Jump to content



OC Limit on my IC7-MAX3 with 2.6Ghz Northwood


Netrino

Recommended Posts

Γεια σας, ονομάζομαι Νίκος aka Netrino, είμαι PC user τα τελευταία 10 χρόνια..

Έχω καταλίξει στην λογική των πραμάτων του "ότι δώσεις θα πάρεις" και πιστεύω ακράδαντα σε αυτήν..

Με αυτό το σκεπτικό από το 2ο μου PC θέλησα να τοποθετώ Hardware κάποιας κλάσης πάνω από τον μέσο όρο.. Το πρόβλημα μοθ δημιουργήθηκε όταν στον τελευταίο μου υπολογιστή, έχοντας υλικά για OC, βρέθηκα αντιμέτωπος με κάτι που με δυσαρέστησε..

Δεν μπορούσα να κάνω OC όσο ήθελα, ή όσο έκαναν άλλοι που εβλεπα σε forums με την ίδια μητρική..

Για να μην πολυλογώ..σας παραθέτω το Hardware μου, με πληροφορίες και εικόνες..

-----------------------------------------------------------------------------------*

Pentium 4, 2.6GHz Northwood 800FSB

Abit IC7-MAX3 mobo

2x512 400MHz Kingston DDR

Sapphire 9800Pro 128MB (256bit) with ThermalTake GIANT III

Heroilchi (HEC) 550W WinPower UltraQuiet

Zalman CNPS7000B-Cu (CPU Cooling)

Creative SondBlaster Audigy

Nec DVD-RW 3540A

Pioneer DVD-116

1xSATA Seagate 7200.9 250GB

1xSATA Seagate 7200.7 120GB

1xIDE WesternDigital 80GB

on Windows XP with SP2

------------------------------------------------------------------------------------*

Ωραία..μιας και έχετε έρθει σε κοντινή απόσταση με το PC μου, θα σας εξιστορήσω το πρόβλημα μου..

Όλα καλά, μέχρι που πριν από λιγο καιρό ξαναπροσπάθησα να κάνω OC στο μηχάνημα μου. Πλέον με καινούργιο τροφοδοτικό και καινούργιες μνήμες (αυτά που προανέφερα)

Μπαίνω και γω στο BIOS και αρχίζω να πειράζω ρυθμίσεις στο SoftMenu, και στα ρεύματα, και στα Timings..σύμφωνα με άρθρα που διάβασα στο ινερνετ και σε ανάλογα φόρουμς..συνηδητοποιώ ότι κάτι τρέχει..και αυτό γιατί την μια δεν μπορώ να έχω σταθερό σύστημα πάνω από 225 στο FSB και από την άλλη ότι δεν μπορώ να αλλάξω το multiplier όπως διάβασα ότι άλλοι χρήστες έχουν κάνει στο δικό τους IC7-MAX3..

Εκεί έπεσα με τα μούτρα σε έρευνα το αν τα υλικα μου μπορούν να επιβεβαιώσουν OC στη συγκεκριμένη μητρική που θεωρείται ένα από τα καλύτερα για αυτό τον σκοπό..

Δυστυχώς, δεν κατάφερα πάλι τίποτα.. και έχω μείνει με την ιδέα ότι κάτι από τα υλικά μου φταίει:(

Γι'αυτό τον λόγο, σας παραθέτω παρακάτω φωτογραφίες-επισυνάψεις για να δείτε τις ρυθμίσεις μου και να με κρίνετε ανάλογα με τυχών διορθώσεις-επιδιορθώσεις προς την επίτευξη ενός όμορφου OC!

Και αυτά είναι τα δεδομένα του cpu-z:

Σύμφωνα με τα παραπάνω, προσωπικά μου γεννήθηκαν απορίες, όπως:

1. Ποια είναι τα σωστά ρευματα? τα συγκεκριμένα που έχω αποδίδουν?μήπως δεν χρειάζονται τόσο υψηλα? τα έχω βάλει συμφωνα με αρθρα που ανάγνωσα..

2. Το Aperture Size..πόσο πρέπει να ειναι? εχει σχεση με την καρτα γραφικων που φοράω? μήπως πρέπει να είναι 128? παίζει ρόλο στο OC?

3. Το ΟC με τoν επεξεργαστή μου είναι μήπως περιορισμένο λόγω κάποιου υλικού? πχ.μοντέλου CPU? μοντέλου μνήμης? μήπως χρείάζομαι αλλαγή σε κάποια μάρκα-μοντέλο υλικών? με τα παρών επεξεργατή-μνήμη μπορώ να κάνω OC πάνω από 2.9ghz?

