Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τα 10.7 Crossfire profiles ειναι απαραιτητα για το CF;

Παιζω το BC2 με 5970 + 5870 και τα fps ανεβοκατεβαινουν 45-60 ολη την ωρα και η κινηση παει λες και εχει λοξυγγα.

Παλιοτερα (πριν 2 μηνες) το BC2 επαιζε τζαμι (αν και η μητρικη/cpu "Μ3Α79-Τ/965" κοβουν πολυ το 3fire) τωρα εχει προκυψει το προβλημα που ανεφερα και δεν ξερω τι να κανω. Εκανα format, ολα απο την αρχη, τελευταιο patch του BC2 και το προβλημα παλι υπαρχει. Επισης και στο Farcry2 τα fps ανεβοκατεβαινουν (45-60) ενω παλιοτερα ηταν 100+ χωρις vsync και 60 κολλημενα με vsync.

Διαβαζω ενα ενα τα θεματα σας,,

Ναι ειναι απαραιτητα τα AppProfiles σε καθε setup, ποσο μαλλον σε crossfire και μαλιστα απο δω και περα.

Απο τους 10.6 και περα και οσο θα δουλευει ο cfx driver για πολλαπλα monitor αυτο το θεματακι θα υπαρχει οπως το αναφερεις.

Το format, δεν ειναι λυση σε τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές πολλές σελίδες... εχω διαβάσει αρκετές αλλά όλο και μπερδεύομαι.

Εγω που δε θέλω να κάνω bench, και θέλω να βάλω εναν Driver και να τον αφήσω να δουλευει χωρίς προβλήματα, παίζω WoW, Starcraft 2, και κανα CoD. Πιο ρημάδι driver να βάλω που δε θα μου έχει προβήματα με τα ρολόγια, με τα 2D+3D, με το να ανοίγει ο catalyst, με το να παίζουν καλα τα Dχ11 αλλά όχι τα dx9 etc...

Please?:help1:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να μην ανοιγει το CCC εφ οσον η εγκατασταση του driver εχει γινει σωστα.-

Τα ρολογια 2D/3D θα λειτουργουν ετσι στο εξης οπως εχουμε πει.

Για αυτα που θελεις η προταση ειναι 10.7 hotfix.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να τα σουμάρουμε: Κανω uninstall απο programs, τρεχω τον uninstaller και βεβαιώνομαι οτι στο αρχειάκι δε θα βγάλει κανένα αρχείο, και μετά κανω install τους 10.7 hotfix? μονο αυτόυς και τιποτα άλλο? Η θελει και τιποτα αλλο στο ενδιάμεσο.

thx για τη διευκρινιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η ερωτηση ειναι αυτης της μορφης η απαντηση σου "δενει" λιγο τα χερια.

Τα βηματα στην απεγκατασταση ειναι τα εξης (παλι).

1. Κλασικο Uninstall (control panel......> catalyst Install Manager> Uninstall all ATI software....)

2. Restart.

3. Safe mode (καλυτερα και πιο σιγουρα για ολους).

4. Atiman Uninstaller last version (εφ οσον θελουμε), soft mode (εφ οσον φοβομαστε), complete mode (σε αλλη περιπτωση).

5. Restart.

6. Install new drivers..

7. Restart, μια φορα για καθε καρτα γραφικων που εχουμε. (η 5970 θελει δυο φορες)

P.S. Το να μην σου δειξει το log file κανενα αρχειο ειναι το ιδανικο και εξαρταται απο το ποσο σωστο ειναι το "παρελθον" αλλα και η χρηση του συστηματος απο τον χρηστη.

Αν σου βγαλει κατι, εξαρταται τι ειναι αυτο, αλλα σε γενικες γραμμες μας ενδιαφερει λιγο.

