Jump to content



Αξίζει η αλλαγή από CRT σε TFT?


Wizard!

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ντεν έκει DVI στο γκραφείο καρντιά μου... Αλλά και να είχε, πρέπει να βρω τρόπο να "καψω" αυτή και να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει στην αποθήκη άλλη διαθέσιμη, γιατί μπορεί να βρεθώ με καμμιά 17άρα :p

Με μία VGA με καλό αναλογικό (κάτι το οποίον σημειωτέων είναι ανεξάρτητο κόστους), δεν θα έχεις και πρόβλημα. Απλώς με DVI όλα είναι πιο ευκρινή / πιο ''crisp''.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Σπίτι φυσικά με DVI θα δουλέψει. Καλύτερα είναι τα 60 ή 75? Τι προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει "λάθος" ρύθμιση?

Πρόβλημα δεν θα έχεις (με DVI πάντα).

Η επιλογή 60 > 75 έχει να κάνει στην περίπτωση αναλογικής σύνδεσης (όπως είπα και παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vadergr

Σε 2 tft που εχω κατσει μπροστα (ειχα την lg1915s και στο γραφειο εχουμε κατι acer 17'') και δουλευαν μονο με αναλογικη συνδεση, τα 75 ηταν σαφως καλυτερα απο τα 60.

Αυτό δεν το σχολιάζω.

Δεδομένων των ψυχολογικών διαταραχών σου, προφανώς τα μάτια σου διάβαζαν ''75'' και αγνοούσαν αυτό που έβλεπαν μπροστά τους. :p

Αρχική απάντηση από Vadergr

DVI μονο με 60hz μπορεις ,σε ολες τις οθονες.

Αρχική απάντηση από knight_77

Αν προκειται να δουλεψει με DVI τοτε δεν θα δεις ενδειξη 75 αλλα μονο 60Hz.

DVI=60Hz only;)

Εδώ κάνετε λάθος κύριοι.

Υπάρχουν οθόνες που παίζουν 75 σε DVI.

Στην περίπτωση αυτή δεν παρατηρώ καμία διαφορά στην ποιότητα εικόνας (με μία πρώτη ματιά τουλάχιστον - δεν το έχω ψάξει πολύ γιατί δεν βρίσκω και λόγο να πω την αλήθεια να την βάλω πάνω από 60).

Link to comment
Share on other sites

Συριε τωρα το εβαλα και στην acer παλι.Με 75 ειναι καλυτερη η οθονη.Με 60 μου βγαζει καθετες θολες λωριδες σε καποια κομματια της οθονης.

Οτι υπαρχει 75hz σε dvi ομολογω δεν το ηξερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Συριε τωρα το εβαλα και στην acer παλι.Με 75 ειναι καλυτερη η οθονη.Με 60 μου βγαζει καθετες θολες λωριδες σε καποια κομματια της οθονης.

''Καλύτερη'' = πχ δεν σφυρίζει; :p

Σοβαρά πάντως, δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο setup γι' αυτό δεν λέω ότι έχεις άδικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η 1980 στα 1024 μια χαρά έχει 75Ηζ. Διαφορά σε αυτή την οθόνη μεταξύ 60 και 75 δεν έχω παρατηρήσει καμία και δουλεύω αρκετές ώρες στα 1280-60Ηζ ακούραστα. Ένα φιλαράκι μόνο μου είπε ότι είδε διαφορά από 60 σε 75, είναι εκείνα τα παράξενα που συναντώ κατά καιρούς :p

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που έβαλα την TFT, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ στον αιώνα τον ΑΠΑΝΤΑ να ξαναγυρίσω σε CRT ακόμη και εαν αυτή είναι EIZO.

Mπορεί να μοιάζει υπερβολικό αλλά τα ματάκια μου ξέρουν με τι χαρά κάθονται τώρα μπροστά στην οθόνη με τις ώρες.

Με την CRT αν καθόμουν παραπάνω από 2 ώρες, μετά εαν έβλεπα μια λάμπα φθωρίου νόμιζα ότι έβγαζε ΜΠΛΕ χρώμμα... :D

Link to comment
Share on other sites

Kαθε φορα που παω σπιτι βλεπω το ''φως το αληθινο'' με την 1980q :D

Το επομενο πρωι στη δουλεια τρωω την ηττα με την ελεεινη Hitachi CM721F:TD:

Να δω ποτε θα αξιωθουμε και εμεις εδω να τις αντικαταστησουμε με TFT της προκοπης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 12:45]

Kαθε φορα που παω σπιτι βλεπω το ''φως το αληθινο'' με την 1980q :D

Το επομενο πρωι στη δουλεια τρωω την ηττα με την ελεεινη Hitachi CM721F:TD:

Να δω ποτε θα αξιωθουμε και εμεις εδω να τις αντικαταστησουμε με TFT της προκοπης...

Αυτό είναι το άσχημο...

