Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Γεια σας!!

Εχθες πηρα καινουργιο πσ(αποpentium 4---->i7):devil:

Χρησιμοποιώ τους 10.7 oficial!!!

Πως τα βλεπετε???:happy:

[ATTACH]40514[/ATTACH]

το score σου ειναι αρκετα ικανοποιητικο,ζητα απο τον ατιμαν το pass για να κατεβασεις τους 10.8 beta 3 πιστευω οτι θα δεις καποια διαφορα

ΥΓ:με γεια το new pc!!!!

θελω και καμια αποπση για μενα γιατι δεν εχω εχω δει καποιο αλλο benchmark με heaven στην 5870 και σε 1680χ1050 εβαλα οτι ακριβως εχει ο thanoolhs παραπανω με την διαφορα οτι το ετρεξα σε 1680χ1050

30fps avarage

756 score

17,9 min fps

58,5 max fps

(δεν εχω oc ουτε τη cpu ουτε την gpu τον τελευταιο καιρο και χρησιμοποιω του 10.8 beta 3)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκομαι εδω για να προκαλουμαι να αποδειξω τα λεγομενα μιας εταιρειας.

Εαν νομιζεις οτι εχεις δικιο, οτι οι μηχανικοι της ΑΤΙ ξερουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο τους "ειδημονες επικριτες", οτι εχουν στο μυαλο τους μονο να χαντακωνουν το προιον για το οποιο δουλεουν λεγοντας ψεματα, τοτε πιεσε την ιδια την ΑΤΙ και την οποιοδηποτε ΑΤΙ να αποδειξει το αντιθετο μιας και οπως λες εχεις το "δικαιωμα" ως αγοραστης να ασκεις αυτην την πιεση. Σε καθε περιπτωση εχεις το δικαιωμα της επιλογης να μην χρησιμοποιεις το προιον τους.

Θεωρω οτι ο τροπος με τον οποιο εκφραζεις αυτη την "τοποθετηση" σου εχει μια εριστικοτητα την οποια προσωπικα δεν προκειτε να δεχτω.

Καλο θα ηταν να δημοσιοποιησεις τα στοιχεια επικοινωνιας σου με την AMD (εαν εχεις) τα οποια να επαληθεουν τους δικους σου ισχυρισμους.

Από τη αρχική σου παρατήρηση - ότι όλα είναι καλά με τους τελευταίους Catalyst 10.7 σε σχέση με το video - που αποτέλεσε την αφορμή για την πρώτη τοποθέτηση μου, μέχρι και την τελευταία σου απάντηση παρατηρώ τα εξής:

1) Δεν είχες ιδέα για τα θέματα που έθεσα ή τα ήξερες αλλά τα κάλυπτες

2) Εξακολουθείς να μην έχεις ιδέα για τα θέματα που έθεσα ή τα γνωρίζεις αλλά συνεχίζεις να τα καλύπτεις

Άρα ή είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα του DXVA και τα συγκεκριμένα ζητήματα που έχω θέσει ή είσαι κυριολεκτικά ATIMAN και καλύπτεις τα συμφέροντα της ATI γνωρίζοντας το θέμα και γνωρίζοντας τις γκάφες/ απάτες της εταιρείας.

Σε κάθε περίπτωση - είτε στην μία είτε στην άλλη - έχεις ξεπεράσει κάθε όριου σκοταδισμού, προπαγάνδας και παπαγάλου που θα μπορούσε να αντέξει ένας καλοπροαίρετος και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ χρήστης/ αγοραστής των καρτών Radeon.

Με τον τρόπο που επέλεξες να χειριστείς το ζήτημα, είσαι τελείως αρνητικός στο να προσφέρεις την οποιαδήποτε βοήθεια και με τον τυφλό φανατισμό σου αποτελείς ΕΜΠΟΔΙΟ στην επίλυση ενός ΥΠΑΡΚΤΟΥ ζητήματος το οποίο επισημαίνεται συνέχεια στα sites και forums του εξωτερικού σε κάθε έκδοση καινούργιου driver, η οποία δεν λύνει τα προβλήματα.

Τελικά ίσως αυτή να είναι και η μόνη λύση.

Άπειρα emails προς την ATI και κράξιμο παντού (σε sites και forums) μέχρι να τα διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Άπειρα emails προς την ATI και κράξιμο παντού (σε sites και forums) μέχρι να τα διορθώσει.

