Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Πρωτον καλως ηρθες..

Δευτερον, καποιες ερωτησεις σου για να απαντηθουν χρειαζονται σελιδες ολοκληρες και καποιες αλλες ..οπως η 4η ΠΧ δεν μπορουν να απαντηθουν...

Για αρχη θα σου προτεινα να διαβασεις καποια πραγματα στο thread και οσα δεν καταλαβεις, εδω ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον καλως ηρθες..

Δευτερον, καποιες ερωτησεις σου για να απαντηθουν χρειαζονται σελιδες ολοκληρες και καποιες αλλες ..οπως η 4η ΠΧ δεν μπορουν να απαντηθουν...

Για αρχη θα σου προτεινα να διαβασεις καποια πραγματα στο thread και οσα δεν καταλαβεις, εδω ειμαστε..

Μα έχω διαβάσει αρκετά posts από τις τελευταίες σελίδες.

Δε θέλω και ολοκληρωμένες απαντήσεις.

Εξαιρούμε την 4. Μία σειρά για το καθένα φτάνει πιστεύω :p Τα πιάνω εύκολα μην ανησυχείς :dance3:

Πάντως άμα υπάρχει πρόβλημα μπορούμε να τα πούμε με pms για να μη σπαμάρουμε το topic.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα drivers θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1ον Αυτό το profiles που λέτε ξανά και ξανά τι είναι;

Τα AppProfiles αφορουν τα αρχεια atiapfxx.BLB και atiapfxx.dll. Αυτα τα αρχεια περιλαμβανονται στους οδηγους απο την αρχη. Ειναι δε, ειδικες "βιβλιοθηκες" εντολων που περιλαμβανουν κατ ονομα ολα τα γνωστα παιγνιδια μεχρι την στιγμη της δημιουργιας του οδηγου με σκοπο τις καλυτερες ρυθμισεις του σ αυτα.

Τα προσθετα AppProfiles που εγκαθιστουμε δεν ειναι τιποτα αλλο απο τα ιδια αρχεια που μεσω καταχωρησης στην registry αντικαθιστουν τα υπαρχοντα. Σ αυτα τα νεα αρχεια περιλαμβανονται ρυθμισεις για νεοτερα παιγνιδια η βελτιωμενες για τα παλαιοτερα, αναλογα τις "αδυναμιες" του εκαστοτε οδηγου σ αυτα.

2ον Αυτά τα drivers που βάζετε εδώ στο topic είναι official; Είναι custom; Official με κάποιες μετατροπές;

Οι οδηγοι ειναι βeta εκδοσεις και διδονται μονο στους χρηστες του παροντος φορουμ για να τους δοκιμασουν οσοι θελουν.

3ον Βλέπω κάποιοι αναφέρουν ότι έχουν τα 10.9. Πού τα βρήκατε και εγώ δεν μπορώ;

Αυτος ο οδηγος ειναι η τελευταια απο τις πιο πανω εκδοσεις και μπορεις να τον βρεις στην προσωπικη μου database.

5ον Θα ήθελα τον κωδικό για να κατεβάζω και εγώ αυτά τα drivers που ανεβάζετε.

Μπορω να σου τον δωσω μονον εγω και μονον μεσω ΠΜ,,,,αλλα με τον καιρο...καταλαβαινεις.

6ον Σχετική ερώτηση με την 2. Όλες αυτές τις εκδόσεις που βλέπω πχ:

2D Driver Version 8.01.01.1064

Direct3D Version 8.14.10.0788

OpenGL Version 6.14.10.10311

Catalyst™ Control Center Version 2010.0823.1132.28998

τις βάζεις με κάποιον τρόπο ή είναι ήδη μέσα; Μπορώ να αλλάξω και εγώ κάποια έκδοση;

Καθε οδηγος αποτελειτε απο διαφορους υποοδηγους. Αυτες οι εκδοσεις αναφερονται σ αυτους και δεν μπορεις να βαλεις εσυ καποιες δικες σου. Εγκαθιστανται ως πακετο αναλογως την εκδοση του οδηγου που τις περιλαμβανει αφου για τον καθενα ειναι και διαφορετικες.

