Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τότε περίμενε το hotfix.

Έχω ξαναπεί ότι θεωρώ λάθος (από άποψη marketing) τακτική να πρέπει να βγαίνει driver κάθε μήνα και αυτό είναι ένα από τα φαινόμενα που δείχνουν ότι είναι λάθος, αφού κάνει τον κόσμο όπως και εσένα να καταλήγουν σε συμπεράσματα τύπου "απαράδεκτη η ATi" δικαιολογημένα μέχρι ένα σημείο. Σαφώς θα προτιμούσες να βγει νέος driver όταν θα είχε και τα νέα χαρακτηριστικά και θα έπαιζε και BC2 τέλεια. Άλλος όμως που δεν ενδιαφέρεται για το BC2 θα προτιμούσε τα νέα χαρακτηριστικά όσο νωρίτερα γίνεται. Οπότε η ATi βγάζει αυτόν τον driver και για σένα το hotfix. Εσύ όμως βρίσκεις πάτημα και χαρακτηρίζεις απαράδεκτο τον driver παρόλο που στην τελική θα ικανοποιηθείς και εσύ.

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ και σταματάω εδώ :)

Μα δεν ειμαι, ουτε ημουν, απο αυτους που εκαναν εγκατασταση νεους οδηγους με το που εβγαιναν.

Παντα εγκατασταση μετα απο 15-20 ημερες και αφου ειχα διαβασει εκτενως feedback γιαυτους.

Οπως ειπα δεν "χαλασαν" το HAWX που ζητημα να το αγορασε και 200Κ κοσμος.

"Χαλασαν" το βασικο graphic card seller αυτη τη στιγμη.

Η προσπαθεια της ΑΤΙ το να αποτιναξει τον καρκινο των "κακων" driver απο πανω της πρεπει να εντατικοποιηθει.

Απο τη στιγμη που το Patch αναμενεται απο δευτερα (σε περιπτωση , που δυσκολα το πιστευω οτι ισχυει, οτι τον "εχτισαν" πανω στην νεα εκδοση R8) δεν υπηρχε λογος να το "ρημαξουν".

Ας το αφηναν οπως ηταν (Οκ frames, minor προβληματα με framedrops) και ας εβγαζαν μετα το hotfix.

Ισως το "απαραδεκτο" ακουγεται βαρυ αλλα ΒΑΡΕΘΗΚΑ να γινομαι εγω και τοσα εκατομμυρια καταναλωτες guinea pig/ΒΕΤΑ tester τους.

(και αυτο παει και στην εξισου απαραδεκτη DICE)

Kαι ξερεις τι με ενοχλησε ακομα περισσοτερο?

Οτι η ΑΤΙ εξεδωσε ανακοινωσεις και επισημα pdf με τα νεα επαναστατικα της features και ποσο pwn-αρουν την Nvidia.

Δεν ειδα να γραφει (your pc may be unstable and performance on the best selling PC game of the year will be terrible)

Οτι οπως ειπε ο Jaco τους EF-αδες τους εχει γραμμενους μην πω που.

Οτι ο Makedon απανταει επιλεκτικα και παντα διπλωματικα.

Θυμιζουν "πρασινες" τακτικες και οσο ειμαι κατοχος "κοκκινης" με ενοχλουν.

Ληξη και απο εμενα εδω.

Με το καλο να ερθουν οι επομενοι σταθεροι driver.

αυτά γιατί τα θές? τι κάνεις και τα θές εννοώ?

Το pc εχει ενα 30% χρηση video/movies.

Οι 10.6 υποσχονται ΘΑΥΜΑΤΑ.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

This past Wednesday, AMD released Catalyst 10.6. We looked at video performance here and flash acceleration here. In our forums we have seen a few Crossfire users of Battlefield: Bad Company 2 complain about decreased performance in that game with Catalyst 10.6. So we went right to the source, to ask for a comment on the reported performance decrease.

Terry Makedon told us this “Thanks for bringing this to our attention. We have reproduced the performance drop and will be issuing a Catalyst Application Profile (CAP) update later today to get our performance back up to previous levels. An optimization was accidentally disabled which caused us to unnecessarily stall the driver resulting in stuttering and poor performance.”

sauce

http://www.kitguru.net/software/zardon/amd-talk-to-kitguru-badcompany-2-fix-is-coming/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το thelab ηταν αγγλοφωνο κατι παρομοιο θα λεγαμε.