Η προταση των 10.7 hotfix ειναι απλα μια προταση συμφωνα με τις αναγκες που εχεις αναφερει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ atiman ακολουθησα την διαδικασια κατα γραμμα κ χρησημοποιησα το complete mode , το log file μου εδειξε καποια αρχεια αλλα αφου δεν μας νοιαζει προχωρησα στην εγκατασταση των 10,7 hotfix τα ρολογια πεφτουν κανονικα αλλα το ρευμα οχι . οταν δινω 1,2 το ριχνει σε 2d mono se 1,0875 κ οχι σε 0,95 . ο driver φταει ? το bios δεν το εχω πειραξει .

edit τελικα λαθος εκανα ουτε το ρευμα ριχνει κ σε κατασταση overclock ο πυρηνας πεφτει στα 400 κ οι μνημες καθολου . αφου εβαλα τους 10,7 hotfix δεν θα επρεπε να πεφτουν ?

Έγινε επεξεργασία από p_under
Link to comment
Share on other sites

atiman μήπως θα ήταν εύκολο να φτίαξεις ένα νέο topic με οδηγίες εγκατάστασης/απεγκατάστασης που θα γίνει sticky;

Ή μπορείς να βάλεις το λινκ του ποστ σου με τις οδηγίες στην υπογραφή σου.

Link to comment
Share on other sites

@ atiman ακολουθησα την διαδικασια κατα γραμμα κ χρησημοποιησα το complete mode , το log file μου εδειξε καποια αρχεια αλλα αφου δεν μας νοιαζει προχωρησα στην εγκατασταση των 10,7 hotfix τα ρολογια πεφτουν κανονικα αλλα το ρευμα οχι . οταν δινω 1,2 το ριχνει σε 2d mono se 1,0875 κ οχι σε 0,95 . ο driver φταει ? το bios δεν το εχω πειραξει .

edit τελικα λαθος εκανα ουτε το ρευμα ριχνει κ σε κατασταση overclock ο πυρηνας πεφτει στα 400 κ οι μνημες καθολου . αφου εβαλα τους 10,7 hotfix δεν θα επρεπε να πεφτουν ?

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062862073&postcount=3974

Δεν θα ξαναπεσουν τα ρολογια...

atiman μήπως θα ήταν εύκολο να φτίαξεις ένα νέο topic με οδηγίες εγκατάστασης/απεγκατάστασης που θα γίνει sticky;

Ή μπορείς να βάλεις το λινκ του ποστ σου με τις οδηγίες στην υπογραφή σου.

Τα εχω πει μεχρι τωρα αρκετες φορες που εχω χασει τον λογαριασμο, αλλα στην υπογραφη ειναι σωστη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η ερωτηση ειναι αυτης της μορφης η απαντηση σου "δενει" λιγο τα χερια.

Τα βηματα στην απεγκατασταση ειναι τα εξης (παλι).

1. Κλασικο Uninstall (control panel......> catalyst Install Manager> Uninstall all ATI software....)

2. Restart.

3. Safe mode (καλυτερα και πιο σιγουρα για ολους).

4. Atiman Uninstaller last version (εφ οσον θελουμε), soft mode (εφ οσον φοβομαστε), complete mode (σε αλλη περιπτωση).

5. Restart.

6. Install new drivers..

7. Restart, μια φορα για καθε καρτα γραφικων που εχουμε. (η 5970 θελει δυο φορες)

P.S. Το να μην σου δειξει το log file κανενα αρχειο ειναι το ιδανικο και εξαρταται απο το ποσο σωστο ειναι το "παρελθον" αλλα και η χρηση του συστηματος απο τον χρηστη.

Αν σου βγαλει κατι, εξαρταται τι ειναι αυτο, αλλα σε γενικες γραμμες μας ενδιαφερει λιγο.

Η προταση των 10.7 hotfix ειναι απλα μια προταση συμφωνα με τις αναγκες που εχεις αναφερει.

Τα έκανα ολα αυτα με τη σειρά που είπες.

