκκίνηση. Δε μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να δουλεύει άψογα μέχρι τους 10.7 και ξαφνικά να χαλάει. Είναι πραγματικά αξιοπερίεργο. Έστειλα κι εγώ όπως χιλιάδες άλλοι στην ΑΤΙ ένα mail για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ελπίζω να διευθετηθεί γιατί είναι πολύ ενοχλητικό και δε βγάζει και νόημα το γιατί δε λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που το 2.2 ειναι πιο καινουργια εκδοση, γιατι ειναι καλυτερα το 2.1?:hmm:

Και απο που κατεβαζω το 2.1? Γιατι στο site της amd που κοιταξα μονο το 2.2 εχει.

Σχετικα με αυτο που ρωτησα atiman?

Παντως γενικα μετα απο αρκετο ψαξιμο που εκανα ειδα οτι το μεγαλο <<μπαμ>> σε επιδοσεις στις 5χχχ ειχε γινει αρχικα με τους 10.3 και στη συνεχεια με τους 10.4, που ηταν και αυτη εξαιρετικη οδηγοι αυξανοντας λιγο ακομη της επιδοσεις..Απο κει και μετα και μεχρι και τους 10.8 δεν εγινε και τιποτα το αξιολογο (καθαρα οσο αναφορα της επιδοσεις).Περιμενω μηπως γινει κατι καλυτερο με τους 10.9 , αλλα πιστευω οτι τωρα που ερχεται η 6χχχ σειρα, απιθανο να δουμε κατι αξιολογο πλεον στις 5χχχ, μαλλον παλι το χερι στην τσεπη θα βαλουμε...

Επισης εχω μια απορια σχετικα με τα profiles...Γινεται για παραδειγμα στους 10.3 να βαλεις τα profiles απο τους 10.8 η καθε εκδοση driver που βγαινει παει μονο με τα αντιστοιχα profiles?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

atiman,εμενα αν και ακολουθησα σωστα την διαδικασια ( νομιζω ) με το atistuff,μετα την επανεκκινηση δεν ειχε εγκατασταθει ο driver.Υπαρχει περιπτωση να εγινε σωστα η διαδικασια με το atistuff και να μην εγκατασταθηκε ο driver ή εκανα κατι λαθος? Ενω υπηρχε ο ccc,μολις προσπαθουσα να τον ανοιξω μου ελεγε οτι δεν υπαρχει προγραμμα οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

atiman,εμενα αν και ακολουθησα σωστα την διαδικασια ( νομιζω ) με το atistuff,μετα την επανεκκινηση δεν ειχε εγκατασταθει ο driver.Υπαρχει περιπτωση να εγινε σωστα η διαδικασια με το atistuff και να μην εγκατασταθηκε ο driver ή εκανα κατι λαθος? Ενω υπηρχε ο ccc,μολις προσπαθουσα να τον ανοιξω μου ελεγε οτι δεν υπαρχει προγραμμα οδηγησης.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062876451&postcount=4672

Link to comment
Share on other sites

9000+rpm,,

Σου προτεινα σαν "καλυτερο" την 2.1 λογω του οτι στις εφαρμογες που ενδιαφερει τον απλο χρηστη (προς ωρας) ο 2.2 δεν προσφερει τιποτα παραπανω. Επισης ειναι η μονη version που σου επιτρεπει την χρηση παλαιοτερων οδηγων απο τους 10.8 (εαν θελησεις) χωρις προβλημα. Μπορεις να την κατεβασεις απο την database μου.

Το μεγαλο μπαμ, ειχε δυο σταδια, απο τους 10.2 > 10.3 και απο τους 10.5 > 10.6.

Εκτοτε η φιλοσοφια και ο σκοπος των οδηγων εχει αλλαξει καπως και δεν ειναι τα απολυτα ηδη υψηλα νουμερα να γινουν υψηλοτερα. Αν χρειαστει ακομα και στην υπαρχουσα γενια ισως υπαρξει και τριτο...

