Jump to content



Καφές - N00b


Dr.Paneas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka

στην αγγλια σε μια φαση αδυναμιας ειχα κανει το απολυτο αισχος

εβαλα 2 κουταλιες νεσκαφε, λιγη ζαχαρη και εριχξα απο πανω κοκα κολα , ενα κουτακι και να σκαει με αφρο στο ποτηρι. ο αφρος ανακατεψε το καφε και εγινε ενα πραγμα που εμοιαζε σε γευση κατι σε Dr pepper. Φυσικα δε συνισταται σε ατομα με καρδιολογικα προβληματα επιληψιες κλπ , ειναι ισχυρη δοση .

εχει ωραια γευση παντως .

DISCLAIMER : αν το κανει κανενας και παθει τπτ , εγω δε φερω ουδεμια ευθυνη , σας προειδοποιησα οτι εχει παρενεργειες.

:hehe: :hehe: :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Ο φραππεΣΣ και γενικα οι στιγμιαιοι καφεδες nes κλπ) ειναι οτι χειροτερο για στομαχι κλπ κλπ και εχουν και την μικροτερη περιεκτικοτητα σε καφεινη.

Μετα ερχεται ο Ελληνικος (γιατι οσο ναναι θα πιεις λιγο καφε) και οι πλεον healthy ειναι οι espresso-γαλλικοι.

Το αν ο Ελληνας εχει για καποιο λογω γονιδιακη προστασια απο τις καραγκιοζιες που φτιαχνεται ο στιγμιαιος καφες δεν μπορω να το γνωριζω. Σε ολα τα ανεπτυγμενα κρατη παντως που η χλιδη/καλοπεραση εχει εκφυλλισει το DNA του ανθρωπου κανοντας τον ευαλωτο, ισχυει το "Instant coffe is SH*T".

Το τουμπανιασμα των νευρων ειναι κατι που αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Αν θες πιες ενα τσαι που εχει περισσοτερη καφεινη απο τον καφε, και αμα γινουν τα νευρα σου τουμπανο, μην πας σε καφε. Μεινε στο τσαγακι-ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτην την στιγμή στο σπίτι υπάρχει:

Καφετιέρα

Ενα Σακουλάκι Καφες Λουμίδης

Ζάχαρη

Κατι καφέδες που πίνουν σε κούπα (μεγάλη) τι είναι ;

Για να φτιάξω Frape κανει ο Λουμίδης ;

Τι είναι το NesCafe ;

Για να φτιάξω espresso τι κανω ; Κανει να πιω για πρωτη φορα espresso ;

Τι ειναι το fredo ;

:p:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα αραδιαζεις με τρομαζεις φιλε...

Ειναι σαν να λες

Εχω ενα prescott, μια DFI Ultra-D και εναν SCSI δισκο. Πως να κανω overclocking?

Parental supervision required...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ιδέα η μαμά μου απο Fredo, nesCafe, φραπε κλπ. Μονο ελληνικο ξερει να κανει:p

Τι να κανω ρε αρχηγε... τωρα μαθαινω.

Overclocked 3200@3700 αλλα με ASUS και εναν A64άρη

Το τσάι περιέχει μια άλλη ουσία που έχει νομιζω ιδιο ή παρόμοιο όνομα με την καφεινη αλλα δεν ειναι καφείνη.

Θα δοκιμασω να φτιαξω espresso μολις τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.faqs.org/docs/Linux-mini/Coffee.html#s1

Δεν εχουμε espresso πρεπει να παω να αγορασω.

Espresso VS Γαλλικό ;;; Ποιος είναι καλύτερος για coding, διαβασμα κλπ ; :p

http://magaz.hellug.gr/01/04_coffee-howto-1.html

Πώς φτιαχνω Γαλλικο ; (τελευταια ερωτηση, δεν σας πριζω αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω μια λυση να σου πω, αλλα δεν ειναι πολυ διακριτικη. Χωσε τσιτα μουσουκη με μπολικο μπασιδι να σου πω εγω αν θα κοιμηθεις, Αν το συνδυασεις και με κανα λιτρο coca-cola θα εινια ακομα καλυτερα. Side effect ειναι οτι εκτος απο σενα μενουν ξυπνιοι και οι γειτονες, και αμφιβαλλω τα μεγιστα αν θα διαβαζουν κ αυτοι :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ετσι οπως τα αραδιαζεις με τρομαζεις φιλε...