Στο uninstall παλι μου εβγαλε μερικα αρχεια (στο notepad).

Παλι δεν ανοίγει ο catalyst.

Και η 3η οθόνη του eyefinity αναβοσβήνει.....

Πραγματικά, εχω αρχίσει να τσαντίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα δεν ειναι καλος συμβουλος...

Οταν λες δεν ανοιγει ο catalyst να υποθεσω οτι εννοεις το Catalyst Control Center?

Δεν ανοιγει καθολου η "φλασαρει" και σβηνει?

Ελενξες την περιπτωση να εχεις προβλημα με το .NET?

Το μυαλο μου δεν μπορει να παει καπου ετσι αοριστα, δυστηχως.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει να κανει με το uninstallation, οποια μεθοδο κι αν εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062862073&postcount=3974

Δεν θα ξαναπεσουν τα ρολογια...

Τα εχω πει μεχρι τωρα αρκετες φορες που εχω χασει τον λογαριασμο, αλλα στην υπογραφη ειναι σωστη σκεψη.

εχεις δικιο . εχω καιρο να αλλαξω driver κ εχω μεινει πισω. με το ρευμα ομως ? απο τα profiles κ αυτο?

δωσε μου κ το λινκ για τα profiles αν ειναι ευκολο .

edit το βρηκα.

Έγινε επεξεργασία από p_under
Link to comment
Share on other sites

επειδή πολλά λέγονται ξανά και ξανά....θα έπρεπε τα εργαλεία και οι οδηγίες που δίνει ο Ατιμαν να μπουν σε ξεχωριστό νήμα χωρίς να επιτρέπεται να ποστάρει κανείς παρά μόνο ο ατιμαν ...το παρόν νήμα εχει 200 σελίδες και δύσκολο να ανατρέξεις πισω και να δεις τι εχει ξαναειπωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα δεν ειναι καλος συμβουλος...

Οταν λες δεν ανοιγει ο catalyst να υποθεσω οτι εννοεις το Catalyst Control Center?

Δεν ανοιγει καθολου η "φλασαρει" και σβηνει?

Ελενξες την περιπτωση να εχεις προβλημα με το .NET?

Το μυαλο μου δεν μπορει να παει καπου ετσι αοριστα, δυστηχως.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει να κανει με το uninstallation, οποια μεθοδο κι αν εχεις επιλεξει.

Ναι το CCC δεν ανοίγει. Κανω δεξι click στο desktop και επιλέγω ccc και κανει λιγο ο κερσορας κλεψυδρα για 1-2 sec σα να παει να κανει κατι και δε γινεται τιποτα. Αυτό εγινε μετα την απεγκατάσταση που έκανα με το εργαλείο σου. Προηγουμένως που αλλαζα drivers κάθε μήνα δε μου το είχε ξανακανει. Μηπως χρειάζεται κάποια extra εφαρμογη που δεν την έχω?

Οταν εννοείς οτι εχω προβλημα με το .net, τι ακριβώς ενοεις? Δε θα έπρεπε να υπάρχει σαν requirement ή να σε ειδοποιεί κάπως οτι χρειάζεται να βάλεις το ταδε application?

Πραγματικά απογοήτευση. Οταν πας να τα πειράξεις, χαλάνε και δε φτιάχνει με τίποτα. Τοσο δύσκολο ειναι ρε παιδιά να βγεί ενας driver που να μην εχει ολα αυτά τα προβλήματα? Δε ζητάω πολλά, να τον κάνεις install και να παίζει, τι άλλο να πω?!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τους 10.7 (δεν άνοιγε ο CCC) αλλά τελικά λύθηκε κάνοντας soft uninst σε safe mode και αφαιρώντας την tv απο την δεύτερη έξοδο της κάρτας κατα το νεό installation. Εδώ υπάρχει μια εκτενής αναφορά και μια πιθανή λύση στο πρόβλημα-> στην δεύτερη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες η εκπληξη μου απο αναφορες ειναι εκδηλη. Μα πως και γιατι γινεται αυτο, αφου δεν θα επρεπε??

