Jump to content



Ας μιλήσουμε για τις 7800GS (agp)...


Freedom

Recommended Posts

Μολις γυρισω σπιτι , θα ποσταρω και 3dmark2005 . . . δεν πιστευω να ξεπερασει τα 4000 με την CPU . . .

να βαλω καμμια υδροψυξη ? δεν αξιζει ?

ειδα αυτο : http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=2976

κανενα P4 3.4 EE ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

θα τα ξεπερασει, καπου στα 6.2Κ σε βλεπω λογο cpu bottleneck....

...Υποθετω οτι θες γυρω στα 3.8 με 4GHz sto Northy για να μην σου κοβει αυτην τη καρτα..:nuke:

Εμενα στα 3.3G μου κοβει την Χ850 στα 6300 marks, στα 3.5G(max) στα 6800 marks. (3dmark05)

Γιοκ ταβανι...:devil:

ΠΑΝΤΩΣ, don't worry γιατι αν παιζεις σε 1280χ1024 και φιλτρα ΑΑ/ΑF , εισαι οκ !!!

Εκει η καρτα κανει περισσοτερα, και ο cpu σου την προλαβαινει....:jump:

Αλωστε αυτες η καρτες αν δεν ειναι minimum σε 1280χ1024/2ΑΑ/8AF trilinear, ειναι αχρηστες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

είναι η πρώτη φορά που κάνω post εδώ.

Αγόρασα μια 7800GS εδώ και 2 εβδομάδες και την εγκατέστησα στο pc μου το οποίο έχει mobo

ASUS P4S533 SiS chipset και με τον driver της nVidia 81,98

απο την πρώτη στιγμή είχα graphic artifacts και ενώ την έδωσα πίσω στα Multirama και την αντικατέστησαν με καινούρια συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα.

Επικοινώνησα πάλι μαζί τους και μετά απο τεστ της κάρτας σε δικό τους pc μου είπαν να κάνω update to bios kai to chipset, όντος έτσι έκανα και συνεχίζω να έχω την ίδια κατάσταση!!!

’ν μπορείτε και θέλετε δώστε μου κανα hint :D

Link to comment
Share on other sites

Η προηγουμενη σου καρτα ειχε τα ιδια προβληματα ? Εχεις υπερχρονισει τον επεξεργαστη ? Ρωταω γιατι δεν ξερω αν η αγαπημενη μας SiS εχει AGP/PCI Lock στο 645DX . . . πρεπει να εχει . Για ελενξε το μια . . . απο τα bios . Αν δεν εχει , σημαινει οτι υπερχρονιζοντας τον επεξεργαστη , ο διαυλος επικοινωνιας agp υπερ/ται με αποτελεσμα την ασταθεια στην καρτα γραφικων .

Επισης η μητρικη υποστηριζει μονο μεχρι AGP 4X . . . ισως παιζει και αυτο καποιο ρολο στην υποθεση .

Μην ξεχασεις να κατεβασεις και τους τελευταιους forceware .

http://www.ocworkbench.com/2002/asus/p4s533/p4s533p2.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

θα τα ξεπερασει, καπου στα 6.2Κ σε βλεπω λογο cpu bottleneck....

...Υποθετω οτι θες γυρω στα 3.8 με 4GHz sto Northy για να μην σου κοβει αυτην τη καρτα..:nuke:

Εμενα στα 3.3G μου κοβει την Χ850 στα 6300 marks, στα 3.5G(max) στα 6800 marks. (3dmark05)

Γιοκ ταβανι...:devil:

ΠΑΝΤΩΣ, don't worry γιατι αν παιζεις σε 1280χ1024 και φιλτρα ΑΑ/ΑF , εισαι οκ !!!

Εκει η καρτα κανει περισσοτερα, και ο cpu σου την προλαβαινει....:jump:

Αλωστε αυτες η καρτες αν δεν ειναι minimum σε 1280χ1024/2ΑΑ/8AF trilinear, ειναι αχρηστες!

call of duty 2 ~ 140 fps σε 1280χ1024 με 4x anti 16x aniso

3dmark 2005 , ειναι πολυ μεγαλο για να το κατεβασω με την ταπεινη μου 64k ;)

παιζει και το Oblivion !!!!! σε full screen 1024χ768 max quality by default + hdr !!! περιπου 40~90 indoors , 25 outdoors . . . . καλα ειναι !!! :D

"Εκει η καρτα κανει περισσοτερα, και ο cpu σου την προλαβαινει....:jump:" επαυξανω . . . καταλαβαινεις

:banging:

Link to comment
Share on other sites

ty για την γρήγορη ανταπόκριση :D

Η προηγούμενη μου κάρτα (nVidia 4600ti 128mb) δούλευε και δουλέυει μια χαρά,

υπερχρονισμό δεν έχω κάνει.

Στο bios έχει έπιλογές για AGP VGA CARD/ PCI VGA CARD.

Όσον αφορά τους τελευταιους forceware έχω κατεβάσει και το 84,21 αλλά απο τα Multirama

μου πρότειναν το 81,98 αντί του τελευταίου.

:|

Link to comment
Share on other sites

1.Βαλε την επιλογη "AGP VGA CARD"

2.το Αgp 4X το ειδες ? Μπορεις να το αλλαξεις , σου εχει επιλογη ? αν εχει auto και 4x βαλε την 4x

3.οταν αλλαξες την καρτα , εκανες uninstall τον προηγουμενο driver ?(αν οχι καντο οπωσδηποτε !) http://downloads.guru3d.com/download.php?det=202

4.το ανεμιστηρακι της καρτας δουλευει κανονικα ?

