Jump to content



Βήμα - βήμα πως να βάλετε ενα ανεμιστηρι στο πλαϊνό παραθύρι!!


Chrisantz

Recommended Posts

Γεια καi χαρά!!

λοιπόν θα σας δειξω πως να φτιαξετε ένα ανοιγμα στο πλαϊνο παραθυρο σας για 12αρι ανεμιστηρα... :-) ελπιζω να σας φανει χρησιμο!!

όλα τα εργαλεία που θα δείτε στις εικονες παρακατω τα οποια χρησημοποιηθηκαν

για αυτην την κατασκευη δεν ξεπερασαν τα 20! Απο το praktiker! Το κουτι

που χρησιμοποιηθηκε η=ειναι το armor της thermaltake!

Λοιπον αρχιζουμε...

Βαζουμε τον ανεμιστηρα στη θεση που θελουμε....

PCTubano0077.jpg

και μαρκαρουμε το σημειο για να γινει ευκολη η χαραξη του...

PCTubano0078.jpg

Με αυτο το τρυπανακι-πολυεργαλειο (στην συσκευασια περιεχοντα όλοι οι τροχοι

που θα χρησημοποιησω) θα κανουμε την δουλεια μας ευκολα γρηγορα και οικονομικα!

PCTubano0079.jpg

PCTubano0081.jpg

τοποθετουμε τον τροχο κοπης στο πολυεργαλειο μας και αρχιζουμε...

PCTubano0080.jpg

Εγω εγραψα και εναν 2 κυκλο για να εχω περιθωριο ασφαλειας για να αποφυγω τυχων καλαμιες και για να εχω περιθωρια λειανσης μετα...

PCTubano0082.jpg

PCTubano0083.jpg

PCTubano0084.jpg

PCTubano0085.jpg

ηρθε και η ωρα της λειανσης... τοποθετουπε το σωστο εξαρτημα στο πολυεργαλειο

και αρχιζουμε με προσοχη και δεξιοστροφα τη λειανση για να μην δημιουργει νηματα το

plexiglass ενω ζεσταινετε απο την τριβη που του ασκουμε!

PCTubano0086.jpg

PCTubano0087.jpg

PCTubano0088.jpg

PCTubano0089.jpg

τωρα τοποθετουμε το ανεμιστηρι για να του παρουμε μετρησεις για τις τρυπες που θα

μπουν οι βίδες του!

PCTubano0090.jpg

PCTubano0091.jpg

αφου λοιπον σημειωσαμε τα σημεια τωρα βαζουμε στο πολυεργαλειο μας το τρυπανακι

και ξεκιναμε!

PCTubano0092.jpg

Ανοιξτε με προσοχη τις τρυπες γιατι αν ειναι μεγαλες οι βιδες μας θα παιζουν!

PCTubano0093.jpg

PCTubano0094.jpg

Ειμαστε ετοιμη για την τοποθετηση! πρωτα όμως θα πρεπει να βαλουμε ενα "φίλτρο"

Εγω χρησιμοποιησα ενα κομματι απο τουλι. Αν δεν εχετε μπορειτε ..να πατε

να βρειτε!:p η να χρησιμοποιησετε ενα κομματι απο καλσον:eek:....!!!!! ναι καλα

διαβασατε δεν τα εχασα ακομη :blink:

PCTubano0095.jpg

PCTubano0096.jpg

Τωρα ας το βιδωσουμε στο παραθυρο μας! Αν εχετε καλο θα ηταν να βαλετε μικρες βιδες

με ενα παξιμαδι απο την αλλη μερια για αποφηγη χαλαρωσης και αποφηγη κραδασμων!

PCTubano0097.jpg

PCTubano0098.jpg

PCTubano0099.jpg

κοβουμε και το τουλι/καλσον λιγο καλυτερα για να δειχνει πιο ομορφα..

PCTubano0100.jpg

τωρα ας το βαλουμε πανω στο κουτι μας να το δουμε!!!!

PCTubano0102.jpg

PCTubano0103.jpg

Αυτο ηταν τελειωσαμε..ευκολα φτηνα και γρηγορα αλλα και ομορφα καναμε τη δουλεια μας!

:clap: :clap: :clap:

ελπιζω να μεινατε ευχαριστημενοι απο την παρουσια και να σας ελυσα ολα τα μικροερωτηματα -αποριες - δισταγμους που μου ειχαν δημιουργηθει και μενα στην αρχη!

Καλο modding!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 23:13]

To τρυπάνι αυτό μπορεί να τρυπήσει ατσάλι; Στη κούτα μου το πλαινό δεν έχει πλέξι...:(

Πάντως το αποτέλεσμα είναι αισθητικά καλό! Μπράβο!

Kαι έχει ατσάλι:p :P

Link to comment
Share on other sites

!:p :p Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος.. αλλα το παλικαρι στο praktiker που μου το εδειξε μου ειπε οτι αντεχει σκληρη δουλεια αλλα μην το ζορησεις παρα πολυ!

:jump: :jump:

ρε συ για να τρυπησεις ατσαλι δεν κανει...18,50 ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi

To τρυπάνι αυτό μπορεί να τρυπήσει ατσάλι; Στη κούτα μου το πλαινό δεν έχει πλέξι...:(

Πάντως το αποτέλεσμα είναι αισθητικά καλό! Μπράβο!

