Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Οι καρτες που εχω φλασαρει με Asus Bios για να παιξω με το SmartDoctor και δουλευουν ακομα και σημερα ρολόι με τους 10.4final (atiman) ειναι μια Sapphire και μια PowerColor πληροφοριακα.

Αυτο μπορει να επιβεβαιωθει κι απο αλλους?

Οντως αυτος ο driver συνεργαζεται με το SmartDoctor αλλα και με το afterburner διαφορετικα απο τον official.

Link to comment
Share on other sites

λιγο offtopic

τι συστημα μου αποτελειτα απο Q6600 @3,5 4GB DDR2 @1200 5850 @950-1200 κ στο assasins 1 περνω περιεργα fps απο το fraps, ingame παντα - οχι σε βιντεο . εχω δει απο 50 - 130 fps με τους 10,4b . ειναι θεμα driver η game?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα παιζω με afterburner και 10.4 preview...ουτε tearing που λεεi o nephilim ουτε τιποτα

Εχω βρει "τρικ" μετα απο τοσο χρονια προβληματος με δαυτο (και σε ΑΤΙ και σε nVidia)

Απλα αλλαζω αναλυσεις μεχρι να εξαλυφθει και αν δεν κανει ουτε αυτο πεφτει uninstall κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε συ τι σου πω... περιεργα πραγματα παντως και δεν μπορω να τα εξηγησω.Σε μενα εκανε νερα το ΑfterBurner, σε αλλους το SmartDoctor.:sarcastic:

Σε εμενα το UnlockUnofficilaOverclocking δουλευει αψογα σε 5870 που εχω δοκιμασει, τωρα ισως αυτο που λες ειναι καποιο προβλημα που παρουσιαζετε στις 5970 (δεν εχω δοκιμασει με 5970 ουτε με 5850 μονο σε 5870) ας μας πουνε και αλλα παιδια που εχουν 5970 αν εχουν το ιδιο προβλημα με κολληματα κτλ που λες, αλλα και παλι αν μπορεις να κλοκαρεις μονο τον ενα πυρηνα ειναι δωρο αδωρον...

Οι καρτες που εχω φλασαρει με Asus Bios για να παιξω με το SmartDoctor και δουλευουν ακομα και σημερα ρολόι με τους 10.4final (atiman) ειναι μια Sapphire και μια PowerColor πληροφοριακα.

Θα τα πω πιο συγκεκριμένα για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα. Το unofficial overclocking στο afterburner, δούλευε μια χαρά όταν είχα 5870. Είτε την απλή sapphire είτε τη vaporx. Επίσης δούλευε μια χαρά με μια asus 5870. Τότε όμως οι δοκιμές μου γίνονταν με τους catalyst 10.2. Αυτοί υπήρχαν τότε. Και στις 3 προαναφερθείσες κάρτες, όλες με bios asus, δε λειτουργούσε το smart doctor. Και πάλι η έκδοση που κυκλοφορούσε τότε. Με 5970 και 10.4 το unofficial overclocking δε λειτουργεί όπως είπα παραπάνω, αλλά όπως και να'χει είναι άχρηστο λόγω ενός πυρήνα. Smart doctor με 5970 δεν έχω δοκιμάσει. Σκοπεύω να το κάνω όμως, για τη σπάνια περίπτωση που μπορεί να ανεβάσει τάση και συχνότητες και στους δύο πυρήνες και να τα κρατάει με reboot. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά, θα ήμουν ευγνώμων. Ειδάλλως θα είμαι εγώ ο πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

@atiman

Δεν ξερω για τους αλλους, για μενα μπορω να στο επιβεβαιωσω :hehe:

53306687.jpg

PowerColor Bios:012.014.000.005.035264

Αsus Bios:012.011.000.006.034494

Οπως ειπα και πιο πανω ολα αυτα σε 5870, για την Sapphire απο βδομαδα φωτος γιατι η καρτα δεν ειναι δικη μου αλλα φιλου απλα του εκανα τη μοντα.

Χρησιμοποιω τις τελευταιες εκδοσεις απο SmartDoctor και GamerOSD.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω καμμία διαφορά από τους 10.3. Τα ίδια είναι. Αναγνωρίζεται ο ένας πυρήνας της 5970 ή μόνο μια 5870 αν υπάρχουν 2 σε cf και η δεύτερη κάρτα-πυρήνας εμφανίζεται με ρολόγια 0-0. Κατά τα άλλα η αύξηση τάσης λειτουργεί και στις δύο κανονικά. Και πέφτουν κανονικά οι συχνότητες της κάρτας σε idle.