Παντοτε ομως υπαρχει ενας λογος, μια αιτια, τιποτα δεν γινεται ουτε μονο του, ουτε απο μονο του. Αυτο το χαρακτηριστικο ομως θα παραμενει αγνωστο σε "τριτους"...

Ολα λειτουργουν και δοκιμαζονται αρκετες φορες πριν βγουν προς τα εξω, (ιδιαιτερα οι drivers και μετα οι εφαρμογες μου) με την διαφορα οτι δοκιμαζονται σε συστηματα που ειναι στημενα κατα τον σωστοτερο τροπο και λειτουργουν οσο καλα χρειαζεται. Πιστευω να καταλαβαινετε οτι ειναι σημαντικο αυτο.

Υπο αυτες τις συνθηκες ποτε δεν εχουν παρατηρηθει φαινομενα παρομοια των αναφορων σας. Αυτο δεν σημαινει οτι κατι κανετε στραβα αλλα πιθανον κατι να μην γινεται με το πλεον σωστο τροπο, που δυστηχως δεν θα το μαθω ποτε οταν δεν εχω λεπτομεριες.

Η αναλυτικη διαδιακασια της απεγκαταστασης που εδωσα πιο πανω μπορει να φανει πιο ευχρηστη και ευκολη αν το δειτε σε εικονες..

Τιποτα το δυσκολο, το παραξενο η το νεο. Γνωστες κλασικες διαδικασιες..

Ο 10.6 και ο 10.7 φτιαχνει ενα image των files αναλογα με το information file του (.inf) σε περιβαλον (στο windows\system32\driverstore..) που δεν μπορει να σβηστει με κανενα τροπο αν δεν εισαι full administrator, κι οχι αν εκτελεις ως administrator. Αυτο σημαινει οτι αν δεν βγει σωστα τα βασικα αρχεια που χαρακτηριζουν την υπαρξη της καρτας αρα και την μερικη υποστηριξη της απο drivers παραμενουν. Αυτο ειναι αρκετα επικινδυνο γιατι οι εγραφες στην registry δεν αφαιρουνται αλλα παρακαμπτονται απο τους νεους.. Αυτος ηταν και ο λογος της αναγκαιοτητας του νεου uninstaller (φτιαχνω ηδη εναν νεωτερο).

Για το CCC καλα τα λεει το link που εδωσε ο mellodos, με την μονη διαφορα οτι οι περιπτωσεις που αναφερονται εκει δεν ειναι ο κανονας αλλα μεμονομενες περιπτωσεις και ισως ασχετες με τις δικες σας. Αρα μονο συμβουλευτικο χαρακτηρα μπορουν να εχουν. Ο καθενας θα πρεπει να το βρει δυστυχως μονος του και προπαντος να ξερει τι κανει..

Ολα αυτα μπορει να φαινονται λογια χωρις ουσια και εχετε δικιο, αλλα κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα που ειναι ακριβως το "προβλημα" χωρις να ξερει αρκετες λεπτομεριες των ενεργιων σας. Προσπαθω και σιγουρα δεν τα καταφερνω να σας δωσω την ακρη του νηματος για να το πατε παρακατω....

Στην παρατηρηση του Trooper για την γεννηση του προβληματος του δεν μπορω να διαφωνησω απο την θεση που ειμαι αλλα μονο να παρατηρησω οτι αν εφταιγε ο uninstaller μου θα επρεπε ολοι οσοι τον χρεισιμοποιησαν να ειχαν ακριβως το ιδιο προβλημα. Αρα μαλλον ο uninstaller εμφανισε ενα υπαρχον προβλημα (ισως γιατι εκανε το συστημα σαν καινουργιο) κι οχι το δημιουργησε..

