Jump to content



Ανορθόγραφοι ΟΝ FIRE!!!!!!


Skinny13

Recommended Posts

Σε αυτο το Thread μπορουμε να κανουμε quote οσα ποστ βλεπουμε και μας βγαινουν τα ματια...μας σηκωνεται η τριχα καγκελο κτλ κτλ με αυτα που διαβαζουμε....:tomato: :tomato: :tomato:

Ποσταρετε ελευθερα....και no offence...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ:D

Link to comment
Share on other sites

ανοιγουμε ενα thread που σιγουρα θα θιξει καποιους και πετωντας ενα no offence νομιζουμε οτι ολα ειναι μελι γαλα???,εμενα προσωπικα με θιγει αν με την ανορθογραφια μερικων καποιοι θελουνε να βγαλουνε γελιο...αν εχετε τοση πολυ αναγκη απο χαχαχα και χαχαχου και δεν σας φτανουν οι απειρες σελιδες απο το thread ''ανεκδοτα και οχι μονο'' πειτε μου την διευθυνση σας να σας στειλω ενα φτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

ανοιγουμε ενα thread που σιγουρα θα θιξει καποιους και πετωντας ενα no offence νομιζουμε οτι ολα ειναι μελι γαλα???,εμενε προσωπικα με θιγει αν με την ανορθογραφια μερικων καποιοι θελουνε να βγαλουνε γελιο...αν εχετε τοση πολυ αναγκη απο χαχαχα και χαχαχου και δεν σας φτανουν οι απειρες σελιδες απο το thread ''ανεκδοτα και οχι μονο'' πειτε μου την διευθυνση σας να σας στειλω ενα φτερο...

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ. Δεν είναι λίγο τραβηγμένο ρε παιδιά? Δηλαδή αν ο άλλος δεν είχε/έχει την δυνατότητα, την "ευχέρια" ίσως να ορθογραφεί, πρέπει να τον "κοροιδεύουμε"? Καταλαβαίνω ότι δεν είναι αυτές οι προθέσεις σας αλλά βάλτε τον εαυτό σας λίγο την θέση του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν μπορεις να γραψεις 2-3 λεξουλες σωστα-αλλα και δεν κανεις τιποτα να διορθωθεις-σε ενα φορουμ με 3000+ μελη γινεσαι ηδη ρομπα απο μονος σου,δεν χρειαζεται ομως οι υπολοιποι να το συνεχιζουν ;)

Link to comment
Share on other sites

και για μενα ενα τετοιο θρεντ ειναι αχρηστο.........μονο θλιψη θα προκαλεσει σε αυτους που κανουν τα λαθη.οι υπολοιποι θα βγαζουν γελιο....οι ιδιοι θα σπαζονται ομως.Blackhole plz.

Link to comment
Share on other sites

σωστο , δεν πρεπει να γελαμε με τα λαθη του αλλου...ξερω ατομα που κανουν ορθογραφικα λαθη αλλα δεν τους κοροιδευω γιατι πολυ απλα , ξερω πως θα στενοχωρηθουν

Link to comment
Share on other sites

στω δαι λαμπ τζη αρ δαιν κανοι κανις ωρθωγραφηκα λαθι. νταξι οι να γραπσο κυ αλα?

Παρ' όλ' αυτά, χωρίς καμία διάθεση να γίνω επιθετικός προς κάποιον, καλό είναι όσοι γράφουν σαν την πρώτη σειρά μου

1) να αναρρωτηθούν τι έκαναν 12 χρόνια στο σχολείο

2) να χρησιμοποιήσουν τα πλεονεκτήματα τις νέας τεχνολογίας βάζοντας έναν ορθογράφο, μειώνοντας την εμφάνιση του προβλήματος αυτού.

Εντάξει, όλοι κάνουν ορθογραφικά, δεν είναι πρόβλημα, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Από το σημείο και μετά που μια δημοσίευση είναι "δυσνόητη", δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε τίποτα, αλλά ίσως ο γράφων να πρέπει να κάνει το 2).

Προσωπικά πιο πολύ όσα λάθη διορθώνω το κάνω για πλάκα (χαβαλέ) και τίποτα περισσότερο. Η ιδέα ενός τέτοιου thread που άνοιξε ο skinny13 μου αρέσει, όχι για να τη λέω στους άλλους, αλλά για να μαθαίνουμε όλοι καλύτερα ελληνικά! Από αυτήν την άποψη, θεωρώ ότι ένα τέτοιο thread κακό δεν θα μας κάνει, βέβαια αν νομίζουμε ότι έχουμε το αλάθητο του πάπα, ότι εμείς αποκλείεται να κάνουμε ορθογραφικά και όταν κάποιος μας υποδεικνύει κάτι γκρεμίζεται ο κόσμος της πλαστής τελειότητάς μας, ε τότε ας μην το κάνουμε.

It's your call.

Εγώ πάντως από τις διορθώσεις του Σύριου έχω μάθει 2-3 λεξούλες που τις έγραφα (σύμφωνα με τα λεξικά) λάθος. Κυριότερη το "παρεμπιπτόντως" που το έγραφα "παρεπιπτόντως".

Φιλικά πάντα,

always ultra,

ω ανωρθώγραφως

Link to comment
Share on other sites

......

.....Και χωρίς να έχω βάλει και κάτι ψηλά όπως σφικτήρες, αφιονισμένο νερό,χώμα για το νερό, ρακόρ.[/****]

ΔΕΝ ειναι απο το δικο μας φορουμ

αλλα ειχε πλακα

αν ενοχλει....

