Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ασφαλως, δεν αλλαζει κατι.

Ο catalyst εχει παντα το "πανω χερι".

Αυτο δεν το επιασα φιλε ... :/

Δλδ οι 10.3 που δεν εχουν προβλημα με το afterburner, δεν εχουν το πανω χερι;

Αλλαξε κατι τωρα;

Kαι εν παση περιπτωση, οσοι το γυρισατε στους 10.4 σταματησατε να κλοκαρετε τις καρτες, ή εχετε βρει καποια καλυτερη/νεα μεθοδο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το επιασα φιλε ... :/

Δλδ οι 10.3 που δεν εχουν προβλημα με το afterburner, δεν εχουν το πανω χερι;

Αλλαξε κατι τωρα;

Kαι εν παση περιπτωση, οσοι το γυρισατε στους 10.4 σταματησατε να κλοκαρετε τις καρτες, ή εχετε βρει καποια καλυτερη/νεα μεθοδο;

Θα προσπαθησω να σου πω τι εννοω, με μια ερωτηση.

Αν η ΑΤΙ και η οποιαδηποτε ΑΤΙ σε "αφησει" να κλοκαρεις ανελεητα την καρτα με ενα τριτο ασχετο και μη εγκεκριμενο προγραμμα που εχει αποδειχτει ηδη προβληματικο, ποση ευθυνη θα ριξεις στη καρτα και ποση στο προγραμμα για τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν? Μηπως θα ριξεις ολη την ευθυνη στην καρτα, στην εταιρια, η στους drivers?

Ναι υπαρχει κι αλλη μεθοδος. Βρισκεται σε καποιο διπλανο thread.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να σου πω τι εννοω, με μια ερωτηση.

Αν η ΑΤΙ και η οποιαδηποτε ΑΤΙ σε "αφησει" να κλοκαρεις ανελεητα την καρτα με ενα τριτο ασχετο και μη εγκεκριμενο προγραμμα που εχει αποδειχτει ηδη προβληματικο, ποση ευθυνη θα ριξεις στη καρτα και ποση στο προγραμμα για τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν? Μηπως θα ριξεις ολη την ευθυνη στην καρτα, στην εταιρια, η στους drivers?

Ναι υπαρχει κι αλλη μεθοδος. Βρισκεται σε καποιο διπλανο thread.

δηλαδη ατιμαν προτηνεις να μην χρισημοποιουμε το afterburner?

εγω με τα τελευταια drivers σου δεν εχω κανενα προβλημα δουλευωντας το afterburner.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το δικαιωμα να σου προτεινω η οχι την χρηση ενος προγραμματος που ουτως η αλλως το κανεις με δικη σου ευθυνη.

Η αποψη μου ομως (για ολα τα ulility αυτου του τυπου) ειναι σταθερα αρνητικη, για τους λογους που κατα καιρους εχω αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να σου πω τι εννοω, με μια ερωτηση.

Αν η ΑΤΙ και η οποιαδηποτε ΑΤΙ σε "αφησει" να κλοκαρεις ανελεητα την καρτα με ενα τριτο ασχετο και μη εγκεκριμενο προγραμμα που εχει αποδειχτει ηδη προβληματικο, ποση ευθυνη θα ριξεις στη καρτα και ποση στο προγραμμα για τα προβληματα που θα σου παρουσιαστουν? Μηπως θα ριξεις ολη την ευθυνη στην καρτα, στην εταιρια, η στους drivers?

Ναι υπαρχει κι αλλη μεθοδος. Βρισκεται σε καποιο διπλανο thread.

Οκ ρε man δεν ειμαι παιδακι, καταλαβαινω τι θες να πεις. :)

Το οτι εχει αποδειχθει προβληματικο δεν γνωριζα, οποτε μου εκανε εντυπωση το οτι δεν το ειχε στην απεξω απο την αρχη, και αποφασισε ξαφνικα στους 10.4 να το περιορισει.

Τεσπα, ευχαριστω για την παραπομπη, δεν το ειχα παρει χαμπαρι το τοπικ, θα δοκιμασω την hand-made προταση σου και θα ποσταρω στο εκει οποιες εντυπωσεις.

:victory:

Link to comment
Share on other sites

To afterburner δουλευει με τους 10,4 αλλα θελει καποια κολπακια για να παιξει σωστα.Εγω παντως το αποφευγω το συγκεκριμενο προγραμμα, εκτος απο τα bugs που εχει, ενα μεγαλο μειον ειναι οτι δεν ριχνει τα ρολογια σε idle/desktop καταστασεις.Η καλυτερη λυση για μενα ειναι Asus Bios και Smart Doctor, δυναμη μονο οταν τη χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

To afterburner δουλευει με τους 10,4 αλλα θελει καποια κολπακια για να παιξει σωστα.Εγω παντως το αποφευγω το συγκεκριμενο προγραμμα, εκτος απο τα bugs που εχει, ενα μεγαλο μειον ειναι οτι δεν ριχνει τα ρολογια σε idle/desktop καταστασεις.Η καλυτερη λυση για μενα ειναι Asus Bios και Smart Doctor, δυναμη μονο οταν τη χρειαζεσαι.