7ον Είδα κάτι posts πιο πίσω κατι opencl 1.1 beta, ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά. Τι ακριβώς είναι αυτό;

Το opencl ειναι ενα "κομματι" του DX. Επιτρεπει στους μηχανικους κατασκευης παιγνιδιων η αναλογων εφαρμογων την σωστη διαχειρηση του OpenGL.. To 1.1 ειναι η εκδοση της συγκεκριμενης εφαρμογης και ειναι beta μονο για τις καρτες της σειρας 4000.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!!

Τα AppProfiles αφορουν τα αρχεια atiapfxx.BLB και atiapfxx.dll. Αυτα τα αρχεια

Οι οδηγοι ειναι βeta εκδοσεις και διδονται μονο στους χρηστες του παροντος φορουμ για να τους δοκιμασουν οσοι θελουν.

Δηλαδή είναι official; Απλώς δεν είναι release εκδόσεις αλλά beta!

Αυτό είναι που με ενδιαφέρει. Αν είναι official ή αν τις έκανε κάποιος χρήστης όπως εσύ.

Αυτος ο οδηγος ειναι η τελευταια απο τις πιο πανω εκδοσεις και μπορεις να τον βρεις στην προσωπικη μου database.

Την οποία δεν μπορώ να βρω. Αυτό το forum διαφέρει αρκέτα από άλλα που είμαι μέλος :p

Μπορω να σου τον δωσω μονον εγω και μονον μεσω ΠΜ,,,,αλλα με τον καιρο...καταλαβαινεις.

Με το καιρό φαντάζομαι εννοείς μέχρι να με εμπιστευτείς;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι διαφερει?

Έχω συνηθίσει σε ip board και λίγο php

Αυτό είναι vBulletn

Αναφέρθηκα στο ότι διαφέρει επειδή είπες για δικό σου χώρο και δεν βρίσκω προσωπικούς χώρους ή κάτι σχετικό.

Προφανώς θα εννοείς σε άλλη σελίδα

Όσον αφορά την 1η και 3η ερώτηση απο το post #4724;

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει το ακόλουθο μύνημα με την εγκατάσταση των ΒΕΤΑ Drivers κάποια βοήθεια? could not load file or assembly 'CLI.Implementation' or some of its dependencies.

The system cannot find the file specified.

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

atiman το pass για cat-10.8_4ΧΧΧ ?

Κατα πασα πιθανοτητα αυριο θα εχουμε official hotfix για τις 4800.

Παιδια εγκατεστησα τους 10.8oficial μαζι με τα profiles αλλα ειναι λεσ και δεν εχουνε μπει??

Μεσα απο το catalyst center δεν μου τα δειχνει...:fist:

Αν εχεις ccc τοτε εχουν μπει.

Uninstall, restart, device manager, vga adapters, uninstall..with tab delete drivers on, restart, install again.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Το opencl ειναι ενα "κομματι" του DX. Επιτρεπει στους μηχανικους κατασκευης παιγνιδιων η αναλογων εφαρμογων την σωστη διαχειρηση του OpenGL.. To 1.1 ειναι η εκδοση της συγκεκριμενης εφαρμογης και ειναι beta μονο για τις καρτες της σειρας 4000.

Ο ATIMAN αυτό το σημείο το αγνοεί πλήρως, παρόλο που γενικά δείχνει να έχει γνώσεις.

Το OpenCL δεν έχει καμία σχέση με το DX.

Δεν έχει καμία σχέση και με το OpenGL και με το 3D γενικά, παρά μόνο ότι το φτιάχνει το ίδιο group - Khronos - που φτιάχνει και το OpenGL

Σημαίνει Open Computing Language και χρησιμοποιείται - όπως λέει και το ακρώνυμο του - για calculations κυρίως στον χώρο του GPGPU.

