Jump to content



Μήπως μου πούλησαν μεταχειρισμένη οθόνη??


cozzyz

Recommended Posts

(σας έχω τρελάνει τώρα τελευταία ε? )

:boxed:

Μόλις έφτασε η δεύτερη lg 1950sq (!?). Ανοίγοντας το κουτί παρατήρησα οτι λείπουν 2 αυτοκολιτάκια που είναι κανονικά κολημένα πάνω δεξιά (το ένα που λέει 8ms μπλαμπλα και το άλλο που λέει Tco03). Πέρασε απο το μυαλό μου οτι μπορεί να είχε πουληθεί και να έγινε επιστροφή αφου ο αγοραστής είχε ξεκολήσει τα 2 αυτοκόλιτα ή οτι μπορεί στις καινούριες παρτίδες απλά να μη τα βάζουν. Δεν έδωσα σημασία και προχώρισα στην εγκατάσταση. Εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Ίδιο pc, ίδια κάρτα, ίδιες ρυθμίσεις, ίδιο wallpaper, ίδια όλα. Η καινούργια μου πετάει αρκετά περισσότερο φώς στα εξείς σημεία:

(ένα πρόχειρο σχήμα για να καταλάβετε τι εννοώ)

othoni2zn.jpg

.. και γενικά η καινούργια είναι φωτεινότερη απο την παλιά (2 μηνών).

Τι λέτε? Την πάτησα??

:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά δακτυλιά πάνω στην οθόνη;

Καλά αφού η άλλη που έχεις είναι ίδια, κάνε reset to defaults και στις δύο, άμα βλέπεις αισθητή διαφορα πήγαινε την πίσω. (μήpως η μία παίζει με DVI και η άλλη D-SUB; )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιστατικά με την lg του στυλ σου αλλάζω την οθόνη μέχρι να σου δώσω μια που δουλεύει άψογα (κάνε search, νμζ ότι κάπου θα βρεις παρόμοιες περιπτώσεις), οπότε μάλλον πας πάλι για αντικατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos2k

(μήpως η μία παίζει με DVI και η άλλη D-SUB; )

τις έχω δοκιμάσει και σε 2 pc καί σε dvi με κονβέρτορα και σε κανονική dsub

Edit 25/4/06: Μου έστηλε καινούρια η alman και είναι άψογη!!! ’ρα μάλλον έπεσα σε ελαττωματική.

Μπράβο στην Alman!!! Σε 3 μέρες έγινε η δουλειά και χωρίς να επιβαρυνθώ ουτε καν τα μεταφορικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε εχω παρει εδω κ 10 μερες την ιδια οθονη κ εχει ακριβως τα ιδια φωτεινα σημεια κ δεν ειχε αυτοκολλητα επισης

μπορεις να μας πεις απο που την πηρες?

αν κ το κοβω να εχει τις φωτεινοτητες ετσι λογω κατασκευης θαθελα να επιβεβαιωθουμε

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια καχυποψία είχα όταν πήρα την L568 πάλι απο το e-shop επειδή ήταν ψιλοχύμα τα καλώδια μέσα και κάποια σακουλάκια κλεισμένα με σελοτέιπ αλλά η οθόνη έδειχνε 0 ώρες λειτουργίας. Μέχρι τώρα μια χαρά είναι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

ομοιως cozzyz απο το eshop, μαλλον πρεπει ναναι η τεχνολογια του panel της κ κανει τετοια,ισως να φταει το back light της. Δυστυχως το κακο ειναι οτι δε μπορουμε να κανουμε test drive μιας βδομαδας στα προιοντα για να τα δουμε κ σε πραξη...

Link to comment
Share on other sites

Lg1915s εδώ, χωρίς κανένα πρόβλημα, με τα χρακτηριστικό αυτοκολλητάκι (χ ms)...δε παίζει τέτοι πρόβλημα και στο παρελθόν έχουν αναφερθεί ελαττωματικές παρτίδες (είχε ανοίξει παρόμοι thread)!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από figo

ομοιως cozzyz απο το eshop, μαλλον πρεπει ναναι η τεχνολογια του panel της κ κανει τετοια,ισως να φταει το back light της. Δυστυχως το κακο ειναι οτι δε μπορουμε να κανουμε test drive μιας βδομαδας στα προιοντα για να τα δουμε κ σε πραξη...

btw, με έκανες να θυμηθώ κάτι που είχα διαβάσει εδώ μέσα... Η LG δεν βάζει πάντα το ίδιο panel σε κάθε παρτίδα... Ή επίσης ξέρω γω βγάζει το ίδιο μοντέλο με διαφορετικά panels και βάζει ένα κάποιο γράμμα δίπλα απο το μοντέλο που δηλώνει αυτό ακριβώς... ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω εδώ και μια εβδομάδα την L1932P και έχω εντονότερη φωτεινότητα στην κάτω πλευρά της οθόνης.Είναι αισθητή αλλά μόλις την χαμήλωσα λίγο,εξακολουθεί να έχει αυτήν την φωτεινότητα κάτω αλλά όχι τόσο έντονη.Μάλλον οι LG πρέπει να φταίνε.Πάντως την συνήθισα τώρα και δεν με ενοχλέι ιδιαίτερα.Πείραξα και τα settings με ένα προγραμματάκι που είχε μέσα αλλά δυστυχώς δεν εξαφανίστηκε το πρόβλημα.Μπορεί να χρειάζετε να πειράξεις κάποιες συγκεκριμμένες ρυθμίσεις αλλά δεν τις ξέρω εγώ.Την έχω συνδεμένη με DVI (το εργοστασιακό->παίζει ρόλο η ποιότητα του καλωδίου?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.