Εντάξει φίλε χαλάρωσε λίγο. Καταλαβαίνω τα νεύρα σου γιατί κι εγώ είχα προβλήματα με την 5850/70 αλλά αυτό δεν είναι λογική... "κράξιμο" παντού κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αγαπητε μου NikosD, οχι.

Ειναι απολυτα σιγουρο οτι εισαι εκτος θεματος και εκτος πραγματικοτητας.

Ουδεποτε ειπα οτι ολα ειναι καλα με τους τελευταιους catalyst 10.7, απλα συμφωνησα σε συγκεκριμενο σχολιο του NoDsl.

Λυπαμαι που το "μενος" σου για κατι δεν σε κανει να βλεπεις σωστα πισω απο τις απαντησεις που εδωσα.

Δεν καταλαβες οτι δεν θελω να σου απαντησω, κι αυτο εσυ το εκλαμβανεις ως ασχετοσυνη και αγνοια.

Κανε οτι νομιζεις οτι μπορει να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

καποια ατομα πιστευουν οτι ειναι ολα τελεια με τις μεγαλες εταιριες, καταλαβαινετε που το παω...ρωτηστε και την πρασινη μερια τοτε, πως τα πανε με τα βιντεο και την αναπαραγωγη μεχρι πριν λιγο καιρο το media player classic κρασαρε συνεχεια...δεν σχολιαζω, ειδικα μεχρι πριν 1-2 μηνες δεν μπορουσε κανεις youtube να παρακολουθησει χωρις BSOD...

η ΑΤΙ radeon με εχει εκπληξει σε θεμα σταθεροτητας, γιατι σαν σωστος και ανησυχος αχαριστος ελληνας, ειμαι φουλ στις αλχημιες και στα πειραματα, και παρολα αυτα οι καρτες αποδιδουν στο μεγιστο, οι εφαρμογες λειτουργουν απροσκοπτα...ισως αυτο δειχνει και τις ανοχες στην ποιοτητα κατασκευης του εσωτερικου hardware...

πολλες φορες ζηταμε και πραγματα αδυνατα, μονο και μονο, για πραγματα που δεν μας απασχολουν αμεσα, με σκοπο να εκμηδενισουμε προσπαθειες αλλων, παντα υπαρχει η επιλογη να μην ξαναπαρουμε κατι απο αυτη την εταιρια, ομως εγω ειμαι ευχαριστημενος, η ΑΤΙ, με εσωσε, απο το να επαιρνα 2 μαπα gtx285 σε sli, πηρα 2 hd5850 cfx και τις τρεχω σε ρολογια 5870, και εχω και directx11 αντι 10, οποτε η ΑΤΙ, απεδιξε την καταλληλη στιγμη, οτι εκανε ΜΕΓΑΛΗ κινηση, αφου ειναι μεγαλη εταιρια...αν δεν ηταν, δεν θα ειχε ειχε πουλησει δεκαδες εκατομμυρια καρτες γραφικων μεσα σε λιγους μηνες...ο κοσμος ειχε ηδη καλες καρτες, παρολα αυτα πιστεψε στην κοκκινη πλευρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

atiman, απο εδω και περα ειναι σιγουρο οτι τα DX10 games θα "χανουν" σε επιδοσεις απο οτι με τους 10.4; Ενας χρηστης που θελει τα καινουρια features αλλα παιζει DX10 games τι κανει... downgrade σε 4800; Yπαρχει περιπτωση να γινει κατι σε αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μπορουσε να γινει?

Οσο προχωρα η τεχνολογια καποια παλαιοτερα πραγματα μενουν αναγκαστικα πισω.

Για καλυτερη αξιοποιηση των DX10 παιγνιδιων μπορεις να χρησιμοποιεις ηδη τον "χαμελεων" driver που εχω φτιαξει που θα αναβαθμισω ακομα περισσοτερο στην βαση των 10.9 αργοτερα.

Απο την αλλη δεν βλεπω καποιο ουσιαστικο προβλημα στις DX10 εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

παντως εδω που τα λεμε οι 10.5 hotfix, ειναι οι σουπερ για συστηματα crossfireX ή και σκετα μονα, με dx9, dx10 παιχνιδια...

αναρωτιεμαι, γιατι σε αλλα δινουν οι νεοι οδηγοι σε αλλα παιρνουν, δεν ξερω να χτιζω οδηγους, αλλα μου φαινεται προγραμματιστικη αποτυχια, να μη μπορω να βελτιωσω ή εστω να κρατησω παλιες βελτιωσεις, προς ωφελος των νεων δυνατοτητων, με αλλα λογια, η ατι δημιουργει συγχηση με παλαιες δυνατοτητες για να προσθεσει νεοτερες δυνατοτητες-εφαρμογες-επιδοσεις...