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις δεν αναγνωριζεται Κωστα ...

Οτι αλλαγη κανω στο afterburner εφαρμοζεται κανονικα και στους 2 πυρηνες, συμπεριλαμβανομενου ρευματος και ρολογιων. Ομοιως αναγνωριζει και δειχνει και στις 2 gpu τι γινεται οταν τρεχω 3D.

Σε 2D μονο που στο ccc βλεπει 0 - 0 την gpu2, στο afterburner την βλεπει ειτε στα ιδια ρολογια με την gpu1 ειτε στα stock 725/1000.

Παιδες για 4870 ποιος υποτιθεται οτι ειναι καλυτερος μεχρι τωρα?

Παντως με τους 10.4 official ειδα πτωση απο τους 10.3 official

Γεια σου javanese :hi:

:happy2:

Απο οτι εχουν αναφερει νωριτερα, οι 10.4 απευθινονται κυριως σε βελτιωσεις της σειρας 5xxx οποτε και με τους 10.3 εισαι κομπλε. Αν ειδες πτωση, μεινε με τους 10.3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα μόλις τι συμβαίνει και εμφανίζεται πάντα η δεύτερη κάρτα ή ο δεύτερος πυρήνας 0-0. Φταίει το γεγονός ότι έχω nvidia για physx. Μόλις απενεργοποιήσω την nvidia επανέρχεται και ο έλεγχος του δεύτερου πυρήνα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό, αλλά είχα φάει τα ρούχα μου να βρω την αιτία τόσους μήνες και τώρα μου ήρθε η φαεινή ιδέα να απενεργοποιήσω την nvidia. Έχοντας setup με physx εδώ και πάνω από 6 μήνες, δεν είχα φανταστεί ότι μπορούσε να φταίει αυτό και διαβάζοντας σε κάποια fora ότι το πρόβλημα εμφανιζόταν και σε άλλους χωρίς physx με 10.3 και άνω. Το ερώτημα τώρα που απομένει, είναι να δούμε τι γίνεται με το smart doctor. Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι είχα βάλει asus bios κάποια στιγμή με σκοπό να τρέξω smart doctor αλλά είχα μεγάλη αστάθεια στο oc, οπότε ξαναγύρισα στης gigabyte. Μια ακόμα προσπάθεια θα με πείσει φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα πρεπει για μια ακομα φορα να εκφρασω την αποψη μου.

Ειμαι σιγουρος πως πρεπει να ξαναθυμισω οτι η ευθυνη ολων αυτων των αλχημικων μεθοδων υπερχρονισμου, σε ακραιες κιολας τιμες, ειναι των χρηστων (δικη σας) και για τα οποια προβληματα παρουσιαζονται ειτε στην λειτουργια των καρτων ειτε σε παιγνιδια ειτε σε ενα σωρο αλλα θεματα, απο τους 10.4 και μετα δεν μπορει να επιρριπτεται στην ΑΤΙ η στους drivers. Αν στους 10.5 , 10.6 κοπει τελειως η υποστηριξη αυτων των "εργαλειων", τι θα γινει?

Η λυση του σωστου o/c ειναι μονο μεσω bios.

Ειναι ο μονος ασφαλης τροπος για NORMAL υπερχρονισμο, στα ορια των καρτων.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το bios tool και ευκολο ,δεν ειχα πειραξη ποτε το bios στις καρτες μου και ουτε ηξερα πως γινεται.thxs atiman:T:.Αλλα παραπανω δεν παει η καρτα(930/1200 εως 1230). Φταιει η καρτα(msi)? το τροφοδοτικο μου? εγω? Δεν τρεχει και τπτ απλα μηπως μαθουμε κατι τις ακομα για o/c:baby:

post-8906-1416074422,4181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Atiman

Εχεις δικιο οτι δεν φταιει η ΑΤΙ και καμια ΑΤΙ πανω σ'αυτο το θεμα, απλα δοκιμες κανουμε και για να πω και την προσωπικη μου εμπειρια απο παλιοτερα μεχρι και σημερα ποτε δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα με το SmartDoctor, εκτος απο καποιες φορες οταν ειχε πρωτοβγει το προγραμματακι.