ΥΣ>Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας. Θα χαιρόμουνα πάρα πολύ με κάθε σας απάντηση ακόμη και στο αν είναι για αλλαγή και εύρεση κάποιου άλλου υλικού, επειδή μου είναι εύκολο. πχ. χαμηλότερο CPU, άλλες μνήμες.

Κάθε συμβουλή ΔΕΚΤΗ:bigsmile:

post-4409-1416072554,706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτάα..αν θέλετε κάτι άλλο σε Πληροφορίες ή ακόμη και φωτογραφίες.. πείτε το ελεύθερα

Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να αποφέρει κάπου αυτή η προσπάθεια..

(Εκείνα τα memory 5:4..τι κάνουν? μπορώ να βάλω κάτι αλλο με τις συγκεκριμένες μνήμες?.. το FSB μπορώ να το πάω 300:p...τα ρεύματα?)

Αχχχ...να δω το μηχανημα μου πανω από 3ghz και μετά κερνάω...:D αποτελέσματα 3DMark

Link to comment
Share on other sites

στο thelab γραφουμε ΜΟΝΟ ελληνικα...ΟΧΙ greeklish.........θα πρεπει να διορθωσεις τα posts σου...

αν θες να ανεβει και αλλο η cpu σου ριξε την συχνοτητα των μνημων σου απο το dram ratio....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Δεύτερον για φωτογραφίες η τις ανεβάζεις σε κάποιο imagashak η τις επισιναπτης διαδοχικά (δεν παίζουνε με direct link από τον σκληρό σου)

Τρίτον καλός ηλθες

Και τώρα στο πρόβλημα σου.

Καταρχάς δοκίμασε να χαμιλοσεις τον διαιρετή πχ 2/3 γιατί οι μνήμες σου δεν θα πάνε βήμα

Όσο για cpu να αυξάνεις το fsb ανά 5 κάθε φορά και να το ρεστάρεις αρκετά να δεις αν είναι σταθερό αν όχι δώσε λίγο ρεύμα

Επίσης τι ψύξη έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για τα greeklish μου..μόλις τελείωσα την μετάφραση..

(έγραψα και πολλά πανάθεμα με..:p)

VGA: Sapphire 9800Pro 128MB (256bit) with ThermalTake GIANT III

PSW: Heroilchi (HEC) 550W WinPower UltraQuiet με 120mm Fan

CPU: Zalman CNPS7000B-Cu (CPU Cooling)

ΜοBo: OTES cooling στους πυκνωτές και στο chipset (default)

**Καμία Έξτρα ψύξη στο case, διότι έχω πρόβλημα με τον θορυβο..μου την σπάει..η θερμοκρασίες είναι σχετικά καλές..σκοπεύω να βάλω 2χ80silent μπρος πίσω του case για καλύτερη διατήρηση θερμοκρασίας.Αν εχετε να προτείνετε κατι συγκεκριμένο καλό και silent ελεύθερα.

Όσο για τους διαιρέτες εμφανίζει μόνο 5:4, 3:2, και 1:1

(Το FSB πρέπει να είναι locked στα 800? και όχι auto?)

Οσον αφορά τα ρεύματα..όταν λες να ρεστάρω και αν είναι να δίνω λίγο ρεύμα..που? σε ποιό από όλα? σε όλα? χρειάζετε να αυξάνω και στα 3? η μόνο στον επεξεργαστή?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Στο cpu δίνε βήμα βήμα και όχι πολύ ανέβασμα

Chipset όχι γιατί παίζεις χαμηλά

Agp 1.6

Μνήμες 2,65 (ότι και να κανείς δεν πάνε πολύ)

Βαλέ διαιρετή 3/2

Και ξαναδοκίμασε

Όταν λέω τεσταρο να ελέγχεις με προγράμματα πχ (S&M) αν είναι σταθερό το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Καταρχάς δοκίμασε να χαμιλοσεις τον διαιρετή πχ 2/3 γιατί οι μνήμες σου δεν θα πάνε βήμα

???