αυτο ή ειναι λαθος τακτικη των δημιουργων, ή πρεπει να παραδεχτει η ΑΤΙ αδυναμια στο hardware και υπαναχωρει σε μια ΟΛΙΚΗ βελτιωση...λυπαμαι αλλα αυτη ειναι μια μικρη και πικρη αληθεια...ψιλοχαμενη η κατασταση με dx9,dx10,dx11...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως να "αποφασισει" με ποιο στρατοπεδο θα ειναι.

Ολα μαζι τελεια, απλα δεν γινεται, το λεμε και θα το λεμε συνεχεια.

Πως λοιπον θα αγνοησει ολα τα νεα παιγνιδια σε DX11 για να μην χασει κατι πολυ λιγο στα παλια?

Οτι δεν μπορουμε να κατανοησουμε ας μην το ονομαζουμε "αδυναμια".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καποια ατομα πιστευουν οτι ειναι ολα τελεια με τις μεγαλες εταιριες, καταλαβαινετε που το παω...ρωτηστε και την πρασινη μερια τοτε, πως τα πανε με τα βιντεο και την αναπαραγωγη μεχρι πριν λιγο καιρο το media player classic κρασαρε συνεχεια...δεν σχολιαζω, ειδικα μεχρι πριν 1-2 μηνες δεν μπορουσε κανεις youtube να παρακολουθησει χωρις BSOD...

η ΑΤΙ radeon με εχει εκπληξει σε θεμα σταθεροτητας, γιατι σαν σωστος και ανησυχος αχαριστος ελληνας, ειμαι φουλ στις αλχημιες και στα πειραματα, και παρολα αυτα οι καρτες αποδιδουν στο μεγιστο, οι εφαρμογες λειτουργουν απροσκοπτα...ισως αυτο δειχνει και τις ανοχες στην ποιοτητα κατασκευης του εσωτερικου hardware...

πολλες φορες ζηταμε και πραγματα αδυνατα, μονο και μονο, για πραγματα που δεν μας απασχολουν αμεσα, με σκοπο να εκμηδενισουμε προσπαθειες αλλων, παντα υπαρχει η επιλογη να μην ξαναπαρουμε κατι απο αυτη την εταιρια, ομως εγω ειμαι ευχαριστημενος, η ΑΤΙ, με εσωσε, απο το να επαιρνα 2 μαπα gtx285 σε sli, πηρα 2 hd5850 cfx και τις τρεχω σε ρολογια 5870, και εχω και directx11 αντι 10, οποτε η ΑΤΙ, απεδιξε την καταλληλη στιγμη, οτι εκανε ΜΕΓΑΛΗ κινηση, αφου ειναι μεγαλη εταιρια...αν δεν ηταν, δεν θα ειχε ειχε πουλησει δεκαδες εκατομμυρια καρτες γραφικων μεσα σε λιγους μηνες...ο κοσμος ειχε ηδη καλες καρτες, παρολα αυτα πιστεψε στην κοκκινη πλευρα...

Με αφορμή την τοποθέτηση σου θέλω να απευθυνθώ προς όλο τo forum συμπληρώνοντας τις μέχρι τώρα δικές μου τοποθετήσεις με τα εξής:

Είμαι γενικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ από την αγορά της Radeon 5750 γιατί συνδυάζει:

1) Ταχύτητα σε αυτά που με ενδιαφέρουν εμένα - GPGPU εφαρμογές (integer, floating point arithmetic και logic operations) που τις περισσότερες φορές ξεπερνάει και την Fermi 480 GTX!

2) Είναι τάφος από άποψη θορύβου και ψυχρή (αυτό το τελευταίο στις κάρτες και στις μπύρες είναι καλό)

3) Έχει TDP 86W !!

4) Όλα τα παραπάνω τα αποκτάς με περίπου 130 ευρώ

Μαζί με την 5770 από άποψη Performance/TDP/Price είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

ΑΛΛΑ:

Όπως όλοι γνωρίζουν όσοι ασχολούνται χρόνια με τις κάρτες γραφικών και τον χώρο η ATI είχε και έχει πολύ καλό, γρήγορο και φθηνό hardware.

Στο πλαίσιο αυτό γέλασα και με το παρακάτω video εξαιρετικά αφιερωμένο στις Fermi:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2QkyfGJgcwQ]YouTube - The Misunderstanding - Presented by AMD[/ame]

ΟΛΟΙ όμως γνωρίζουν επίσης πως η υποστήριξη της ATI σε επίπεδο software σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα και έχουμε άλλα.