Το smart doctor απενεργοποιει το DirectCompute 5 . Το εχω γραψει ηδη 2 φορες σε προηγουμενα ποστς. Υπαρχει καποια λυση γιαυτο;

Το afterburner, τι bugs εχει; Το χρησιμοποιω μονο να αλλαζω την ταση και το "work plan" του ανεμιστηρα. Τα ρολογια τα αλλαζω πλεον μονο απο τον Catalyst. Ακομα και ετσι δεν συνισταται;

EDIT: Κατεβασα απο το site τα τελευταια Smartdoctor και GamerOSD και το DirectCompute παραμενει ενεργο. Εκανα τον σταυρο μου, αφου το ειχα προσπαθησει απειρες φορες. Thanks to AlCapone!

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που υπάρχει με το afterburner και τους 10.4? Εγώ δε βλέπω καμμία διαφορά από τους 10.3. Τα ίδια είναι. Αναγνωρίζεται ο ένας πυρήνας της 5970 ή μόνο μια 5870 αν υπάρχουν 2 σε cf και η δεύτερη κάρτα-πυρήνας εμφανίζεται με ρολόγια 0-0. Κατά τα άλλα η αύξηση τάσης λειτουργεί και στις δύο κανονικά. Και πέφτουν κανονικά οι συχνότητες της κάρτας σε idle.

Εγώ άλλο πράγμα θα ήθελα να γίνεται. Να είναι μεγαλύτερα τα αναθεματισμένα όρια του ccc (μιλάω για 5970 κυρίως), ή να βρεθεί ένα πρόγραμμα όπως το rivatuner που να προσπερνάει όλα τα εμπόδια τέτοιου τύπου χωρίς πρόβλημα και να κρατάει και τις ρυθμίσεις στο reboot. Είμαι τώρα με υδρόψυξη στην κάρτα και είμαι κολλημένος στα 1000 με 1,2ν με 35 βαθμούς full load και δε μπορώ να ανέβω άλλο λόγω ορίων ccc. Αμάν πια...Ξέρω τι θα μου απαντήσουν κάποιοι. Ότι 1000 είναι μια χαρά και τι το θες το παραπάνω κτλ. Το θέλω το παραπάνω όχι επειδή έχει καμμιά τρομακτική διαφορά αλλά επειδή η κάρτα και η ψύξη μπορούν άνετα να πάνε παραπάνω αλλά δεν τους επιτρέπεται. Με ενοχλούν οι περιορισμοί γενικά. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί η ΑΤΙ κλειδώνει τα ρολόγια των καρτών. Φοβάται βλάβη της κάρτας από απροσεξία? Οι άνθρωποι που δεν είναι γνώστες του αντικειμένου του overclocking και οι οποίοι π.χ θα μπορούσαν να βάλουν μια υπερβολική ρύθμιση ρολογιού και πιθανώς να προκαλούσαν βλάβη στην κάρτα (τίποτα από αυτά δε συμβαίνει), δε θα ασχοληθούν με oc καν. Αυτοί που θα ασχοληθούν, ξέρουν ότι η 5970 δε μπορεί να πάει 1200 με αέρα. Άρα γιατί να γίνει αυτό? Και πάλι καλά που υπάρχουν και κάποιες εταιρείες (λέγε με asus ή msi) που βγάζουν bios με ανεβασμένα όρια. Αν κάποιος όμως δε θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία τι κάνει? Ή αυτός που έχει 5970 και ούτε οι προαναφερθείσες εταιρείες έχουν βγαλει αντίστοιχο bios?

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά αυτά τα πράγματα με απασχολούν πολύ καιρό και βλέποντας τα πράγματα να χειροτερεύουν καθημερινά στον τομέα αυτό, είπα επιτέλους ότι πρέπει να μιλήσω. Ελπίζω να δωθεί κάποια λύση επιτέλους γιατί είναι πολύ ενοχλητικό αυτό. Καμμία nvidia στην ιστορία των καρτών γραφικών δεν είχε τέτοιο περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Eγω με το Afterburner ειχα προβληματα σε παιχνιδια και σε idle δεν μου εριχνε τις συχνοτητες.

Με το Smart Doctor μια χαρα μου δουλευει το OpenCL και το DirectCompute.

Αν δεν εχετε προβληματα με το afterburner σε παιχνιδια και σας ριχνει τις συχνοτητες σε idle τοτε κατι στραβο συμβαινει στο δικο μου συστημα, οπως και κατι στραβο συμβαινει στο δικο σας συστημα με το SmartDoctor γιατι σε μενα δουλευουν ολα ρολόι.:man_in_love:

@Wacko

Δηλαδη στο ΜSIΑfterburner.cfg με αυτες τις ρυθμισεις:

[Settings]
...
UnlockVoltageControl = 1

και

[ATIADLHAL]
EnableUnofficialOverclocking = 1

δε σε αφηνει να βαλεις μεγαλυτερες τιμες στα ρολογια απο 1000Μhz??