Με διαιρετη 5/4 στα 2925 ΜΗΖ οι μνημες παιζουν στα 180ΜΗΖ

Για τα 3G που θελεις με 5/4 θα παιξουν στα 185ΜΗΖ

Ο διαιρετης 3/2 ( και ουχι 2/3) δεν θα σου δωσει τιποτα παραπανω μια που η μνημες ακομα και στα 184ΜΗΖ παιζουν αρκετα κατω απο την ονομαστικη τους ταχυτητα

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Όσο για cpu να αυξάνεις το fsb ανά 5 κάθε φορά και να το ρεστάρεις αρκετά να δεις αν είναι σταθερό αν όχι δώσε λίγο ρεύμα

Το 1.675ν που ηδη δινει ειναι υπεραρκετο για τα 2925ΜΗΖ Θα ελεγα οτι ειναι και αχρηστο μια που φυσιολογικα ο 2,6 θα επρεπε να πιανει τα 3G με μαμα ταση

Κατεβασε Agp Voltage στο default Δεν υπαρχει κανενας λογος για τοση ταση στις

συχνοτητες που θελεις να παιξεις

Στις αλλες επιλογες τωρα αλλαξε το System Bios Cacheable ,Video Bios Cacheable σε Disable

Unit display first σε Agp

Πρεπει παντως να παρεις σοβαρα υποψιν την πιθανοτητα οτι ο πεξεργαστης σου ειναι μπανανα και δεν θα ανεβει καθολου Απο την δικια μου εμπειρια με εναν τετοιο επεξεργαστη και παρομοια μητρικη (IC7-G ) επαιζε σταθερα στα 3.6G για καθε μερα με 1,475ν και αποτι θυμαμαι επαιζε με μαμα ταση μεχρι τα 3400ΜΗΖ (με υδροψυξη ομως)

Υ.γ Μην πιστευεις ευκολα οτι διαβαζεις ειδικα στα περιοδικα

Το παρομοιο hardware δεν εξασφαλιζει και παρομοιες επιδωσεις

Καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ.. μέχρι τώρα!

Συνεχίστε να με ενημερώνετε:D

ΥΣ>επεξεργαστής μπανάνα?? δεν το πιάνω:confused: .. δηλαδή παίζει το όλο "κλείδωμα" να είναι μόνο από το CPU? αν είναι μπορώ να τον αλλάξω..απλά πείτε μου μοντέλο

ΥΣ2>πρόγραμμα S&M?? τι είναι τούτο... (n00bie)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Netrino

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ.. μέχρι τώρα!

ΥΣ>επεξεργαστής μπανάνα?? δεν το πιάνω:confused: .. δηλαδή παίζει το όλο "κλείδωμα" να είναι μόνο από το CPU? αν είναι μπορώ να τον αλλάξω..απλά πείτε μου μοντέλο

ΥΣ2>πρόγραμμα S&M?? τι είναι τούτο... (n00bie)

Ναι μπανανα με αλλα λογια σημαινει οτι απλα δεν ..........ανεβαινει

Νorthwood επεξεργαστη πολυ δυσκολα θα βρεις Ισως καποιον μεταχειρησμενο

Δοκιμασε την τυχη σου με Prescot μια που τους υποστηριζει η μητρικη σου

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, το κατάλαβα τώρα.. απλά περιμένω και άλλες γνώμες ως προς την επιβεβαίωση των λεγόμενων σου eleven..

Αν είναι θέμα CPU πάντως στο τονίζω ότι έχω την δυνατότητα να βρώ οποιονδήποτε

Northwood ή Prescott socket478 και αν μου πείτε..

Απλά ονομάστε μου το μοντέλο και την συχνότητα..ακόμη καλύτερα κάποιο συγκεκριμένο που αποδεδειγμένα ισχύει ότι δέχετε OC στη συγκεκριμένη μητρική..

ΥΣ> Όσο αφορά τους Northwood και τους Prescott, έχω την εντύπωση ότι οι δεύτεροι έχουν ένα μειόνεκτημα προς τους πρώτους όσον αφορά τις μεγάλες θερμοκρασίες που αναπτύσσουν.. (το τονίζω αυτό για να μου πείτε εφόσον χρειαστεί να βάλω Prescott αν η ψύξη μου επαρκει). Επίσης, διάβασα σε άρθρα ότι ο Northwood o 2.4 Ghz 800FSB, έχει ανοικτό multiplier στο συγκεκριμένο mobo..αληθεύει? Με λίγα λόγια αν επρόκειτο το όλο ζήτημα για έναν επεξεργαστή απλά θα ήθελα να γνωρίζω ποιο μοντέλο θα ταιριάξει καλύτερα στον υπολογιστή μου, με καλές επιδόσεις-όχι τπτ extreme καταστάσεις-και αν γίνεται να είναι HyperThreading και με ανοικτό multiplier.. Περιμένω τα σχόλια σας

ΥΣ>Για τα υπόλοιπα posts των άλλων αναγνωστών όσον αφορά τις ρυθμίσεις που μου προτείνετε απλά περιμένω λίγο ακόμη να εμφανιστούν και άλλες απαντήσεις έτσι ώστε να σιγουρευτώ περισσότερο για τις ρυθμίσεις που θα δοκιμάσω..Σύντομα θα σας αναγγείλω τα αποτελέσματα των νέων ρυθμίσεων μου στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εσένα hipro5..

