Jump to content



Ας μιλησει η εμπειρια...


naz

Recommended Posts

Που κατα τη γνωμη σας πιστευετε οτι οφειλετε η πλειονοτητα των προβληματων στους συγχρονους,αλλα και παλαιοτερους, οικιακους υπολογιστες...καλο θα ηταν να εχουμε μια εικονα-αποψη απο τους πολυπειρους χρηστες αυτου του φορουμ!! κατα τη γνωμη μου η πλειονοτητα των προβληματων οφειλετε σε ενα συνδιασμο λανθασμενης επιλογης και εγκαταστασης hardware,κακογραμμενων-πειρατικων software και κακης χρησης του υπολογιστη.Απο τα προαναφερομενα μεγαλυτερο βαρος πιστευω εχει το κακογραμμενο software και απο κει αρχιζει το ολο κακο στους συγχρονους home pc

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς θα πω κάτι που έχω παρατηρήσει: Περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται σε ελληνικά PC παρά σε επώνυμα ξένων εταιριών (Dell, Compaq κτλ). Το συμπέρασμα που βγάζω απο αυτό είναι οτι στην Ελλάδα, οπου κυριαρχεί συνήθως η νοοτροπία του να βγάλουμε περισσότερα χρήματα και ας κάνουμε και γυφτοδουλειά, οι συναρμολογήσεις είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Πολλές φορές έχει πέσει στα χέρια μου PC με τις μισές βίδες μέσα, μια τελείως πρόχειρη εγκατάσταση λειτουργικού κτλ. Δεν κατηγορώ τους τεχνικούς αλλά έτσι κι αλλιώς το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα.

Κατά τη γνώμη μου, οι παράγοντες που συμβάλουν στα περισσότερα προβλήματα είναι:

1. Ασυμβατότητες

2. Απρόσεκτη συναρμολόγηση/εγκατάσταση λογισμικού

3. Απροσεξία χρήστη

Το τελευταίο περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και τη μη χρήση antivirus αλλά και βέβαια τη λογική του "πειράζω ό,τι βρω".

edit: Όντως, ξέχασα, φυσικά και μεγάλο ρόλο παίζει και το κακογραμμένο software.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πολύ με τον Μάκη και θα διαφωνήσω με τον φίλο naz όσον αφορά το πειρατικό software.

Οι άρπα-κόλα δουλειές είναι όντως ένα μεγάλο πρόβλημα για κάποιες Ελληνικές εταιρίες που παράγουν μαζικά έτοιμα συστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, όλο κάτι software μούχουν κάνει τα 3->2! (πχ Nod32). Μιλάμε τρελές καταστάσεις! Να κολλάνε τα πάντα, να μη μπορώ να μπω Internet, να κάνω 5 απανωτά format, να βγάζω/βάζω όλες τις συσκευές, βουντού, ευχέλαια και να μην βγάζω άκρη. Τελικά, κάνωντας Uninstall 1-1 διάφορα appz βρήκα ότι έφταιγαν κάποια συγκεκριμένα!

Τώρα, σε ότι αφορά το hardware είναι να μη σου τύχει καμμιά ασυμβατότητα (πχ μητρική κ μνήμες), γιατί σε κάθε άλλη περίπτωση σε καλύπτει η εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα σχεδον παντα ειναι user errors τα οποια μετα εξελισονται σε system error ακομα και failure αν θελετε. Μεχρι στιγμης τα περισσοτερα pc που εχει τυχει να περασουν απο μενα γνωστων κλπ το προβλημα ειναι στο software και ειναι απο κακη χρηση και απο το οτι δεν περνουν αναλογες προφυλαξεις για το internet.

Link to comment
Share on other sites

Απο μενα πιστευω πως μπορει να φταιει το hardware αλλα και κατα μεγαλο μερος ευθυνεται ο χρηστης και το λογισμικο. Το λογισμικο σχετικα με τον τροπο που γραφτηκε και ο χρηστης σχετικα με το χειρισμο του υπολογιστη (πχ. μη τηρηση κανονων ασφαλειας.......no firewall-no antivirus, πειραζουμε οτι βρουμε και ας μην ξερουμε....... κτλ)

Δηλαδη λιγο απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλο ρολο εχω προσεξει οτι παιζει και η ασθενης τροφοδοσια στα συγχρονα μηχανηματα.για παραδειγμα μπορεις ευκολα να αγορασεις ολοκληρο πυργο + τροφοδοσια με 50 ευρο,ενω ολο το υπολοιπο συστημα σου κοστιζει 1000+....απαραδεκτες καταστασεις! εχω δει sli 6600gt επανω σε 300αρι noname...και μετα βαρανε οι δισκοι και καιγονται οι μητρικες και δωστου...ελεος δλδ εστησες μηχανημα επανω σε 20 euro βια psu?? καταστασεις και φαινομενα που εχουν εως βαση το ρητο διυλιζομεν τον κωνοπα και καταπινομεν την καμηλα..