Προς το παρόν δεν έχει καμία σχέση με το gaming και πιθανόν να μην αποκτήσει ποτέ, παρόλο που θα μπορούσε. (π.χ PhysX)

Είναι ανταγωνιστικό του CUDA των Nvidia και του DirectCompute της Microsoft και αντικαθιστά- συμπληρώνει το CTM/CAL της ATI.

Υποστηρίζεται από πολλά λειτουργικά - σε αντίθεση με το DX που είναι μόνο για Windows - και σε πολλές πλατφόρμες (CPU, GPU, mobile phone processors κτλ)

Τα ανταγωνιστικά ζευγάρια δηλαδή είναι Direct3D vs OpenGL και DirectCompute vs OpenCL vs CUDA

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ξερεις τι "αγνοω πληρως" και τι θελω να πω μεσα σε εισαγωγικα σε φραση 3 λεξεων.

Η σελιδα της Khronos, ειναι ευκολος "δασκαλος" για σενα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ξερεις τι "αγνοω πληρως" και τι θελω να πω μεσα σε ομοιωματικα σε φραση 3 λεξεων.

Η σελιδα της Khronos, ειναι ευκολος "δασκαλος" για σενα.

Φίλε μου εκτός από άσχετος δεν είσαι και παρατηρητικός μήπως και γλυτώσεις το διασυρμό.

Σε προηγούμενο post μου έγραφα ότι αγόρασα την 5750 κυρίως για το GPGPU performance, το οποίο έγραφα μάλιστα ότι είναι ανώτερο της Fermi, παρότι πολύ φθηνότερη κάρτα.

Από την κοιλιά μου τα έβγαλα αυτά ?

Το OpenCL το δουλεύω κάθε μέρα.

Μην πας να καλύψεις την ασχετοσύνη σου στο θέμα με αυτόν τον τρόπο - σελίδα της Khronos και ιστορίες για αγρίους - γιατί εκτίθεσαι περισσότερο και πέφτεις στα μάτια του forum. Εσύ μπήκες πρώτη φορά στην σελίδα σήμερα που έγραψα για την Khronos. Ούτε αυτό δεν ήξερες.

Και υπάρχει κόσμος που σε πιστεύει και περιμένει πράγματα από εσένα.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Αtiman μιας και εχω ξεμεινει ακομα με τους 10.3 ofiicial (γενικα αποφευγω να κανω update των οδηγων επειδη εχω ασχημες εμπειριες απο το παρελθον και πηρα φοβο ο ανθρωπος :fie:, και για αυτο ειμαι ακομα με τους 10.3 που τους εβαλα σε καθαρη εγκαταστηση (format)) σκεφτομαι να εγκαταστησω τους 10.8 official μιας και την τελευταια φορα που πηγα απο τους 9.12 στους 10.3 ειδα σημαντικη αυξηση των επιδοσεων και λεω μπας και δω και τωρα τιποτα παρομοιο:happy2:

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι με τους 10.8 official πρεπει να εγκαταστησω και τα profiles η αυτα χρειαζονται μονο οταν υπαρχει Crossfire?? Ρωταω επειδη στο site της amd που κοιταξα τα αναφερει ως crossfire profiles και λεω μηπως δεν χρειαζονται καθολου σε μενα...

Και η δευτερη ερωτηση μου ειναι για την απεγκατασταση των τωρινων drivers, καλυτερα να χρησιμοποιησω την τελευται εκδοση του unistaller σου που ειναι αυτος στην υπογραφης σου σωστα??Με αυτον τον unistaller δεν χρησιμοποιω καθολου την απεγκατασταση απο τον πινακα ελεγχου απλα επιλεγω απο τoν unnistaller σου την επιλογη unistall all ati software και ειμαι ετοιμος? Με αυτη την επιλογη θα μου κανει απεγκατασταση και το ati stream? γιατι αυτο θελω να το αφησω ως εχει...

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.