Jump to content



Εγκατάσταση ''Standard VGA Driver'' (ATI X1900XT Driver Installation)


spc

Recommended Posts

Αν και δεν μου έχει τύχει να το χρειαστώ τα τελευταία χρόνια, να που προέκυψε και πάλι:

Δεν καταλαβαίνω τι μου διαφεύγει αλλά αδυνατώ να εγκαταστήσω το Standard VGA Driver στα XP.

Με τον τρόπου που θυμόμουν (Show All Drivers κλπ) δεν εμφανίζεται πουθενά ο εν λόγω οδηγός.

Στους Display Drivers των Win πάλι δεν υπάρχει πουθενά και μου εμφανίζονται μόνο όσους έχουν τα XP του εκάστοτε κατασκευαστή της VGA που είναι πάνω στο μηχάνημα εκείνη την στιγμή (στους οποίους φυσικά δεν περιλαμβάνεται ο Standard VGA Driver).

Ελπίζοντας να μην μου διαφεύγει κάτι προφανές, αναμένω τα σχόλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:38]

Update (''Ωρε παλίκαροι'' :p)

Τελικά ούτε με driver cleaner, ούτε με safe mode έγινε δουλειά....

Απώτερος σκοπός η εγκατάσταση των ATI 6.1...

μην με θυμιζεις.ετσι την πατισα μια φορα και εγω και καταληξα απο την τσατιλα

σε εγκατασταση...... προσωπικα σηκωσα χερια και ποδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

1900 μου μυριζει :D

Εγω το ρωτησα διοτι και με τους 6.1 δεν παιζουν οι Χ1900....μια ωρα παιδευομασταν με τον hipro-esdee και ακρη δεν βγαλαμε......ο φακελος που λεει τις καρτες τις οποιες υποστηριζει δεν εχει μεσα την Χ1900.....ρεζιλι εντελως....και στην σελιδα της sapphire οταν μπεις στο X1900->drivers......σου γραφει οτι δεν βρεθηκαν αποτελεσματα.....

Spc------->αμα βρεις ακρη η drivers η οτιδηποτε πες το μας...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δλδ με τους οδηγούς που έχει η συσκευασία, δεν παίζει η κάρτα?

Δεν ειχαμε της συσκευασιας....κατεβασμενους τους 6.1 ειχαμε...!!!Αλλα την καρτα δεν την αναγνωριζαν καθοου....εβγαζε αυτα που λεει ο spc....το ati tool εδειχνε οτι ηθελε...

Κατι ειπε ο Βαγγελης οτι στην συσκευασια μεσα οι καρτες εχουν Modded 6.1 αν θυμαμαι καλα..

kαι εδω καποιος ανανφερει οτι καποιοι εχουν προβλημα με τους 6.1

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=87790&highlight=modded+6.1

και εχουν δωσει λινκ απο modded 5.13

http://download.hightech.com.hk/driver/Radeon_8_203_1900/8.203.4-051211a-028709C-ATI.zip

Tι να πω...ισως κατι καναμε λαθος...

Roοt πες καμια ιδεα μπας και κατι μας διαφευγει......

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

λογικα θα εχει οδηγους στη συσκευασια για 1900 , οπως οταν ειχα παρει την XL δεν ειχε στο νετ οδηγους και ειχε μονο στο σιντι.

λογικα θα λεγονται 6.1b , νομιζω

με μια προχειρη αναζητηση στο google δεν βρηκα κατι σε 6.1b...:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Στο rage3d αυτό λέει, οι 6.1 δεν παίζουν, θέλει του cd, 5.13(moddded άραγε?).

Αλλιώς υπομονή για τους 6.2.

Mα τι στο καλο κανουνε????

Βγαζουν καρτες και δεν εχουν βγαλει τους οδηγους τους???

Δεν ειναι για κλαμματα αυτο το πραγμα???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με Χ1900ΧΤ αυτά.

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:

Οι 6.1 δεν μπαίνουν με καμία Παναγία (ούτε μέσω του κανονικού setup, ούτε χειροκίνητα (update driver κλπ)).

Τους 5.13 (από net το διευκρινίζω αυτό υπάρχει λόγος όπως θα δείτε παρακάτω) δεν δοκίμασα να τους βάλω καθώς θεώρησα ότι δεν είναι δυνατόν να μην παίζουν οι 6.1.

Το κουφό είναι ότι ακριβώς το ίδιο error βγάζει όταν πας να εγκαταστήσεις του cdιου που ήρθε με την κάρτα (5.13 σύμφωνα με την ετικέτα του cd) (inf not found try selecting standard vga driver (αυτό που ρωτάω από την αρχή και δεν το έχω καταφέρει αν και δεν ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα) before installing).

To ακόμα ποιο κουφό είναι ότι χειροκίνητα μπαίνουν οι drivers του cdιου (χωρίς cc κλπ βέβαια)! (3dmark06: ~5.200 αν θυμάμαι καλά).

Γενικά δεν είχα και πολύ χρόνο εχθές να ασχοληθώ, θα του ξαναρίξω μία ματιά το βράδυ.

@2cpu-bill: Αυτές τις μαμακίες κάνει η ΑΤΙ και στέλνει πελάτες στην nvidia

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Υπομονή serious, με τους 6.2 θα ανέβει το performance(6.2 beta είχαν στείλει στους reviewers).

Καλά δεν καίγομαι (μέχρι να προλάβω να την χρησιμοποιήσω θα έχει βγει η Χ2900 :p).

Το όλο θέμα γίνεται για την ξεφτίλα της ΑΤΙ: Να αντικαθιστούν το κορυφαίο μοντέλο ούτε 1 μήνα μετά την κυκλοφορία στην αγορά του προηγούμενου (χωρίς κανέναν απολύτως σεβασμό για τους καημένους πελάτες της που τα έσκασαν για την X1800XT) και να μην έχει driver διαθέσιμο?????

Η απόλυτη ξεφτίλα και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.