Αρχική απάντηση από Chrisantz

!:p :p Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος.. αλλα το παλικαρι στο praktiker που μου το εδειξε μου ειπε οτι αντεχει σκληρη δουλεια αλλα μην το ζορησεις παρα πολυ!

:jump: :jump:

ρε συ για να τρυπησεις ατσαλι δεν κανει...18,50 ειχε...

Μια χαρά κάνει αφού είναι τύπου dremel

Το μονό που θα χρειαστείς είναι να πάρεις τον ενισχυμένο δίσκο κοπής

Link to comment
Share on other sites

1. Ωραία η παρουσίαση αλλά για ακόμα καλύτερα και εύκολα αποτελέσματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτηροτρύπανο ή ένα άλλο εργαλείο που είναι σα διαβήτης αντί του δίσκου ωστε να έχεις τελειότερο κύκλο με λιγότερη προσπάθεια. Ειδικά για όσους δεν είναι ιδιαίτερα επιδέξιοι στα χέρια θα ήταν καλύτερο κάτι τέτοιο.

2. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να έχει ένα case ατσάλι... Συνήθως λαμαρίνα ή αλουμίνιο έχουν

3. Και ναι, με ενισχυμένους δίσκους κόβει και τέτοια. Απλώς πάρε 3-4 ή και παραπάνω γιατί χαλάνε σχετικά εύκολα στις βαριές χρήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

1. Ωραία η παρουσίαση αλλά για ακόμα καλύτερα και εύκολα αποτελέσματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτηροτρύπανο ή ένα άλλο εργαλείο που είναι σα διαβήτης αντί του δίσκου ωστε να έχεις τελειότερο κύκλο με λιγότερη προσπάθεια. Ειδικά για όσους δεν είναι ιδιαίτερα επιδέξιοι στα χέρια θα ήταν καλύτερο κάτι τέτοιο.

2. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να έχει ένα case ατσάλι... Συνήθως λαμαρίνα ή αλουμίνιο έχουν

3. Και ναι, με ενισχυμένους δίσκους κόβει και τέτοια. Απλώς πάρε 3-4 ή και παραπάνω γιατί χαλάνε σχετικά εύκολα στις βαριές χρήσεις. :)

Δεν νομίζω να χαλάνε τόσο εύκολα.

Εγώ με ένα δισκάκι άνοιξα 2χ120 +2χ90 και κάτι αλλά ψιλολογία και είναι σαν καινούριος..

Και το κουτί μου είναι από Japanese steel αρκετά χονδρό και σκληρό

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις τα ροδελακια απο αυτο το πολυεργαλειο που πηρα εγω αν κοψεις 2χ12 φαν θα σου μεινει η ροδελα στο χερι...ανετοτατα πιστεψεμε! αν εχεις 120 (αν τα ειχα ανετα θα τα εδεινα) παρε ενα dremel παρα πολυ ποιοτικο και καλο στη δουλεια του οπως και τα δισκακια του που εχει!

Ασχετο... αυτο που πηρα εγω εχει και ενα εργαλειο για να χαραζεις σε γυαλι σχεδια...μου εχουν μπει τρελες ιδεε!!!!!:D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μακη εγω που ρωτησα το κανονικο dremel που κοβει οτι μα ΟΤΙ θες κανει 100 στρογγυλα...

τωρα,........τον ειδικο δισκο για λαμαρινες εκτος απο το πρακτικερ που αλλου μπορω να τον βρω?ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Οι φωογραφιες ειναι ολες κατω....δεν φαινεται καμια στο πρωτο ποστ...

Αρχική απάντηση από Κωστάκης

Πολύ καλό μικρέ ;) Πρόσεχε όμως γιατι θα σου βάζει σκόνη....

Μπορει να βαλει κανεναν φιλτρακι απο μεσα...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή η παρουσίαση. :T:

Έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσες να εφαρμόσεις πιο περιποιημένα τη σιτα.

Όσο για τη σκόνη. όρεξη να έχεις να καθαρίζεις δε μπα να βάλεις όσα φίλτρα θες αν ο χώρος που είσαι έχει σκόνη το εσωτερικό του κουτιού θα έχει γεμίσει σε ένα μηνά.

Οι δίσκοι που έχει μέσα η συσκευασία κόβουν το ατσάλι (ένα tip για να ξεχωρίζεις το ατσάλι από τη λαμαρίνα το ατσάλι δε στραβώνει.. κάμπτεται και σπάει)

Και ένα doit από τα alex pack κάνει αυτή τη δουλειά και ας κοστίζει κάτω από 20 ευρώ

Έχω πάρει ένα και του έχω αλλάξει τα φωτά.. δεν έχει καταλάβει τίποτα. Και αν μου καεί στα να μου.. 17 ε έκανε όχι 100.. τα ανταλλακτικά δισκάκια ακριβότερα έρχονται

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα ήταν καλύτερα να βάλεις το φουρφούρι να βγάζει αέρα... έτσι κ αλλιοσ αν πιάσει σκόνη η mo/bo κ το coolerακι της cpu τισ θερμοκρασίες που κατέβασεσ θα τισ 3αναπάρεισ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Chrisantz, καλή παρουσίαση και γείτονας απ'ότι βλέπω! :T:

Μία μόνο παρατήρηση: Καλό είναι να βάζουμε και ένα fan grill γιατί όλο και κάποιος περίεργος θα χάσει κανα δάχτυλο...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.