Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η ΑΤΙ κυνηγαει εντυπωσεις σε βαρος της χρηστικότας. "Αφου ανεβαινουμε στο Vantage - ή οποιδηποτε αλλο μετροπρόγραμμα και η Nvidia ειναι στον τοίχο, χεστηκαμε για τα παιχνιδια και οποιαδήποτε ρεαλιστικη κατασταση βρίσκεται ενας υπολογιστής"

Συγνωμη αλλα οι απολυτες επιδόσεις σε σχέση με εναν υπολογιστη σε real life sistuation ειναι σαν να βελτιωνεις αγωνιστικα ενα αμαξι που παει σταματα - ξεκινα στην κινηση. Οκ θα το ανοιξεις μια φορα και θα πεις "μ@μ@ω και δερνω". Και μετα;

Driver is epic fail.-

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι θα βγει ο 10.6s driver που θα ειναι ολα παλι "μελι-γαλα".

Απο το στόμα σου και στις ΑΤΙ το αυτί..

Driver is epic fail.-

Μα γιατί το λες αυτό? αφού στο vantage πάνε πολύ καλά..lol..

αχ ρε ΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

guys σε 5970 ειναι τραγικη η διαφορα..μισα φρειμς..τι να λεμε τωρα

και στην τελικη τοσα χρονια τα σκαμε σε αυτα τα "τυπακια" και οφειλουν να μας εχουν οπως πρεπει..

δεν ειναι δυνατον να χεις σκασει 500 γιουρια σε καρτα γραφικων..και να βαζεις να βγαζεις οδηγους καθημερινως..διχως τυχη..και απο την στιγμη που το ριλιζ του παιχνιδιου εχει γινει τοσους μηνες στην αγορα..

στο τελος δλδ θα μας πουνε ενα PC με 10.5 να τρεχεις σωστα το bc2 και αλλο ενα με τους 10.6 για δοκιμες του APB και αλλων καινουργιων τιτλων..

Έγινε επεξεργασία από gbak
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό που θα πω να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. Ίσως οι 10.6 φτιάχτηκαν για να δουλέψουν με το καινούριο update στο BFBC2 οπότε ας κάνουμε λίγη υπονή. Και μην ξεχνάμε ότι το τελευταίο update στο BFBC2 δεν ήταν και το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα στο πω αλλιως ριξε ενα delay στο ριλιζ των 10.6 και βγαλτους ταυτοχρονα με το πατσαρισμα του bc2..για να ειμαστε ολοι καλα και ωραια..διχως βαλε βγαλε και αλλα παρατραγουδα..

θα ταν προτιμοτερο κατε εμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πλεον cursor bug. Σε περιπτωση που εξακολουθει σε καποιον το φαινομενο δεν φταιει η ΑΤΙ.

Σε αυτο δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο καθετος.

Κοντευω 2 χρονια με το setup που εχω, στο οποιο η μονη αλλαγη που εχει γινει ειναι η αντικατασταση της nvidia που ειχα με την 5970.

Kαι στο τελευταιο διμηνο, με 10.3 , 10.4 & 10.5 μου εχει παρουσιαστει 4-5 φορες το cursor bug.

Με ενα restart φευγει και ουτε θεωρω καν αξιο αναφορας το bug του, γιατι κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την καρτα, αλλα οτι υπαρχει, υπαρχει!

Απο την στιγμη που δεν εχει αλλαξει τιποτα αλλο στο hardware μου πως να κατηγορησω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε και εμείς με το eyefinity που έχουμε κολλήσει στους 10.3 και δεν μπορούμε να κουνηθούμε... εδώ δεν παίζει σωστά το βασικά όπλο με το οποίο προώθησαν την 58xx και στο τέλος δεν αποκλείεται να ακούσουμε ότι φταίνε τα active adapters για το dp->ddvi, ενώ τώρα δουλεύουν κανονικά...

Δεν ξέρω πόσα άτομα ασχολούνται με τους drivers, αλλά ξέρω ότι όταν στην δουλειά μου παρουσιάζεται ένα πρόβλημα στο software ή στο hardware σε 2 το πολύ 3 μέρες, έχουμε δώσει λύση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα στο πω αλλιως ριξε ενα delay στο ριλιζ των 10.6 και βγαλτους ταυτοχρονα με το πατσαρισμα του bc2..για να ειμαστε ολοι καλα και ωραια..διχως βαλε βγαλε και αλλα παρατραγουδα..

θα ταν προτιμοτερο κατε εμε..

