Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Anir,, Δεν μπορει να λεει κατι τετοιο, ο driver εχει OpenGL 4.0 support. Κοιταξε λιγο την εγκατασταση σου.

Εγκατεστησε μονο το ATI stream Developer και κανενα αλλο σε custom install. Αν μετα απο καθε ελεγχο, εισαι σιγουρος για την εγκατασταση του driver σου (τσεκαρισε πως παιζει η καρτα χωρις το stream) σου ξαναβγαλει το ιδιο μηνυμα, αγνοησε το και προχωρησε κανονικα στην εγκατασταση του.

trancelin,, Δεν ξερω γι αυτες τις καρτες διοτι δεν ειναι reference. Παντως σε καθε περιπτωση χρειαζονται και οι δυο γεφυρες οταν εχεις μονο δυο καρτες ανεξαρτητα του driver.

Link to comment
Share on other sites

atiman ερωτηση επειγον, γιατι εχω την εντυπωση οτι τα clean ups μου, αποτυχαινουν, (χρησιμοποιω ακομα και 2 προγραμματα μαζι, το δικο σου πρωτα, και το driver sweeper του guru3d μετα) καθε φορα που κανω εκκαθαριση πριν την εγκατασταση οδηγου παντα μενουν 3-4 .dll και καθε φορα που παω διαχειρηση συσκευων, μετα απο επανεκκινηση, στις επιλογες του οδηγου για προχωρημενους, υπαρχουν οδηγοι ακομα και απο την εποχη του 10.3...δηλαδη τα θυμουνται τα windows...τι γινεται τωρα..?? φορματ..??:whistle2:

ΥΓ. επισης δεν εγκαθιστανται ποτε μονοι τους, παντα μια ζωη αναγκαζομαι απο διαχειρηση συσκευων...ελεος...

Link to comment
Share on other sites

hyperion,,

Αν σου εμεναν dll's τοτε θα εμφανιζονταν στο log file. Μαλιστα με την εκδοση 3.3.1 μπορεις να βλεπεις το log file ανα πασα στιγμη, πριν την απεγκαταστση, μετα, οποτε θελεις. Πες μου λοιπον το log file τι σου δειχνει.

Επισης ο uninstaller σου λεει οτι για να προχωρησεις σε καποια πεδια του πρεπει να εισαι administrator κι αν δεν εισαι σε "συμβουλευει" να ακολουθησεις αλλα πεδια.

Τι απ ολα εχεις κανει, ειναι πολυ δυσκολο να ξερω. Δεν χρειαζεται το driver sweeper σε καμια περιπτωση οταν χρησιμοποιεις τον unistaller. Τα επιπεδα του "καθαρισμου" του ειναι ψιχουλα μπροστα στον 3.3.1.

kanelux,, Παρ οτι ο Unistaller δεν υποστηριζει Windows XP σε extreme mode, θα επρεπε να λειτουργησει κανονικα στα αλλα modes.

Το οτι κλεινει το παραθυρο χωρις να σου "πει" κατι ειναι αδυνατο. Θα επρεπε σε καθε περιπτωση να σου πει γιατι κλεινει πριν κλεισει. Η διαδικασια της λειτουργιας του ειναι αυτη που περιγραφεις. Για λεπτομεριες μπορεις να διαβασεις στο αντιστοιχο topic.

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΑΝ θα το κοιταξω και θα σου πω ποια .dll ειναι...μια ερωτηση, ειναι καλυτερα να βαλω τους δικους σου 10.8 beta 3 με τα 10.8α προφιλ, παρα τους 10.8 official...??? 'H να μεινω οπως ειμαι και να περιμενω απο τα τελη της αλλης εβδομαδας, οταν με το καλο ανεβασεις νεα εκδοση...???

και κατι που δεν μου διευκρινησες, ειναι λογικο να θυμουνται τα windows παλαιοτερους οδηγους που χρησιμοποιησα.?

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΑΝ θα το κοιταξω και θα σου πω ποια .dll ειναι...μια ερωτηση, ειναι καλυτερα να βαλω τους δικους σου 10.8 beta 3 με τα 10.8α προφιλ, παρα τους 10.8 official...??? 'H να μεινω οπως ειμαι και να περιμενω απο τα τελη της αλλης εβδομαδας, οταν με το καλο ανεβασεις νεα εκδοση...???