ειναι και η ημιμαθεια του υπερκαταναλωτη στη μεση,μεγαλη πληγη,ολοι ειναι τεχνικοι και γκουρου.ευτυχως που εχουμε και το δικτυο ειναι η αληθεια και εχουμε μια πυλη στην ενημερωση,χρονια τωρα,οσοι απο εμας τελος παντον τους τρωει το μικροβιο της μαθησης.

να προσθεσω οτι τα περισσοτερα προβληματα που εμφανιζονται σε desktop μηχανηματα εμφανιζονται και σε laptop αφου και εκει η πιεση και ο ανταγωνισμος της συχγρονης αγορας ωθει τα εργοστασια σε προχειρες υλοποιησεις ...δειτε εναν καλο φορητο 5ετιας και θα καταλαβετε αμεσως την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης σε στοιχειωδη τμηματα...περα απο τις γυαλιστερες tft που εχουν προστεθει δεν εχουν μαλλον να επιδειξουν κατι φοβερα καινοτομικο οπως θα ηταν ενα αλμα στην αυτονομια τους π.χ.

τωρα βλεπω πως θα ηταν ωραιο να ειχε προστεθει κατι σε μορφη δημοσκοπησης αλλα μαλλον ειναι λιγο αργα.αν δε βαριεστε...

Link to comment
Share on other sites

Οι ασυμβατοτητες στο H/W ειναι αρκετα δυσκολο να βρεθει(το μονο που ξερω ειναι οτι δεν δουλευει ο συνδιασμος MSI mb με Maxtor sata II). απο εκει και περα η καθε εταιρια που βγαζει ενα προγραμμα ειναι λιγο δυσκολο να κατσει να τεσταρει ολα τα προγραμματα της αγορας να δει μηπως κρασαρει.. Οσον αφορα τα windows φταιει το ουσιαστικα μονοπωλιο της στην αγορα(mac ελαχιστοι χρησημοποιουν και ολοι επαγγελματιες και το linux δεν το υποστηριζουν τα προγραμματα). Γνωριζοντας αυτο δεν καθεται να σκιστει να το φτιαξει τελειο.(ο γνωστος σταρχιδ..ος, δεν βαριεσαι αμα μαζευτουν αρκετα προβληματα θα βγαλω service pack να μην μου φωναζουν..).

Link to comment
Share on other sites

ARVAS

Κάτσε, εγώ έχω MSI και έναν Μάξτορ Σατα ΙΙ. Είχα ακούσει πως στην περίπτωσή μου θα λειτουργεί κανονικά, αλλά σαν Σατα Ι. Μήπως όμως να είναι αυτό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον υπολογιστή? Ιούς και λαμακίες δεν έχει, έχω τρέξει διάφορα utilities (ακα TuneUp 2006) έχω απεγκαταστήσει διάφορα προγράμματα που δεν χρησιμοποιώ τακτικά κτλ Επίσης έχω κάνει και benchmarks με super pi και μερικά άλλα και όλα ντάξη. Πετάγεται με το παραμικρό το %cpu στα ύψη και κάνει δυο ώρες να φορτώσουν τα ΧΡ PRO (εκεί με τη μπλε μπάρα στον μαύρο φόντο).

Στο θέμα μας, προσωπικά εκτός από τα κοινά λάθη λόγω βαρείας τεμπελίτηδας ή και από άγνοια υπάρχουν και πράγματα που ξεχνούν να κάνουν για να τρέχει το σύστημα καλά.

Κοινά λάθη: δεν είναι λίγοι αυτοί οι οποίοι όταν εγκαθιστούν ένα πρόγραμμα το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε Next, Next, Next -χωρίς να διαβάσουν τίποτα!!- μέχρι να τελειώσει η διαδικασία. Εγκαθιστούν πολλά προγράμματα, φορές άχρηστα, και δεν κοιτάνε την συμβατότητά τους με το τρέχον σύστημα (hardware, λειτουργικό, και τα υπόλοιπα προγράμματα). Τέλος το κλασικό, σβήνω τον υπολογιστή κρατώντας πατημένο το κουμπί εκκίνησης.

Πράγματα που δεν κάνουν και θα έπρεπε: Πιστεύω πως μια φορά τον μήνα καλό είναι να τρέχει κανείς κανα utility (πχ ccleaner), anti virus/adware/spyware scans, και κάθε μερικούς μήνες κανα defragment. Α, και όταν σερφάρουμε στα περίεργα sites, βάζουμε κανα firewall και ένα antiX με RealTime προστασία.

Καλό είναι να βγάζει κανείς τα άχρηστα προγράμματα από τον υπολογιστή. Πήρα τον παλιό υπολογιστή έβγαλα ΟΛΑ τα παιχνίδια, πολύ λογισμικό που δεν χρησιμοποιούσα και βλέπω σημαντική διαφορά!

