Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ωραια, θα ανεβασω μονο το W76A_INF (64bit) για 10.3 mobility. Μετονομαστε το παλιο και καντε copy στην θεση του αυτο που θα ανεβασω.

giogio, θεωρω οτι τους γνησιους drivers για το φορητο σου τους εχεις..

Μολις ανεβει, θα σας ενημερωσω.....

ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, θα ανεβασω μονο το W76A_INF (64bit) για 10.3 mobility. Μετονομαστε το παλιο και καντε copy στην θεση του αυτο που θα ανεβασω.

giogio, θεωρω οτι τους γνησιους drivers για το φορητο σου τους εχεις..

Μολις ανεβει, θα σας ενημερωσω.....

ΟΚ?

ναι τους εχω,οκ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κατεβασει αυτο το exe...ATI_W7_VISTA_10.3_FINAL, ok?

Το τρεχεις και οταν σου φτιαξει στο c εναν ομωνυμο folder αρχιζει την εγκατασταση. Πατας cancel στην εγκατασταση.

Πας στο folder c:\ATI_W7_VISTA_10.3_FINAL\Packages\Drivers\Display και συναντας το folder W76A_INF. Το μετονομαζεις ΠΧ σε W76A_INF_old .

Αποσυμπιεζεις αυτο που κατεβασες και το αντιγραφεις στην θεση που ηταν αυτο που μολις μετονομασες.

Γυριζεις στο βασικο folder ATI_W7_VISTA_10.3_FINAL και τρεχεις το setup για να αρχισει η εγκατασταση, οπως τοτε που την ειχες σταματησει.

Ουσιαστικα αλλαξαμε το original folder με το νεο.

Link to comment
Share on other sites

1. Απεγκατασταση ATI stream SDK.

2. Απεγκατασταση ATI drivers, γνωστη διαδικασια + τον uninstaller μου.

3. Εγκατασταση ATI drivers.

4. Εγκατασταση ATI stream SDK 2.01

5. Εγκατασταση των τελευταιων DirectX End-User Runtime

Το DirectCompute ειναι "κομματι" των DirectX 11 και οταν ειναι κλικαρισμανο σημαινει οτι το DX11 υποστηριζεται και απο την καρτα.

Ολα αυτα με την "σιγουρια" οτι δεν εχει χτυπησει κατι στα windows.

Τα έκανα όλα αυτά και τίποτα. Πάω για format;

Link to comment
Share on other sites

για τον vaio?

στο device manager δε την αναγνωριζει σωστα βγαζει 4500/5100

Αυτο σημαινει οτι δουλευει δηλαδη??

Αν ναι και δεν σου αρεσει θα σου πω τι να κανεις να το αλλαξεις. Η σειρα ειναι επισημα 45ΧΧ

Τα έκανα όλα αυτά και τίποτα. Πάω για format;

Τι να σου πω απο εδω που ειμαι φιλε μου, δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει στα windows.

Γιατι δεν κανεις ενα restore σε μια πιο παλια ημερομηνια να δεις?

Link to comment
Share on other sites

Mobility driver σε full downloading μορφη στο site της ATI δεν υπαρχει....Link please...

Δεν ειχες κανει απεγκατασταση, δεν βρηκε κατι να περασει, αφησε τους παλιους κι εσυ νομιζες οτι δουλευαν οι νεοι ΧΧ.Χ official.

Παμε παρακατω..

Στο folder W76A_INF υπαρχουν τα αρχεια C7_96986.inf και Ch_96986.inf.

Ανοιγεις το καθενα με notepad και στην γραμμη 71 θα δεις αυτο

"ATI Mobility Radeon HD 4500/5100 Series" = ati2mtag_M9x, PCI\VEN_1002&DEV_9553

Το διορθωνεις σε..

"ATI Mobility Radeon HD 4570 Series" = ati2mtag_M9x, PCI\VEN_1002&DEV_9553 (ακριβως οπως το γραφω)..Προσεξε τα σημεια τελους.

Κανεις save. Το ιδιο και στα δυο..αν και χρειαζεται μονο στο C7_96986.inf.

Πας στο device Manager, δεξι κλικ στον driver της καρτας, update driver και φορτωνεις χειροκινητα απο αυτο το αρχειο.

Η καρτα σου μετα θα λεει ATI Mobility Radeon HD 4570 Series

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

οκ. δηλαδη εχω 10.3 μεσα τωρα?

δυο ερωτησεις ακομα.

1)ξερεις ποια registry σβηνουμε για να φυγει το ati catalyst Οταν πατας δεξι κλικ?

2)εχει ενα προβλημα το photoshop και δε λειτουργουν τα brushes ξειρεις που οφειλεται μηπως? γιατι καπου διαβασα για drivers

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις 10.3

Με δεξι κλικ δεν φευγει κανενα registry key.

Κατεβαζεις τον uninstaller μου απο το site μου www.mediafife.com/atiman atiman_uninstaller.exe και ακολουθεις κατα γραμμα τις οδηγιες μου.

Σου στελνω ενα ΠΜ.

Τελικα δουλεψαν οι νεοι drivers?

Βαλε ενα screenshot απο το Control Panel.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

K.Marios γιατί να μπαίνεις σε τόσο κόπο με άλλους Drivers για μια mobility κάρτα γραφικών οπως η 4570?συνήθως οι οδηγοί που παρέχονται με το laptop κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και για μια κάρτα αδύναμη όπως αυτή (και γενικότερα στους φορητούς)απειροελάχιστο μπορεί να ειναι το κερδος σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.