Jump to content



DVD και cpu στο 100%


BeetleJuice

Recommended Posts

κορμια σας καλω σε βοηθεια για ενα θεμα που μουχει σπασει τα νευρα

εμφανιστηκε σε p3@800mhz με μισο γιγα ραμ,64μβ μχ440 gpu ΑΛΛΑ και σε λαπτοπ 3γιγα π4 με μισο γιγα ραμ

μετα απο φορματ και αφου περασουν 2-3 μηνες λειτουργιας ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ παρουσιαζεται το εξης :

ο ηχος σπαει και η εικονα φαινεται σαν να ψιλοκολαει..

κοιτωντας την ελευθερη μνημη ειναι πανω απο το 80% ελευθερο

το cpu δουλευει κοφτες με μονη εφαρμογη που του αντλει πορους να ειναι το Power dvd με την ταινια που παιζει..

απαραδεκτο

το πισι και το λαπτοπ κατα ταλλα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα

ολα μια χαρα

θεωρω απαραδεκτο να γινεται φορματ σε μηχανημα που δεν εχει απολυτως τιποτα μονο και μονο γιατι δεν παιζει dvd σωστα , και γιαυτο ρωταω μηπως καποιος εχει συναντησει κατι παρομοιο γιατι ειμαι σιγουρος οτι καποια βλακεια ειναι...

- καποιος μου ειπε οτι μπορει να ειναι το dvd αργο (ειναι 6χ ι 8χ) , παιζει να φταιει αυτο?

- καποιος ειπε οτι η καρτα γραφικων ειναι μικρη αλλα οκ , το λαπτοπ γιατι κανει το ιδιο ακριβως με χ700?

-τι drivers συνιστατε για το πισι , να βαλω 66,93? να βαλω τους τελευταιους? 88 κατι νομιζω λεγονται...

για help ρε παιδια , δεν αντεχω αλλο φορματ σε ξενα πισι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε τύχει το ίδιο σε ένα μηχάνημα με Celeron 733MHz, 192MB ram, TNT2 Riva 128 και Win2000. Το μηχάνημα ολόφρεσκο απο format κτλ, αλλά βάζω το Power DVD 5 και το utilisation δεν κατέβηκε ούτε στιγμή κάτω απο 95%, με τα ίδια συμπτώματα με τη δικιά σου περίπτωση. Δοκίμασα 2-3 άλλα, το ίδιο. Τελικά μόνο με το Power DVD 4 κατάφερα να το κάνω να παίξει -ας πούμε- αξιοπρεπώς...

Δοκίμασε κάποιο πιο ελαφρύ ή πιο παλιό πρόγραμμα, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις διάφορα εφέ κτλ. Όσον αφορά τον PIII τουλάχιστον... Για το laptop φαίνεται λίγο περίεργο αν και απ'όσο ξέρω οι επιδόσεις των laptops ήταν ανέκαθεν αρκετά χαμηλότερες απο τα αντίστοιχα desktops...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 22:40]

Εμένα μου είχε τύχει το ίδιο σε ένα μηχάνημα με Celeron 733MHz, 192MB ram, TNT2 Riva 128 και Win2000. Το μηχάνημα ολόφρεσκο απο format κτλ, αλλά βάζω το Power DVD 5 και το utilisation δεν κατέβηκε ούτε στιγμή κάτω απο 95%, με τα ίδια συμπτώματα με τη δικιά σου περίπτωση. Δοκίμασα 2-3 άλλα, το ίδιο. Τελικά μόνο με το Power DVD 4 κατάφερα να το κάνω να παίξει -ας πούμε- αξιοπρεπώς...

Δοκίμασε κάποιο πιο ελαφρύ ή πιο παλιό πρόγραμμα, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις διάφορα εφέ κτλ. Όσον αφορά τον PIII τουλάχιστον... Για το laptop φαίνεται λίγο περίεργο αν και απ'όσο ξέρω οι επιδόσεις των laptops ήταν ανέκαθεν αρκετά χαμηλότερες απο τα αντίστοιχα desktops...

αδερφε λες να ειναι αυτο?

να βαλώ κανα παλιο προγραμμα για να παιζει dvd?

σημερα το σκεφτομουν και γω και μουχε περασει απο το μυαλο

με το 5 παντως στις αδερφης μου τα ιδια κανει...

το 4 που να το βρω ρε παιδια τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το 5 το χω παρατηρήσει οτι είναι αρκετά βαρύ...

Όσο για το 4, ψάξε και όλο και κάπου θα το βρεις... ;) Αλλιώς πες μου το mail σου ή κάνε με add στο msn με makishourdakis@freemail.gr και μπες κάποια στιγμή αύριο βράδυ να στο στείλω... 6.3MB είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι τρέχει στο παρασκήνιο.

Defrag, virus scan, indexing (μην πω καμιά ιωσούλα) ιδιαίτερα αφού άρχισε να τα κάνει μετά από σύνδεση στο internet (και κατά συνέπεια ενημερώθηκε με νέα updates και προγραμματάκια).

