Jump to content



Ψυγείο για watercooling


obijuan1983

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς στην υδρόψυξη τι ψυγείο θα έπρεπε να αγοράσω για να ψύξω τα εξής:

Athlon 3800+ X2

6800GT pci-e

Asus nforce 4 chipset

Μέχρι στιγμής έχω 2 επιλογές

Το ένα είναι ένα 3χ12 κυψελωτό απο multirama στα 110Ευρώ περίπου

και το άλλο είναι το ίδιο(από όσο μπορώ να καταλάβω) απο extremeshop.gr στα 80 Ευρώ περίπου.

Tα ψυγεία είναι ίδια σε απόδοση;

Και αυτό που έχει στο extremeshop.gr είναι αρκετό για τις ανάγκες του παραπάνω συστήματος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 16:12]

εαν προκειται να το ζορισεις με πολυ κλοκαρισμα και ρευματα τοτε βαλε καλους ανεμιστηρες επανω.....π.χ. ενερμαξ

Εαν μπορείς ψαξε και για sunon ανεμιστήρες φημίζονται για την απόδοσή τους και ότι είναι αθόρυβοι:T:

Link to comment
Share on other sites

αθορυβοι δεν ειναι...

στα 12βολτ σου παιρνουν τα αυτια...βεβαια σηκωνουν το ψυγειο στον αερα (λεμε τωρα)

στα 6-6.5 βολτ οι δικοι μου ακουγονται μεν χωριςνα ειναι ενοχλητικοι...στα 5 δεν ξεκινανε και με 7 ακουγονται αρκετα...

απλα χρειαζεσαι πανελακι για τη ρυθμιση για να τους εχεις αθορυβους...

Link to comment
Share on other sites

Bασικά αυτή τη στίγμή στο τσιπσετ ASUS A8N SLI έχω το παθητικό της ZALMAN και απο θερμοκρασία έχω 28-31 βαθμούς αλλά στην 6800GT πάλι ZALMAN vf700 που φυσάει λιγο το τσιπσετ.

Χωρίς ανεμιστήρα φοβάμαι οτι θα ανέβει παραπάνω γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι.

Σίγουρα κάτι θα ξέρεις παραπάνω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε λιγο καιρο θα εχω και εγω καινουργιο υδωρ και σκεφτομαι για το black ice extreme iii.Αυτο αυτο απο το xtremeshop ειναι ισαξιο η και καλυτερο?Εγω αμα ειναι θα βαλω 6 fans.

Δεν με νοιαζουν τα λεφτα αν το black ice ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 18:46]

το chipset γιατι να το ψυξεις? δεν νομιζω οτι αξιζει,μπορει να κανω και λαθος αλλα ετσι νομιζω εγω.

αξιζει να τον ψυξει.ο δικος μου chipset αρκετα ξεπερασμενος σε σχεση

με τους σημερινους και χωρις να τον τεντωνω ζεσταινεται.

εχει μια βαρβατη θα ελεγα παθητικη ψυχτρα απο το εργοστασιο (ειναι και μεγαλος σε μεγεθος

περιπου οσο ο ενας cpu μου) και οταν εβαλα το νερο και εβγαλα μερικους fan αρχισε

να κορωνει.τον εβαλα ενα fan αλλα στα μελλοντικα σχεδια ειναι ενα μπλοκ και εκει.

επισης ξεφωρτωνεται τους πολλους ανεμιστηρες= ησυχια.και απο την στιγμη

που μπαινει στο παιχνιδι της υδροψυξης γιατι οχι? κοστος?οχι ιδιαιτερα αυξημενο.

τα μπλοκ ιδιως για τους chipset δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher

Παιδια σε λιγο καιρο θα εχω και εγω καινουργιο υδωρ και σκεφτομαι για το black ice extreme iii.Αυτο αυτο απο το xtremeshop ειναι ισαξιο η και καλυτερο?Εγω αμα ειναι θα βαλω 6 fans.

Δεν με νοιαζουν τα λεφτα αν το black ice ειναι καλυτερο.

To black ice ειναι λιγο λεπτοτερο αρα ελαχιστα χειροτερο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu [Χθες, στις 21:31]

αξιζει να τον ψυξει.ο δικος μου chipset αρκετα ξεπερασμενος σε σχεση

με τους σημερινους και χωρις να τον τεντωνω ζεσταινεται.

εχει μια βαρβατη θα ελεγα παθητικη ψυχτρα απο το εργοστασιο (ειναι και μεγαλος σε μεγεθος

περιπου οσο ο ενας cpu μου) και οταν εβαλα το νερο και εβγαλα μερικους fan αρχισε

να κορωνει.τον εβαλα ενα fan αλλα στα μελλοντικα σχεδια ειναι ενα μπλοκ και εκει.

επισης ξεφωρτωνεται τους πολλους ανεμιστηρες= ησυχια.και απο την στιγμη

που μπαινει στο παιχνιδι της υδροψυξης γιατι οχι? κοστος?οχι ιδιαιτερα αυξημενο.

τα μπλοκ ιδιως για τους chipset δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα.

μα στο nf4 δεν υπαρχει ιδιαιτερα προβλημα στο chipset.δεν εχετε το ιδιο chipset,οποτε δεν συγκρινονται. τα λεφτα του ειναι οτι θελει τα κανει. αλλα τοτε γιατι δεν εχουν βαλει και οι υπολοιποι? ας τα δωσει τα 30-40 ευρο του block καπου αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.