Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

καλησπερα μηπως μπορει ο atiman να μας πει τι γινεται με τους 10.8 και το overscasn;εχω μια 5770 συνδεδεμενη με hdmi σε μια tv samsung 32 full hd.σε καθε reboot δεν κραταει τις ρυθμισεις του overscan και δεν γεμιζει την οθονη μεχρι να ανοιξω το ccc.τοτε μονο ξαναγυρναει το overscan στο 0.και ψαχνωντας στο google ειδα οτι πολοι εχουν το ιδιο θεμα με τους 10.8 και ψαχνουν λυση. μεχρι τους 10.7 δεν υπαρχει αυτο το προβλημα

Δοκιμαζεται κατι που εχει να κανει με πολλες οθονες.

Πηγαινε στην registry, ψαξε το TVEnableOverscan και βαλε το σε ολα τα Class, 0 απο 1 που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

η 5970 μια χαρα με 10.8 βετα 3 δεν μπαινω στο κοπο

να βαλω official ολα τρεχουν παρα πολυ καλα

ακομα και vιεtkong φορτωσα και τρεχει μια χαρα το παιχνιδι το παλιο

οσοι ασχολουνταν με παιχνιδια οι πιο παλιοι θα το θυμουνται

αυτο το ετρεχα με 9800 προ

Link to comment
Share on other sites

η 5970 μια χαρα με 10.8 βετα 3 δεν μπαινω στο κοπο

να βαλω official ολα τρεχουν παρα πολυ καλα

ακομα και vιεtkong φορτωσα και τρεχει μια χαρα το παιχνιδι το παλιο

οσοι ασχολουνταν με παιχνιδια οι πιο παλιοι θα το θυμουνται

αυτο το ετρεχα με 9800 προ

Τι μου θυμησες τωρα? Vietcong! Ωραιες εποχες! Τοτε τα παιχνιδια κρατουσανε πανω απο 5 ωρες! :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησες τωρα? Vietcong! Ωραιες εποχες! Τοτε τα παιχνιδια κρατουσανε πανω απο 5 ωρες! :happy2:

off topic αν και θα μας κυνηγουσουν... στο ντου που κανανε οι vietkong απο ολες τις μεριες

στο στρατοπεδο ακομα και τωρα με πιανει ενα...............

υγ 1 φορτωσε το ξανα να το ξαναθυμηθεις

υγ 2 και αν εχω χρονο θα ποσταρω screenshot .. ετσι για πλακα...τρεμε battlefield

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζεται κατι που εχει να κανει με πολλες οθονες.

Πηγαινε στην registry, ψαξε το TVEnableOverscan και βαλε το σε ολα τα Class, 0 απο 1 που ειναι.

ευχαριστω για την απαντηση αλλα το εκανα και παλλι τα ιδια!ξανα στους 10.7

Έγινε επεξεργασία από konn4312
Link to comment
Share on other sites

Atiman ...

καταλαβαίνω τις αλλαγές στα εργαλεία....κλπ και τις δυνατότητες τούς αλλά καλά θα κάνει η ati ασχολείται και με αναβαθμίσεις προηγούμενων σειρών καρτών ...δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες ...:T:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ενα οριο στο τι μπορει να αποδωσει μια καρτα...ο χρονος ζωης για μια καρτα γραφικων, ειναι 1 χρονος, δηλαδη σε 1 χρονο αποδιδει τα μεγιστα, μετα ψοφαει, αποδιδει οσο απεμεινε...δυστυχως ειναι η αληθεια...ετσι η 4χχχ, παραπανω απο 1 χρονο, λογικο καποιοι οδηγοι της 5χχχ(2010) να μην προσφερουν τιποτα, γιατι οι προηγουμενες ειναι μουσειακες πλεον...ετσι και οι 5χχχ, οσα προσφερουν μεχρι να σταματησει ο catalyst 10...μετα...πανε μουσειο, θα γινονται ολα για τις 6χχχ(2011) και τους catalyst 11...κι ετσι ειναι το υγειες, εφοσων δεν εχουν να προσφερουν κατι...:big_boss:

και παραπανω απο 1 χρονο δηλαδη, οτι και να ναι...αν βγει καπου νεο μοντελο, η εταιρια αποποιειται το προηγουμενο, λογω μαρκετινγκ, γιατι το παλιο ειναι δοκιμασμενο, ενω το νεο ειναι προιον αιχμης, που δινει την ωθηση, για κατι νεοτερο...και εδω που τα λεμε, εχουν δικιο, ας βγαζουν νεα, και ας παρατανε τις παλαιες, καποιοι θα βρουν τροπο για αναβαθμιση, εγω πληρωσα 600 ευρω για καρτες, σε λιγο θα κανουν το πολυ 450...αρα γιατι η εταιρια να συνεχιζει να υποστηριζει κατι το οποιο ειναι φτηνο και χιλιοπουλημενο...για αυτο οταν σταματαει η υποστηριξη, ξεκινας να βρισκεις υποψηφιο μεταπωλητη ως μεταχειρισμενων................

Έγινε επεξεργασία από hyperion
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ενα οριο στο τι μπορει να αποδωσει μια καρτα...ο χρονος ζωης για μια καρτα γραφικων, ειναι 1 χρονος, δηλαδη σε 1 χρονο αποδιδει τα μεγιστα, μετα ψοφαει, αποδιδει οσο απεμεινε...δυστυχως ειναι η αληθεια...ετσι η 4χχχ, παραπανω απο 1 χρονο, λογικο καποιοι οδηγοι της 5χχχ(2010) να μην προσφερουν τιποτα, γιατι οι προηγουμενες ειναι μουσειακες πλεον...ετσι και οι 5χχχ, οσα προσφερουν μεχρι να σταματησει ο catalyst 10...μετα...πανε μουσειο, θα γινονται ολα για τις 6χχχ(2011) και τους catalyst 11...κι ετσι ειναι το υγειες, εφοσων δεν εχουν να προσφερουν κατι...:big_boss:

:sorry: Τότε να περιμένουμε τη σειρά 7χχχ....μη το κουράζουμε γιατί δεν υπάρχει φράγκο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως μπορει ο atiman να μας πει τι γινεται με τους 10.8 και το overscasn;εχω μια 5770 συνδεδεμενη με hdmi σε μια tv samsung 32 full hd.σε καθε reboot δεν κραταει τις ρυθμισεις του overscan και δεν γεμιζει την οθονη μεχρι να ανοιξω το ccc.τοτε μονο ξαναγυρναει το overscan στο 0.και ψαχνωντας στο google ειδα οτι πολοι εχουν το ιδιο θεμα με τους 10.8 και ψαχνουν λυση. μεχρι τους 10.7 δεν υπαρχει αυτο το προβλημα

Καλησπέρα και σε εμένα με Sapphire 5770 vapor-x με σύνδεση hdmi σε μια samsung 2370HD μου κάνει το ίδιο με το overscan όπως και στον φίλο konn4312.

Μετά από κάθε reboot δεν κρατάει τις ρυθμίσεις...

κάποια λύση θα υπάρχει λογικά, δεν νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να επιστρέψουμε στους 10.7.

Link to comment
Share on other sites

:sorry: Τότε να περιμένουμε τη σειρά 7χχχ....μη το κουράζουμε γιατί δεν υπάρχει φράγκο....

δεν εισαι ο μονος που θα περιμενει...αλλωστε εδω που τα λεμε...πραγματικα νεα καρτα μονο η 7χχχ θα ναι, η αλλη η 6χχχ παλι 40nm θα ειναι...οποτε...υπομονη με τους οδηγους, και ευχομαστε ενα καλο μελλον...χαχαχαχα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

........ η αλλη η 6χχχ παλι 40nm θα ειναι...

Μου επιτρεπεις να διαφωνησω μαζι σου?

TROUFEN,, Υποστηριξη θα υπαρχει, βελτιωσεις δεν μπορουν να υπαρχουν.

SKRUTZ,, Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα, ουτε ειναι καποιο bug.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε εμένα με Sapphire 5770 vapor-x με σύνδεση hdmi σε μια samsung 2370HD μου κάνει το ίδιο με το overscan όπως και στον φίλο konn4312.

Μετά από κάθε reboot δεν κρατάει τις ρυθμίσεις...