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει συνδεθει ποτε στο ιντερνετ και δεν εχει γινει ποτε update απο microsoft

απλα ενα sp2 εχει μπει απο cd , τιποτε αλλο

το symantec corporate εχει πανω αλλα δεν ετρεχε εκεινη την ωρα

αλλα dvd δοκιμαστικε αλλα δεν εχει αποτελεσμα

απμε registry

γιατι διορθωνω το avi αφου τοκανει σε dvd?

μηπως να αλλαξω και το vob κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

εβαλα στο πισι το 4 και επαιξα κανα δυο φορες με το "hardware aceleration"

σε καποια φαση , ω του θαυματος ,πηγε στο 45-40 % το usage..

αρα οκαπο δω

με το λαπτοπ τωρα δουλευω να δω τι φταιει...

παντως το powerdvd 4 στο λαπτοπ ειναι καραγκιοζιλικι, αμαρτια αποτο θεο προγραμμα 3 ετων ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν στα performance options βάλεις την επιλογή να κάνει βελτιστοποίηση για background services και σου λυθεί το πρόβλημα, τότε ξέρεις τι φταίει.

Για δοκίμασε να μας πεις γιατί δεν νομίζω ότι φταίει το hardware acceleration.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό που σου είπαν για το dma, δες στον device manager στον αντίστοιχο controller αν έχει μπει σε pio mode το drive, μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές σε παλιό pc κ ότι είχε να κάνει με dvd σερνόταν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 02:40]

Αν στα performance options βάλεις την επιλογή να κάνει βελτιστοποίηση για background services και σου λυθεί το πρόβλημα, τότε ξέρεις τι φταίει.

Για δοκίμασε να μας πεις γιατί δεν νομίζω ότι φταίει το hardware acceleration.

Νικολα απο που γινεται αυτο ρε μαν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 10:03]

δες αυτό που σου είπαν για το dma, δες στον device manager στον αντίστοιχο controller αν έχει μπει σε pio mode το drive, μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές σε παλιό pc κ ότι είχε να κάνει με dvd σερνόταν

κωστα ειναι κακο το ΡΙΟ mode?

εγω παντως απο bios ολα στο αυτο τα βαζω

υπαρχει καποιο tip? να προσεχω κατι?

αν θυμαμαι καλα το udma θελουμε να ειναι ο, τουλαχιστον απο μπιος

απο device manager τι να ρυθμισω ρε κωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

αν θυμαμαι καλα το udma θελουμε να ειναι ο, τουλαχιστον απο μπιος

απο device manager τι να ρυθμισω ρε κωστα?

στο device manager, στον controller δες αν είναι επιλεγμένο udma ή δουλεύει σε pio mode.

π.χ. στο pc μου ο controller λέγεται nvidia nforce 2 ata controller και ο sata silicon image sata controller.

ο nvidia παίζει σε udma 5 τους δίσκους - udma 2 τα dvd-rom και ο sata παίζει σε udma 6.

επίσης δες αν είναι ενεργοποιημένο και το dma σαν τεχνολογία γενικότερα.

(λογικά για να έχεις udma πρέπει να παίζει dma, αλλιώς δεν προλαβαίνει).

Link to comment
Share on other sites

σωτηρη ολα τα λεφτα εισαι μαν

μου το εκανες λιανα αλλα ισως υπερβολικα λιανα , δεν θυμασαι ποιος ειμαι ρααα?

ενα λινκ σωτηρακη με udma θα με βοηθουσε μιας που εντοπισα τρυπα στις γνωσεις μου...

udma επιβαλεται να εχει dma mode δηλαδη?

αλλιως μπαινει σε ΡΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε άλλο ένα τεστ.Προσπάθησε να κάνεις ριπ την ταινία στον δίσκο,αν την κάνει προσπάθησε να την παίξεις από τον σκληρό...αν παίξει...τα έχει φτήσει το DVD...και πάνω απ'όλα αν την περάσει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

σωτηρη ολα τα λεφτα εισαι μαν

μου το εκανες λιανα αλλα ισως υπερβολικα λιανα , δεν θυμασαι ποιος ειμαι ρααα?

ενα λινκ σωτηρακη με udma θα με βοηθουσε μιας που εντοπισα τρυπα στις γνωσεις μου...

udma επιβαλεται να εχει dma mode δηλαδη?

αλλιως μπαινει σε ΡΙΟ?

:p

σε θυμάμαι αλλά με αυτά που ρωτάς!!!!!

dma = direct memory access

κοινώς στέλνεις κάτι από το drive κατευθείαν στη μνήμη.

ΑΝ ΔΕΝ έχεις dma, περνάει πρώτα από τον επεξεργαστή.

αν περνάει από τον επεξεργαστή, θα έχεις throughput περίπου 5mb/sec και 100% cpu utilization.

οπότε ψοφάει το εργαλείο ;)

αν είναι σε udma mode νομίζω δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο.

δοκίμασε πάντως και κάνα άλλο player.

π.χ. www.videolan.org/vlc

και πολύ καλό (σαν ποιότητα), και παίζει τα πάντα, και ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.