Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Πρωτα απ ολα δοκιμασε αυτο που εγραψε ο strong πιο πισω...ειμαι αντιθετος αλλα εχει αποτελεσματα..

> solution was to clear out the Windows GAC (Global Assembly Cache). In Windows 7, you can browse directly to "C:\Windows\assembly". Sort by "Public Key Token", then delete everything with the Token "90ba9c70f846762e" (ATI's key). You'll obviously need Administrator privileges. No reboot needed either. Reinstalled CCC and it ran perfectly!

The GAC lets you share DLL's that are the same version number. If it's in the GAC, any installer will NOT install a new DLL - it'll use the one in the GAC. If the GAC DLL is corrupted, you're majorly SOL.

When I reinstalled the CCC, it took longer to install then it had before. Presumably, this was due to the installer copying all the correct DLL's to my hard drive. And no ATI DLL's have made it back into my GAC.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα δοκιμασε αυτο που εγραψε ο strong πιο πισω...ειμαι αντιθετος αλλα εχει αποτελεσματα..

> solution was to clear out the Windows GAC (Global Assembly Cache). In Windows 7, you can browse directly to "C:\Windows\assembly". Sort by "Public Key Token", then delete everything with the Token "90ba9c70f846762e" (ATI's key). You'll obviously need Administrator privileges. No reboot needed either. Reinstalled CCC and it ran perfectly!

The GAC lets you share DLL's that are the same version number. If it's in the GAC, any installer will NOT install a new DLL - it'll use the one in the GAC. If the GAC DLL is corrupted, you're majorly SOL.

When I reinstalled the CCC, it took longer to install then it had before. Presumably, this was due to the installer copying all the correct DLL's to my hard drive. And no ATI DLL's have made it back into my GAC.

Ωραια αυτα, αλλα εχω Vista.

worked for now.

Στο BF εχω απειρα framedrops ομως!:(

Και δεν θυμαμαι ποιος driver ηταν framedrop free...

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Σε καθαρη εγκατασταση (μολις εκανα format) εκανα εγκατασταση τους 10.9 και μου βγαζει το μυνημα : No ati graphics driver is installed. Or the ati driver is not fuctioning properly Please install the ati driver appropriate for your ati hardware εχω την Sapphire 5870 eyefinity 6 edition

Link to comment
Share on other sites

Σε καθαρη εγκατασταση (μολις εκανα format) εκανα εγκατασταση τους 10.9 και μου βγαζει το μυνημα : No ati graphics driver is installed. Or the ati driver is not fuctioning properly Please install the ati driver appropriate for your ati hardware εχω την Sapphire 5870 eyefinity 6 edition

Δεν εχει να κανει με την καρτα σου... το ιδιο μηνυμα λαμβανω και εγω και απο εχτες παιδευω τον atiman για να βρω μια λυση...

Nothing yet!

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονα που σας στελνω υπαρχουν τα συνολικα benchmarks που εχω κανει στους τελευταιους drivers. Στα νεα Benchmarks εβαλα και το Tom2d Bench.

Σημ.:

Με τους 10-9Β1 χρησιμοποιησα τα crossfire application profiles 10-8a. Επισης, για την εγκατασταση του driver χρειαστηκε η επεμβαση του atiman απευθειας στο PC μου (thanks).

@nikpoth

Για να μου παιξει το παρακατω Link (σε οποιαδηποτε αναλυση) χρειαστηκε να κατεβασω απο τη Adobe το τελευταιο Flash Player... και παιζει μια χαρα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LVMEcIBiFpU&feature=player_embedded]YouTube - Need for Speed Hot Pursuit Autolog Recommends - Sun, Sand and Supercars[/ame]

post-16085-1416074589,0242_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα υπόψη μου.

Από Microsoft Updates περνάω μόνο ότι μου βγαίνει αυτόματα από το Windows Updates και ακόμα δεν μου έχει βγει.

