Jump to content



Oθονη TFT 17" Ποια να αγορασω?


SeCtoR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 09:43]

Σιγά μην έχει και 100ms ρε, ηρέμησε, είπαμε... :p 25ms έχει ονομαστικά και η EIZO είναι κάπως πιο αληθινή σε αυτά τα νούμερα απο άλλες εταιρίες.

Τώρα για τα panel που λες με ψιλομπέρδεψες... Η EIZO συνήθως βάζει PVA (L568) και S-PVA (S1910) λίγο περίεργο μου φαίνεται να έχει βάλει TN...

Αυτά είναι τα καλύτερα panels όσον αφορά χρώματα, γωνίες θέασης κτλ απ'όσο ξέρω. :)

edit: ’κυρο, τώρα που βλέπω τα χαρακτηριστικά της οθόνης πολύ πιθανό... Πάντως στη θέση σου θα έπαιρνα μάλλον την M1700...

25ms *RISE*....το fall το ξεχασαν στον δρομο...:p Μην πιστευεις οτι διαβαζεις ετσι απλα. Καπου 40 εχει και δεν φταιει η eizo, φταιει το panel.

Η eizo βαζει TN στα φτηνα μοντελα πλεον για να μπορει να ανταγωνιστει τους υπολοιπους. Τα PVA παραειναι ακριβα, μια 17" κανει κοντα οσο οι 20αρες μερικων και εχουν αθλιο response αν και ειναι φοβερες στα χρωματα κτλ. Λογικο ειναι να μην πουλανε και πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 21:09]

Ναι, αλλά υποτίθεται όμως οτι όταν συγκρίνουμε οθόνες συγκρίνουμε ίδια μεγέθη άρα στην περίπτωσή μας παίζει το 25ms... ;)

Καμια σχεση το ενα με το αλλο, η Eizo δηλωνει 25ms rise στη συγκεκριμενη και μονο, η LG πχ δηλωνει το total time παντα. Και η eizo στην Μ1700-P1700 το total δηλωνει, οχι μονο το rise. Eνημερωτικα εχουν 6ms rise και 2ms fall αν θυμαμαι καλα κιολας.

Marketing, το να λεγανε 40ms response βαραγε πολυ...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SeCtoR [Σήμερα, στις 01:20]

H συνδεση dvi εχει καλυτερη απεικονιση και χρωματισμο στην οθονη απο την αναλογικη???

Θεωρητικα. Στην πραγματικοτητα το δικο μου ματι σε νορμαλ οθονες ποτε δεν επιασε διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν καποιος εχει δει διαφορα ας μας το πει,βασικα η καρτα γραφικων μου ειναι παναρχαια(Geforce 256) και παιρνει μονο αναλογικο σημα και δε το ψαξα καλυτερα,μηπως ειναι καλυτερο το DVI στο refresh rate???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SeCtoR [Σήμερα, στις 02:29]

Δε ξερω αν καποιος εχει δει διαφορα ας μας το πει,βασικα η καρτα γραφικων μου ειναι παναρχαια(Geforce 256) και παιρνει μονο αναλογικο σημα και δε το ψαξα καλυτερα,μηπως ειναι καλυτερο το DVI στο refresh rate???

Refresh rate στις tft δεν υφισταται...δεν κανει τιποτα. Αφου εχεις και τοσο παλια καρτα, τι κουραζεις το μυαλο σου. Μια χαρα εισαι με την αναλογικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.