Παρακληση λοιπον χωρις ιχνος μομφης, να ακουσετε ξανα αυτο που λεω συχνα,, οσο εξελισονται το hardware και το software τοσο μεγαλυτερες θα ειναι και οι απαιτησεις για γνωση στην χρηση τους.

Ισως τελικα θα πρεπει ολα τα software που δινω να ειναι λιγο πιο "ανεκτικα" στις απαιτησεις τους με το ενδεχομενο να εχουν μειωμενη λειτουργικοτητα στο ελαχιστο απαιτητο....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον ccc που δεν άνοιγε όταν πέρασα τον 10.7 Official (είχα κι εγώ χρησιμοποιήσει τον uninstaller πριν, κάνοντας ακριβώς τα βήματα που αναφέρθηκαν,όπως κάθε φορά)

Δε λέω ότι φταίει ο uninstaller ή ο driver, πιο πιθανό να φταίει το σύστημα (όταν επέστρεξα πάντως στον προηγούμενο driver, 10.7pre Hotfix ο ccc δούλευε, απλά το αναφέρω)

Ίσως να έφταιγε κι εμένα η TV που έχω συνδεμένη στη κάρτα, δε σκέφτηκα να την αποσυνδέσω

Μετά από format πάντως όλα καλά (το χρειαζόμουν έτσι κι αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να ανοίξω flame με τον atiman, αντιθέτως είχα χαρεί πολύ οταν είδα οτι υπάρχει καποιος εκπρόσωπος της ATI στο forum μας.

Αυτό που περιμένω από εναν driver είναι να μην γεννιούνται νέα προβλήματα, να λύνονται τα παλιά και να προσφέρει καποια βελτίωση στις επιδόσεις.

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε (δεν ανοίγει ο ccc) δε το έχω μόνο εγώ, το έχουν κι άλλοι σε πολλά φορουμ. Αρα θεωρώ οτι ειναι πρόβλημα του driver και όχι συγκεκριμένα δικό μου. Συνεπώς δε δεχομαι οτι τα windows μου έχουν πρόβλημα ή οτι έχω κανει εγώ μια κακή εγκατάσταση. Θεωρώ τον εαυτό μου power user(αν οχι κατι παραπάνω) και μου φαινεται απίστευτο το οτι οι drivers ΔΕΝ μπαίνουν σωστά. Γιατι της nvidia να μπαίνουν δηλαδή? Οταν δίνεις ως ΑΤΙ εναν driver στο site σου και απο εκει τον κατεβάζουν κατι εκατομμύρια, πρεπει αυτό το αρχείο να δουλευει άψογα. Οχι να το κάνω εγκατάσταση και να κανω ευχες και να σταυροκοπιέμαι να μπει ο driver σωστα... Πρέπει να κάνεις uninstall, reboot και install το νέο driver χωρίς προβλήματα.

Στην περίπτωσή μας τώρα... Ειχα μείνει με τους 10.2 και ολα ήταν μια χαρά. Υπήρχε όμως το πρόβλημα με το starcraft οπότε μολις βγήκε το τελικό παιχνίδι, έπρεπε να αναβαθμιστώ σε νέους drivers. Τι ζητάω λοιπόν. Να βάλω τους νέους drivers. Διαβάζω λοιπόν τα νήματα του atiman, και κανω uninstall με τον uninstaller, βαζω τους νεους drivers και από τότε αρχίσανε τα προβλήματα. Και αναρωτιέμαι τώρα τι θα είχε γίνει αν δεν ειχα χρησιμοποιήσει τον uninstaller και απλά ειχα κανει install τους νέους.

Δεν ισχυρίζομαι οτι φταίει ο uninstaller. Απλά θέλω να βάλω τους drivers και να παίζουν όλα σωστά! Τι σωστά δηλαδή να παίζουν τα αυτονόητα. Να ανοίγει ο CCC και να παίζει το eyefinity. Πολλά ζητάω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.