Θεωρητικα ναι μπορεις, πρακτικα ισως δημιουργηθουν περισσοτερα σφαλματα απο κερδη. Αυτο συμβαινει γιατι ναι μεν τα profiles περιλαμβανουν νεες "εντολες" για τα παιγνιδια αλλα αυτες οι "εντολες" ειναι συνυφασμενες με τις "αδυναμιες" των οδηγων για τους οποιους φτιαχτηκαν.

Eegw,, Ειναι τεχνικη βοηθητικη βιβλιογραφια - οδηγια. Καμια εφαρμογη δεν εχει στους απλους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

9000+rpm,,

Σου προτεινα σαν "καλυτερο" την 2.1 λογω του οτι στις εφαρμογες που ενδιαφερει τον απλο χρηστη (προς ωρας) ο 2.2 δεν προσφερει τιποτα παραπανω. Επισης ειναι η μονη version που σου επιτρεπει την χρηση παλαιοτερων οδηγων απο τους 10.8 (εαν θελησεις) χωρις προβλημα. Μπορεις να την κατεβασεις απο την database μου.

Το μεγαλο μπαμ, ειχε δυο σταδια, απο τους 10.2 > 10.3 και απο τους 10.5 > 10.6.

Εκτοτε η φιλοσοφια και ο σκοπος των οδηγων εχει αλλαξει καπως και δεν ειναι τα απολυτα ηδη υψηλα νουμερα να γινουν υψηλοτερα. Αν χρειαστει ακομα και στην υπαρχουσα γενια ισως υπαρξει και τριτο...

Θεωρητικα ναι μπορεις, πρακτικα ισως δημιουργηθουν περισσοτερα σφαλματα απο κερδη. Αυτο συμβαινει γιατι ναι μεν τα profiles περιλαμβανουν νεες "εντολες" για τα παιγνιδια αλλα αυτες οι "εντολες" ειναι συνυφασμενες με τις "αδυναμιες" των οδηγων για τους οποιους φτιαχτηκαν.

Eegw,, Ειναι τεχνικη βοηθητικη βιβλιογραφια - οδηγια. Καμια εφαρμογη δεν εχει στους απλους χρηστες.

Atiman

Ρωτάω πάλι μπας και άλλαξε κάτι ....για vapor 4890 2gb ποιον driver συνιστάς ...:help1:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συνιστω. Για μονη καρτα κανουν ολοι.

Η επιλογη εχει να κανει με τις αναγκες σου στα παιγνιδια και το συστημα σου.

Εαν ομως εννοεις οτι θελεις καποιον που να εχει καλυτερη συμπεριφορα στο DX9/DX10 κυριως, τοτε σαφεστατα η καλυτερη επιλογη ειναι 10.4 OpenGL 4.0 Hotfix η 10.5a.

Link to comment
Share on other sites

9000+rpm,,

Σου προτεινα σαν "καλυτερο" την 2.1 λογω του οτι στις εφαρμογες που ενδιαφερει τον απλο χρηστη (προς ωρας) ο 2.2 δεν προσφερει τιποτα παραπανω. Επισης ειναι η μονη version που σου επιτρεπει την χρηση παλαιοτερων οδηγων απο τους 10.8 (εαν θελησεις) χωρις προβλημα. Μπορεις να την κατεβασεις απο την database μου.

Το μεγαλο μπαμ, ειχε δυο σταδια, απο τους 10.2 > 10.3 και απο τους 10.5 > 10.6.

Εκτοτε η φιλοσοφια και ο σκοπος των οδηγων εχει αλλαξει καπως και δεν ειναι τα απολυτα ηδη υψηλα νουμερα να γινουν υψηλοτερα. Αν χρειαστει ακομα και στην υπαρχουσα γενια ισως υπαρξει και τριτο...

Θεωρητικα ναι μπορεις, πρακτικα ισως δημιουργηθουν περισσοτερα σφαλματα απο κερδη. Αυτο συμβαινει γιατι ναι μεν τα profiles περιλαμβανουν νεες "εντολες" για τα παιγνιδια αλλα αυτες οι "εντολες" ειναι συνυφασμενες με τις "αδυναμιες" των οδηγων για τους οποιους φτιαχτηκαν.