Και εμένα από τότε που πήρα TFT για το σπίτι, κάθε φορά που πάω στην δουλειά μού'ρχεται να σπάσω την οθόνη .... :(

Link to comment
Share on other sites

[αφεντικό] Όχι βέβαια! Οι CRT είναι πολύ καλύτερες! Οι TFT είναι αίσχος! Μην πάρεις με τπτ TFT... [/αφεντικό] :p:P:P:P:P

Σίγουρα αξίζει η μετάβαση, ιδιαίτερα αφου τη θες για δουλειά οπότε δεν σε ενδιαφέρουν οι τρελοί χρόνοι απόκρισης και τα πιστότατα χρώματα. Προσωπικά απο τότε που πήρα TFT δεν μπορώ να κάτσω με τπτ σε CRT. Μετά απο 10 λεπτά αρχίζουν να πονάνε τα μάτια μου... Χώρια βέβαια και όλα τα άλλα πλεονεκτήματα που δίνει μια TFT. Βασικά εξοικονόμηση χώρου βασικά. Επίσης απο τη στιγμή που πήρα TFT, όλες οι CRT μου φαίνονται ως τπτ περισσότερο πέρα απο "μπαούλα", με μικροσκοπικό ορατό πλαίσιο σε σχέση με τη συνολική διαγώνιο της οθόνης κτλ κτλ... ;)

Μην το σκέφτεσαι με την καμία. Μόνο για πορωμένο γραφίστα δικαιολογώ πλέον μια CRT... ;)

Επίσης όπως έχει ξαναειπωθεί, ο χρόνος απόκρισης κτλ είναι περισσότερο "ψυχολογικά" θέματα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:08]

Μην το σκέφτεσαι με την καμία. Μόνο για πορωμένο γραφίστα δικαιολογώ πλέον μια CRT... ;)

Επίσης όπως έχει ξαναειπωθεί, ο χρόνος απόκρισης κτλ είναι περισσότερο "ψυχολογικά" θέματα... :)

Για τον χρονο αποκρισης δεν θα το ελεγα οτι ειναι μονο ''ψυχολογικο'' θεμα.

Πριν την 1980q ειχα την 1920p και πιστεψε με την εδωσα για αυτο το λογο.

Εμφανιζε ghosting ακομα και ο δεικτης του ποντικιου στο desktop:cry:

Βεβαια εξαρταται και απο τις ''ευαισθησιες'' του καθενος αλλα τουλαχιστον

για τη συγκεκριμενη ακομα και τυφλος θα το εβλεπε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Επίσης όπως έχει ξαναειπωθεί, ο χρόνος απόκρισης κτλ είναι περισσότερο "ψυχολογικά" θέματα... :)

Ή απλά ο άλλος είναι ο τόσο πορωμένος που παίζει με τις ώρες strategy games και εντοπίζει το ghosting στο παραμικρό :D

Γενικά για μένα οι TFT είναι μακράν πιο ξεκούραστες από τις CRT. Το μόνο που φχαριστιέμαι όταν κατεβαίνω Αθήνα στη Hitachi μου είναι τα χρώματά της, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να σου πω την αλήθεια, εγώ το ghosting στη δικιά μου η οποία μάλιστα έχει 25ms, μόνο στο desktop το έχω παρατηρήσει. Κατά τ'άλλα στα παιχνίδια δεν έχω καταλάβει διαφορά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 15:14]

Ή απλά ο άλλος είναι ο τόσο πορωμένος που παίζει με τις ώρες strategy games και εντοπίζει το ghosting στο παραμικρό :D

LAWL LAWL LAWL με τα strategy θα δείς ghosting?? :worship:

Για βάλε κανα unreal(ή FPS γενικά) να μας πείς :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το μόνο που φχαριστιέμαι όταν κατεβαίνω Αθήνα στη Hitachi μου είναι τα χρώματά της, τίποτα άλλο.

Καλά, αυτό δεν είναι απαραίτητο. Εγώ που βλέπω εδώ σε ένα συνάδελφο την 19" ΕΙΖΟ, για να καταλάβεις διαφορά στα χρώματα, πρέπει να το ψάξεις παααααάρα πολύ και σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Βέβαια για nonEIZO δε γνωρίζω και δεν το έχω ψάξει

Link to comment
Share on other sites

To ghosting εξαρτάται από την πόρωση του καθενός, τι παιχνίδια παίζει -και κυρίως- πώς τα παίζει. Εγώ που παίζω πολλά "γρήγορα" games (FPS, RTS, Racing) εντοπίζω πολύ εύκολα το φαινόμενο αυτό με το παραμικρό. Όταν πήρα τη 1980 ήταν πραγματικά η μόνη οθόνη που ΔΕΝ είχε τί-πο-τα που να θυμίζει ghosting. Τώρα πλέον είναι πολλές αλλά και πάλι η 1980 κρατιέται ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν παιρνω οθονη δεν κοιταζω ghosting ,ουτε καν για καμμενα πιξελ.Τα εχω σκασει πρωτα και δεν θελω να τσαντιστω μετα.Αν το παρατηρησω τυχαια,φυσικα και θα κανω τις απαραιτητες κινησεις.Αλλα για ποιον λογο να μπω στην διαδικασια του αγχους?

Με την philips παντως δεν παρατηρησα κατι ασχημο σε fear/cod2/empire at war/pes5/fifa06.Iσως τα στανταρ μου να ειναι πιο χαμηλα και να ειμαι πιο βολικος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.