Jump to content



2 WD1500 raptor@raid0


street warrior

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά σήμερα παρέλαβα 1 raptor 150ρη και στο λιγοστό χρονο που πρόλαβα να ασχοληθώ έστησα λειτουργικό και πρόλαβα να τρέξω κάποια τεστάκια στο HD Tach.Παρακάτω θα σας δείξω κάποιες εικόνες αν λείπει κατι η χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο πείτε μου

Εδώ ο raptor:(Η φωτογραφία ειναι αισχος sorry)

thelab9bz.th.gif

Εδώ ένα αποτέλεσμα στο HD Tach μεταξύ raptor150 kai Seagate CheetahX15 (15000 RPM)

wdc1500vsseagatecheetahx156jl.th.gif

Εδώ vs 3 SCSI Seagate CheetahX15 (15000 RPM) σε raid0

vsseagatecheetah5wm.th.gif

Εδώ με 2 SCSI Fujitsu (15000 RPM) σε raid0

vsfujitsuraid6nh.th.gif

Και για φινάλε raptor150 vs 2*raptor74 σε raid0

wdcvswdrraid743ym.th.gif

Από την λίγη ώρα που δούλεψα τον δίσκο το συμπερασμά μου είναι ότι είναι πολυ καλός και πάνω απόλα γρήγορος δίσκος.Ο θόρυβος του κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα με τον 74άρη όσο για θερμοκρασίες δεν έχω τσεκάρει σε συνθήκες βαριάς εργασίας αλλά σε idle συνθήκες δείχνει ο 150ρης να είναι λιγότερο ζεστός (χωρίς όμως να έχω βγάλει ακόμα ασφαλή συμπεράσματα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

ευχαριστουμε για την μινι-παρουσιαση/συγκριτικο.

πολυ χρησιμες πληροφοριες μας εδωσες.φαινεται αρκετα δυνατος.απο θορυβο και θερμοκρασιες πως παει?

εγω σκεφτομαι για αλλον εναν 74αρη μελοντικα για raid0.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το HDtach ή οι συγκεκριμένοι δίσκοι, αλλά τα RAID αποτελέσματα των 2 Raptor 74Gb αλλά και όλων των SCSI δίσκων είναι ελεεινά και τρισάθλια. Κάποιος δεν έκανε κάτι σωστά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν ξέρω αν φταίει το HDtach ή οι συγκεκριμένοι δίσκοι, αλλά τα RAID αποτελέσματα των 2 Raptor 74Gb αλλά και όλων των SCSI δίσκων είναι ελεεινά και τρισάθλια. Κάποιος δεν έκανε κάτι σωστά ;)

^^^that

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:05]

Δεν ξέρω αν φταίει το HDtach ή οι συγκεκριμένοι δίσκοι, αλλά τα RAID αποτελέσματα των 2 Raptor 74Gb αλλά και όλων των SCSI δίσκων είναι ελεεινά και τρισάθλια. Κάποιος δεν έκανε κάτι σωστά ;)

Το HDtach είναι η έκδοση 3.0.1.0.Δεν βρήκα νεότερη έκδοση.Σκέψου επείσης ότι οι SCSI δίσκοι ήταν στημένοι σε διάφορα CPU.Π.χ ο Seagate Χ15 ήταν στημένος σε Ρ4 2,4Ghz.Πιθανόν να κόβει σε διαμεταγωγή κτλ. Απο εκει και πέρα εγώ ότι αποτελέσματα είδα postαρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.