Jump to content



ALBATRON 7900GTX 512MB SLI (Update) Benches & Σχόλια


Dagalidis

Recommended Posts

δεν ξερω γιατι σου εβγαλε το μυνημα αυτο ,παντως το 3d2k1 τρεχει σε 2003

εγγυημενα....

μιας και αυτο εχω εδω και κανενα 4μηνο περιπου!

edit

οοοπς...

καλη καρτουλα...

αλλα θα με πεθανεις στην αγωνια..τελευταιο το κρατησες το 2005???

Τουλαχιστον σε εχω στο 2001:D....(μολις το καταφερεις και το τρεξεις δλδ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

οταν τρεχεις στα 700 τον πυρηνα παιζει να σου κανει throttling πχ και να σου βγαζει χειροτερα νουμερα απο οτι οταν ειναι στα 680-690 πχ!?!?!???

Επισης με 1,1ns μνημες απορω που δεν ξεκινας απο τα 900mhz..

H επιτηδες αφηνεις περιθωρια βελτιωσης...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:08]

οταν τρεχεις στα 700 τον πυρηνα παιζει να σου κανει throttling πχ και να σου βγαζει χειροτερα νουμερα απο οτι οταν ειναι στα 680-690 πχ!?!?!???

Επισης με 1,1ns μνημες απορω που δεν ξεκινας απο τα 900mhz..

H επιτηδες αφηνεις περιθωρια βελτιωσης...:D

Δεν ξέρω τι μνήμες έχει αλλά μέσω Nvidia driver δεν περνάει το test όταν δώσω παραπάνω από 875 τις μνήμες.

Εδωσα και 740/870 και δεν είδα artifacts πουθενά και ούτε throdling έκανε αλλά δεν πήρα και πολύ μεγάλες διαφορές....

Θέλει αρκετό ψάξιμο ακόμη για να πιάσω τα μέγιστα και όλα θα γίνουν σιγά - σιγά και χωρίς βιασύνες....

Υπάρχουν βέβαια και κάποια Backups που θα πέσουν εν καιρό.... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να μην παρεξηγηθώ με το τι εννοώ για βελτίωση - Βackup σας εξηγώ...

---- Μέχρι στιγμής έχω σκοτωμένο το σύστημα με μνήμες που τρέχουν στα 203@3-4-4-4-8 αφού Ηynix & DFI NF4 απλά είναι εχθροί .....

---- Η καρτούλα μου τρέχει με την μαμά ψύκτρα και κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες λόγο κακού εξαερισμού όπως βλέπετε στην Φώτο...

Ο μισός ανεμηστήρας καλύπτεται από μία κάρτα PCI.... με αποτέλεσμα να κάνει throdling η GPU πάνω από τα 735Μηζ...

Παρ'όλα αυτά ακόμη και στα 750/920 δεν έχω δεί ίχνος από artifacts.... :D:T: , γεγονός που δηλώνει ότι η καρτούλα μπορεί να έχει άνετα τα 750/930 με καλύτερο αέρα....

Τα δεδομένα βελτίωσης προκύπτουν από τα παρακάτω ......

1) Θα έρθουν μνήμες που να πάνε 270 - 280 με 3-4-3-3

2) Θα ανεβάσω την CPU στα 2900Μηζ σε συνδιασμό με τις μνήμες.....

3) Σε λίγο διάστημα θα μπεί νεράκι στην 7900.....

4) Θα βάλω καλύτερο driver με καλύτερα score....

5) Θα κάνω optimized το σύστημα για BENCH......

Eτσι λοιπόν προκύπτουν και τα backup αλλά και οι βάσιμες ελπίδες να πάρω κάποιες πρώτες θέσεις σε BENCH μονής κάρτας......:D

Αμμεσος στόχος μου είναι ....

Αquamark ~ 125000

3Dmark03 ~ 26000

3Dmark05 ~ 14000

3Dmark06 ~ 7500

Iσως θεωρηθούν υπερβολή αλλά μάλλον θα τα πιάσω με την 7900GTX... ;):D :worship:

Nα και το μαύρο χάλι που επικρατεί στην ψύξη.... :(

post-153-1416072604,3039_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Εδωσα και 740/870 και δεν είδα artifacts πουθενά και ούτε throdling έκανε αλλά δεν πήρα και πολύ μεγάλες διαφορές....

Αν κανει throttling ΔΕΝ θα δεις artifacts (πολλα εννοω ισως μερικα pixelakia) και σιγουρα ΔΕΝ θα δεις διαφορες!!Η θα δεις προς τα κατω..

Παιζει να κανω και λαθος βεβαια..

Για μνημες καπου στα 920 ειδα να τερματιζουν ...οποτε σε λογικα πλαισια εισαι..(ακομα και το 930 ..

αλλα για πυρηνα ειδα μεχρι 690 και μου κανει εντυπωση το δικο σου..

για αυτο και ρωτησα εξαλλου...

εγω θελω 100Κ-20Κ-10Κ και 5Κ αντιστοιχα..(μονοπυρηνος)

αλλα πρεπει να βρω κουραγιο-χρονο να ξεστησω και να ξαναστησω υδροψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 13:44]

Αν κανει throttling ΔΕΝ θα δεις artifacts (πολλα εννοω ισως μερικα pixelakia) και σιγουρα ΔΕΝ θα δεις διαφορες!!Η θα δεις προς τα κατω..

Παιζει να κανω και λαθος βεβαια..

Ψάχνω για Artifacts πρωτού αρχίσει το throdling....

ΠΧ. Δοκίμασα 753/930 και μέσα σε 3SEC εμφανίστηκαν τα πρώτα τετραγωνάκια (artifacts) και στα 10SEC περίπου ένα πάγωμα 1SEC και αμμέσως μετά όλα στρώσανε (Εκανε Throdling)....

Bέβαια όλες αυτές τις επιλογές ΜΟΝΟ μεσω SYSTOOL και ΟΧΙ μέσω NVIDIA Driver αφού δεν περνάει εύκολα τα τεστ της μνήμης πάνω από 890 περίπου.....

Για τέτοιες συνθήκες που επικρατούν στο Case Μου, πάλι καλά που πάει και τόσο η καρτούλα... :D

Αξίζει τα λεφτάκια της..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 16:05]

Γιατί δεν χρησημοποιείς το Rivatuner?

Υποστηριζει 7900?? Δουλευει τελικα το να γραψεις το νουμερακι στο properties του που ελεγε ο Βασιλακης??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.