Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

LOL.

Κανονικα και με το νομο DX11 εχεις.

Επειδη δεν εχεις DX11 καρτα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εγκαταστησεις το DX11(ειναι και το default των Win 7) στο PC σου.

Aκριβως αυτο λεω στα παραπανω περιπου 20 ποστ!!!

Τοτε γιατι αραγε δεν παιζει dx11 η 5870 μου??

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως αυτο λεω στα παραπανω περιπου 20 ποστ!!!

Τοτε γιατι αραγε δεν παιζει dx11 η 5870 μου??

Σε ποιο directx11 παιχνιδι εχεις προβλημα?

Το "δεν παιζει dx11 η 5870 μου??" ειναι λιγο αοριστο (λυπαμαι αλλα δεν διαβασα ΟΛΑ τα ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ...Δικο μου λαθος!

Δεν επαιξα κανενα DX11 game

Απλα δεν τικαρει το OpenCL στο GPU-Z, παρολο που την παιδευα δυο μερονυχτα.

Aπο τα συμφραζομενα στα προηγουμενα 20-30 ποστ, καταλαβα οτι αν δεν ειναι τικαρισμενο αυτο η καρτα δεν παιζει DX11.

Οι οιδημονες λενε οτι φταιει το λειτουργικο παντως.

Τωρα μην με ρωτησεις γιατι η gtx260 μου το εχει τικαρισμενο!!

Δεν ξερω να σου απαντησω!

Εχω μπερδευτει αρκετα με αυτη την υποθεση, ειναι αληθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ...Δικο μου λαθος!

Δεν επαιξα κανενα DX11 game

Απλα δεν τικαρει το OpenCL στο GPU-Z, παρολο που την παιδευα δυο μερονυχτα.

Aπο τα συμφραζομενα στα προηγουμενα 20-30 ποστ, καταλαβα οτι αν δεν ειναι τικαρισμενο αυτο η καρτα δεν παιζει DX11.

Οι οιδημονες λενε οτι φταιει το λειτουργικο παντως.

Τωρα μην με ρωτησεις γιατι η gtx260 μου το εχει τικαρισμενο!!

Δεν ξερω να σου απαντησω!

Εχω μπερδευτει αρκετα με αυτη την υποθεση, ειναι αληθεια!

Απο οσο εχω διαβασει -γιατι πολυ προσφατα πηρα 5ΧΧΧ καρτα δεν ειναι απαραιτητο το OpenCLγια gaming.

Και πριν εγκαταστησω το Ati Stream 2.1 τουλαχιστον 2 DX11 games και 2 μη DX11 επαιζαν μια χαρα.

Καπου αλλου ειναι το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 5870.Και εμένα μου λέι ότι έχω directx11 αλλά στο gpu-z δεν είναι τικαρισμένο το opencl!Τι σημαίνει αυτό?Η κάρτα υποστηρίζει 11 και είναι περασμένοι οι 11 αλλά επειδή δεν είναι τικαρισμένο σημαίνει κάτι ή ότι δεν παίζει με 11?Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Oλους εσάς που δεν σας δείχνει το OpenCL το gpu-z μήπως δοκιμάσατε το GPU Caps Viewer πριν βγάλετε κάποιο συμπέρασμα ? :beer:

Aπο κατι λιγα που ειδα, αυτο δεν παιζει σε 64bit λειτουργικα.

Ας το δοκιμασει καποιος με 32bit windows, να μας πει!!

Link to comment
Share on other sites

Οπα οπα, παιδια μην μπερδευεστε. Το DirectCompute 5 είναι συσχετισμένο με το DX11, οπως και το DC 4 με το DX10 κτλπ.

Το OpenCL για να το δεις τικαρισμενο πρεπει να εγκαταστησεις το ATI SDK 2.1 http://developer.amd.com/gpu/atistreamsdk/pages/default.aspx

ATI stream enable AMD graphics processors (GPU), working in concert with the system’s central processor (CPU), to accelerate many applications beyond just graphics. This enables better balanced platforms capable of running demanding computing tasks faster than ever.
@Nephilim, Ειναι πολυ δυσκολο να εξηγηθει ετσι "πρακτικα" οπως το ρωτας.

Ας σου πω δυο τρια ενδεικτικα. Χωρις αυτο δεν δουλευει το OpenGL και καθε εφαρμογη που στηριζεται σ αυτο.

Χωρις αυτο δεν μπορεις να κανεις video hardware acceleration, high speed video editing, δεν δουλευει σωστα AVIVO, το video transcoding κλπ.

Link to comment
Share on other sites

OpenCL (Open Computing Language) is a framework for writing programs that execute across heterogeneous platforms consisting of CPUs, GPUs, and other processors. OpenCL includes a language (based on C99) for writing kernels (functions that execute on OpenCL devices), plus APIs that are used to define and then control the platforms. OpenCL provides parallel computing using task-based and data-based parallelism. Its architecture shares a range of computational interfaces with two competitors, NVidia's Compute Unified Device Architecture and Microsoft's DirectCompute.

OpenCL gives any application access to the Graphical Processing Unit for non-graphical computing. The GPU had previously been available for graphical applications only. The GPU memory would be available to the operating system and or applications essentially as faster system memory than the main system memory.[citation needed] Thus, OpenCL extends the power of the Graphical Processing Unit beyond graphics (General-purpose computing on graphics processing units). OpenCL is analogous to the open industry standards OpenGL and OpenAL, for 3D graphics and computer audio, respectively. OpenCL is managed by the non-profit technology consortium Khronos Group.

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCL[/ame]

:to_pick_ones_nose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aπο κατι λιγα που ειδα, αυτο δεν παιζει σε 64bit λειτουργικα.

Ας το δοκιμασει καποιος με 32bit windows, να μας πει!!

GPU Caps Viewer 1.8.6

Παίζει κανονικά σε win7 64bit!!

Κατέβασε το zip αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ok!Δοκίμασα το gpu Caps viewer και εκει μου έδειχνε ότι δεν υπάρχει opencl και έτσι κατέβασα το ATI SDK 2.1 που έδωσε ο dn και όλα δούλεψαν πολόι.Και τώρα είναι τικαρισμένομκαι στο gpu-z το openCL αλλά και το directcompute(που ούτως η άλλως ήταν από πριν)!Thanks!:T:

Link to comment
Share on other sites

Ok!Δοκίμασα το gpu Caps viewer και εκει μου έδειχνε ότι δεν υπάρχει opencl και έτσι κατέβασα το ATI SDK 2.1 που έδωσε ο dn και όλα δούλεψαν ρολόι.Και τώρα είναι τικαρισμένο και στο gpu-z το openCL αλλά και το directcompute(που ούτως η άλλως ήταν από πριν)!Thanks!:T:

μπηκα και εγω να ελενξω για τα 10.5 και κατεληξα να κανω και εγω ολα τα παραπανω.

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.