Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

δεν εχω κανενα θεμα με το display port! /QUOTE]

Μιλάω για dp <-> ddvi ότι dp μόνιτορ... δεν μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, όλοι έχουν, γίνεται πανικός στο internet...

Και καλά το περιορίζει, αλλά δεν... όσοι το έχουν δοκιμάσει δεν τους έκανε δουλειά...

Είναι θέμα driver, δεν μπορεί με τους 10.3 να παίζει και με οποιοδήποτε άλλο όχι... δεν έχει να κάνει με το hardware ή αν έχει να κάνει, ας κάνουν ότι και στους 10.3 γιατί είναι πολύ κόσμος με το ίδιο πρόβλημα...

Sorry man μαλλον δεν καταλαβα καλα, δεν εχω καταλαβει το προβλημα σου ακριβως!

Εγω το εχω ? Εχω 3xmonitor τα 2 με connector mini dp passive σε dvi και το αλλο σε mini dp energetic σε dvi...

To προβλημα ποιο ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο περίπου setup με την διαφορά ότι δεν έχω τα δυο passive...

Το δικό μου setup είναι...:

5800___________monitors

DVI____________(dvi) Monitor 1

HDMI__________(hdmi) Monitor 2

DP_____________(active dp->ddvi) Monitor 3

Το πρόβλημα είναι ότι το monitor με το DP κάνει flickering και γενικά ανοιγοκλείνει, είτε είσαι σε desktop είτε σε παιχνίδι... αυτό συμβαίνει μόνο με τους 10.4 και μετά, ενώ με τους 10.3 δεν το παρουσιάζει το πρόβλημα...

Το dp->ddvi είναι το Accell, το οποίο είναι στην πραγματικότητα της BizLink και είναι ίδιο με το dp->ddvi της Dell, το οποίο έχει στο αμερικάνικο site...

DPDVID.jpg

Δες και αυτό...:

http://www.widescreengamingforum.com/forum/viewtopic.php?f=64&t=19299&start=45

και γενικά αν ψάξεις στο google για "ati dp dvi flickering", θα βγάλει πολλά αποτελέσματα με κόσμο που έχει πρόβλημα...

Λένε ότι κάποιοι αντάπτορες δεν το εμφανίζουν το πρόβλημα, αλλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να χώσω άλλα λεφτά... και πολλά ήταν μέχρι εδώ... Στην τελική, δεν μπορώ να δεχτώ ότι με τους 10.3 δουλεύει και με τους επόμενους όχι..

Link to comment
Share on other sites

.... δεν μου αναβοσβηνει σε κανενα game ποτε και για τιποτα! Ολα παιζουν το ιδιο σε μενα!

Τι να σου πω ρε μαν! Δεν το ειχα ουτε με την 5970 αυτο το προβλημα!

Εγω εχω τον apple adapter!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου atiman σε ευχαριστώ για την απάντηση σου....δεν παρακολουθώ το thread και δεν μπήκα στον κόπο να το δώ. Περίμενα απάντηση σου και ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα λινκ να τον κατεβάσω να τον δοκιμάσω και να σας πω !!

Σε ευχαριστώ και πάλι !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σ ευχαριστω MOS.

www.mediafire.com/atiman και αναλογα το λειτουργικο..

10.6_Vista64_Win7_64_a.exe

10.6_Vista32_Win7_32_a.exe

Δεν μπορω να υποσχεθω οτι θα λυθει αυτο που βλεπω (εαν οφειλεται στον driver) αλλα σιγουρα μπορω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλυτερος οδηγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jaco και εγώ σε eyefinity δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που λες, έχω βάλει όλους τους drivers 10,4 έως 10,6 και δεν έχω ούτε flickering ούτε αναβοσβήνει το monitor. ισα ισα που από τους 10,5 και μετά που κρατάνε ψιλά τα ρολόγια και σε 2D γραφικα όταν κάνω OC δεν έχω flickering ενώ παλιά είχα ως που να μπει σε 3D μόλις έμπαινε σε 3d και με oc δεν είχα πρόβλημα.... εγώ έχω τον sapphire τον αντάπτορα δεν ξέρω αν πεζή ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον sapphire έχεις...? Τον passive ή τον active...?

Πάντως απ' ότι διάβασα υπάρχει και ένας της HP, ο οποίος παίζει και είναι passive...

Αλλά τι να εμπιστευτείς...? Όταν την μια δουλεύει και με την επόμενη version των drivers σταματάει, τι θα κάνουμε, θα αγοράζουμε και νέο hardware...?

Link to comment
Share on other sites

Τον active έχω , αλλα τα προβλήματα που λες δεν τα είχα σε κανέναν driver , ειδικά όταν ήταν σε 3d η κάρτα . το μονο πρόβλημα ήταν με oc στα 2d στην επιφάνεια εργασίας που έκανε flickering και αυτό διορθώθηκε μετά τον 10,5

Link to comment
Share on other sites

Εγω σ ευχαριστω MOS.

www.mediafire.com/atiman και αναλογα το λειτουργικο..

10.6_Vista64_Win7_64_a.exe

10.6_Vista32_Win7_32_a.exe

Δεν μπορω να υποσχεθω οτι θα λυθει αυτο που βλεπω (εαν οφειλεται στον driver) αλλα σιγουρα μπορω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλυτερος οδηγος.

χρειαζεται και αυτος τα profiles για να παιζει σωστα το bfbc2?

Link to comment
Share on other sites

παίζει σωστά το BFBC2, αλλά για παράδειγμα στο prince of persia και στο Modern warfare 2 κάνει αυτά τα τετραγωνάκια !!!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά στο MW2 δεν το περίμενα !!

Στο Crysis και στο NFS Shift είναι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποστηρίζεται και καλά από την ATI και την σειρά 5800. Επίσης γιατί δεν συγκρίνετε με το Prince of Persia από άποψη ποιότητας !!

Δεν υποστηριζεται απο την ΑΤΙ (δεν ειναι καποιο απο τα promotion titles της) ενω και τα δυο βασιζονται σε παναρχαιες και βαρια μονταρισμενες μηχανες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.