και κατι που δεν μου διευκρινησες, ειναι λογικο να θυμουνται τα windows παλαιοτερους οδηγους που χρησιμοποιησα.?

Για αλλους ειναι καλυτεροι οι beta 3 για αλλους οι official παρ οτι ειναι ιδιοι. Βεβαια οι beta 3 ειναι πιο καινουργοι αλλα οι διαφορες τους ειναι στα "σημεια".

Ναι ειναι λογικο. Εαν δεν εισαι πραγματικος administrator ο uninstaller δεν σβηνει τα αρχεια στο FileRepository, οποτε τα inf αρχεια ολων των οδηγων παραμενουν στο συστημα. Αυτο ομως λειτουργει ως μια απλη βιβλιοθηκη. Δεν μπορει να επηρεασει την εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αναφορες απο οσους κατεβασαν και εγκατεστησαν την ειδικη εκδοση για τις καρτες σειρας 4ΧΧΧ.

Υπάρχει κάποιο improvement για single cards ή να μην μπω καν στον κόπο;

Thanks. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να πεις με αυτό στα bold??? Δεν χρειάζεται μόνο να τα κάνω install?? Θέλει και άλλη διαδικασία μετά??;)

Προκειμενου να εκμεταλλευτεις πληρως τα crossfire application profiles σε καρτες crossfire, πρεπει να ΜΗΝ εχεις επιλεξει το "Disable Catalyst A.I." στο CCC.

Σιγουρα ο ΑΤΙΜΑΝ ξερει πολλα περισσοτερα επι του θεματος, ειδικα οσον αφορα τεχνικες λεπτομερεις σχετικα με το Catalyst A.I. Αλλιως "google it" και θα βρεις παμπολα threads που ουσιαστικα "καταληγουν" στο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αναφορες απο οσους κατεβασαν και εγκατεστησαν την ειδικη εκδοση για τις καρτες σειρας 4ΧΧΧ.

Report time! :

1)Εγκατάσταση : Και τις 3 φορές που δοκίμασα να τους φορέσω μου πέταγε "package failed to install" και στο τέλος θαυμαστικό χωρίς να μου ανοίγει το log(το πάταγα και δεν έκανε τίποτα).Σε όλες τις προσπάθειες είχε προηγηθεί "σκούπισμα" με τον δικό σου 3.3.1 . Τελικά αγνόησα το θαυμαστικό ,έκανα restart και απο ότι φαίνεται οι drivers φορτώθηκαν κανονικά αφού CCC και device manager δείχνουν 10.8 :hmm:

2)Απόδοση : Όντως δεν υπάρχει 4870χ2 bug και απο άποψη απόδοσης φαίνεται να έιναι γενικά ok χωρίς να έχω κάνει ακόμα άμεση σύγκριση με τους 10.4 Στο mafia II αν και δουλέυει πλέον το crossfire δεν βλέπω και τίποτα σοβαρά οφέλη σε σχέση με πριν , αν και αυτό δεν το θεωρώ και πολύ σημαντικό καθώς ingame είμαι ok.

3)Προβλήματα : O CCC δεν θυμάται τα scaling options για την 42"αρα fullhd tv και έτσι κάθε φορά που φορτώνω ένα game υπάρχει σοβαρό underscan.Ο slider του scaling ανταποκρίνεται, αλλά δεν θυμάται το σημείο "0" που είναι και το max της κάλυψης, και όταν φορτώνει game γυρνάει "θεωρητικά" πάλι στην μέση δημιουργώντας κάδρο.Το κάδρο παραμένει στο desktop ακόμα και μετά το quit απο το game, άρα όντως ο CCC δεν "θυμάται" την ρύθμιση όπως πρέπει να κάνει κανονικά.Προς το παρον το έλυσα δημιουργώντας στο hdtv support, μια custom 1920χ1076 ανάλυση η οποία resetαρει πάντα στο σημείο "0" του overscan. Το bug δεν επηράζει το 24" pc monitor, μόνο την tv.

edit Επίσης σε κάθε νέο bootαρισμα το desktop είναι undescanned.

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.