Και όλα τα προαναφερόμενα !

Ξέρει κανείς αν με 2 firewall ή 2 αντι Χ από διαφορετικές εταιρείες θα έχουμε όντως ασυμβατότητες κτλ? Ή απλά είναι αντι διαφημιστική καμπάνια των symantec κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλες λεπτομεριες για το θεμα αλλα μπορει να φταιει και αυτο. να αργει να τον αντιληφθει το συστημα.Για γρηγοροτερο boot δοκιμασε να απενεργοποιησεις τα προγραμματα που ξεκινουν στην εκινηση απο το msconfig(run-->msconfig) αν παρολα αυτα εξακολουθει το προβλημα τοτε μπορει να παιζει ο maxtor.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλες αλυσιδες πιστευω εκαναν πιτα σουβλακι τους Η/Υ στην Ελλαδα.Καποτε πηγαινες στον εμπειρογνωμονα της γειτονιας σου που ειχε το μαγαζακι με την φτωχη βιτρινα και με τις μισες δικες σου γνωσεις και αλλες μισες δικιες του εβρισκες αυτο που ηθελες.Σημερα το καταντησανε super market.Πας βλεπεις περνεις φευγεις.Ο ανθρωπος που καθετε συνηθως πισω απο τα stand ειναι κανας χ-γαλατας χ-εφημεριδοπωλης και ουδεμια σχεση δεν εχει με το αντικειμενο ..τραβα τωρα εσυ και ρωτα τον οτι σου κατεβει.Εχω παρει πολλες φορες την ιδια απαντηση. "ερε ολα τα ιδια ειναι" Οχι φιλε δεν ειναι τα ιδια,εγω ειμαι απο τους χαζους που ψαχνω κανα 2-3 μηνες σε φορουμς -σελιδες ιντερνετ.ρωταω γνωστους για να παρω ενα εξαρτημα και να μην μεινω στα κρυα του λουτρου.Αυτος που υποτιθετε καθετε εκει στο γεματο εμπορευματα μαγαζι επρεπε τουλαχιστον να ξερει τα βασικα.Τελος παντων.Ο χρηστης πρεπει να γνωριζει πως ο Η/Υ ειναι ενα ζωντανος οργανισμος η καλη του χρηση και συντηρηση θα τον οδηγησει σε ενα αποδοτικο μηχανημα και χρησιμο εργαλιο.Ολα περνανε απο τα χερια μας αλλωστε αρκει και να ασχοληθουμε.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Κατ'αρχάς θα πω κάτι που έχω παρατηρήσει: Περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται σε ελληνικά PC παρά σε επώνυμα ξένων εταιριών (Dell, Compaq κτλ). Το συμπέρασμα που βγάζω απο αυτό είναι οτι στην Ελλάδα, οπου κυριαρχεί συνήθως η νοοτροπία του να βγάλουμε περισσότερα χρήματα και ας κάνουμε και γυφτοδουλειά, οι συναρμολογήσεις είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Πολλές φορές έχει πέσει στα χέρια μου PC με τις μισές βίδες μέσα, μια τελείως πρόχειρη εγκατάσταση λειτουργικού κτλ. Δεν κατηγορώ τους τεχνικούς αλλά έτσι κι αλλιώς το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα.

Κατά τη γνώμη μου, οι παράγοντες που συμβάλουν στα περισσότερα προβλήματα είναι:

1. Ασυμβατότητες

2. Απρόσεκτη συναρμολόγηση/εγκατάσταση λογισμικού

3. Απροσεξία χρήστη

Το τελευταίο περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και τη μη χρήση antivirus αλλά και βέβαια τη λογική του "πειράζω ό,τι βρω".

edit: Όντως, ξέχασα, φυσικά και μεγάλο ρόλο παίζει και το κακογραμμένο software.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο αλλα εν δέν πειρά3εις δέν μαθαίνεις :p :p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως οι περισσότεροι έτσι κάνουμε τα πρώτα μας βήματα και έτσι αποκτάμε και τις πρώτες μας εμπειρίες. Αλλά τουλάχιστον ας πειράζουμε όταν νιώθουμε ασφαλείς, όχι να πειράζουμε ό,τι βρούμε ήσυχοι πως ο τάδε φίλος μας που ασχολείται λίγο παραπάνω θα βγάζει κάθε φορά το φίδι απο την τρύπα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Συμφωνώ πως οι περισσότεροι έτσι κάνουμε τα πρώτα μας βήματα και έτσι αποκτάμε και τις πρώτες μας εμπειρίες. Αλλά τουλάχιστον ας πειράζουμε όταν νιώθουμε ασφαλείς, όχι να πειράζουμε ό,τι βρούμε ήσυχοι πως ο τάδε φίλος μας που ασχολείται λίγο παραπάνω θα βγάζει κάθε φορά το φίδι απο την τρύπα... ;)

Δέν έχεις και άδικο... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.