κάποια λύση θα υπάρχει λογικά, δεν νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να επιστρέψουμε στους 10.7.

Πήγαινε graphics->display options-> επέλεξε "detect whenever CCC is opened" και κάνε restart το pc

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ενα οριο στο τι μπορει να αποδωσει μια καρτα...ο χρονος ζωης για μια καρτα γραφικων, ειναι 1 χρονος, δηλαδη σε 1 χρονο αποδιδει τα μεγιστα, μετα ψοφαει, αποδιδει οσο απεμεινε...δυστυχως ειναι η αληθεια...ετσι η 4χχχ, παραπανω απο 1 χρονο, λογικο καποιοι οδηγοι της 5χχχ(2010) να μην προσφερουν τιποτα, γιατι οι προηγουμενες ειναι μουσειακες πλεον...ετσι και οι 5χχχ, οσα προσφερουν μεχρι να σταματησει ο catalyst 10...μετα...πανε μουσειο, θα γινονται ολα για τις 6χχχ(2011) και τους catalyst 11...κι ετσι ειναι το υγειες, εφοσων δεν εχουν να προσφερουν κατι...

Δηλαδή για σένα είναι υγειές κάρτες σαν την 4890,4870χ2, gtx285 ,gtx295 να αφεθούν στην μοίρα τους φέτος γιατί δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Μάλιστα...

και παραπανω απο 1 χρονο δηλαδη, οτι και να ναι...αν βγει καπου νεο μοντελο, η εταιρια αποποιειται το προηγουμενο, λογω μαρκετινγκ, γιατι το παλιο ειναι δοκιμασμενο, ενω το νεο ειναι προιον αιχμης, που δινει την ωθηση, για κατι νεοτερο...και εδω που τα λεμε, εχουν δικιο, ας βγαζουν νεα, και ας παρατανε τις παλαιες, καποιοι θα βρουν τροπο για αναβαθμιση, εγω πληρωσα 600 ευρω για καρτες, σε λιγο θα κανουν το πολυ 450...αρα γιατι η εταιρια να συνεχιζει να υποστηριζει κατι το οποιο ειναι φτηνο και χιλιοπουλημενο...για αυτο οταν σταματαει η υποστηριξη, ξεκινας να βρισκεις υποψηφιο μεταπωλητη ως μεταχειρισμενων................

Δηλαδή αν η εταιρεία γούσταρε να υποστηρίζει "στη διαπασών" και τις παλιές κάρτες , εσύ θα προτιμούσες να τις παρατήσει? Με αυτήν την λογική αυτοί οι κάποιοι που θα βρουν τρόπο για αναβάθμιση πιθανώς να έχουν απογοητευτεί με το τόσο αισχρό support και να πάνε αλλού...

Δεν διαφωνώ με τα γεγονότα που παραθέτεις διότι όντως έτσι γίνεται , αλλά με τις θέσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρεπεις να διαφωνησω μαζι σου?

ισως οχι ολες οι καρτες να χουν 40νμ γιατι θα αυξηθει το die size...αλλα καποιες θα ναι απο την νεα σειρα...ισως λογω τιμης καποιες να χρησιμοποιουν κατι μικροτερο, αλλες κατι μεγαλυτερο...και απο οτι ακουγεται οι 6αρες, δε θα εχουν ξεχωριστο tessellator οπως οι 5αρες, αλλα ενσωματομενο σε αυξημενα SP, οπως η Nvidia ενα πραγμα...οποτε ισως και να ειναι κατω των 40νμ, για να χωρεσουν ολα σε μια καρτα...οπως και να χει, με τοση υπεροχη εναντι στις 5χχχ, αποκλειεται να ναι μικροτερες σε μεγεθος...βαζω το χερι μου στην φωτια...ειδικα και με τις νεες μνημες, θερμοκρασια 90...χιχι :) εκτοσ και αν ξερεις κατι παραπανω, ειδικα αν ειναι καλυτερα ποιοτικα και κατασκευαστικα...τοτε παω πασο...ειδικα αν ειναι και ανωτερες και σε κοστος για την AMD...δε θελω να φανταζομαι τιμες nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.