Πολυ ωραια atiman σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Και τωρα εχω μια τελευταια ερωτηση μιας και εισαι γνωστης του αντικειμενου και η γνωμη σου μετραει!

Μετα τους 10.3 official που εχω αυτη την στιγμη, να αναβαθμισω στους τελευταιους (10.8 official) η μηπως καποιος ενδιαμεσος ειναι <<καλυτερος>>??(Με το <<καλυτερος>> εννοω καλυτερες επιδοσεις σε παιχνιδια και benchmarks).

H μηπως στον 10.9 αναμενεται καποια αυξηση των επιδοσεων και να περιμενω αυτον (μιας και δεν βιαζομαι)??

Η καρτα ειναι μια 5850..

Υ.Γ. Sorry αν γινομαι κουραστικος!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αν και η ερωτηση ειναι "μιση" και αοριστη η απαντηση ειναι μια και σταθερη,,

Καθε νεος οδηγος προσφερει βελτιωσεις σε ολους του τομεις που η εταιρεια κρινει οτι πρεπει να γινουν.

Εαν αυτες οι βελτιωσεις ωφελουν τον εκαστοτε χρηστη μονον ο ιδιος μπορει να το πει δοκιμαζοντας.

Η προταση μου ειναι να δοκιμασεις τους 10.8.

Link to comment
Share on other sites

ATI Catalyst™ 10.8b Hotfix

ATI Catalyst 10.8b Hotfix Features:

  • ATI Radeon™ HD 4870 X2 and ATI Radeon HD 4850 X2 use both Graphics Processing Units (GPU) for high performance
  • Ubisoft H.A.W.X 2 with forced on Anisotropic Filtering (AF) using ATI Catalyst Control Center can improve performance

Instructions:

Download and install the ATI Catalyst hotfix from the following location:

Refer to Article 20870 for detailed instructions on how to properly install the ATI Catalyst ™ hotfix.

Note! This hotfix is provided as is and is not supported by AMD. It has not completed full AMD testing and is only a driver update.

Applicable Products:

This article applies to the following configuration(s):

  • Hardware
    • ATI Radeon HD 4870 X2 series of products
    • ATI Radeon HD 4850 X2 series of products

    [*]Software

    • ATI Catalyst Control Center
    • Ubisoft H.A.W.X 2

    [*]Operating System

    • Windows 7 32-bit Edition
    • Windows 7 64-bit Edition
    • Windows Vista 32-bit Edition
    • Windows Vista 64-bit Edition

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγκτατεστησα τους 10.8 official...

Σαν πρωτη εντυπωση και σε περιπου 10 παιχνιδια που προλαβα να τους τεσταρω φαινονται παρα πολυ καλη..

Εντοπισα ομως και ενα προβλημα..Στο pes 2010 εμφανιστηκαν κατι σαν στιγμιαια κολληματα-σπασιματα στην κινηση (δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα) και δεν ειναι frame drops μιας και ελεγξα με fraps και ειμαι κολλημενος στα 60 frames (v sync on)...

Bεβαια ειχω ακουσει οτι αυτο ειναι καποιο ειδους Bug του συγκεκριμενου παιχνιδιου, αλλα παντως με τους 10,3 που ειχα πριν δεν υπηρχε αυτο το προβλημα στο συγκεκριμενο παιχνιδι...

Link to comment
Share on other sites

ATIMAN χρησ τον uninstaler σου και εκανα καποια βλακεια..

Τωρα οποιον driver και να βαλω μου βγαζει κιτρινο install και το control ati panel δεν τρεχει μεσα στα windows .... τι να κανω????

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

επειδη την ειχα πατησει και εγω ετσι μια φορα χωρις να φταιει ο unistaller πηγαινε ξανα στον πινακα ελεγχου σβησε οτι εχει απομεινει απο ati πηγαινε στα program file , x86 σβησε το φακελο ατι και απο εκει και μετα τρεξε το registry - run-regedit κανε search "catalyst" kaiσβησε οτι εχει απομεινει ετσι δουλεψε σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.