απλά έπρεπε να βγει σχετικά κοντά με τον αντίστοιχο τις nvidia.έχεις ξαναδεί να βγαίνει final τόσο νωρίς στον μηνα?με το bc2 δεν τους βγήκε προφανώς λες νάνε μακάκες και να το κάνανε επίτηδες?(βασικά δημιουργείς έναν driver που παλεύεις να ανεβάσει επίπεδο τα πάντα.video-game-κτλ,πετυχαίνεις τον σκοπό σου και ξαφνικά ενώ όλα πήγαν καλά ένα game μεμονωμένα σου κάθεται αγγούρι)κρίμα δεν είναι?λογικά αφού έγινε σε όλα τα αλλα σωστή δουλειά θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε αποτέλεσμα παντού.απλός χρειάζεται και υπομονή μερικές φορες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για να μεινω σε αυτον που ειμαι, οκ δεκτον αλλα εγω πχ θελω τα νεα features του 10.6 που αφορουν το video + τις οποιες βελτιωσεις τα υπολοιπα games.

+1

Ακριβώς, γιατι για να παίξεις ενα game να χάσεις τα new features ενός νέου οδηγού?

"New Features 10.6

This section provides information on new features found in this release of the ATI

Radeon™ Display Driver. These include the following:

-GPU acceleration of H.264 video content using Adobe® Flash Player 10.1

-Video De-blocking support

-Mosquito noise reduction

-Official support for OpenGL 4.0 and OpenGL 3.3"

Link to comment
Share on other sites

Στο gtaIV μια μικρη πτωση σε σχεση με τους 10.5 :/

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062819256&postcount=2933

Ναι ο final (κι αυτο το ειπαμε) ηταν κατα 1-2% πιο αργος απο το official στην προσπαθεια να βελτιωθει το BC2 κρατωντας την "ζυγαρια" σε ανεκτα επιπεδα.

Πολυ θα ηθελα να ακουσω τι θα λεγατε αν ο 10.6 ηταν μια απο τα ιδια του 10.5 - 10.4 χωρις ουτε ενα fps αλλα με το BC2 σωστο.

Παλι θα ηταν "απαραδεκτη" η ΑΤΙ, ετσι?

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ηθελα να ακουσω τι θα λεγατε αν ο 10.6 ηταν μια απο τα ιδια του 10.5 - 10.4 χωρις ουτε ενα fps αλλα με το BC2 σωστο.

Παλι θα ηταν "απαραδεκτη" η ΑΤΙ, ετσι?

Ε ναι θα ητανε αλλα λιγο λιγοτερο μιας και για μενα πρωτο θεμα ειναι η συμβατοτητα των οδηγων με τα παιχνιδια και μετα τα καρε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει ο atiman, αλίμονο και δεν τον κατηγορεί κανείς (νομίζω)... και αυτό που κάνει είναι αρκετό, γιατί δεν είναι υποχρεωμένος... Αλλά επειδή συμβάλει στο thread, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε παράπονα και να λέμε τα στραβά της ΑΤΙ, τα οποία είναι αρκετά και τραβάνε σε χρόνο... ΔΕΝ έχει να κάνει με τον atiman και ελπίζω να το καταλαβαίνει(ς) και ο ίδιος...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει ο atiman, αλίμονο και δεν τον κατηγορεί κανείς (νομίζω)... και αυτό που κάνει είναι αρκετό, γιατί δεν είναι υποχρεωμένος... Αλλά επειδή συμβάλει στο thread, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε παράπονα και να λέμε τα στραβά της ΑΤΙ, τα οποία είναι αρκετά και τραβάνε σε χρόνο... ΔΕΝ έχει να κάνει με τον atiman και ελπίζω να το καταλαβαίνει(ς) και ο ίδιος...

Καλά εγώ το είπα πολύ αστεία:D

εγώ νομίζεις δεν ξέρω για τα προβλήματα τις ATI:P

2x5970 έχω και ακόμα δεν έχω ηρεμήσει:p

Ας μιλήσουμε για τους 10.7:D

ποτε βγαίνουν:p?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Andypandy εχω διαβασει ολο το αρθρο που εχεις ποσταρει με το προβλημα σου (οχι οτι δεν ειναι πολυ σοβαρο και να τρελαινεσαι ) αλλα σιγουρα δεν φταινε οι drivers.

Τωρα οσο αφορα το BC2 εμενα το παιζει μια χαρα χωρις κρασαρισματα ή οτιδηποτε αλλο τωρα βεβαια εσεις που εισται και πιο μικροι απο εμενα ισως το βλεπετε αλλιως.

Εγω βασικα στο κυριο λειτουργικο μου δεν το εχω οποτε το εστησα σε ενα τυχαιο δισκο και το επαιξα με τους 10-6 official και μια χαρα μου φανηκε οπως ειπα παραπανω.

Ετρεξα και ενα Vantage επι τη ευκαιρια ετσι για πλακα.(φωτο)

post-9802-1416074503,0237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπονα προς την ΑΤΙ δειχνουν και το ενδιαφερον σας για την εταιρεια και αυτο ειναι ομορφο.