το ξερεις οτι θελει δυνατο τροφοδοτικο για να παιξει κανονικα η 7800 GS ετσι δεν ειναι ?

κανενα 400αρι τουλαχιστον , και με 18 A στα 12Volts . . .

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την επιλογή εχω, το AGP το έχω 4Χ, η κάρτα και το ανεμιστηράκι δουλέυει κανονικά, όσον αφορά την τροφοδοσία έχω 350αρι αλλά πριν την αγοράσω διάβασα τα παρακάτω για τις απαιτήσεις της κάρτας.

This graphics card requires:

A minimum 350W system power supply

An AGP 2.0 ( or higher ) compliant motherboard. Some motherboards violate the AGP specification and therefore this card may not physically fit in some systems.

Two available hard disk drive power dongle ( smaller floppy disk drive connector is not sufficient ).

A vacant PCI slot adjacent to the AGP slot. This board occupies two slots : one AGP and one PCI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από merlingr

Αυτή την επιλογή εχω, το AGP το έχω 4Χ, η κάρτα και το ανεμιστηράκι δουλέυει κανονικά, όσον αφορά την τροφοδοσία έχω 350αρι αλλά πριν την αγοράσω διάβασα τα παρακάτω για τις απαιτήσεις της κάρτας.

This graphics card requires:

A minimum 350W system power supply

An AGP 2.0 ( or higher ) compliant motherboard. Some motherboards violate the AGP specification and therefore this card may not physically fit in some systems.

Two available hard disk drive power dongle ( smaller floppy disk drive connector is not sufficient ).

A vacant PCI slot adjacent to the AGP slot. This board occupies two slots : one AGP and one PCI.

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=891&pageID=2103

ειναι "minιmum" τα 350W με 20αρι ρευμα , θες ενα καλο δηλαδη 350 για να τρεξει καλα .

θα σου προτεινα , αν οντως αυτο φταιει . να παρεις κανενα 450 αρι καλο να σου μεινει κιολας για μετα . . .

Link to comment
Share on other sites

ok εγκατέστησα νέο τροφοδοτικό 480W, συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα :(

κάτι που πρόσεξα είναι ότι οταν περάσω vga driver και κάνω restart στην αρχή είναι όλα τέλεια στο game μετά απο κάμποση ώρα αρχίζει να εμφανίζει artifacts.

πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να αλλάξω μητρική (έλεος).

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις μητρικη ? :(

δες και αυτο : http://www.techenclave.com/forums/can-bad-power-supply-cause-artifacts-66482.html

minimize - maximize the game ?

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/495789.html

http://forums.hardwarezone.com/showthread.php?s=&threadid=1255360

try single ram stick

και κατι τελευταιο . . . η 7800 gs οπως και πολλες high end καρτες γραφικων για agp χρειαζονται και δευτερη τροφοδοσια μεσω της υποδοχης που εχουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από merlingr

ok εγκατέστησα νέο τροφοδοτικό 480W, συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα :(

κάτι που πρόσεξα είναι ότι οταν περάσω vga driver και κάνω restart στην αρχή είναι όλα τέλεια στο game μετά απο κάμποση ώρα αρχίζει να εμφανίζει artifacts.

πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να αλλάξω μητρική (έλεος).

Αν σου πετάει μετά απο ώρα πιθανόν να είναι θερμοκρασία; Έχει ψυκτράκια στις μνήμες, θερμοκρασία πυρήνα απο τις ιδιότητες βλέπεις; Δοκίμασε να βάλεις έναν ανεμιστήρα να χτυπάει την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Ηi guys!!

Αγορασα και εγω την XFX 7800gs Χτ..Ωραια καρτουλα !!Το ερωτημα που εχω ειναι αν γνωριζει κανεις κανενα τροπο να χεκλιδωΘουν τα pipelines που είναι εκτος!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Χθες, στις 17:22]

Καλο ειναι να μη την πειραξεις ακομη δουλεψε την κανα δυο βδομαδες και μετα θα σου πουμε.

αρα δηλαδη υπαρχει τροπος . . . .

:jump:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται;

Οι αντίστοιχες κάρτες είναι σαν είδος προς εξαφάνιση. Όπου και να ρωτήσεις σου λένε δεν ξέρουμε πότε θα ξαναέρθουν ενώ υπάρχει το προϊόν στο site.

Η ελληνική αγορά είναι απλώς απογοητευτική :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από omni [30-03-2006 18:37]

call of duty 2 ~ 140 fps σε 1280χ1024 με 4x anti 16x aniso

3dmark 2005 , ειναι πολυ μεγαλο για να το κατεβασω με την ταπεινη μου 64k ;)

παιζει και το Oblivion !!!!! σε full screen 1024χ768 max quality by default + hdr !!! περιπου 40~90 indoors , 25 outdoors . . . . καλα ειναι !!! :D

"Εκει η καρτα κανει περισσοτερα, και ο cpu σου την προλαβαινει....:jump:" επαυξανω . . . καταλαβαινεις

:banging:

cod2 140fps ? σε dx7 mode το τρεχεις ή σε 9 ? soft smoke ? texture quality ? corpses ? shadows ? τοσα εχεις οταν γινεται χαμος στην οθονη ( βλεπε pointe de hauc ) ή οταν κοιτας τον τοιχο ? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.