Το θεμα εχει παρει μορφη γενικου περιεχομενου μονο για Catalyst δεν μιλαμε αλλα τεσπα ας μας συγχωρεσουν οι admins.:p

Link to comment
Share on other sites

Το unlock voltage control λειτουργεί κανονικά. Μόλις ενεργοποιήσω το unofficial overclocking ο υπολογιστής κολλάει αμέσως μόλις μπει στα windows. Ανεξάρτητα από αυτό όμως, το βασικό πρόβλημα είναι ότι ακόμα και να λειτουργούσε κανονικά, μπορώ τον ένα πυρήνα μόνο να πειράξω και αυτό μέχρι 1090 που είναι το όριο του afterburner. Όρια παντού και πάντα. Γι'αυτό μου λείπει το rivatuner. Κατά την ταπεινή μου άποψη ήταν το καλύτερο εργαλείο που είχε ποτέ κατασκευαστεί. Με ένα plugin ρύθμιζες και την τάση και ήσουν άρχοντας. Όταν η msi πλήρωσε το δημιουργό του για να φτιάξουν αυτή τη λ@λ@κία το afterburner και δε βγήκε καινούρια έκδοση, απογοητεύτηκα εντελώς. Λέει βέβαια αυτός ότι θα παρουσιάσει κατά τον Ιούνιο καινούρια έκδοση 2.25 αλλά εγώ το βλέπω χλωμό. Το afterburner μπορεί να γίνει τέλειο με ελάχιστες προσθήκες. Πρώτη είναι να φαίνονται όλες οι κάρτες με τις συχνότητες τους (γι'αυτό βέβαια δε φταίει το πρόγραμμα αλλά οι οδηγοί της ΑΤΙ), και να έχει ενεργοποιημένο πάντα το unofficial overclocking χωρίς να έχει ανώτατα όρια τιμών. Και πάλι βέβαια, ούτε αυτό θα χρειαζόταν αν ήταν το bios των καρτών γραφικών ήδη ξεκλείδωτο. Το afterburner θα λειτουργούσε άψογα ακόμα και όπως είναι, αν η ΑΤΙ δεν έβαζε αυτούς τους περιορισμούς στους οδηγούς και τις κάρτες της. Όπως στις nvidia κοινώς. Δεν είμαι fanboy κάποιας εταιρείας αλλά λέω ό,τι περίεργο βλέπω με την εκάστοτε εταιρεία. Αυτό όμως με τα κλειδώματα στις ΑΤΙ γίνεται χρόνια και δεν υπάρχει κανένα φως στο τούνελ. Ίσα ίσα που χειροτερεύει η κατάσταση. Και παλιότερα δεν υπήρχε ανησυχία γιατί απλούστατα οι κάρτες ανέβαιναν πολύ ελαφρά. Από 600 π.χ πήγαινε 650 ο πυρήνας (το παράδειγμα είναι εντελώς τυχαίο). Με τις τρέχουσες συνθήκες όμως, οι κάρτες ανεβαίνουν δυσανάλογα πολύ και αυτά τα γελοία όρια συχνοτήτων δεν επαρκούν ούτε για απλό oc με αέρα και χωρίς καν ανέβασμα της τάσης.

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω το smart doctor. Σε καμμία κάρτα απ'όσες έχω δοκιμάσει, είτε asus είτε άλλης μάρκας με bios asus, δε λειτουργεί το smart doctor. Δεν αναγνωρίζει καν την κάρτα. Οπότε μάλλον είσαι από τους ελάχιστους τυχερούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε συ τι σου πω... περιεργα πραγματα παντως και δεν μπορω να τα εξηγησω.Σε μενα εκανε νερα το ΑfterBurner, σε αλλους το SmartDoctor.:sarcastic:

Σε εμενα το UnlockUnofficilaOverclocking δουλευει αψογα σε 5870 που εχω δοκιμασει, τωρα ισως αυτο που λες ειναι καποιο προβλημα που παρουσιαζετε στις 5970 (δεν εχω δοκιμασει με 5970 ουτε με 5850 μονο σε 5870) ας μας πουνε και αλλα παιδια που εχουν 5970 αν εχουν το ιδιο προβλημα με κολληματα κτλ που λες, αλλα και παλι αν μπορεις να κλοκαρεις μονο τον ενα πυρηνα ειναι δωρο αδωρον...

Οι καρτες που εχω φλασαρει με Asus Bios για να παιξω με το SmartDoctor και δουλευουν ακομα και σημερα ρολόι με τους 10.4final (atiman) ειναι μια Sapphire και μια PowerColor πληροφοριακα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.