πιειτε λιγο "αφιονισμενο" νερακι και θα σας περασει

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με όλους σας ειναι λάθος να κανουμε πλακα με τα λαθη κάποιων...μην ξεχνάμε οτι μερικοί μπορεί να μην είναι απλως ανορθόγραφοι αλλα δυσλεκτικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη δέχεσαι διόρθωση στο vbcode; :p

Συμφωνώ πάντως εν μέρει και με τις δυο μεριές. Απο τη μια είναι χαβαλές για όλους να την "μπαίνεις" με την καλή έννοια σε κάποιον που παριστάνει τον ορθογράφο μερικές φορές από την άλλη όμως υπάρχουν και άτομα που όντως έχουν κάποιο πρόβλημα και ίσως όντως στεναχωρηθούν, χωρίς να βγει κάτι μέσα απο αυτό.

Προσωπικά τα ορθογραφικά περισσότερο μου "βγάζουν το μάτι", δεν γελάω με αυτά. Και δεν βρίσκω και το λόγο για να γελάσω φυσικά... Εκτός (εγώ ανέκαθεν "εκτώς" το έγγραφα... :confused: Να που χρειάζεται τελικά το thread... :p ) πάλι αν η αιτία του λάθους εντοπίζεται σε λάθος των δαχτύλων στο πληκτρολόγιο, οπότε βγαίνει άλλη λέξη αντί της προβλεπόμενης και μερικές φορές προκαλεί τους γέλωτες...

Προσωπικά πιστεύω πως καλή είναι η ορθογράφηση, όταν αυτή γίνεται μέσα σε κάποια όρια και καλοπροαίρετα. Αλλά να ορθογραφούμε σκόπιμα συνεχώς, τότε αυτό όχι μόνο χάνει την αξία του και το "γέλιο" που ίσως προκαλούσε αλλά καταντάει spam...

Κι εγώ έχω γράψει μαργαριτάρια και σίγουρα θα συνεχίσω να γράφω, έστω αραιά. Και σε αυτό ακόμα το post ίσως υπάρχουν ορθογραφικά λάθη. Το θέμα είναι να τα συνειδητοποιούμε και να μαθαίνουμε απο αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:20]

προκαλεί τους γέλοτες...

Εκτώς πάλι αν η αιτία του λάθους

Κι εγώ έχω γράψει μαργαρητάρια

:p:P:P

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:20]

Προσωπικά πιστεύω πως καλή είναι η ορθογράφηση, όταν αυτή γίνεται μέσα σε κάποια όρια και καλοπροαίρετα. Αλλά να ορθογραφούμε σκόπιμα συνεχώς, τότε αυτό όχι μόνο χάνει την αξία του και το "γέλιο" που ίσως προκαλούσε αλλά καταντάει spam...

Πιστεύω ότι εδώ εννοείς την διόρθωση που κάνει κάποιος σε γραπτά άλλου... Κι εκεί συμφωνώ. Δε θα συμφωνούσα όμως στο να μη δίνουμε εμείς σημασία στα δικά μας γραπτά, σκεπτόμενοι "ε, και τι έγινε? καταλαβαίνουν τι λέει"...

Πιστεύω, ότι τα περισσότερα ορθογραφικά προκύπτουν από αδιαφορία και όχι από άγνοια. ’λλωστε αν κάποιος που γνωρίζει ότι κάνει λάθη, ενδιαφερθεί, θα το βάλει στο Word θα κάνει μιά διόρθωση και μετά θα το βάλει στο Forum. Αυτό είναι το ενοχλητικό, όχι τα 2-3 που μπορεί να ξεφύγουν στον καθένα μας συμπεριλαμβανομένου πάντα και εμένα.

Από την άλλη διαφωνώ με την κριτική. Καλοπροαίρετη κριτική ΔΕΝ υπάρχει κι όπως είχε πει και ο Hank Zampa (αμερικάνος πολυεκατομυριούχος):

Στην πόλη σας (Αθήνα) υπάρχουν εκατοντάδες προτομές και αγάλματα ανθρώπων που κρίθηκαν. Βλέπετε πουθενά έστω και μία προτομή ή άγαλμα των κριτών τους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:20]

Κοπρίτη δέχεσαι διόρθωση στο vbcode; :p

οχι!

γιατι το quote προερχεται αυτουσιο απο αλλο forum :p

Σταυρουκο: The Godfatha is coming your way :p

και ασε και τα φτερα στην ακρη

μην πιασουμε καμια νοσο των KFC μερες που ειναι

Link to comment
Share on other sites

@Wizard: Συγχαρητήρια, μόλις λύσατε το κρυπτόλεξο των λέξεων με τα ορθογραφικά λάθη! :p

1. Γέλωτες: Όχι οτι το έχω γράψει ή το έχω δει ποτέ γραμμένο για να ξέρω πως γράφεται... :p

2. Εκτός: Να πάλι ένα συνηθισμένο μου ορθογραφικό. Εγώ ανέκαθεν "εκτώς" το έγγραφα... :confused:

3. Μαργαριτάρια: Και έλεγα οτι κάτι δε μου πάει καλά εδώ... :p

Τελικά να που έχει και τη χρησιμότητά του το thread αυτό! Ανακαλύπτουμε λάθη που κάναμε συνέχεια και νομίζαμε πως έτσι είναι σωστά! :D

ΥΓ: Καλά το Word μην το πολυκοιτάτε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.