Καθαρές ρυθμίσεις με ακριβείς χαρακτηριστικά και βηματισμούς..

Τολμώ να πω ότι πολλά από τα settings που προτείνεις δεν ξέρω τι σημαίνουν..

Αλλά θα ξεκινησω να δοκιμάζω όλεσ τις προτάσεις των παιδιών,

έτσι ώστε να δούμε που θα κυμανθεί το OC μου..και έπειτα "βλέπουμε":rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εκανα ένα σερφάρισμα στο συγκεκριμένο φόρουμ

και συγκεκριμένα στο Topic "Intel OC Database"..

Και παρατήρησα από την πρώτη σελίδα ότι αρκετά άτομα με παρόμοιο board

έχουν το ίδιο CPU με μένα, όπως φαίνεται και από τις δικές τους φώτο που έχουν επισυνάψει και βγάλει από το cpu-z:( .... Παρόλα αυτά, έχουν OC πάνω από 3Ghz ο καθένας..:( :(

ΥΣ>οπότε eleven, είναι όντως ο επεξεργαστής μου "μπανάνα"? στους άλλους γιατί όχι αφού είναι το ίδιο μοντέλο..

ΥΣ2>παρόλαυτά, αναμονή για την τελική κρίση γιατί πρέπει να δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις που μου προτείνεται... και μετα το ξανασυζητάμε αν είναι θέμα CPU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

---UPDATE---

Παίδες να με και πάλι...αυτή την φορά..φέρνω αποτελέσματα, αλλά για μένα όχι τόσο ευχάριστα:cry:

Λοιπον, σύμφωνα με τις απαντήσεις ολονών και παρατεταμένες δοκιμές με διαφορετικά ρεύματα και διαιρέτες.. 1:1 και 5:4 κυρίως..γιατί με 3:2 δεν πήγαινε βήμα..

Κατόρθωσα να συμπεράνω αυτό στο οποίο είχα κολήσει και βρεθεί αντιμέτωπος ΚΑΙ πριν από ένα χρόνο όπου είχα ξεκινήσει το OC στον υπολογιστή μου..

(Περισσότερο κινήθηκα στις ρυθμίσεις που δίνει ο HIPRO)

Τελικώς με τα παρακάτω settings και σε 1:1 και σε 5:4 διαιρετη το φράγμα του (100% σταθερότητας) 230FSB ΔΕΝ ξεπεράστηκε.... Με 1:1 κατόρθωσε να πάει και μέχρι 235 αλλά είχε μερικά περίεργα που και που...αλλα και στους 2 διαρέτες πάνω από εκεί, δηλ 235, δεν πήγαινε...ή έκανε επανεκιννήσεις(με 1:1) ή ήθελε reset το BIOS και δεν άνοιγε καθόλου ο υπολογιστής σφυρίζοντας χαρακτηριστικά και "σπαστικά" το ηχείο:(

Με μετρήσεις πάντως σε 3DMark03 kai Aquamark, παρατήρησα και κράτησα τον διαιρέτη 1:1 και όχι τον 5:4 διότι με 230 FSB ...είχα περίπου 300πόντους παραπάνω...και καλυτερα fps...μιας και λογικό να είναι Dual 2x230MΗΖ και όχι 230/εκατόνκάτι κτλ...

Το Pc δηλάδή δουλεύει μέχρι τώρα ΣΤΑΘΕΡΟ με 13χ230=2,990ΜΗΖ

Εxternal Clock: 230/66/33

N/B Strap CPU as = 800

DRAM Ratio (CPU: DRAM) = 1:1

AGP Ratio: Fixed

Fixed AGP/PCI Frequency: 66/33

CPU Core Voltage = 1.60v

DRAM SDRAM Voltage = 2.70v

AGP Voltage = 1.60v

Cas

2.5

7

3

3

Disable

Disable

Disable

32 Min

128MB

AGP Slot

Auto

Normal

6

Enable

Disable

ΥΣ.> Hipro..Αυτό το PCI Latency...δεν το βρήκα σε μένα:confused: που μπορεί να είναι? όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες που έχω παρουσιάσει δεν υπάρχει πουθενά PCI Latency...Οπότε δεν μπόρεσα να βάλω 64 όπως πρότεινες...

