Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Βαλε αυτους τους 10.7 καλυτερα.

Η κανονικη official εκδοση εχει προβληματα.

Μηπως γινεται να μου πεις πως θα το κανω να πεφτει idle 157/300 γιατι με το 400/1180 που κραταει τωρα μου ανεβασε 12 βαθμους idle χωρις κανενα λογο.Μολις τους περασα απο τους 10,4b που ειχα μεχρι τωρα και δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.Επισεις μολις τους περασα και ανοιγω mozilla μετα απο 20 sec μου εκλεισε ο firefox.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα προσπάθησα να εγκαταστήσω τους 10.8 beta 3 και έχω πρόβλημα. Μετά την εγκατάσταση η οποία ολοκληρώνεται κανονικά, δεν μπαίνει πλέον στα windows. Βγάζει πάντα μπλε οθόνη με το αρχείο atikmdag.sys να προκαλεί το πρόβλημα. Έκανα πολλές απεγκαταστάσεις και επανεγκαταστάσεις με το ίδιο πάντα αποτέλεσμα. Καμμιά ιδέα? Έκανα απεγκατάσταση των 10.7 που είχα πριν κανονικά, μετά με το atiman uninstaller complete uninstallation σε normal λειτουργία (όχι safe mode δηλαδή), επανεκκινήσεις σε κάθε βήμα ξεχωριστά. Τίποτα. Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχετικο topic του uninstaller θα δεις οτι εχω βαλει εδω και μερες το fix 3.2.2 κατοπιν προβληματικων αναφορων για παρομοια θεματα. Ελπιζω να εχεις χρησιμοποιησει αυτο το fix.

Δευτερον, το atikmdag.sys δεν προκαλει μπλε οθονες παρα μονον μη φορτωση των 2d drivers.

Ειναι φανερο οτι κατι δεν εχεις κανει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γινεται να μου πεις πως θα το κανω να πεφτει idle 157/300 γιατι με το 400/1180 που κραταει τωρα μου ανεβασε 12 βαθμους idle χωρις κανενα λογο.Μολις τους περασα απο τους 10,4b που ειχα μεχρι τωρα και δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.Επισεις μολις τους περασα και ανοιγω mozilla μετα απο 20 sec μου εκλεισε ο firefox.

Εδω http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062853573&postcount=3787 ειναι οι οδηγιες για να φτιαξεις profiles.

Link to comment
Share on other sites

Atiman σ'ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και θα ποστάρω αποτελέσματα.

EDIT: Όλα καλά με το uninstaller 3.2.2. Κανένα πρόβλημα...

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

να δω ποτε θα αξιωθει η ΑΤΙ, μετα απο 8 μηνες να βγαλει εναν οδηγο της προκοπης για το HDMI και windows7...τοσο δυσκολο ειναι...??? εχει καταντησει ΡΕΖΙΛΙΚΙ...2 καρτες nvidia και μια Intel HD σε οθονη δειχνουν κανονικα με το hdmi...ενω και οι 2 ατι, δειχνουν θολα, και καθολου ποιοτικα μονο χρωματα ωραια...ΓΙΑΤΙ ατι γιατι..?!!? ΕΛΕΟΣ...

απο τον 9.12 εως τον 10.8 τα ιδια *****...υμαρτον...θελει να λεγεται σοβαρη εταιρια...και ειναι σοβαρη...αλλα αυτο με το hdmi...εχει γινει κωμωδια...και ειμαστε χιλιαδες ατομα...με το ιδιο προβλημα...τι να πω...ειλικρινα, πικραθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Το HDMI video out δεν εχει καποιον ιδιαιτερο διαφορετικο driver.

οποτε...οσοι εχουν την σειρα 5, ειναι καταδικασμενοι...ουφ...ευτυχως που εχω dual link DVI δηλαδη...εγω παλι πιστευω αγαπητε ΑΤΙΜΑΝ, οτι ειναι driver related διοτι εχω ρωτησει πολλα ατομα ,και μου λενε στα XP λειτουργει κανονικα...αρα δεν ειναι ουτε hardware...αρα τι απομενει...οδηγοι...εκτος και αν στο τελος τελος...ειναι καθαρα φταιξιμο της microsoft...

και ειναι προβλημα του driver ή εστω του CCC, διοτι στις επιλογες ολων λεει εως 1680x1050 για μονιτορ, και το οτι παραπανω σαν αναλυση 1920Χ1080+ το στελνει το σημα ως HDTV(hdtv ελεος) και οχι σαν MONITOR...