Η ΑΤΙ προσπαθει να βγαλει απο πανω της το κακο παρελθον που την φορτωνει με δοσεις αντιφατικες.

Εχει προχωρησει παρα πολυ αλλα δυστηχως ειναι μια εταιρεια που απαρτιζεται απο ολιγομελη τμηματα και αυτο οδηγει σε υπερανθρωπες προσπαθειες για να φερει αποτελεσματα. Απειρες ωρες δουλειας απο ανθρωπους που ο επαγγελματισμος και η συνεπεια ξεχυλιζει απο παντου πανω τους. Αυτο φαινεται και απο τις ωρες δημιουργιας των αρχειων των drivers. Θα δειτε πολλες φορες ωρες που φανερωνουν οτι καποιοι δουλεουν και 18 ωρες την ημερα.

Ασχετο βεβαια αλλα αφηνει μια πικρια οταν υπερηφανος ανακοινωνεις το αποτελεσμα των κοπων σου και εισπρατεις το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

Οκ, δεχομαι οτι τα βηματα ειναι αργα, δεν ειναι ομως εσκεμενα (οπως εχει ακουστει), δεν καθονται τα "τυπακια" να πινουν καφε και να λενε δεν βαριεσαι και τι εγινε κλπ κλπ.

Εδω εχουμε να κανουμε με κατι πρωτοφανες. Απο την αρχη της σειρας 5ΧΧΧ εχουμε μεσω των οδηγων μια συνολικη αυξηση των επιδοσεων σε απολυτα νουμερα πανω απο 20% με ταυτοχρονη εξελιξη και αλλων παραμετρων που θα μεινουν για καιρο αξεπεραστες. Και λαθη θα γινουν και παραληψεις και αστοχιες και δοκιμες και αποσυρσεις και bugs και hotfix και απο ολα. Ολα ομως εχουν σαν σκοπο την εξυπηρετηση και ευχαριστηση των χρηστων. Η υπομονη και η επιβραβευση δινει δυναμη για την συνεχεια...ετσι πρεπει κατ εμε.

Δεν ειναι ο μονος παραγοντας ο driver σε ενα προβλημα. Δυστηχως υπαρχουν απειροι και πολλες φορες ασημαντοι παραγοντες που σε εμποδιζουν να εχεις το αποτελεσμα που θελεις (λειτουργικα, παιγνιδια, εφαρμογες, και αλλα παρομοια).

Οπως και να το κανουμε προσωπικα θεωρω οτι εκφρασεις οπως αυτες που αναφερονται δεν μπορουν να μην αφησουν μια πικρια και ενα γιατι ρ@ γ@μωτο... σε μια τιτανια προσπαθεια.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πλεον cursor bug. Σε περιπτωση που εξακολουθει σε καποιον το φαινομενο δεν φταιει η ΑΤΙ.

Φίλε atiman σήμερα που έβαλα τον νεο driver δεν μου έχει κάνει ακόμα το mouse γίγας!

Το μόνο που έκανα ήταν αλλαγή driver άρα έφτεγε η ati! Τώρα πόσα fps και Points αυτά είναι μικρής σημασίας!

Το θέμα ήταν να μην έχω pointer κουμούτσα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ηθελα να ακουσω τι θα λεγατε αν ο 10.6 ηταν μια απο τα ιδια του 10.5 - 10.4 χωρις ουτε ενα fps αλλα με το BC2 σωστο.

Παλι θα ηταν "απαραδεκτη" η ΑΤΙ, ετσι?

Μου φαινεται αδικο να απορεις κατι τετοιο.

Τα παραπονα που εχουν ακουστει για το BC2 δεν αφορουν το γιατι δεν ανεβηκαν οι επιδοσεις απο 100fps σε 104,68 αλλα προβληματα που το καθιστουν unplayable.

Γενικα δεν νομιζω οτι θα παραπονιοταν κανεις για drivers που δουλευουν αψογα αλλα δεν ανεβαζουν επιδοσεις σε σχεση με τους προηγουμενους (αλλά να μην τις ριχνουν κιολας).

Τουλαχιστον οσον αφορα εμενα.

Ναι ο final (κι αυτο το ειπαμε) ηταν κατα 1-2% πιο αργος απο το official στην προσπαθεια να βελτιωθει το BC2 κρατωντας την "ζυγαρια" σε ανεκτα επιπεδα.

Αυτο δεν το ειχα προσεξει. Αναφερεσαι σε αυτο το αρχειο, 10-6_Vista_Win7_dd_ccc_wdm_enu_final_Ready for official out.exe , γιατι με αυτο ειναι το bench.

Αν ναι, επειδη που περναει παντελως αδιαφορο το BC2 ποιους να εγκαταστησω για να μην υπαρχει αυτο το 1-2% πτωση;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.