Τι ηθελες να πει δηλαδη? οτι βγαλαμε τον driver "σημερα" περιμενοντας το patch του BC2 σε "τοσο" χρονο?

Κι αν η εταιρεια του παιγνιδιου ελεγε τα δικα της, ποιος θα ηταν εκτεθειμενος?

Δεν γινονται αυτα......

edit,,

Και για να πω λιγο διαφορετικα.

Τα AppProfiles μπορουν να "πειραζουν" μονο τις ρυθμισεις που γινονται στον CCC, δεν μπορουν να πειραξουν, να προσθεσουν η να αφαιρεσουν τιποτα απο τον βασικο κορμο του driver. Δεν μπορουμε λοιπον να μιλαμε για κατι που αφορα τον driver. Αυτο που θα πειραχτει με το update Profile ειναι το triple buffering το οποιο απο default ειναι disable (μπορειτε να παιξετε και μονοι σας μεσω CCC με αυτο).

To triple buffering πρεπει να ειναι disable σ αυτον τον driver. Η μονη λυση ειναι μονο τα profiles που θα το κανουν enable μονο για οσο διαρκει το BC2 play.

Η electronic arts ειπε οτι το triple buffering της δημιουργει προβληματα συμβατοτητας στο BC2 κι ετσι βγαζει patch που το απενεργοποιει.

Ολα πηραν τον δρομο τους πανω σ αυτο το μοτιβο λοιπον...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετοιμο το update AppProfile αλλα ακομα και η για λιγο ενεργοποιηση του triple buffering "καταστρεφει" τον driver.

Επισης ειναι ετοιμος και ενας 10.6 hotfix πληρης driver.

Και τα δυο δοκιμαζονται εντατικα και δεν θα βγει κατι για τις επομενες ωρες μεχρι οι δοκιμες να δειξουν τι απο τα δυο θα βγει και ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα πειραχτει με το update Profile ειναι το triple buffering το οποιο απο default ειναι disable (μπορειτε να παιξετε και μονοι σας μεσω CCC με αυτο).

Μα δεν υπάρχει νομίζω επιλογή triple buffering στο CCC, παρά μόνο για openGL

To triple buffering πρεπει να ειναι disable σ αυτον τον driver. Η μονη λυση ειναι μονο τα profiles που θα το κανουν enable μονο για οσο διαρκει το BC2 play.

Η Battlefield ειπε οτι το triple buffering της δημιουργει προβληματα συμβατοτητας κι ετσι βγαζει patch που το απενεργοποιει.

Ολα πηραν τον δρομο τους πανω σ αυτο το μοτιβο λοιπον...

Δηλαδή θα πρέπει να είναι ανοιχτό το vsync στο bc2; Εννοώ αφού βγεί το update AppProfile και πριν βγεί το patch από την electronic arts;

Εγώ πάντως είδα καλή αναβάθμιση από 10.4 σε 10.5 όπου πριν από αυτό δεν ήταν (για το σύστημα το δικό μου τουλάχιστον) και τόσο ομαλή η αλλαγή των frames στο 3d vantage και στο furmark. Δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο τα fps. Αυτό σαν γενικό σχόλιο, δεν αναφέρομαι στο bc2.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι με μονοπύρηνη κάρτα διαφορές με 10.4 είτε δεν υπάρχουν είτε είναι και πιο λίγο το αποτέλεσμα σε vantage!Αλλά με cf ή sli τότε με τους 10.6 παίρνουν πολλούς πάνω και αξίζει!Ίσως να φτιάχτηκε αυτός ο driver είτε για cf είτε για sli αλλά όχι για single card!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που παρατήρησα εγώ είναι ότι με μονοπύρηνη κάρτα διαφορές με 10.4 είτε δεν υπάρχουν είτε είναι και πιο λίγο το αποτέλεσμα σε vantage!Αλλά με cf ή sli τότε με τους 10.6 παίρνουν πολλούς πάνω και αξίζει!Ίσως να φτιάχτηκε αυτός ο driver είτε για cf είτε για sli αλλά όχι για single card!

E ρε κολλημα με το Vantage!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.