@jimalex

Mε ποσο ρευμα παιζεις εκει? με το fan στο auto θα χρειαστει να τσιμπησεις λιγακι το ρευμα παραπανω, ετσι εχω κανει κι εγω για τα 950Mhz, αν το βαλω στο manual και με default ρευμα παιζει ανετα απλα θελω ησυχια.:p

@gilardino

Κανε κλικ στο εικονιδιο με το λουκετο στο CCC ΑΤΙOverdrive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jimalex

Mε ποσο ρευμα παιζεις εκει? με το fan στο auto θα χρειαστει να τσιμπησεις λιγακι το ρευμα παραπανω, ετσι εχω κανει κι εγω για τα 950Mhz, αν το βαλω στο manual και με default ρευμα παιζει ανετα απλα θελω ησυχια

1.2v gpu και 1.2v μνημες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το bios tool και ευκολο ,δεν ειχα πειραξη ποτε το bios στις καρτες μου και ουτε ηξερα πως γινεται.thxs atiman:T:.Αλλα παραπανω δεν παει η καρτα(930/1200 εως 1230). Φταιει η καρτα(msi)? το τροφοδοτικο μου? εγω? Δεν τρεχει και τπτ απλα μηπως μαθουμε κατι τις ακομα για o/c:baby:

5870 έχεις;

Εμένα γιατί max πάει 900/1300 μόνο; :tomato:

Με Overdrive

Link to comment
Share on other sites

5870 έχεις;

Εμένα γιατί max πάει 900/1300 μόνο; :tomato:

Με Overdrive

Αν δεν εχεις MSi η ASUS τα ορια ειναι κλειδωμενα. Πρεπει να περασεις το bios καποιας απο τις 2 αυτες εταιρειες για να πειραξεις παραπανω την καρτα, αλλα βεβαια να δωσεις και παραπανω ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα πρεπει για μια ακομα φορα να εκφρασω την αποψη μου.

Ειμαι σιγουρος πως πρεπει να ξαναθυμισω οτι η ευθυνη ολων αυτων των αλχημικων μεθοδων υπερχρονισμου, σε ακραιες κιολας τιμες, ειναι των χρηστων (δικη σας) και για τα οποια προβληματα παρουσιαζονται ειτε στην λειτουργια των καρτων ειτε σε παιγνιδια ειτε σε ενα σωρο αλλα θεματα, απο τους 10.4 και μετα δεν μπορει να επιρριπτεται στην ΑΤΙ η στους drivers. Αν στους 10.5 , 10.6 κοπει τελειως η υποστηριξη αυτων των "εργαλειων", τι θα γινει?

Η λυση του σωστου o/c ειναι μονο μεσω bios.

Ειναι ο μονος ασφαλης τροπος για NORMAL υπερχρονισμο, στα ορια των καρτων.

Δε διαφωνώ κάπου, αλλά όλες αυτές οι αλχημικές όπως τις λες μέθοδοι υπερχρονισμού δε θα είχαν λόγο ύπαρξης αν δεν υπήρχαν αυτά τα τεχνητά όρια που οι οδηγοί μας θέτουν. Χίλιες φορές θα προτιμούσα να γίνονται όλα εύκολα και απλά από το ccc και να μη χρειάζεται να χρησιμοποιώ άλλο εργαλείο. Έλα όμως που δε γίνεται...Επίσης, οι τιμές υπερχρονισμού δεν είναι καθόλου ακραίες. Εμείς φταίμε που οι κάρτες ανεβαίνουν τόσο? Που είναι δηλαδή το ακραίο? Αφού βρισκόμαστε μέσα στις απολύτως φυσιολογικές δυνατότητες της κάρτας...Τώρα για τον υπερχρονισμό μέσω bios δεν το σχολιάζω καν. Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε φορά που θέλουμε να ανεβάσουμε λίγο συχνότητα? Τέλος, για να κλείσω, κανείς δεν είπε πως φταίνε οι οδηγοί για τα προβλήματα. Εγώ είπα απλά να σταματήσουν αυτοί οι τεχνητοί περιορισμοί που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Αν σε επόμενες εκδόσεις οδηγών κοπεί έστω και αυτή η προβληματική υποστήριξη των εργαλείων, εγώ προσωπικά θα αλλάξω κάρτα. Και μάλιστα με μεγάλη πιθανότητα να μην ξαναεπιστρέψω ποτέ ξανά στην ΑΤΙ, γιατί απλά με ενοχλεί αφάνταστα το να μου επιβάλλουν πράγματα όπως τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω και πόσο θα υπερχρονίσω. Αυτό είναι απλά απαράδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.