Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

για ατι 5970 εχει κανεις τιποτα να πει για τους 10.5 αξιζει η μεταβαση

εχω 10.4 oficial με βιος ατιμαν [1.1625 ρευμα] 850/1200 και δουλευουν ολα ρολοι

Οχι περιμενουμε ολοι το 10.5 hotfix, εκτος αν γυρισεις στοκ ρολογια

Link to comment
Share on other sites

για ατι 5970 εχει κανεις τιποτα να πει για τους 10.5 αξιζει η μεταβαση

εχω 10.4 oficial με βιος ατιμαν [1.1625 ρευμα] 850/1200 και δουλευουν ολα ρολοι

Μην τους βαλεις εγω δεν ειδα κατι διαφορετικο.

Περιμενε σε 10 ημερες τους φρεσκους του Ατιμαν.

Link to comment
Share on other sites

Οι official κυκλοφόρησαν. Έχω άλλες απορίες.

Είμαι κάτοχος δύο 3870Χ2 και σύμφωνα με τα specs οι κάρτες έχουν μέσα τους 640 stream processors η κάθε μια.

http://game.amd.com/us-en/unlock_radeonhd3870x2.aspx

Το θέμα είναι ότι στο mediashow espresso δεν υποστηρίζει σειρά 3xxx αλλά την 4xxx και μετά, υπάρχει video converter που να αξιοποιεί τους stream processors της σειράς 3xxx η κάποιο patch για το mediashow espresso;

Edit: ξέχασα να πω, με windows 7 δεν αναγνωρίζει στην εγκατάσταση την κάρτα γραφικών για να μπει ο driver, βγάζει όλα τα υπόλοιπα εκτός CCC και display driver! θα δοκιμάσω και παλιότερη έκδοση να δω. Έχω δοκιμάσει 10,5 official και του atiman χωρίς αποτέλεσμα :/

Δεν το υποστηρίζει η κάρτα... γιατί δεν υπάρχει στην κάρτα.

Η κάρτα μπορεί να κάνει μόνο decode.

Έγινε επεξεργασία από poly
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το hotfix λυνονται, εκτος απο τα loading times του BFBC2, τα προβληματα με τα idle ρολογια και τη ρυθμιση του ανεμιστηρα;

Για να λυθει ενα προβλημα πρεπει να ειναι προβλημα κι αυτο με τα clocks δεν ειναι.

Σκεφτητε λιγο εκτος του 2D crash,,

Οτι οι καρτες λειτουργουν και σε πολυ ψυχρα κλιματα κι εκει μια αποτομη αλλαγη του πυρηνα απο τα 157 στα ακραια σημεια του 1000 η και παραπανω δημιουργει τεραστια στιγμιαια ασταθεια στον πυρηνα και καταπονηση. Το ιδιο συμβαινει και με τις μνημες κι αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα. Η λυση του ειναι αυτη.

Ο ακραιος η ακομα κι ο απλος overclocker ειναι απολυτα σιγουρο οτι δεν νοιαζεται για μια μικρη αυξηση της καταναλωσης και της θερμοκρασιας.

Απο την αλλη, η λυση γι αυτους που τα θελουν ολα, ειπα ποια ειναι. Δημιουργια μεσω του Profile manager καταλληλων profiles ανα εφαρμογη (2D/3D clocks).

Link to comment
Share on other sites

Για να λυθει ενα προβλημα πρεπει να ειναι προβλημα κι αυτο με τα clocks δεν ειναι.

Σκεφτητε λιγο εκτος του 2D crash,,

Οτι οι καρτες λειτουργουν και σε πολυ ψυχρα κλιματα κι εκει μια αποτομη αλλαγη του πυρηνα απο τα 157 στα ακραια σημεια του 1000 η και παραπανω δημιουργει τεραστια στιγμιαια ασταθεια στον πυρηνα και καταπονηση. Το ιδιο συμβαινει και με τις μνημες κι αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα. Η λυση του ειναι αυτη.

Ο ακραιος η ακομα κι ο απλος overclocker ειναι απολυτα σιγουρο οτι δεν νοιαζεται για μια μικρη αυξηση της καταναλωσης και της θερμοκρασιας.

Απο την αλλη, η λυση γι αυτους που τα θελουν ολα, ειπα ποια ειναι. Δημιουργια μεσω του Profile manager καταλληλων profiles ανα εφαρμογη (2D/3D clocks).

Γι αυτό πρότεινα δεύτερο version του driver.

Εμείς τι φταίμε;

Τέλος πάντων, ίσως απλή λύση είναι η απενεργοποίηση του overdrive όταν είμαστε στο desktop οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι "εσεις" πατε πισω?

Ειναι η πρωτη εκδοση καρτων που εχει τοσο μεγαλη διαφορα 2D/3D. Δεν ειναι καθολου καλο για το chip οταν καποιοι το ανεβαζουν σε υψηλα επιπεδα.

Με δυο εκδοσεις θα υπηρχαν τεραστια προβληματα και παρενοησεις...ΔΕΝ γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ο 10,5 προσωπικά δεν με ικανοποίησε.Θα περιμένω 10 μέρες ελπίζοντας για κάτι καλύτερο,προς το παρόν επιστροφή στους 10,5 του Aτιμαν,για μένα.

Ελπίζω πως η μεταγραφή του Ινδού θα φέρι το κάτι παραπάνω στο Software τις Ati.

Link to comment
Share on other sites

παιδια..μην τρελενεστε.αμα απενεργοποιησεται το overdrive τα ρολογια πανε κανονικα 157/300 με 0,95v.προφανως το 400/1000 ενεργοποιηται μονο οταν ειναι το overdrive ανοιχτο ωστε να μην απεχει πολυ η συχνοτητα του πυρηνα/μνημης απο 2D σε 3D επειδη εχει κλοκαριστε στο θεο.απλα το κλεινουμε οταν κανουμε allround χρηση και το ανοιγουμε πριν μπουμε σε καποιο παιχνιδι.5 δευτερα υποθεση ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λύσης υπάρχουν,και έτσι και με τα προφίλ και και και.δεν με χάλασε ιδιαιτερα η κατανάλωση(εμενα προσωπικά)εξάλλου έχω λάμπες ,μπιχλιμπίδια και το cpu στα 4,αυτό με μάρανε?Απλά είχα πιστέψει πως θα ανεβούν τα fps και πήρα μια ελαχιστη μείωση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ενεργοποιείται το DirectCompute, ενω το OpenCL δουλευει κανονικά.

Είχα τους drivers του Atiman και πέρασα στους official αλλα παλι τπτ.

Το GPUz δε το εχει τικαρισμενο και το DirectCompute λεει ότι δε βρεθηκε υποστηριξη για το directcompute

Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.