Σε αυτό λοιπόν το πλαίσιο έγραψα αυτά που έγραψα, μήπως και ιδρώσει λίγο το αυτί κάποιου υπευθύνου. Βέβαια με επικεφαλής των Catalyst driver έναν Έλληνα, δεν βλέπω προκοπή ως προς το ίδρωμα...

Σε κάθε περίπτωση επιμένω σε σκληρή στάση απέναντι σε ΟΛΕΣ τις εταιρείες. Μόνο έτσι αλλάζουν και διορθώνονται πράγματα. Μην τις χαϊδεύετε και μην τις θεοποιείτε.

Στα καλά θα εισπράτουν ΜΠΡΑΒΟ στα στραβά ΚΡΑΞΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη τοποθετηση μονο χωρις να ερχομαι σε αντιπαραθεση με κανεναν.Καλα ολα αυτα αλλα πλεον με τα κτινοι που εχουμε σε υπολογιστικη δυναμη που ειναι 100 φορες δυνατοτερα απο καθε απαιτηση απο καθε software εφαρμογη ,προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα στο να δω καποιο video σε οποιαδηποτε αναλυση και οσο smooth γινεται.Τωρα αν αυτο γινεται software ή hardware ουτε καν με νοιαζει που ειμαι και λιγο πιο πανω απο εναν casual user ποσο μαλλον να νοιαζει εναν casual user.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια με επικεφαλής των Catalyst driver έναν Έλληνα, δεν βλέπω προκοπή ως προς το ίδρωμα...
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη τοποθέτησή σου είναι άκαιρη, άκυρη και προσβλητική....
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@NikosD

Αγαπητε Νικο, δεν μπορεις να εχεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτάτο!

Εισαι αγενης και ειρωνικος και με αυτη τη συμπεριφορα δεν θα καταφερεις τπτ εδω και γενικα

στην ζωη σου!

Δεν κερδιζεις κανενος τον σεβασμο με το κραξιμο σου!

Και θα σου συνιστουσα να εισαι ευθης στα λογια σου και να αφησεις τα υπονοουμενα αμα θες να λεγεσαι "ανδρας"

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την τοποθέτηση σου θέλω να απευθυνθώ προς όλο τo forum συμπληρώνοντας τις μέχρι τώρα δικές μου τοποθετήσεις με τα εξής:

Είμαι γενικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ από την αγορά της Radeon 5750 γιατί συνδυάζει:

1) Ταχύτητα σε αυτά που με ενδιαφέρουν εμένα - GPGPU εφαρμογές (integer, floating point arithmetic και logic operations) που τις περισσότερες φορές ξεπερνάει και την Fermi 480 GTX!

2) Είναι τάφος από άποψη θορύβου και ψυχρή (αυτό το τελευταίο στις κάρτες και στις μπύρες είναι καλό)

3) Έχει TDP 86W !!

4) Όλα τα παραπάνω τα αποκτάς με περίπου 130 ευρώ

Μαζί με την 5770 από άποψη Performance/TDP/Price είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

ΑΛΛΑ:

Όπως όλοι γνωρίζουν όσοι ασχολούνται χρόνια με τις κάρτες γραφικών και τον χώρο η ATI είχε και έχει πολύ καλό, γρήγορο και φθηνό hardware.

Στο πλαίσιο αυτό γέλασα και με το παρακάτω video εξαιρετικά αφιερωμένο στις Fermi:

http://www.youtube.com/watch?v=2QkyfGJgcwQ

ΟΛΟΙ όμως γνωρίζουν επίσης πως η υποστήριξη της ATI σε επίπεδο software σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα και έχουμε άλλα.

Σε αυτό λοιπόν το πλαίσιο έγραψα αυτά που έγραψα, μήπως και ιδρώσει λίγο το αυτί κάποιου υπευθύνου. Βέβαια με επικεφαλής των Catalyst driver έναν Έλληνα, δεν βλέπω προκοπή ως προς το ίδρωμα...

Σε κάθε περίπτωση επιμένω σε σκληρή στάση απέναντι σε ΟΛΕΣ τις εταιρείες. Μόνο έτσι αλλάζουν και διορθώνονται πράγματα. Μην τις χαϊδεύετε και μην τις θεοποιείτε.

Στα καλά θα εισπράτουν ΜΠΡΑΒΟ στα στραβά ΚΡΑΞΙΜΟ

αυτο δεν πρεπει να σβηστει?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.