Το εγκατέστησα με το χέρι από το link που γράφεις, χωρίς διαφορές στο performance.

Thanks, anyway

Link to comment
Share on other sites

@Atiman

μηπως γινεται να εχουμε τις οδηγιες για το ATIstuff.exe και στα ελληνικα παρακαλω;

εννοω το readme.

Τελικα για το θεμα του catalyst control center δεν μπορεσα να το λυσω, παω για φορματ!

Γι' αυτό έγραψα τα βήματα για να βοηθήσω και άλλους.

Τα framework δεν είναι cumulative. Δηλαδή δεν περιέχουν και τις προηγούμενες εκδόσεις "μέσα".

Το framework 4 είναι το framework 4 μόνο. Δεν είναι το 1+2+3+4 μαζί.

Οπότε πρέπει να βάλεις όλες τις εκδόσεις με την σειρά. Π.χ. framework 1, 1+service pack, 2, 2+service pack etc.

Πολλές από τις εκδόσεις είναι ήδη included στα windows 7 οπότε δεν θα γίνονται καν install. Το framework 4 δεν χρειάζεται καν.

Και επίσης προσοχή σε κάθε έκδοση, που κοιτάς να διαλέγεις από τα link στο κάτω μέρος της σελίδας την x64 version αν έχεις 64bit windows.

Τελικά και με τους official το ίδιο πρόβλημα. Στο τέλος της εγκατάστασης λέει "installed but with warnings". (το ίδιο και σε αυτούς του ΑΤΙΜΑΝ. Πρώτη φορά βλέπω αυτα τα wanring)

Κοιτάω τα logs αλλά τίποτα περίεργο. Όλα success λένε.

Δοκίμασα να περάσω κάποια άλλα .net frameworks και μετά έπαιρνα κάτι cli.implementation errors etc.

Το πρόβλημα διορθώθηκε με την παρακάτω διαδικασία σε περίπτωση που κάποιος άλλος συναντήσει το ίδιο πρόβλημα.

1) Uninstall από το control panel όλες τις εκδόσεις του .net framework καθώς και τους Catalyst.

2) Χρήση του ΑΤΙΜΑΝ uninstaller για τους catalyst και χρήση του dotnetfx_cleanup_tool για πλήρη καθαρισμό των framework. restart

3) Εγκατάσταση ένα προς ένα τα framework από αυτήν την λίστα για την έκδοση του λειτουργικού μας.

4) Εγκατάσταση των catalyst drivers. restart και είμαστε έτοιμοι.

Προς το παρόν θα μείνω με τους official. Αρκετός πειραματισμός για σήμερα.:hehe: (πήρε κάμποση ώρα και restarts μέχρι να βγάλω άκρη)

EDIT: Άκυρο, μόλις είδα οτι το διόρθωσες. Την είχα βρει κι εγώ αυτήν την λύση αλλά δεν είχα αυτά τα key στον φάκελο μου. :(

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εδώ τα video από youtube κολλάνε,μονο ήχο ακούω και μαζί μαγκώνει και ο ff.

Τα win για κάποιο λόγο, ίσος από κάποιο update από ότι μου είπε και ο ElGreco δεν δέχονται τις υπογραφές,(παρόλο που φαίνεται ότι πήγαν όλα καλά)οποτε τον πέρασα με ... απενεργοποίηση υπογραφων.

Aπό απόδοση είμαι στα ίδια επίπεδα με 10.8 σε dirt2-mafia2.

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Ποπο ρε μάγκες πολύ ξένοι έσκασαν μύτη !!!:offtopic2:

Πραγματικα........Το Forum ειναι πλεον παγκοσμιας εμβελειας......

Ειναι η πρωτη φορα που δεν εχω περασει τους τελευταιους driver που εχει ανεβασει ο ΑΤΙΜΑΝ......η αληθεια ειναι οτι κολωνω.....γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα πεδευτω για να τους βαλω.......Τελικα οι 8.771 τι νεο εχουν;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.