Jump to content



TFT TV αντί οθόνης γίνεται;


Ilias83

Recommended Posts

Παιδιά μέχρι τώρα στον υπολογιστή μου δουλεύω με μια 17" Eizo FlexScan F520 (CRT)

Τι και αν αγοράστηκε η LG1730S, εγώ απλά προτιμώ την Eizo και έτσι η κομψή LG χορηγήθηκε ευγενικά στην αδερφή μου...

Όμως επειδή βλέπω πολλές ταινίες και όπως να το κάνουμε 17" CRT παραείναι λίγες για απόσταση 3 μέτρων που θα ήθλεα να μπορώ να βλέπω σκεφτόμουν για την αγορά μιας 19" TFT Eizo (π.χ. 1910)

Όμως τελευταία μου έχουν μπει ιδέα του στυλ τι καλά που θα ήταν μια μικρή TFT τηλεόραση μέσα στο δωμάτιο και εκεί να συνδέω το pc μόνιμα και να δουλεύω όποτε χρειάζομαι...

Μπορείτε να με διαφωτίσετε λιγάκι;

Αρχικά κάτι τέτοιο απ'όσο ξέρω είναι και παραείναι εφικτό...

Το θέμα είναι ποια τα αρνητικά του σημεία;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα που ακριβως ειναι το προβλημα σου!

Στο οτι θες μια lcd ΤV και να συνδεεις το pc ekei?ΜΑλλον οχι εε?

Να βαλεις καρτα τηλεοραρασης στον υπολογιστη μοιαζει ποιο ευκολο...

επισης μπορεις να παρεις και αυτο (ενδεικτικα το αναφερω) και να μην χρησιμοποιεις το pc για να δεις TV...

*(δεν ξερω αν εχει καλη-κακη εικονα το συγκεκριμενο tuner..απλα θα μου αρεσε σαν ιδεα να μην ανοιγω pc για να βλπεω TV..-υοαρχουν και αλλα αμα ψαξεις)

Link to comment
Share on other sites

Τα σημεία που θέλουν προσοχή είναι:

1. Η ανάλυση της TFT-TV. Αν είναι χαμηλή (8ΧΧ*ΧΧΧ) ουσιαστικά δεν θα μπορείς να δουλέψεις win παρά μόνο games, ταινίες κλπ.

2. Η TFT-TV να έχει ψηφιακή είσοδο σήματος (DVI-HDMI).

3. To γεγονός ότι για Monitor πιθανόν να είναι τεράστια και να σε κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Να βαλεις καρτα τηλεοραρασης στον υπολογιστη μοιαζει ποιο ευκολο...

Δεν είναι για να βλέπω τηλεόραση στο pc. Θέλω να έχω pc στην τηλεόραση.

Απλά και μόνο γιατί θέλω μεγάλη οθόνη...

Αρχική απάντηση από spc

Τα σημεία που θέλουν προσοχή είναι:

1. Η ανάλυση της TFT-TV. Αν είναι χαμηλή (8ΧΧ*ΧΧΧ) ουσιαστικά δεν θα μπορείς να δουλέψεις win παρά μόνο games, ταινίες κλπ.

2. Η TFT-TV να έχει ψηφιακή είσοδο σήματος (DVI-HDMI).

3. To γεγονός ότι για Monitor πιθανόν να είναι τεράστια και να σε κουράζει.

1. Αυτό με την ανάλυση φοβόμουν και εγώ...

2. Το έχω υπ'όψην γιατί αν περιμένω από το TV-Out σώθηκα.

3. Έλεγα για 21-24" περίπου εκεί... Θέλω να δουλεύω από τα 3 μέτρα και να καταργήσω ουσιαστικά τον υπολογιστή πάνω στο γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

να παρεις μια οθονη υπολογιστη με ενα standalone τv-tuner πως σου φαινεται σαν λυση...

Με 550€ περπου παιρνεις μια καλη οθονη για υπολογιστη και με το standalone tvtuner βλεπεις τηλεοραση ανευ pc...μεχρι την στιγμη που θα θελησεις να δουλεψεις το pc ....οπου τοτε πιστευω θα παρει τα πανω της σε σχεση με καποια tft tv των 20" με 800χ600 στην καλυτερη ....(κυκλοφορουν και με 640χ480 καποια φτηνα μοντελα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έκανα ούτως ή άλλως (στόχος η Eizo 1910), απλά σκέφηκα μήπως να το παρακάνουμε στο μέγεθος και να πάμε για πολλές ίντσες...

Αλλά ψάχνοντάς το λιγάκι μάλλον ξεφεύγει πολύ η τιμή.

(Και μου άρεσε η ιδέα της οθόνης κολλημένης στον τοίχο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.