θα ξαναστειλω μυνημα στην AMD, αλλα σιγα μη δωσουν σημασια...τοσους μηνες θα ειχε φτιαχτει αν ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τον παρεχομενο ανταπτορα απο DVI σε HDMI και πες μου.

ηταν η πρωτη μου κινηση πριν 6 μηνες, δεν επιασε...πληρωσα και αδικα 5 ευρω γι αυτο...και οι δυο καρτες γραφικων μου XFX, MSI τα ιδια...δεν γινεται να χω προβλημα...το ιδιο και μια 4670 AGP που εχω σε αλλον η/υ...windows7 KAI hdmi = αποτυχια...απλα κατι δεν λειτουργει σωστα...μεχρι και το ps3-xbox360...δειχνουν λιγακι καλυτερα...θα δοκιμασω και σε αλλες οθονες να δω...πολυ πολυ καποια στιγμη να την αλλαξω αλλα δεν νομιζω να φταιει...ειδαλλως oi nvidia που ειχα δοκιμασει θα ειχαν τα ιδια προβληματα...ατυχια! θα ενημερωσω μολις δοκιμασω και σε αλλες οθονες...αν συνεχιστει τοτε ειναι καθαρα σφαλμα-προβλημα των ΑΤΙ radeon - microsoft windows 7...

Link to comment
Share on other sites

Το λαθος που κανεις ειναι τραγικο.

Οι διαφορες του HDMI πρωτοκολου βρισκονται στις βασικες ρυθμισεις της τηλεορασης, και οσο αφορα την ενγενη αναλυση που θα κλειδωσει αλλα και την αποδοση χρωματων - καθαροτητας, και οχι στην πηγη. Ο δεκτης οριζει το που θα κλειδωσει και πως..

Πως εξηγεις (και αναθετεις την ευθυνη στον driver και οπου αλλου) οτι το DVI βυσμα ειναι το ιδιο για συνδεση ειτε monitor ειτε TV?

Γιατι λοιπον ενω στο DVI δουλευει ενα monitor σωστα, μετα τον ανταπτορα η TV οχι?

Link to comment
Share on other sites

Το λαθος που κανεις ειναι τραγικο.

Οι διαφορες του HDMI πρωτοκολου βρισκονται στις βασικες ρυθμισεις της τηλεορασης, και οσο αφορα την ενγενη αναλυση που θα κλειδωσει αλλα και την αποδοση χρωματων - καθαροτητας, και οχι στην πηγη. Ο δεκτης οριζει το που θα κλειδωσει και πως..

Πως εξηγεις (και αναθετεις την ευθυνη στον driver και οπου αλλου) οτι το DVI βυσμα ειναι το ιδιο για συνδεση ειτε monitor ειτε TV?

Γιατι λοιπον ενω στο DVI δουλευει ενα monitor σωστα, μετα τον ανταπτορα η TV οχι?

αλλου καθαροτερα, αλλου το ιδιο...χμ...μαλλον απο οτι καταλαβα το HDMI δεν ειναι για υπολογιστες καθαυτου, αδικα το ερωτημα μου λοιπον, απαντανται απο μειωνεκτημα λειτουργιας...οσον αφορα μικρα γραμματα, εικονιδια, λεπτομερειες, κρυσταλλοτητα...η ποιοτητα του DisplayPort, DVI, VGA, ειναι σαφεστατα πολυ ανωτερα στην επιφανεια εργασιας και browsing...το πλεονεκτημα του HDMI ειναι καθαρα το βαθος χρωματων...(ισως 12 bit εναντι 10bit?)...οποτε μαλλον δε θα ξαναδοκιμασω HDMI για αυτη τη γενια οθονων-καρτων γραφικων, ειναι καθαρα για ταινιες-videos οσον αφορα τους υπολογιστες...δεν εξηγειται αλλιως αυτο το σφαλμα...δεν γινεται ουτε 3 οθονες να κανουν λαθος, ουτε 5 καρτες γραφικων να κανουν λαθος... :)

Link to comment
Share on other sites

HDMI, εχω και εγω στην οθονη αλλα δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα........ισα ισα που η εικονα ειναι πραγματικα γ@μ@τη!!!!!!

η αναλυση στα 1680χ1050 κι εμενα...ειναι γ@μ@τη...και σε πολλα παιδια...το θεμα ειναι απο full hd και πανω τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα...οποτε dual link DVI επιχρυσωμενο ειναι η μονη λυση για power users και high end gamers..αντε kai to displayport...τα υπολοιπα vga και hdmi...ειναι τα αντιστοιχα της κακιας ωρας...χαχαχα.. :):wall:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.