YS.> Mάλλον...από τι φαίνεται...τελικά βρε παιδιά φταίνε οι μνήμες που είναι Kingston Value Kit 2x512 400MHZ 3-8-3-3 ????? τι να πω...αφού δεν πάνε παραπάνω...

Θα μείνω για πάντα κολλημένος στα 3GHZ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Netrino [Σήμερα, στις 14:31]

ΥΣ.> Hipro..Αυτό το PCI Latency...δεν το βρήκα σε μένα:confused: που μπορεί να είναι? όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες που έχω παρουσιάσει δεν υπάρχει πουθενά PCI Latency...Οπότε δεν μπόρεσα να βάλω 64 όπως πρότεινες...

YS.> Mάλλον...από τι φαίνεται...τελικά βρε παιδιά φταίνε οι μνήμες που είναι Kingston Value Kit 2x512 400MHZ 3-8-3-3 ????? τι να πω...αφού δεν πάνε παραπάνω...

Θα μείνω για πάντα κολλημένος στα 3GHZ:cry:

Είναι σε άλλη "σελίδα" του bios......Ψάξε και θα το βρείς........ ;)

ΑΝ δώσεις παραπάνω τάση στις μνήμες από 2.7V, μήπως ανέβουν κι άλλο.......για να δούμε αν τελικά είναι ο επεξεργαστής!...... ;)

Link to comment
Share on other sites

:( :( Απογοητευτικά νέα..για ακόμη μια φορά...

Έκανα κάτι τεστάκια πάλι..αλλάζοντας το Latency σε 64..

και

CAS

3-7-3-3

PAT

Auto

Normal

Auto

Disable

Disable

(δεν μπόρεσα να τα κάνω Disable όλα..δεν έχει επιλογές Disable, εκτός από τα 2 τελευταία)

και 2.8v DRAM Voltage

----------------------------

Πήγα..μέχρι 250 σε 1:1...με λίγα ζόρια...αλλά προς απογοήτευση μου..μετα από τα κλασσικά περίεργα(επανεκιννήσεις κτλ) με 13χ250 1:1 και έπειτα δοκίμασα και με 5:4

τρέχω 3DMark03..και έκπληκτος:blink: είχα μείωση δραματική σε fps, smoothness,

και Σκορ...για να φανταστείς..πριν με max οπως είπα είχα φτάσει 5974 στα 235 με 1:1 με τις ρυθμίσεις που είχα πριν.. και τώρα..με 250 είχα ...4300:cry: :blink: :bye: :giveup:

Αχχχ..αυτό ήταν..τέλος τα πείράμματα..έννοιωσα ότι "περνώ" κάποια όρια..

οπότε αν δεν γίνεται τπτ άλλο λέω να παραμείνω το πολύ σε 230χ13 με 1:1 διότι εκεί ήταν 100% σταθερό....Μάλλον η ιστορία OC..έλαβε τέλος για μένα...

ΥΣ> δεν κατάλαβα γιατί συνέβει τέτοια κατακόρυφη πτώση...παρατηρούσα τα Benchs..και καταλάβαινα ότι κάτι πάει στραβά....Αυτο που μου μένει εντέλει σαν απορία

είναι ότι..περισσότερο είδα ότι βοηθάει να ανεβούν Mhz οι μνήμες παρά το CPU Clock..

Δηλαδή τι 2.6 τι 3 τι 3.2....μιας και οι μνήμες μου φάνηκαν ότι καθώς προσπερνουν την Default συχνότητα τους τον 200Μhz παρουσιάζεται αύξηση των επιδόσεων....

Δηλαδή αλήθεια..το οτι ανεβαίνει η συχνότητα του CPU με Οc..παίζει πραγματικά ρόλο πουθενα? Υπάρχει διαφορά σε έναν CPU π.χ. από την μαμά 3.2 σε επιδόσεις από έναν 2.6 OC σε 3.2?? αυτο δεν το χω πιάσει ακόμη..

Πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ, και ειδικά εσένα Hipro..για την βοήθεια

ΥΣ2>Problem2-AudioCD εγγραφή με λάθη στην αναπαραγωγή..τι φταίει??? Nec DVD-RW 3540...!!!!! Θα χω ποτέ το pc που θα θελα καμιά μερα??:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.