Ειναι σαν να λες

Εχω ενα prescott, μια DFI Ultra-D και εναν SCSI δισκο. Πως να κανω overclocking?

Parental supervision required...

Man έγραψεεεεεςςςς!!!!!!!ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ

@Πανέας:Φίλε ξέρω έχεις ακούσει πολλές γνώμες, οπότε άκου και άλλη μια.Εφόσον δεν έχεις πιεί ποτέ καφέ κάνε το εξής.Πήγαινε σε μια καλή καφετέρια.Αν θέλεις ζεστό καφέ παρήγγειλε καπουτσίνο γλυκό με αφρόγαλα.Αν θέλεις κρύο καφέ,παρήγγειλε εσπρέσο φρέντο μέτριο ή γλυκό...Αν είναι να πιείς καφέ για πρώτη φορά ας είναι καλός.

Συμβουλή 1η) Μην αγοράσεις εσπρέσο σε σκόνη είναι χάλι

Συμβουλή 2η)Υπάρχουν 2 ποικιλίες καφέ. Ο robusta και ο arabica.Ο robusta είναι χάλι ποιοτικά.Ο arabica είναι κορυφή.Το νεσκαφέ φτιάχνεται από υπόλοιπα robusta οπότε είναι 2 φορές χάλι.Αν είναι να φτιάχνεις σπίτι προτίμησε γαλλικό και αν το αντέχει η τσέπη σου και δεν βιέσαι πήγαινε σε κανα coffeeway να σου δώσουν καλή ποικιλία.Αν θες να σου έρθει πιο light η γεύση αγόρασε καφέ με άρωμα βανίλια ή φουντούκι. Και φυσικά για να φτιάξεις γαλλικό χρειάζεσαι καφετιέρα.Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εδώ είμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω καφετιερα. Γαλλικό που βρίσκω ; Είπες σε coffeway, χμ υπάρχει τέτοιο στην Θεσσαλονικη άρχοντες του καφέ ; Χμμμ που βρίσκεται ; Επιτελους στον καθιερωμενο καφε της Παρασκευης δεν θα πινω πλεον sprite :p

Στο coffeway τι ζηταω ; Σπόρους καφε ; ή είναι σαν σακουλάκι με σκόνη ;

btw εδω διπλα εχουμε Σουπερ Μαρκετ, να παω να ριξω καμια ματια αν εχει τιποτα σε Γαλλικο αν ειναι τωρα που εχω και μαθημα.

Thx Guys! :p

ΥΣ: Ετσι και βαλω τον ενισχυτη της κιθαρα πανω απο το 4 στο valume θα τρεμει ολο το σπίτι. Στο 2 χαλαρα μονο ο δικος μας οροφος... Αντε και και ο αποκατω.. :p

Link to comment
Share on other sites

’ντε να πω κι εγώ τη χημικο-γνώμη μου (πώς φτιάχνετε τον καφέ σας έχει καταντήσει το thread:p).

Λοιπόν:

2 δάκτυλα (δάκτυλα στο SI, όχι ό,τι σού 'ρθει) νερό στο ποτήρι.

1-2 κουταλιές Nescafe Gold Blend ή εναλλακτικά αν σε έχει πιάσει το στομάχι σου από τις πολλές φράπες 1 φακελάκι Capucinno (προτιμώ Jacobs).

1 κουταλιά φρουκτόζη: είναι απάτη να πίνεις ζάχαρη, αφού μπορείς να γλυκαθείς το ίδιο με τις μισές θερμίδες. ( όπως λέγαμε και στη συζήτηση για οικονομία των laptop, η οικονομία στις θερμίδες είναι οικολογική συνείδηση, να περισσέψει και τίποτα για το παιδί στην Αφρική ;) )

Τώρα βάζεις το μιξεράκι. Ανακατεύεις μέχρι πλήρους διαλύσεως.

Γεμίζεις το υπόλοιπο ποτήρι με γάλα (γιατί άλλο ο άντρας, άλλο ο καφές).

Στην κορυφή, έχει ενοχλητικό αφρό, οπότε με 1-2 κουταλιές της σούπας Metaxa (το οποίο ως γνωστόν έχει αιθυλική αλκοόλη) διαλύονται.

Και ξυπνάς, και φτιάχνει η διάθεση (με το Metaxa).

Για πιο άγριες διαθέσεις, μπορεί αντί για Metaxa να βάλεις π.χ. Absolut :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.