Jump to content



PCI ATA raid cards


ea6gka

Recommended Posts

παιδες εχω μια μητρικη για Ρ3 η οποια εχει μεχρι ΑΤΑ 66 υποστηριξη. Εχω ομως 2 ομοιους δισκους ΑΤΑ133 και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να χρησιμοποιησω μια καρτα σαν και αυτη πχ http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=90&Product_Id=150130

σε μια απο τις pci θυρες της μητρικης (ASUS CUV4-X) . Επειδη δεν εχω ξανακανει τετοιο εγχειρημα ξερει κανεις αν ολες οι μητρικες παιζουνε με τετοιες καρτες RAID και αν τελικα θα επωφεληθω της ταχυτητας του RAID μεσω του PCI?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αξιζει να κανεις κατι τετιο αλλα θα σου προτινα να προτιμισεις καπια καρτα με promise contoler απανο.....

οσα δοκιμασα με promise ητανε πολι καλητερα σε επιδοσεις αλλα και επαιζαν παντου σε θεμα drivers

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

silicon νομιζω παλι ειναι καλυτεροι. με ποιους τους συγκρινες ?

δε ξερω ομως πως κανω το ΒΙΟΣ να βλεπει τη συστοιχια αυτη σαν ΒΟΟΤ ομως , γινεται αυτο το πραγμα?

με καπιες με silikon chipaki.....

δεν θυμαμε ακριβος μοντελα...

οσο για Boot σε συτην που εχω maxtor με promise μπουταρει αλλα σε xp εγκατασταση σε αλλα δεν δοκιμασα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.